Forum Pompieri Militari si Civili
Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Acte normative pompieri (/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Subiect: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare (/showthread.php?tid=100)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare - Covalciuc Bogdan - 20-02-2013 09:14 PM

(20-02-2013 08:56 PM)ciprian ripan Scris:  Modificarile astea au intrat in vigoare? Nu vad gradul de capitan. Iar partea cu trecerea-n rezerva in cazul nepromovarii baremelor fizice o vad ca o sperietoare-n plus pt o sama de personal.
Inca NU ... legea a fost aprobata in parlament ...trebuie sa apara in MO


RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare - Covalciuc Bogdan - 21-02-2013 06:33 PM

Noile modificari la Legea 80 Statutul cadrelor militare prin adoptarea de catre senat a L315/2012

Art 77 /1 ( nou introdus )Personalul Ministerului Apărării Naţionale poate fi detaşat în cadrul organismelor şi organizaţiilor internaţionale, în conformitate cu legislaţia în vigoare.
Art 77 /2 ( nou introdus )Personalul militar şi civil beneficiază de despăgubiri pentru cazurile de invaliditate, iar membrii familiei care au dreptul la pensie de urmaş, pentru cazurile de deces produse ca urmare a unor acţiuni militare, prin accidente, catastrofe sau alte asemenea evenimente intervenite în timpul şi din cauza serviciului.
În aceste cazuri, modalităţile de stabilire şi acordare a despăgubirilor se reglementează prin ordin al ministrului Apărării naţionale.


fireman11 Art 85 lit.i (litera noua ) Ofiţerii, maiştrii militari, subofiţerii, soldaţii şi gradaţii în activitate pot fi trecuţi în rezervă sau direct în retragere când nu promovează baremele de pregătire fizică, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului.

Comisia pentru apărare a propus acest amendament susţinând că “trebuie prevăzută expres posibilitatea ca prin nepromovarea baremelor de pregătire fizică militarii să poată fi trecuţi în rezervă fără a mai interveni consiliile de judecată sau de onoare”.

Art 86 alin 3 ”Cadrele militare (n.a. inclusiv generalii şi amiralii aplause ) pot fi menţinute în activitate după împlinirea vârstei standard de pensionare până la 60 de ani, cu aprobarea anuală a conducătorului instituţiei” si a fost scos din lege articolul potrivit căruia “generalii şi amiralii sunt menţinuţi în activitate după împlinirea vârstei standard de pensionare până la vârsta de 60 de ani sau sunt trecuţi în rezervă, la cerere, în condiţiile prevederilor legale în vigoare”

Celelalte propuneri au fost eliminate din lege de catre comisia de aparare ...deci nu au fost votate in senat .

Parere proprie despre articolul Art 85 lit.i : Poate in conditiile acestei modificari si a aplicarii intocmai, pompierii militari vor scapa de acele personaje care ne fac de ras gafaind dupa 50 de metri de mers lejer cu aparatul de respirat in spate , de "(in)aptii" limitat , de acele pitipoance aciuate prin birouri de cine stie unde care au spor de operativ, de servantii cu sute de kilograme la "activ " fara a face cunostinta cu platoul de instructie, de "pompierii" care au rau de inaltime si /sau claustrofobi etc. Poate cea mai interesanta modificare in statut de pana acum. grandpa

PS Nu ma luati in seama ... dorm !Tongue


RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare - ciprian ripan - 21-02-2013 07:07 PM

Acrofobia si claustrofobia au leac... Nu pot spune acelasi lucru despre lene, indolenta,indiferenta si comoditate. Macar daca s-ar tine cont de articolul ala, doar ca evaluarile se vor trece tot in creion, iar acel articol va fi unealta de santaj impotriva celor care nu-s la sufletul sau buca celor care folosesc dupa creion, stiloul.


RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare - Covalciuc Bogdan - 21-02-2013 07:26 PM

(21-02-2013 07:07 PM)ciprian ripan Scris:  .... iar acel articol va fi unealta de santaj impotriva celor care nu-s la sufletul sau buca celor care folosesc dupa creion, stiloul.

Sincer la chestia asta nu m-am gandit ...se poate ? Angel


RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare - andrey - 22-02-2013 06:53 PM

mi se pare foarte corect daca nu-ti iei probele fizice,sa existe o forma legala sa fii trecut in rezerva,pana la urma trebe sa fii pregatit foarte bine fizic pentru ca la o interventie de cel putin 6 ore chiar trebuie sa rezisti,si nu stiu care comandant trece din creion notele la evaluari


RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare - Doru - 22-02-2013 09:36 PM

Credeti voi ca acest amendament va schimba ceva? Eu nu cred.
Nu stiu de ce va incanta atat de mult o lege. Oare este singura lege din Romania care este obligatoriu sa fie respectata?


RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare - ciprian ripan - 23-02-2013 08:01 PM

(22-02-2013 09:36 PM)Doru Scris:  Credeti voi ca acest amendament va schimba ceva? Eu nu cred.
Nu stiu de ce va incanta atat de mult o lege. Oare este singura lege din Romania care este obligatoriu sa fie respectata?
Ca orice alta lege din tara asta care nu e obligatoriu respectata si asta va fi respectata in functie de interes. Eu nu zic ca e un amendament bun pt noi,ci ca e un amendament care le da si mai multa mana libera celor care deja o au ... Dau un exemplu simplu. Daca un servant pateste ceva in tipul interventiei, cei care vor investiga cazul se vor lega de orice e posibil pt a scoate servantul ca vinovat(lipsa castii, a braului, a cizmelor, a fluierului, a aparatului de respirat...orice) si asta pt ca trebuie respectat RISPM-ul, dar nu vor baga niciodata de seama ca de pe autospeciala aia lipsesc cel putin 2 servanti din cauza disponibilizarilor.


RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare - Doru - 24-02-2013 09:49 AM

(23-02-2013 08:01 PM)ciprian ripan Scris:  Ca orice alta lege din tara asta care nu e obligatoriu respectata si asta va fi respectata in functie de interes.

Asta ea ideea. up


RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare - suceveanu5 - 24-02-2013 11:08 AM

din cate am citit in prezenta completare a legii 80/95 putem sa ne luam concediu fara plata?


RE: Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare - Doru - 24-02-2013 12:02 PM

(24-02-2013 11:08 AM)suceveanu5 Scris:  din cate am citit in prezenta completare a legii 80/95 putem sa ne luam concediu fara plata?

LEGEA 80/1995 ART. 14-1
În timp de pace, cadrele militare în activitate au dreptul la concedii fără plată, pe o durată de cel mult 4 ani, în următoarele situaţii:
a) solicită să îşi urmeze soţia sau soţul trimis în străinătate de către Ministerul Afacerilor Externe, de alte ministere,
autorităţi administrative autonome, organe ori alte instituţii de specialitate ale administraţiei publice centrale, pentru
îndeplinirea unei misiuni permanente în străinătate la misiunile diplomatice, la oficiile consulare sau la alte
reprezentanţe naţionale, structuri şi comandamente din cadrul organizaţiilor internaţionale din care România face parte,
pentru o perioadă mai mare de 6 luni;
b) au fost selectate pentru a ocupa posturi de expert cu statut de angajat temporar în structurile din cadrul
organizaţiilor internaţionale din care România face parte, în baza aprobării ministrului apărării naţionale.
Pentru alte cazuri, temeinic motivate, cadrele militare în activitate au dreptul la concedii fără plată, pe durată
determinată, de cel mult un an.
Concediile fără plată prevăzute la alin. 1 şi 2 se aprobă de către ministrul apărării naţionale sau de către comandanţii
stabiliţi de acesta.
Ministrul apărării naţionale poate prelungi durata concediilor fără plată prevăzute la alin. 1 şi 2 cu cel mult un an.
În perioada concediului fără plată, acordat potrivit prevederilor alin. 1 şi 2, cadrele militare sunt suspendate din funcţie
şi nu beneficiază de niciun drept din partea Ministerului Apărării Naţionale, cu excepţia celui privind folosirea locuinţei
de serviciu, în cazul când se dispune de aceasta.
Perioada concediului fără plată nu constituie vechime în serviciu pentru stabilirea pensiei, vechime în activitate pentru
acordarea Semnului onorific „În Serviciul Patriei” şi/sau pentru acordarea gradaţiei următoare în condiţiile legii.
În situaţia prevăzută la alin. 1 lit. a) şi alin. 2, la stabilirea stagiului în gradul pe care îl au cadrele militare se ia în
calcul o perioadă egală cu 3 pătrimi din durata concediului fără plată.