Forum Pompieri Militari si Civili
ISU 01 - Regulament de intervenție al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Elemente teoretice de specialitate (/forumdisplay.php?fid=85)
+--- Subiect: ISU 01 - Regulament de intervenție al serviciilor profesioniste ptr. S.U. (/showthread.php?tid=1422)

1 2 3 4 5 6


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - ISU 01 - Pompier tălpaș - 04-10-2013 09:01 PM

(04-10-2013 10:41 AM)ion Scris:  Salut colega.E clar ca ma refeream la tehnici de interventie in conditii deosebite, spatii inchise si semideschise,in conditiile cand plecam la interventie cu o autospeciala de capacitate mare sau medie incadrata cu 2 servanti (art.7: In functie de existentul de personal........) de unde il luam pe acel servant ptr. a executa o eventuala operatiune de salvare a membrilor binomului? (art.47, alin.4, lit.c "este constituit binomul de interventie, astfel incat minim un servant sa ramana in afara structurii ptr. a executa o eventuala operatiune de salvare a membrilor binomului")
Salut ! Imi face o placere deosebita sa discut pe acest subiect sau pe oricare altul ..La autospecialele de capacitate mare si medie avem prevazut in ISU 01.. un numar de 5 membrii(cdt echipaj,serv1,2,3 si conducator auto)la autospecialele de capacitate mica avem prevazuti 4 membrii(cdt.echipaj,serv.1,2.si conducator auto ) .Speta prezentata...2 servanti..La autospecialele de capacitate mare si medie...binomul se formeaza din cdt.echipaj si servant 2...ramane disponibil serv1. pentru o eventuala operatiune de salvare,iar la autospecialele de capacitate mica..binomul de se formeaza din comandantul de echipaj si serv.1..ramane disponibil serv.2 pentru o eventuala operatiune de salvare.


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - ISU 01 - ion - 04-10-2013 10:42 PM

"speta prezentata...2servanti.."se intampla foarte rar ..de obicei e un servant si un cdt. de echipaj


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - ISU 01 - Covalciuc Bogdan - 14-10-2013 09:03 AM

Hai sa va spun una tare de tare ! Nu este de la mine este de la o persoana avizata ... un comandant de unitate .

Ce stim noi ? Ca ISU 01 a intrat in vigoare. A venit si o adresa de la IGSU in care se specifica ca aceste regulament intra in vigoare incepand cu data de 01.08.2013 . Dar ...ce spune ISU 01 la articolul 66
Citat:8. DISPOZIŢII FINALE
Art. 66 Prezentele instrucţiuni intră în vigoare la data abrogării O.M.A.I. nr.92 din 30.11.1990 pentru aprobarea Regulamentului instrucţiei de specialitate a pompierilor militari.

OMAI nr. 92/ 90 (RISPM ) NU ESTE ABROGAT ...in concluzie acest regulament nu este in vigoarea ! green6 De ce ? NICIODATA un ordin de IG nu poate abroga un ordin al MI. nocomment


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - ISU 01 - Manoolo - 14-10-2013 09:27 AM

Nu sunt pe subiect insa am eu cele 4 ISU in varianta de download .Acum nu stiu daca este in conf cu forumul sau este legal .Rog adminii sa ma lamureasca si daca e ok sa le incarc pentru download


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - ISU 01 - Covalciuc Bogdan - 14-10-2013 10:06 AM

INSTRUCŢIUNI PRIVIND INTERVENŢIA SERVICIILOR DE URGENŢĂ PROFESIONISTE – INTERVENŢIE LA INCENDII
- ISU 01 -


OIG-1413_2013_ISU-01


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - ISU 01 - Covalciuc Bogdan - 14-10-2013 10:17 AM

(14-10-2013 09:27 AM)Manoolo Scris:  Nu sunt pe subiect insa am eu cele 4 ISU in varianta de download .Acum nu stiu daca este in conf cu forumul sau este legal .Rog adminii sa ma lamureasca si daca e ok sa le incarc pentru download

Au fost puse la descarcare toate patru regulamentele .


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - ISU 01 - Covalciuc Bogdan - 14-10-2013 10:19 AM

(14-10-2013 09:03 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Hai sa va spun una tare de tare ! Nu este de la mine este de la o persoana avizata ... un comandant de unitate .

Ce stim noi ? Ca ISU 01 a intrat in vigoare. A venit si o adresa de la IGSU in care se specifica ca aceste regulament intra in vigoare incepand cu data de 01.08.2013 . Dar ...ce spune ISU 01 la articolul 66
Citat:8. DISPOZIŢII FINALE
Art. 66 Prezentele instrucţiuni intră în vigoare la data abrogării O.M.A.I. nr.92 din 30.11.1990 pentru aprobarea Regulamentului instrucţiei de specialitate a pompierilor militari.

OMAI nr. 92/ 90 (RISPM ) NU ESTE ABROGAT ...in concluzie acest regulament nu este in vigoarea ! green6 De ce ? NICIODATA un ordin de IG nu poate abroga un ordin al MI. nocomment

teoretic si practic verificarile de sfarsit de an trebuiesc facute dupa O.M.A.I. nr.92 din 30.11.1990 pentru aprobarea Regulamentului instrucţiei de specialitate a pompierilor militari....Nu dupa ISU 01 .


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - ISU 01 - Coffeeman - 14-10-2013 05:30 PM

Probabil la finalul acestui an va fi scos din uz vechiul RISPM, trebuie sa pastram o atitudine pozitiva in aceasta privinta, desi traim intr-o ceata continuaSmile


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - ISU 01 - Lion - 14-10-2013 07:11 PM

Pai mie seful de tura mi-a spus ca vechiul RISPM este nul, in momentul de fata Huh


RE: Regulament de interventie al serviciilor profesioniste ptr. S.U. - ISU 01 - Covalciuc Bogdan - 14-10-2013 07:14 PM

(14-10-2013 07:11 PM)Lion Scris:  Pai mie seful de tura mi-a spus ca vechiul RISPM este nul, in momentul de fata Huh

OMAI nr. 92/ 90 (RISPM ) NU ESTE ABROGAT ..seful de tura vorbeste ca sa vorbeasca .NICIODATA un ordin de IG nu poate abroga un ordin al MI.