Forum Pompieri Militari si Civili
I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (http://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forum-comunitate-pompieri)
+--- Forum: Servicii profesioniste pentru situații de urgență (/forum-servicii-profesioniste-pentru-situa%C8%9Bii-de-urgen%C8%9B%C4%83)
+--- Subiect: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta (/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta)

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 08-12-2011 07:46 AM

Noul inspector şef adjunct al ISU „Dobrogea" este Mr. Vlăduţ Ion

[Imagine: cap_5.jpg]

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 09-12-2011 08:14 AM

Continuare la serialul din ZIUA de Constanta
LINK http://forum.pompierii.info/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta?pid=12024#pid12024
LINK http://forum.pompierii.info/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta?pid=12151#pid12151
LINK http://forum.pompierii.info/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta?pid=12546#pid12546

Coleg de serviciu cu soţia
ZIUA de Constanţa continuă campania de prezentare a declaraţiilor de avere a angajaţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea" cu Dan Ionel Matache, comandantul detaşamentului de pompieri din Cernavodă.
Citat:Astfel, conform propriilor consemnări, căpitanul Matache, coleg de serviciu cu soţia, nu are în posesie, cel puţin potrivit declaraţiei de avere, nicio categorie de teren.

În ceea ce priveşte clădirile, comandantul detaşamentului de pompieri din Cernavodă a consemnat că are împreună cu soţia un apartament în Cernavodă din anul 2005, în suprafaţă de 50 de metri pătraţi, precum şi un automobil, marca Volkswagen, fabricat în 2001, achiziţionat prin intermediul unui credit de nevoi personale. Fără bunuri sub formă de metale preţioase, bijuterii, obiecte de artă, de cult, colecţii de artă, numismatică, ori obiecte care fac parte din patrimoniul cultural naţional sau universal, cu valoare însumată mai mare de 5.000 de euro, Dan Ionel Matache nu are nici conturi, depozite bancare, plasamente, investiţii directe ori împrumuturi acordate, cu valoare de piaţă însumată a tuturor acestora mai mare de 5.000 de euro şi nici venituri nete, care însumate depăşesc echivalentul a 5.000 de euro pe an. În ceea ce priveşte datoriile, comandantul detaşamentului de pompieri din Cernavodă a contractat, în anul 2005, un credit bancar în valoare de 11.800 de euro, iar în 2008 a luat de la CEC Bank suma de 8.000 de euro. Cel puţin conform declaraţiei de avere, căpitanul Matache nu se bucură de cadouri, servicii sau avantaje primite gratuit sau subvenţionate de valoarea de piaţă din partea unor persoane, organizaţii, societăţi comerciale, regii autonome, companii/societăţi naţionale sau instituţii publice româneşti sau străine, inclusiv burse, şi nici de credite, garanţii, decontări de cheltuieli, altele decât cele ale angajatorului, a căror valoare individuală depăşeşte 500 de euro. În calitate de comandant al detaşamentului de pompieri din Cernavodă, Dan Ionel Matache a înregistrat un câştig salarial anual în valoare de 36.086, în timp ce soţia sa, Danuşca Lenuţa Matache, angajată tot în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea", a adus în casă 4.973 de lei, iar de la Inspectoratul Judeţean al Poliţiei de Frontieră Ialomiţa a primit 7.912 lei.
SURSA : http://www.ziuaconstanta.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 10-12-2011 04:00 PM

Interviu cu maiorul Ioan Sârb, noul comandant al ISU „Dobrogea"

[Imagine: 01_Isu_mr._Sarb.jpg]
Citat:Începând din data de 1 decembrie, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea" Constanţa are un nou şef, pentru şase luni, în persoana maiorului doctor inginer Ioan Ioniţă Sîrb. Acesta a fost împuternicit inspector şef prin ordinul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă. ZIUA de Constanţa prezintă în ediţia de azi primul interviu al maiorului Sîrb în calitate de comandant al ISU „Dobrogea", în cadrul căruia s-au abordat subiecte precum dosarul presupuselor angajări ilegale, o eventuală testare preliminară a tuturor celor din inspectorat, precum şi o posibilă rămânere definitivă în fruntea ISU „Dobrogea". Mai mult decât atât, maiorul doctor inginer Ioan Ioniţă Sîrb a vorbit şi despre modalitatea prin care a ajuns şeful pompierilor constănţeni, acesta acceptând să-şi lase toată familia în Maramureş.

Cine este maiorul Sîrb?

[Imagine: isu_mr_Sarb_2.jpg]
Citat:Maiorul Sîrb este un cetăţean român, în primul rând. Sunt născut la data de 11 februarie 1974, în Satu Mare. Sunt căsătorit. Am doi copii minori, un băiat de 12 ani şi o fată de şapte ani. Domiciliul stabil este în municipiul Baia Mare, judeţul Maramureş, cam la un minut distanţă faţă de sediul inspectoratului (nr. ISU Maramureş). Studii: începând de la Academia de Poliţie din Alexandru Ioan Cuza din Bucureşti, Facultatea de Inginer - Pompier, cinci ani inginerie. Absolvent în 1997. În 2000 am urmat la Universitatea Babeş Boia din Cluj un curs de management. În 2003, un curs de limba germană la Centrul de Studii Postuniversitare Academice Bucureşti. În 2006 un curs de managementul situaţiilor de urgenţă la Centrul Naţional de Pregătire Ciolpani. În 2005 am fost înmatriculat la doctorat. Urmează să susţin şi teza de doctorat, cu tema „Aspecte psihologice la instalaţiile de stins incendii". Referitor la celelalte aspecte privind activitatea mea profesională: în 1995 am fost înaintat la gradul de locotenent. Mi-am desfăşurat întreaga activitate în structurile de intervenţie, ocupând funcţii de conducere în funcţie de pregătirea pe care o am. Referitor la experienţa mea în managementul situaţiilor de urgenţă pot să vă zic că, fără falsă modestie, am condus personal peste 400 de intervenţii, din care foarte multe cu grad ridicat de pericol. În întreaga mea activitate nu am avut personal în subordine care să fie afectat psihic ori fizic pe timpul intervenţiilor.

Citat:Pe cine aţi „supărat" de aţi ajuns la ISU Dobrogea, de la ISU Maramureş?

Nu am supărat pe nimeni. Vreau să evit orice speculaţie referitor la acest caz. Nu am venit să fac turism, am venit să-mi fac datoria. Am fost solicitat de către Inspectoratul General, am acceptat propunerea şi mi-am asumat responsabilităţile conform fişei postului pe această funcţie. Mi s-a propus şi am acceptat această funcţie pentru că, în primul rând, totul este făcut de oameni şi prin oameni. Când îmi propun ceva, de fiecare dată îmi reuşeşte.

Cu familia ce veţi face în aceste şase luni?

Cu familia am discutat. Am găsit înţelegere, datoria e datorie şi timp de şase luni vom ţine legătura. Voi ajunge, probabil, cam o dată pe lună acasă.

Ce ştiţi despre ISU Dobrogea?

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea" este un inspectorat mare. Era brigadă înainte. Ştiu că are trei Grupuri şi nouă subunităţi de intervenţie. Am început deja vizitele în teritoriu. Am fost într-un control de lucru. Pe parcurs, zic eu, dacă oamenii vor înţelege ceea ce se doreşte, se vor implica mai mult în activitate şi vreau să aibă o altă viziune asupra muncii, inclusiv conştiinciozitatea fiecăruia să fie la alt nivel.

Cum priviţi faptul că în ISU „Dobrogea" există mai multe cazuri în care doi membri ai unei familii sunt angajaţi ai inspectoratului?

Vă rog să-mi permiteţi să mă abţin de la astfel de chestiuni. Pe mine nu mă interesează gradul de rudenie al celor care-şi desfăşoară activitatea aici. Eu îi asigur pe toţi de obiectivitate şi de imparţialitate în ceea ce priveşte aprecierea şi aportul pentru desfăşurarea în cele mai bune condiţii a activităţii pe care şi-o desfăşoară aici.

Cunoaşteţi dosarul presupuselor angajări ilegale de la ISU Dobrogea?

Este o chestiune în care nu aş vrea să intru şi nu efectuez eu cercetările, nu am atribuţii în acest sens. Toţi îşi desfăşoară activitatea pentru care sunt plătiţi, iar cei vinovaţi să plătească.

Sub comanda dumneavoastră, angajaţii ISU vor fi supuşi vreunui test?

Vreau să subliniez din start faptul că acest inspectorat este monitorizat la cel mai înalt nivel, din partea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă. Ce am stabilit, din start: se doreşte mai multă implicare din partea tuturor. Pentru că acest inspectorat trebuie să ajungă acolo unde îi este locul. Trebuie să fie, cel puţin, printre primele zece din ţară.

Unde locuiţi în Constanţa?

Stau în Faleză Nord. Este o locuinţă pe care am închiriat-o.

Până să fiţi împuternicit, aţi mai fost la ISU „Dobrogea"?

În 1994 şi 1995 am desfăşurat activităţi de practică pe timpul Facultăţii de Pompieri.

Intenţionaţi să rămâneţi la Constanţa şi după expirarea celor şase luni?

Momentan este prematur. Eu am venit să-mi fac datoria. Să vedem mai departe. Vă daţi seama, familia mea este acolo. Este foarte greu ca să reloci o familie în alt judeţ.

În acest context, de ce aţi acceptat să veniţi la Constanţa?

Este o provocare din punct de vedere profesional şi vă spun sincer: nu-mi este frică decât de Dumnezeu. Încerc să contribui cu cinste la arma pe care o reprezint.

Ce mesaj vreţi să transmiteţi subordonaţilor dumneavoastră?

În primul rând vreau să schimbe atitudinea şi viziunea asupra muncii. În al doilea rând, vreau să fie mândri că sunt angajaţi ai acestei instituţii şi să fie conştienţi de faptul că Inspectoratul General al Situaţiilor de Urgenţă este prima în topul preferinţelor cetăţenilor, suntem în slujba cetăţenilor. Vreau să găsească în mine o disponibilitate de înţelegere a problemelor lor pentru o rezolvare cât mai rapidă şi cât mai concretă, dar vreau să văd că suntem o instituţie militară.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 13-12-2011 08:22 AM

LINK http://forum.pompierii.info/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta?pid=12024#pid12024
LINK http://forum.pompierii.info/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta?pid=12151#pid12151
LINK http://forum.pompierii.info/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta?pid=12546#pid12546

Averea lui Marius Călin, locţiitor al comandantului Grupului 2 Intervenţii

Citat:Actualul locţiitor al comandantului Grupului numărul 2 Intervenţii nu are, cel puţin potrivit declaraţiei de avere, nici bunuri sub formă de metale preţioase, bijuterii, obiecte de artă, de cult, colecţii de artă, numismatică, ori obiecte care fac parte din patrimoniul cultural naţional sau universal
Potrivit declaraţiei de avere, document completat pe data de 18 aprilie 2011, Marius Călin nu are terenuri şi nici clădiri. În ceea ce priveşte bunurile mobile, fostul şef al Biroului Management, Organizator, Planificare, Misiuni şi Resurse din cadrul ISU Dobrogea a consemnat un autoturism Volkswagen. Fără conturi, depozite bancare, plasamente, investiţii directe ori împrumuturi acordate, cu valoare de piaţă însumată a tuturor acestora mai mare de 5.000 de euro şi nici alte active producătoare de venituri nete, care însumate depăşesc echivalentul a 5.000 de euro pe an, actualul locţiitor al comandantului Grupului numărul 2 Intervenţii nu are, cel puţin potrivit declaraţiei de avere, nici bunuri sub formă de metale preţioase, bijuterii, obiecte de artă, de cult, colecţii de artă, numismatică, ori obiecte care fac parte din patrimoniul cultural naţional sau universal, cu valoare însumată mai mare de 5.000 de euro. Conform aceluiaşi document, Marius Călin a înregistrat un câştig salarial anual în valoare de 39.016 lei, în timp ce soţia sa, angajată tot a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea", a adus în casă 29.033 de lei.

SURSA : http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/eveniment/coleg-de-serviciu-cu-sotiaaverea-lui-marius-calin-loctiitor-al-comandantului-grupului-2-interventii-document-49227.html

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 13-12-2011 03:05 PM

În ziua de marţi, 13, pompierii merg la Mall
Citat:O acţiune de informare despre pericolele ce se pot ivi în perioada de Sărbători va fi derulată asttăzi, 13 decembrie, la City Park Mall. Activitatea face parte din campania „Ziua Informării Preventive“.
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea organizează un punct mobil de informare preventivă, unde, timp de două ore, în intervalul orar 10.00 - 12.00, pompierii vor distribui pliante, iar pe un ecran LCD vor rula spoturi informative. În paralel, pompierii vor face recomandări pentru prevenirea situaţiilor de urgenţă specifice sezonului de rece şi sărbătorilor de iarnă.
SURSA : http://www.adevarul.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 14-12-2011 07:15 AM

LINK http://forum.pompierii.info/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta?pid=12700#pid12700

Averea şefului de Detaşament Pompieri Constanţa - Oraş

Citat:ZIUA de Constanţa continuă campania de prezentare a declaraţiilor de avere a angajaţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea" cu şeful Detaşamentului de Pompieri Constanţa - Oraş, căpitanul George Nicolae. Astfel, potrivit declaraţiei de avere, căpitanul Nicolae, care a fost avansat în grad, pe data de 13 septembrie - Ziua Pompierilor din România - pentru merite deosebite, este coleg de serviciu cu soţia sa, Şeilan Nicolae.
Cunoscând prevederile articolului 292 din Codul Penal privind falsul în declaraţii, şeful Detaşamentului de Pompieri Constanţa - Oraş a declarat, pe propria răspundere, că nu are în posesie bunuri imobile, iar în ceea ce priveşte clădirile a consemnat o garsonieră, în Eforie Nord. Imobilul în cauză se află în posesia căpitanului George Nicolae din 2010 şi are suprafaţa de 40 de metri pătraţi. Cu un autoturism Renault Clio în parcare, auto fabricat în 2005, căpitanul Nicolae nu are bunuri sub formă de metale preţioase, bijuterii, obiecte de artă, de cult, colecţii de artă, numismatică, ori obiecte care fac parte din patrimoniul cultural naţional sau universal, cu valoare însumată mai mare de 5.000 de euro şi nici conturi, depozite bancare, plasamente, investiţii directe ori împrumuturi acordate, cu valoare de piaţă însumată a tuturor acestora mai mare de 5.000 de euro, situaţia fiind aceeaşi şi în ceea ce priveşte alte active producătoare de venituri nete, care însumate depăşesc echivalentul a 5.000 de euro pe an. În rubrica destinată datoriilor, locţiitorul Detaşamentului de Pompieri Constanţa - Oraş a declarat că, în 2008, a contractat de la BRD suma de 5.000 de euro, termenul scadent fiind în 2015. Cel puţin potrivit declaraţiei de avere, căpitanului George Nicolae nu beneficiază de cadouri, servicii sau avantaje primite gratuit sau subvenţionate de valoarea de piaţă din partea unor persoane, organizaţii, societăţi comerciale, regii autonome, companii/societăţi naţionale sau instituţii publice româneşti sau străine, inclusiv burse, şi nici de credite, garanţii, decontări de cheltuieli, altele decât cele ale angajatorului, a căror valoare individuală depăşeşte 500 de euro. Cât priveşte câştigul salarial anual înregistrat de şeful Detaşamentului de Pompieri Constanţa - Oraş acesta a fost în valoare de 38.341 de lei, în timp ce soţia sa a primit, tot de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea", dată fiind calitatea de angajată pe care o are, suma de 16.800 de lei.
SURSA : http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/eveniment/coleg-de-serviciu-cu-sotia-averea-sefului-de-detasament-pompieri-constanta--oras-document-62797.html

Colegă de serviciu cu soţul
Averea contabilului şef din ISU Dobrogea
Citat:Cotidianul ZIUA de Constanţa continuă campania de prezentare a declaraţiilor de avere a celor care se află în fruntea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea" cu şefa Contabilităţii, Crina Virgilia Ciochină. Conform datelor consemnate în declaraţia sa de avere, contabilul şef al inspectoratului are în posesie două terenuri, unul în Năvodari, iar celălalt în Cernavodă. Ambele bunuri imobile sunt dobândite prin moştenire, cel din Cernavodă în 1996, iar cel din Năvodari în 2001. Fără apartament, casă de locuit, casă de vacanţă ori spaţii comerciale, Crina Virgilia Ciochină declară că are în parcare o Dacia Logan, maşină fabricată în anul 2005. De asemenea, şefa contabilităţii din cadrul ISU „Dobrogea" nu are, cel puţin declaraţiei de avere, conturi, depozite bancare, fonduri de investiţii şi nici forme echivalente de economisire, categorie în care intră şi cardurile de credit, cu valoare însumată mai mare de 5.000 de euro. În ceea ce priveşte datoriile, Crina Virgilia Ciochină a precizat că în 2007 a contractat de la BRD suma de „60.000", an în care a luat de la Banca Transilvania alţi bani, respectiv „17.486", iar un an mai târziu, tot de la Banca Transilvania a mai obţinut suma de „24.705 lei". Contabilul şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă a mai precizat în aceeaşi declaraţie de avere că a câştigat din salariu suma de 55.931 de lei, în timp ce soţul ei, angajat tot al ISU „Dobrogea", a adus în casă 17.079 de lei.
SURSA : http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/eveniment/colega-de-serviciu-cu-sotulaverea-contabilului-sef-din-isu-dobrogea-document-16413.html
Trio familial în inspectorat
Cât au câştigat de la ISU Dobrogea fiul şi soţia fostului inspector şef Oprea
Citat:În cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea" îşi desfăşoară activitatea şi soţia colonelului Traian Oprea, Ionica Oprea, subofiţer, care a câştigat din salariu suma de 26.938 de lei
ZIUA de Constanţa continuă campania de prezentare a declaraţiilor de avere a angajaţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea" cu ofiţerul Gabriel Oprea, fiul colonelului Traian Oprea, fostul inspector şef al inspectoratului.
Astfel, conform datelor consemnate în propria declaraţie de avere, fiul celui care a condus Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă de la malul mării nu are în posesie nicio categorie de terenuri, clădiri, iar cel puţin potrivit declaraţiei de avere conduce un „Hyunday". Fără conturi sau depozite, fonduri de investiţii, forme echivalente de economisire şi investire, inclusiv carduri de credit, cu valoare însumată mai mare de 5.000 de euro, ofiţerul Gabriel Oprea nu are nici plasamente, investiţii directe şi nici împrumuturi acordate, cu valoarea de piaţă însumată mai mare de 5.000 de euro. De asemenea pompierul Oprea junior a mai menţionat în declaraţia de avere că nu are alte active producătoare de venituri nete, care însumate depăşesc echivalentul a 5.000 de euro pe an. În ceea ce priveşte datoriile, Gabriel Oprea a consemnat că în 2008 a contractat de la Alpha Bank un credit în valoare de 15.000 de euro, cu scadenţa în 2018. Fără cadouri, servicii sau avantaje primite gratuit sau subvenţionate faţă de valoare de piaţă din partea unor persoane, organizaţii, societăţi comerciale, regii autonome, companii/societăţi naţionale sau instituţii publice româneşti sau străine, inclusiv burse, credite, garanţii, decontări de cheltuieli, altele decât cele ale angajatorului, a căror valoare depăşeşte 500 de euro, fiul colonelului Traian Oprea a declarat că a câştigat din salariu suma de 27.996 de lei. De asemenea, Gabriel Oprea nu are venituri din activităţi independente, venituri din cedarea folosinţei bunurilor, din pensii, din activităţi agricole, din premii ori din jocuri de noroc. Nu este de omis faptul că în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea" îşi desfăşoară activitatea şi soţia colonelului Traian Oprea, Ionica Oprea, subofiţer, care a câştigat din salariu suma de 26.938 de lei.
SURSA : http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/eveniment/trio-familial-in-inspectorat-cat-au-castigat-de-la-isu-dobrogea-fiul-si-sotia-fostului-inspector-sef-oprea-document-43097.html

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - maf150 - 17-12-2011 02:27 PM

Mii de misiuni cu aceleaşi echipamente
Râsu’ – plânsu’, “încarcerat” la ISU

Citat:Situaţia parcului auto al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea” este în stare critică, munca pompierilor militari putându-se desfăşura în continuare doar datorită sumelor de bani investite în reparaţia autospecialelor, cu toate că bugetul este aproape de zero. Maşinile pompierilor se strică odată la două săptămâni, fiind mereu cu capotele pe sus. Singurele ajutoare au venit din partea Consiliului Judeţean Constanţa, care a aprovizionat ISU „Dobrogea” cu echipamente constând în diverse accesorii PSI – furtun refulare, racorduri furtun, costume NOMEX, stingătoare, distribuitoare, ţevi refulare TURA-P, ejectoare de ape mici, hidranţi portativ etc., investiţia totală ridicându-se la suma de 202.845 lei. Cât despre achiziţia pentru piese de schimb şi materiale de întreţinere a tehnici de luptă de la Guvern au venit sume ce au constat în aproximativ 10% faţă de necesarul real. Anul trecut, sediul ISU „Dobrogea” şi Detaşamentul Constanţa Oraş au fost racordate la conducta de gaze şi au fost dotate cu centrale termice tot din grija Consiliului Judeţean Constanţa. Anul acesta, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă trebuia să primească printr-un program cu fonduri europene al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară Sud-Est, trei autospeciale pentru incendii, una pentru accidente colective, una pentru poluare chimică, una pentru descarcerări, două ambulanţe pentru prim-ajutor şi una pentru reanimare, însă din cauza suspendării licitaţiilor, autospecialele nu au mai parcat în curtea ISU „Dobrogea”. Cât despre îmbunătăţirea parcului prin fonduri de la Ministerul Administraţiei şi Internelor, nici se pune vorba.

Echipaje SMURD suprasolicitate

La începutul acestei săptămâni, Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţa a intrat în posesia unui număr de 37 de ambulanţe SMURD tip B complet utilate, provenite de la Ministerul Sănătăţii, în regim de comodat. Ambulanţele moderne au fost repartizate Serviciilor Medicale de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare (SMURD) din cadrul a 18 Inspectorate Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă: Alba, Botoşani, Caraş-Severin, Călăraşi, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Giurgiu, Gorj, Ialomiţa, Harghita, Mureş, Olt, Sălaj, Suceava, Vaslui, Vâlcea şi Vrancea, Constanţa fiind ocolită. În prezent, judeţul Constanţa este acoperit de 7 echipaje SMURD dintre care unul tip C, patru tip B, 1 tip D şi unul tip C (Neonatologie). De la începutul anului şi până la data de 30 noiembrie a.c., cele şase echipaje operaţionale (mai puţin cel pentru Neonatologie) au executat 8.340 de intervenţii după cum urmează: echipajul SMURD tip B Constanţa Port – 1.948 intervenţii; echipajul SMURD tip B Medgidia – 1.112 intervenţii; echipajul SMURD tip B Mangalia – 1.010 intervenţii; echipajul SMURD tip B Constanţa Oraş – 1.967 intervenţii; echipajul SMURD tip C Terapie Intensivă – 2.303 intervenţii.

Autospeciale pentru incendii medievale

Cât despre autospecialele de stins incendii aflate în curţile detaşamentelor Inspectoratului pentru Situaţi de Urgenţă „Dobrogea”, acestea au depăşit cu mulţi kilometri şi ani termenul de casare, astfel încât autovehiculele mai funcţionează încă doar din cauza priceperii şi îndemânării pompierilor în ale mecanicii. Situaţia este dezastruoasă: doar două din cele 90 de autospeciale sunt noi, restul de 88 fiind trecute de mult de vârsta de casare. Fără vreo soluţie viabilă, mai-marii Ministerului Administraţiei şi Internelor îi îndeamnă pe şefii de inspectorate să acceseze fonduri europene pentru dotarea cu autospeciale, însă acest lucru nu este posibil întrucât inspectoratele judeţene pentru situaţii de urgenţă nu au libertatea juridică necesară pentru a face acest lucru. Fiecare intervenţie este o luptă atât cu focul, cât şi cu dotările precare, pompierii muncind zilnic la maşinile vechi de aproximativ 30 de ani pentru ca acestea să poată funcţiona încă.

[Imagine: isu-m17.jpg]

SURSA:http://lideruldeopinie.ro/58027/rasu-plansu-incarcerat-la-isu

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 17-12-2011 05:47 PM

Inspectorul şef adjunct al ISU „Dobrogea" Mr. Vlăduţ Ion la emisiunea "Audienta in direct" -Tv Neptun

LINK http://www.ntvonline.ro/emisiuni/audienta-in-direct/galerie-video/517

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 21-12-2011 07:25 PM

Moş Crăciun Pompier a venit la ISU Constanta

Citat:Cei câţiva fulgi de nea care au căzut în această dimineaţă la Constanţa nu au fost de ajuns pentru ca Moş Crăciun să vină cu sania trasă de reni. Aşa că a apelat la alte ajutoare: pompierii de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă.
Copiilor li s-a făcut inima cât un purice când au văzut că Moş Crăciun vine la ei cu autospeciala de pompieri. Dar, nu s-au pierdut prea tare cu firea, şi au început să-i spună poezii şi să-i cânte colinde.
Şi cum afară era destul de frig, iar Moşul a avut nevoie de un loc unde să se încălzească, toată lumea s-a adunat în jurul bradului. Acolo, micuţii s-au aşezat pe genunchii lui Moş Crăciun ca să primească daruri.
La Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea au venit şi elevii de la şcoala generală Remus Opreanu, după ce Moşul a fost colindat de copiii angajaţilor. Emoţiile i-au copleşit şi pe ei.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 23-12-2011 05:31 PM

Moş Crăciun a venit pe autospeciala de pompieri

[Imagine: c259141ff8f3d5b9b947a4adc628e8b3.jpg]
[Imagine: 332a25007b01e6a787e9e4b8463ef231.jpg]
[Imagine: 3a5ce8751c1bb852dd081b7fa26659db.jpg]
[Imagine: 810cc8620d5ce0f6f02ab81293a3ac29.jpg]
[Imagine: 1a8a6d604fb8f5ede539e58fd3236bb5.jpg]
[Imagine: 8f5840ea09e72ab4273d44f48b263215.jpg]
[Imagine: 571cc3a83acf395f27a1e1730d7fd7dc.jpg]
[Imagine: 5bde933e375b0ead6a245bcf2ace9a83.jpg]
SURSA FOTO :http://www.telegrafonline.ro
[Imagine: moscraciuninvizitalacopiiipompie-1324473837.jpg]
[Imagine: moscraciuninvizitalacopiiipompie-1324473826.jpg]