Forum Pompieri Militari si Civili
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (https://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Informații de specialitate pentru pompieri (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Forum: Tehică de luptă, mijloace și materiale folosite (/forumdisplay.php?fid=33)
+---- Forum: Autospeciale intervenție pompieri (/forumdisplay.php?fid=141)
+---- Subiect: Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre (/showthread.php?tid=224)



Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Covalciuc Bogdan - 18-08-2011 06:09 PM

(18-08-2011 05:43 PM)Exal Grup Romania Scris:  ................................................................................​..............
Nu inteleg de ce nu se face ceva pentru cresterea nivelului tehnologic si calitativ al autospecialelor care se vor achizitiona in sensul imbunatatirii specificatiilor tehnice din caietele de sarcini ale viitoarelor licitatii.
................................................................................​......
Chiar de ce ??? Huh Stie cineva raspunsul la intrebarea (dilema) userului @Exal Grup Romania ?????
[Imagine: b0201.gif]


Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Pompier_anonim - 19-08-2011 09:21 AM

Probabil dnl @Exal Grup "Romania" nu stie in ce tara este , desi scrie si in numele lui ! Smile oricum tare autospeciala aiai care are apa si sapun , ca sa te speli dupa interventie , ceva care nu am mai vazut pana acum Smile


Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Pompier tălpaș - 19-08-2011 06:35 PM

Pompierii vor fi dotaţi cu autospeciale noi
Citat:În această perioadă, Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară "Situaţii de Urgenţă Sud Muntenia" şi S.C. ROMPRIM S.A. (Lider al Asocierii ROMPRIM S.A. şi SC MHS Truck&Bus SRL) au semnat contractul de furnizare nr. 11, având ca obiect "furnizarea, respectiv vânzarea şi livrarea a 21 autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate mare, 14 autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate medie" - LOT1, cu o valoare a acestuia de 28.916.552 lei cu T.V.A. şi contractul de furnizare nr. 12, obiectul acestuia fiind "furnizarea, respectiv vânzarea şi livrarea a 7 autospeciale pentru descarcerări grele" - LOT 2, valoarea contractului fiind de 6.770.400 lei cu T.V.A.. Durata contractelor mai sus menţionate este de 120 zile, începând cu ziua imediat următoare constituirii garanţiei de bună execuţie. Contractele au fost încheiate şi se vor derula în cadrul proiectului "Achiziţie echipamente specifice pentru îmbunătăţirea capacităţii şi calităţii sistemului de intervenţie în situaţii de urgenţă şi pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă şi a primului ajutor calificat, în regiunea Sud Muntenia", proiect finanţat în cadrul Programului Operaţional Regional 2007 – 2013, Axa prioritară 3, D.M.I. 3.3. În calitatea sa de membru al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară "Situaţii de Urgenţă Sud Muntenia", Consiliul Judeţean Călăraşi va primi trei autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate mare şi două autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate medie şi o autospecială pentru descarcerări grele. După efectuarea recepţiei, instituţia va preda echipamentele, spre folosinţă, Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (IJSU) "Barbu Ştirbei" Călăraşi, care va selecta un număr de 116 cadre proprii ce vor fi pregătite să lucreze cu noile maşini primite în dotare. De asemenea, în cadrul contractului de finanţare, în perioada următoare vor fi achiziţionate ambulanţe de tip B2, judeţului Călăraşi urmând a-i fi repartizate două autospeciale de acest tip.
sursa:http://www.observatorcl.info


Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Exal Grup Romania - 19-08-2011 07:10 PM

(18-08-2011 06:09 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  
(18-08-2011 05:43 PM)Exal Grup Romania Scris:  ................................................................................​..............
Nu inteleg de ce nu se face ceva pentru cresterea nivelului tehnologic si calitativ al autospecialelor care se vor achizitiona in sensul imbunatatirii specificatiilor tehnice din caietele de sarcini ale viitoarelor licitatii.
................................................................................​......
Chiar de ce ??? Huh Stie cineva raspunsul la intrebarea (dilema) userului @Exal Grup Romania ?????
[Imagine: b0201.gif]

Pai daca voi stiti ce se intampla de ce nu spuneti ? Noi cei din afara sistemului nu stim exact ce se intampla.
Aveti cuvantul, domnilor !
(19-08-2011 09:21 AM)Pompier_anonim Scris:  Probabil dnl @Exal Grup "Romania" nu stie in ce tara este , desi scrie si in numele lui ! Smile oricum tare autospeciala aiai care are apa si sapun , ca sa te speli dupa interventie , ceva care nu am mai vazut pana acum Smile

Credeti ca nu putem schimba ceva in tara noastra ? Eu cred ca impreuna putem reusi sa traim asa cum vrem aici in Romania si nu in alta parte.
Sunt cumparate autospeciale invechite din punct de vedere tehnologic la preturi nejustificate si cand vedem cu ce intervin altii in afara Romaniei unii dintre noi prefera sa se faca prosti si sa denigreze tara noastra.
Eu va inteleg de ce stati pe loc sau faceti un pas inapoi.
Aveti familii si viata este grea.
Trimiteti-mi nemultumirile voastre si eu le voi face publice pe raspunderea mea !
Incerc sa va conving sa aratati celor din jurul vostru cat de greu va este !
Demascati prostia si coruptia din sistem !


Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Covalciuc Bogdan - 19-08-2011 07:43 PM

@Exal Grup Romania noi suntem talpasii , profesionistii , executantii , salvatorii ....noi ne facem meseria salvand vieti si bunuri ...cu ceea ce ne ofera societatea care ne plateste .... voi trebuie sa ridicati standardele ...contribuabilii !


Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Nimeni - 20-08-2011 11:39 AM

@Exal Grup Romania sustin ceea ce spunea si @Bogdan C. ,poate ca voi care faceti masini si schimbati tehnologii ar trebui sa veniti printre noi la locul de munca si sa ne intrebati, sa ne cereti pareri despre ce este bun despre ce ar trebui schimbat sau nu , as cred ca ar trebui sa functioneze , nu crezi ?Sad


Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Exal Grup Romania - 22-08-2011 12:16 PM

(20-08-2011 11:39 AM)Nimeni Scris:  @Exal Grup Romania sustin ceea ce spunea si @Bogdan C. ,poate ca voi care faceti masini si schimbati tehnologii ar trebui sa veniti printre noi la locul de munca si sa ne intrebati, sa ne cereti pareri despre ce este bun despre ce ar trebui schimbat sau nu , as cred ca ar trebui sa functioneze , nu crezi ?Sad

Ar fi posibil ca noi cei de pe acest forum sa ne intalnim ca sa discutam despre ceea ce se intampla in jurul nostru ) ?
Sau macar sa facem schimb de adresele noastre de Skype ?
A mea este ............mesaj editat de .....pompier_talpas....
Ca si voi si eu sunt un contribuabil interesat de servicii corespunzatoare standardelor Uniunii Europene. Dar voi si cei care au nevoie de serviciile voastre isi pot pune viata in pericol daca echipamentele cu care interveniti nu sunt de calitate.
Trebuie sa existe o legatura intre producatorii de autospeciale de interventie la incendii si cei care le utilizeaza adica voi pompierii.
Eu si partenerii mei sloveni suntem deschisi unei astfel de colaborari dar ar trebui ca si voi sa comunicati celor care fac achizitiile ce aveti nevoie pentru a va desfasura activitatea in siguranta.
Cred ca si voi v-ati saturat sa primiti tehnica de lupta uzata din punct de vedere tehnologic si care dupa cativa ani de utilizare sa genereze pagini intregi de probleme tehnice.
Numai luptand impreuna (producatori - utilizatori) putem schimba multe in lumea noastra!
Media a inceput sa relateze despre autospecialele care au fost achizitionate (http://www.adevarul.ro/locale/iasi/Blocaj-SMURD-Regional-autospeciale-defectiuni_0_479952411.html) dar noi cred ca trebuie sa continuam aceste dezvaluiri !
Citat:Regulament forum
*Se interzice adaugarea adreselor de email, a adreselor postale precum si a numerelor de telefon personale sau ale altor persoane



Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - parvu - 22-08-2011 01:43 PM

Domnilor,
Daca tot ziceti despre Pompierii din tara noastra ca au Autospeciale ca vai de mama lor, va indemn sa strangem in fiecare luna cate 10 lei si astia sa ajunga la IGSU.
Cate proiecte n-am dat eu ?
Foarte multe ! Le puteti vedea pe http://www.coloanadeinimi.wordpress.com
Cei interesati de imaginatie va indemn sa va duceti la Muzeul Pompierilor din Bucuresti sau la Revista Pompierii de pe strada Ceasornicului Nr 19.
Nu-i mai criticati pe bietii oameni ca au aceste carute de stins incedii etc, nu Pompierii sunt de vina ci cei de la GUVERN care da afara tinerii pompieri sa nu mai munceasca, ca sa nu mai salveze pe oamne.
http://www.coloanadeinimi.wordpress.com


Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - Coffeeman - 22-08-2011 02:15 PM

Sa mai dam 10 lei? si sa facem ce cu ei? sa ajunga unde? Domnule parvu, daca totul ar fi asa de usor, noi n-am mai avea autospecialele vechi de 25 de ani, n-am mai avea probleme cu echipamentul, n-am mai avea probleme cu nesimtitii din trafic, nu am mai avea probleme cu nebunii recalcitranti care isi dau foc la case/masini si apoi sar la noi cu batele. Daca totul ar fi asa de usor cum spui dumneata....probabil am trai o fictiune. Am urmarit si desenele expuse pe site-ul mai sus mentionat de dumneavoastra dar ... cred ca ar trebui sa coborati cu picioarele pe pamant, sunt mai adaptabile unei carti de Asimov. Numai bine!


Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre - parvu - 22-08-2011 04:37 PM

Catre cel cu numarul 157,
Aveti fiindca nu vreti sa puneti osul la batie, cand sunt alaturi de Pompieri mi se zice ca nu sunt cu picioarele pe pamant.
157, si daca dadeam suta la % ideea eu cu ce ma alegeam ?
Nu-mi este de ajuns ca cei de la OSIM mi-au furat taxele platite pentru a da o imagine in folosul Pompierilor Romani ca sa se fabrice o jucarie ?
Banii astia ajungeau si la familii necajite de la Pompieri si saracii de pe strazile din Romania.
Iar o parte din bani de la fabrica de jucarii ii investeam anume pentru IGSU, la realizarea proiectului in intregime a fiecare imagini.
La noi se FURA si ne batem joc de noi intre noi.
157,
Nu aveti darul imaginatiei si puterea creatoare, nu ma laud pana in panzele albe, sunt destui Ingineri si Arhitecti care imi poate intelege foarte bine ideile mele.
Si ca sa va fac o supriza la auz, azi cu ajutorul lui Dumnezeu l-am pus pe amicul meu T. A Virgil Ududec sa-mi execute un proiect imagine TELELASER- IGSU-SRI- daca stiti cam despre ce e vorba va dau cuvantul meu de onoare ca va voi crede si eu ca intra-adevar sa cobor cu piciarele pe pamant.
De ce unii sa se ingrase si altii nici oase sa roade ?
Va multumesc ca m-a descurajati, ca Dvs sunt Mii de Romani care judeca asa de prost si da din gura inainte sa vada bine si sa se documenteze in ramura psihologie-creatoare.
Incercati sa faceti cursuri de Imaginatie la Facultate de Arte Plastice de langa Turnul Eifel de la Paris sau, cereti de la Dumnezeu intelepciune.
Problemele cu echipamentul si Autospecialele vostre tot din cauza voastra sunt, nimeni nu va creeaza dificultati, invatati sa mai si creati sau lasatii pe cei ce vor sa va ajute ca sa aveti binecuvantare de la Dumnezeu.
Eu am o perceptie pur si originala GERMANICA, de cand ma stiu eu am judecat mai mult ca un NEAMT chiar daca am scos fel si fel de perle dar pana cand nu i-am dat de vileag unei idei sau mai stiu eu ce nu m-am lasat pana nu am realizat.
Or tocmai asta si trebuie sa faceti, daca nu vreti sa realizati macar lasati-ma pe mine prostul sa aduc BENEFICII la Pompieri iar daca vad asa ce sa mai zic draga 157.
Ca intr-adevar va cofruntati cu toti nenorocitii.
Nu am bani si nici nu sunt sustinut de Popor si de Armata.
Nu va mai plangeti ca aveti Autospeciale vechi de 25 Ani !
Vina e si-a mea e si-a ta si a SEFILOR de la IGSU si a noastra a Romanilor.
"Cand e sa fie bine de noi, nu-i de noi Romanii."
"Cand e sa fie de rau, Hop si noi Romanii."

mesaj editat de ......pompier_talpas......