Forum Pompieri Militari si Civili
ISU 01 - Regulament de intervenție al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Elemente teoretice de specialitate (/forumdisplay.php?fid=85)
+--- Subiect: ISU 01 - Regulament de intervenție al serviciilor profesioniste ptr. S.U. (/showthread.php?tid=1422)

1 2 3 4 5 6


ISU 01 - Regulament de intervenție al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - raoul - 12-06-2012 11:48 PM

Este supus dezbaterii publice de catre I.G.S.U. - ,,REGULAMENTUL DE INSTRUCŢIE AL SERVICIILOR
PROFESIONISTE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ''
Acum e momentul pentru propuneri,nu dupa.
http://www.igsu.ro/infocetateni_legislatie.html


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - RSU 1 - Covalciuc Bogdan - 13-06-2012 06:32 AM

(12-06-2012 11:48 PM)raoul Scris:  Este supus dezbaterii publice de catre I.G.S.U. - ,,REGULAMENTUL DE INSTRUCŢIE AL SERVICIILOR
PROFESIONISTE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ''
Acum e momentul pentru propuneri,nu dupa.
http://www.igsu.ro/infocetateni_legislatie.html

Interesant ....foarte interesant ....incepe sa se miste cate ceva !


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - RSU 1 - Coffeeman - 13-06-2012 07:51 AM

Interesant, chiar vor incepe lucrurile sa se schimbe?


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - RSU 1 - dragos - 13-06-2012 09:21 AM

Totul e inca la nivelul hartiei. Mai dureaza pana se va aplica si in practica. Imi place ca la imbarcare au adaptat textul si pt. APCA, masina cu 2 usi. Bine ca misca ceva, chiar si la nivel teoretic.


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - RSU 1 - Covalciuc Bogdan - 14-06-2012 07:57 PM

(13-06-2012 02:39 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Am rugamintea de a folosi topicul pentru discutarea proiectului in sine ...propuneri , puncte de vedere legate strict de proiect .Incercati să cititi drafturile si proiectul propus de IGSU dupa care sa venim cu propuneri ....pentru celelalte probleme avem topicuri dedicate ! Multumesc pentru intelegere !



RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - RSU 1 - Pompier tălpaș - 17-06-2012 10:09 PM

Propuneri

REGULAMENT DE INSTRUCŢIE AL SERVICIILOR PROFESIONISTE PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ - Interventie la incendii -
1.2 Definitii si notiuni.
a)Sef garda de interventie –profesionist din serviciile de urgenta numit la comanda unei garzi de interventie , avand competente definitorii pentru exercitarea functiei.Este seful intregului personal operativ de serviciu stabilit prin reglementarile in vigoare.
b)Comandant de echipaj – profesionist din serviciile de urgenta , numit la comanda unui echipaj care raspunde de indeplinirea misiunilor ce revin echipajului in actiunea de stingere a incendiului.
c)(Propunerea 1)Servant-profesionist din serviciile de urgenta, folosind echipament si mijloace care sa-i asigure securitatea , integrat in componenta unui echipaj care deserveste s-au nu o autospeciala antrenat sa execute misiuni cu caracter umanitar.
c)(Propunerea 2) servant-profesionist specializat pe tip de risc din serviciile de urgenta, folosind echipament si mijloace care sa-i asigure securitatea , integrat in componenta unui echipaj care deserveste s-au nu o autospeciala antrenat sa execute misiuni cu caracter umanitar.
r)Substante de stingere – sunt produse naturale sau sintetice care introduse in zona de ardere creaza conditiile necesare pentru incetarea procesului de ardere.
x)Flashover - este un moment(si nu o etapa sau faza) in evolutia incendiului intr-o incapere, dupa care se declanseaza arderea generalizata a tuturor suprafetelor/materialelor din incapere. Simptome ale fenomenului..................
w)Backdraft...............simptome ale acestuia - fumul iese cu efect pulsatoriu prin mici deschideri ( pe sub tocul usii ), culoarea fumului trecand din negru in gri,caldura excesiva,flacari greu vizibile.. etc
(nou) Fenomenul BLEVE -explozie prin expansiunea vaporilor unui lichid in fierbere........ " Bleve cald " si "Bleve rece " in functie de caracteristicile exploziei.......fenomenul BLEVE-sinonim cu o explozie uriasa de gaz, care genereaza o minge uriasa de foc provocand pagube umane sau materiale........ simptome ale acestuia
ART. 9
( 5)Rolul de comandant al interventiei /actiunii va fi asumat in mod explicit prin utilizarea formulei “EXEMPLU-:Sunt seful COJ gradul si numele-PREIAU COMANDA INTERVENTIEI “ – asumarea raspunderii comenzii va fi receptionata si prin sistem radio de catre toti membri participanti la actiunea de stingere.
ART. 34
(2)Servantul 1
-manuieste detectorul multigaz pentru oxigen , gaze toxice si atmosfere explozive ;
- manuieste scarile portabile(manuale) dintr-o singura sectiune ;
l)manuieste impreuna cu comandantul de echipaj,scara de ridicare cu doua sectiuni.
3)Servantul 2
u)impreuna cu servantul 3 , manuieste scara de ridicare cu 3 sectiuni.
3.2 Modulul conducator auto
3.2.1 Echipare
Art.47(1)La alertare sau la ordin, conducatorii autospecialelor se echipeaza cu:
a)uniforma de seviciu( trecerea de la uniforma de serviciu la combinezon/salopeta ingreuneaza timpul de raspuns la echiparea la alertare, tinand cont ca acesta trebuie sa scoata autospeciala din garaj........etc);
b)capela in functie de sezon;
c)bocanci.
3.2.2Indatoririle conducatorului autospecialei
Art.48
(2)Are urmatoarele obligatii:
-la ordinul comandatului interventiei/sef garda de interventie, da semnalul de retragere prin actionarea sistemului acustic (tromboane – prin actionare continua) pentru retragerea de urgenta a personalului din zona de risc major;
-amplaseaza autospeciala in conditii de siguranta (niciodata cu fata catre focar )pentru a se asigura manevra de retragere intr-un timp scurt.
4.9 Inlaturarea efectelor negative ale incendiului
Art .68(1) Inlaturarea efectelor negative ale incendiului
b.se iau masuri pentru inlaturarea oricaror posibilitati de reizbucnire a incendiului.
4.10 Regruparea fortelor si mijloacelor
Art.69 Regruparea fortelor si mijloacelor consta in reorganizarea partial sau totala a dispozitivului de interventie si se executa atunci cand apar schimbari importante in evolutia evenimentului sau noi situatii cum sunt :
- necesitatea luarii masurilor suplimentare pentru salvarea persoanelor si evacuarea bunurilor materiale;
- propagarea cu rapiditate a incendiului la intregul obiectiv/constructie;
- crearea unor conditii favorabile, care permit urgentarea stingerii incendiului;
- aparitia unor riscuri care pun in pericol fortele si mijloacele de interventie.
Regruparea fortelor si mijloacelor se face la ordinul comandantului interventiei.

3.ECHIPAREA SERVANTILOR SI INDATORIRILE PERSONALULUI GARZII DE INTERVENTIE
3.1 Modulul servant

Art.32. La alertare sau la ordin servantii se vor echipa cu :
(nou)-chinga ( banda material din panza,rezistenta cu lungimea de 6m,latime 3cm, cusuta la ambele capete,certificata ISO……)
Art.33.La locul interventiei, servantii se echipeaza dupa cum urmeaza :
Introducerea capisonului ignifug sau tip NOMEX pentru protectia capului la toti servantii (tot personalul destinat interventiei )
Art.73.Restabilirea capacitatii de interventie
e) asigurarea asistentei medicale pentru personalul participant la interventie
-asigurarea asistentei psihologice pentru personalul care a suferit traume de ordin psihologic pe timpul desfasurarii actiunilor de stingere ( persoane gasite decedate Ex.- rude,prieteni,copii......etc)

NOTA .
Pentru personalul din serviciile de urgenta profesioniste care au fluier , fiindca am vazut ca s-a pastrat acest accesoriu... semnalele date cu fluierul sunt:
- grupe de cate doua fluieraturi scurte cu intervale distincte intre ele > deschiderea apei ;
- grupe de cate doua fluieraturi lungi cu interval distincte intre ele > inchiderea apei;
- fluieraturi scurte repetate > marirea presiunii ;
- fluieraturi lungi repetate > micsorarea presiunii;
- fluieratura continua > retragerea.

Introducerea in indatoririle tuturor participantilor la interventie a cunoasterii simptomelor fenomenului -flashover si backdraft.
Pe timpul deplasarii la locul situatiei de urgenta ,toti membrii echipajului imbarcati pe autospeciale vor purta obligatoriu centurile de siguranta.

Referitor la culoarea castilor
- servanti si conducatori autospeciale > culoarea rosie
- comandanti echipaje > albastru metalizat
- comandantul de subunitate/loctiitor comandant subunitate/seful garzii de interventie/>culoare galben
- inspectorul sef/prim adjunct/adjunct/grupa operativa IJSU - culoare argintiu
- inspectorul general/prim adjunct/adjunct/grupa operativa IGSU - culoare auriu
In partea frontala a castii de protectie se va imprima semnul distinctiv/emblema al IJSU /ISU, iar in partile laterale indicativul judetului si pozitia din statul de organizareal IJSU/ISU Exemplu 51/33.
Chinga la care am facut referire mai sus se foloseste pentru salvarea oricarei persoane de la coechipier la ........, cat si manevrarea cu usurinta a furtunului de refulare,la transportul buteliilor cu aer comprimat,accesoriilor de toate tipurile .....etc.
Descrierea echipamentului de protectie.(nu se regaseste in RSU-01)
Casca de protectie - accesoriu din cadrul echipamentului de protectie destinat protejarii capului impotriva loviturilor mecanice, cat si impotriva caldurii radiante sau de convectie ( motivatie - deformarea acestora,spargerea pe timpul desfasurarii interventiilor....)
Costumul de protectie - mijloc individual de protectie din dotarea personalului de interventie,care trebuie sa asigure protectia impotriva caldurii radiante sau de convectie, astfel incat sa-i permita utilizatorului iesirea din zona de risc.
Cizme scurte din piele cu brant metalic...... descriere ........................
Centura de siguranta.......descriere..........


Voi reveni cu imbunatatiri ale RSU-01.


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - RSU 1 - Nimeni - 20-06-2012 09:28 AM

O buna initiativa a celor de la IGSU si speram ca sa vedem aceste noi regulamente cat mai repede .
As adauga aceleasi probleme spuse mai sus :
- obigatoriu ca tot echipajul participant la interventie sa aibe statii radio emisie /receptie .
- am vazut o micsorare a numarului de servanti de pe toate autospecialele ,ceea ce nu cred ca este un lucru benefic .
- obligatoriu cred ca cmd. interventiei ar trebui sa aibe un dispozitiv de detectarea a gazului (gen : x-am) pentru-ca el este primul care participa la recunoastere si intra in toate zonele pentru cercetare/observare.


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - RSU 1 - Pompier tălpaș - 29-06-2012 10:36 PM

Propuneri RSU-01.
Art.16. Tactica ofensivă
reformulare (2)Aceasta este tactica normală de acţiune,de regula în cazul incendiilor rezidentiale(locuinte si anexele acestora),incendii la autovehicule in care nu sunt implicate substante periculoase, incendii care se manifesta in aer liber ( incendii "naturale" :vegetatie uscata,depozite de furaje,padure etc. )
Obiectivele industriale- motivatie - Obiectivele industriale au un nivel de "graviatate " cu efecte negative asupra personalului de interventie, deci tactica ofensiva prin adoptarea ei nu poate fi tratata ca si o tactica normala de actiune.Delimitarea intre obiectivul de interventie si obiectivul industrial pentru inlaturarea confuziei.
Art 22. Indatoriri generale ale personalului destinat interventiei sunt :
lit.g.In functie de materialele care ard stabileste procededul de intrerupere a procesului de ardere ( racirea zonei de ardere, izolarea materialelor si substantelor combustibile de aerul atmosferic,reducerea continutului de oxigen, introducerea de inhibitori in spatiile in care au loc arderea,reducerea temperaturii substantelor aprinse prin amestecarea maselor de lichid aprins, folosirea substantelor explozive, indepartarea substantelor combustibile din zona de ardere) cat si produsele/substantele de stingere care creeaza conditiile necesare pentru incetarea procesului de ardere.
lit.h. Nominalizeaza persoana (coordonatorul) pentru a da indicatii prin mijloacele de amplificare a vocii, celor surprinsi la etajele superioare privind modul de comportare in vederea protectiei si salvarii lor cat si a prevenirii panicii.

Pe parcursul studierii RSU-01. voi reveni cu propuneri.
mesaj offtopic- La scoala am fost invatat- "Chiar daca spui o prostie spune-o cu voce tare" ceea ce am si facut.Trebuie sa contribuiti si voi la acest regulament, regulament care poate fi ca o "biblie a pompierului " sau poate ca trebuie mutat subiectul la norme de hrana,drepturi banesti etc. unde intrarile =33,935 sau zvonuri =64,450.
Spune-ti parerea...... nu sta pe margine... si ideile/metodele postate de tine pot face un regulament bun.Demonstreaza ca esti pompier.grandpa



RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - RSU 1 - Homefire News - 30-06-2012 08:14 AM

(29-06-2012 10:36 PM)pompier_talpas Scris:  mesaj offtopic- La scoala am fost invatat- "Chiar daca spui o prostie spune-o cu voce tare" ceea ce am si facut.Trebuie sa contribuiti si voi la acest regulament, regulament care poate fi ca o "biblie a pompierului " sau poate ca trebuie mutat subiectul la norme de hrana,drepturi banesti etc. unde intrarile =33,935 sau zvonuri =64,450.
Spune-ti parerea...... nu sta pe margine... si ideile/metodele postate de tine pot face un regulament bun.Demonstreaza ca esti pompier.grandpa

Corect @pompier_talpas ! Acum este momentul nostru ...chiar dacă propunerile noastre nu vor fi luate în seamă ...putem demonstra că "gândim" constructiv !

Propunere si punct de vedere :

Citat:2.2 Organizarea echipajelor la autospeciale şi utilajele de stins
incendii.

Schimbarea "conducător autospecială" cu titulatura de "servant ( si conducator autospeciala)". Aceasta schimbare este dupa mine obligatorie deoarece atributiunile de servant sunt mult mai importante decat cele de aconducator autospeciala . Eu cred ca necesitatea ca subofiterii operativi ar trebui ( toti grandpa ) sa aiba abilitatea de a conduce o autospeciala ..acest lucru ducand la o uniformizarea si profesionalizare a functiilor . In acest fel echipajul devine mai compact . Orice servant ar trebui sa detina abilitati de conducere ( carnet de profesionist ) si de manuire ale instalatiilor speciale .

Citat:Art.24 În funcţie de existentul cu personal echipajele autospecialelor pot fi încadrate cu unul sau mai mulţi servanţi până la numărul maxim prevăzut de prezentul ordin.

Un articol care trebuie eliminat .... este un articol ambiguu....un articol periculos ! Echipajele trebuiesc incadrate obligatoriu cu echipajul standard !

Voi reveni !


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - RSU 1 - Homefire News - 01-07-2012 08:33 AM

Ce nu văd in proiect si ar trebui :
1. nu vad nimic despre echipajele SMURD( ambulante , descarcerare)
- echipare , indatoriri ..
Sunt o groaza de autospeciale noi
-Echipajul de prim-ajutor ,
- Echipaj de terapie intensiva mobila,
- Echipaj de terapie intensiva mobila nou-nascuti , -echipaj transport personal si multiple victime ,
-echipaj autospeciala de comanda ,
-echipaj autospeciala de suport logistic ,
- echipaj autospeciala interventie accidente colective si calamitati ,
- echipaj de prim ajutor si salvari complexe( descarcerare usoara )
2 nu vad nimic despre echipajele NBRC
- echipare , indatoriri
Regulamentul se numeste "Regulament de instructie al serviciilor profesioniste pentru S.U." grandpa

3. Nu vad nimic despre radiotelefonisti ... functii care au un rol important in desfasurarea si coordonarea interventiilor !
-echipare , indatoriri ...

4 Tehnica lucrului pentru stingerea incendiilor ( tehnica de lucru a sevantului ) , salvarea - deblocare , descarcerare lipsesc total din acest Regulament de instructie ! grandpa

Din punctul meu de vedere regulamentul este "subtirel " ...la dezvoltarea si complexitatea situatiilor de urgenta pe care le avem la ora actuala !

Voi reveni cu amanunte despre fiecare punct in parte !