Forum Pompieri Militari si Civili
I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (http://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forum-comunitate-pompieri)
+--- Forum: Servicii profesioniste pentru situații de urgență (/forum-servicii-profesioniste-pentru-situa%C8%9Bii-de-urgen%C8%9B%C4%83)
+--- Subiect: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta (/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta)

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 26-04-2012 07:45 PM

Cadavrul de la Vraja Mării, recuperat de pompieri
Joi, 26 Aprilie 2012 | 15:19:10
Citat:Echipajele de intervenţie ale Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea au reuşit în urmă cu scurt timp să recupereze cadavrul descoperit ieri în zona Vraja Mării, la Poarta 1. Cazul a intrat în atenţia Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Constanţa. În urma investigaţiilor, s-a stabilit că este vorba despre un pensionar din Constanţa, Traian S., de 57 de ani, care a plecat ieri dimineaţă, în jurul orei 5.30, la pescuit, în zona digului de nord al Portului Constanţa.
Sursa : http://www.ziuaconstanta.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 27-04-2012 06:51 PM

(26-04-2012 07:45 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Cadavrul de la Vraja Mării, recuperat de pompieri

Pompierii constănţeni dau din umeri
Cadavrul care a stat o noapte sub stabilopozi a fost scos din apă

Citat:Actiune cu scântei la Constanţa în ceea ce priveşte recuperarea cadavrului care a fost sesizat de un trecător, în cursul zilei de miercuri, în apele mării, din imediata vecinătate a zonei Vraja Mării. După aproximativ două zile de eforturi, în cele din urmă acţiunea s-a încheiat cu recuperarea cadavrului.
Totul a debutat cu apelarea numărului de urgenţă 112, efectuată de un trecător, care a văzut cadavrul plutind, lucru care a alertat pompierii constănţeni. Însă, eforturile acestora s-au dovedit inutile, manevrele prea încete şi dotările insuficiente, motiv pentru care, până s-au mobilizat, trupul neînsufleţit a fost tras de curenţii marini, sub stabilopozi. Ceea ce a urmat este de-a dreptul râsul-plânsul: pompierii cu mâinile în buzunare şi dând din umeri - astfel s-au încheiat căutările pentru ziua de miercuri.
[Imagine: 76806%20mort%20vraja%20marii%20_0057%2038.jpg]
Citat:Privind din unghiul opus, tot incidentul nu pare a fi atât de grav pe cât spun faptele, aceasta ar cam fi părerea reprezentanţilor ISU Dobrogea, care o cam dau din colţ în colţ, în momentul în care sunt luaţi la întrebări. În primă fază, maiorul Ioan Ioniţă Sîrb, împuternicit inspector şef al ISU Dobrogea, a refuzat să facă vreo declaraţie în acest sens, băgând la înaintare purtătorul de cuvânt, respectiv Paula Anghel, care a explicat cum s-au desfăşurat lucrurile. Nu consider că s-a întârziat, nu s-a pierdut timpul. Barca a fost la noi de la bun început, însă am hotărât că nu este potrivită pentru condiţiile de la mare, ea fiind pentru ape stătătoare, asta este tot ce avem în dotare. Aşadar, am considerat să nu punem în pericol viaţa angajaţilor şi am apelat la barca scafandrilor. Aceasta a fost lansată la apă prin altă parte pentru că prin locul cu pricina nu se putea din cauza hulei şi a valurilor. Consider că lucrurile au fost distorsionate, noi am făcut tot ce am putut, a declarat, pentru Replica, Paula Anghel, purtătorul de cuvânt din cadrul ISU Dobrogea.
nocomment
Citat:În cele din urmă, maiorul Ioan Ioniţă Sîrb a revenit la sentimente mai bune şi a declarat, pentru Replica, faptul că acţiunea s-a desfăşurat normal, şi că măsurile luate au fost cele corecte. Nu puteam pune în pericol viaţa angajaţilor. Nu consider că am greşit cu nimic, am făcut tot ce s-a putut. Mai mult decât atât nici nu este de competenţa noastră, mai degrabă de cea a scafandrilor. Nu ştiu cum au stat lucrurile exact şi cum s-au derulat, acest lucru vi-l poate spune purtătorul de cuvânt, a declarat acesta. Aici intervine efectul de bumerang sau de aruncare a mâţei în curtea altuia, întrucât chiar purtătorul de cuvânt a menţionat că scafandrii care au intervenit sunt parte din ISU Dobrogea. Scafandrii, care sunt un echipaj din cadrul ISU, de la noi, au venit cât au putut de repede cu barca adecvată, au renunţat şi la vizita medicală la care erau programaţi, a spus Paula Anghel. Situaţie încurcată, am putea spune, dat fiind faptul că acţiunea era de competenţa scafandrilor, care sunt tot din cadrul instituţiei. Mai mult decât atât, întrebaţi de ce nu au apelat la anumite măsuri de a ţine cadavrul în loc până la sosirea bărcii respective, purtătorul de cuvânt a declarat: Cum puteam face asta? Dacă aveţi voi idei, vă rog să mi le spuneţi şi mie şi poate că le punem în aplicare. Doar nu puteam să arunc un lasou şi să-l ţinem acolo, acum să fim serioşi!. De asemenea, raportul acţiunii mai sus menţionată nu a fost transmis către redacţia Replica, pe motiv că acest lucru nu este posibil. Aşa ceva nu se face, ne-au declarat reprezentanţii ISU. Înainte ca decedatul să fie recuperat, o altă declaraţie a reprezentanţilor instituţiei în cauză loveşte: Nu puteam risca pentru ceva... care nu ştim ce e cu exactitate. Poate fi chiar şi un manechin. De unde avem certitudinea că este chiar un trup de om?, spune, de asemenea, Paula Anghel. Până la urmă, joi, în jurul orei 16.00, cadavrul a fost recuperat, fiind solicitat pentru acest lucru şi ajutorul Gărzii de Coastă. În urma anchetei, poliţiştii au descoperit că este vorba despre un bărbat, Traian Saghen.
SURSA : http://www.replicaonline.ro
nocomment

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 28-04-2012 05:42 AM

A ars de viu

Citat:Un bărbat şi-a pierdut viaţa în chinuri groaznice după ce baraca în care locuia a fost cuprinsă de flăcări. Tragedia a avut loc sub privirile fraţilor săi, care nu au putut să îl salveze, pentru că îşi legase uşa, pe interior, cu un lanţ. Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ spun că, în noaptea de joi spre vineri, în jurul orei 05.00, au fost alertaţi prin 112 că, la marginea localităţii Nisipari, a luat foc o baracă. Cu toate că cele două autospeciale de pompieri au ajuns rapid la locul incendiului, militarii nu au mai putut face nimic pentru a salva persoana blocată în interiorul barăcii. Fraţii victimei spun că, în seara respectivă, bărbatul a consumat băuturi alcoolice şi a aprins o lumânare pe care a uitat să o stingă. Trupul neînsufleţit a fost transportat la morgă pentru efectuarea necropsiei şi stabilirii cauzelor morţii. Cercetările în acest caz sunt continuate de poliţişti şi pompieri pentru a identifica cu exactitate cauza acestui incendiu.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 30-04-2012 09:06 PM

Un incendiu a distrus acoperişul unei case din cartierul constănţean Coiciu

Citat:Încă din prima zi a săptămânii, pompierii constănţeni au avut o zi de foc în mai multe localităţi din judeţ. Militarii ISU Dobrogea au fost chemaţi, să stingă flăcările care au cuprins o casă situată în cartierul constănțean Coiciu. Vecinii au sesizat la timp pericolul și au acționat cu ce au avut la îndemână.
La faţa locului s-au deplasat două autospeciale de la detașamentul Palas.
Cei care se aflau în casă au fost treziţi de flăcări. Oamenii sunt acum disperaţi pentru că incendiul le-a distrus toate actele.
Tot în aceeași zi, pompierii ISU Dobrogea au fost solicitaţi să intervină şi pentru stingerea a două incendii izbucnite la două gradjuri, unul din comuna Pecineaga, iar celălalt din comuna Ţepeş Vodă.
SURSA : http://www.tvlitoral.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 07-05-2012 11:03 AM

S-a trezit cu mașina în flăcări în mijlocul nopții

Citat:Vorbim despre o tânără din Constanța, al carei autoturism a ars aproape în totalitate. Pompierii au intervenit și au reușit să stingă incendiul în scurt timp, însă spun că pagubele ating mii de euro. Femeia susține că nu are dușmani şi nu înţelege cine i-ar fi putut da foc la cauciucuri.

Chiar daca tanara spune ca nimeni nu ar fi avut motiv sa-i dea foc la masina, acesata recunoaşte ca a primit cu ceva timp inainte de incident, un apel de pe un numar necunoscut. Pe de alta parte, aceasta mai spune si ca in ultima perioada, in zona ar fi avut loc mai multe spargeri de masini.

Pompierii au intervenit repede si au reusit sa stinga flacarile care cuprinsesera aproape toata masina parcata pe o strada din cartierul constantean Coiciu.

Politistii au deschis o ancheta si incearca acum sa desluseasca itele acestuia caz. Cert este un lucru. Tanara a ramas pieton pentru o buna perioada de timp, intrucat pagubele produse la autoturism sunt mari. Mai mult decat atat, femeia nu avea nici asigurare CASCO, iar asta inseamna ca va trebui sa scoata o suma serioasa din buzunar pentru reparatia masinii.

SURSA : http://www.tvlitoral.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - raoul - 14-05-2012 02:35 AM

In sfarsit sau gandit si cei de la ISU Constanta sa faca un site bun care sa informeze corect si nu confuz cum era situl vechi.
Nici acesta nu e excelent dar totusi mult mai bun decat precedentu.
Stie cineva cate si ce tip de autospeciale are in dotare statia Tuzla ?Big Grin

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 14-05-2012 09:35 AM

(14-05-2012 02:35 AM)raoul Scris:  In sfarsit sau gandit si cei de la ISU Constanta sa faca un site bun care sa informeze corect si nu confuz cum era situl vechi.
Nici acesta nu e excelent dar totusi mult mai bun decat precedentu.
Stie cineva cate si ce tip de autospeciale are in dotare statia Tuzla ?Big Grin
Da ....dar tot "slăbut" este... făcut la etc....fară informatii interesante si atractive pentru publicul larg . Este făcut ca să fie . [Imagine: 112.gif]

LINK http://www.isudobrogea.ro/

PS Nici despre SMURD nu sunt informatii ...o înşiruire de link-uri si "blablauri" nocomment

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 14-05-2012 12:18 PM

Grajd distrus de flăcări

[Imagine: 80d55cb153dc11e247615ecf07a55ba8.jpg]

Citat:Pompierii constănţeni s-au luptat timp de câteva ore cu flăcările care au cuprins, ieri, un grajd din localitatea Dorobanţu. Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ au fost alertaţi, în jurul orei 13.00, de mai multe persoane din localitate care anunţau că, în curtea unei gospodării, de pe strada Narciselor, a izbucnit un incendiu la un adăpost de animale. „Focul a fost localizat de voluntarii noştri într-o anexă mai veche a casei, respectiv un grajd. Până la sosirea pompierilor, au fost evacuate animalele şi o parte din bunuri, iar flăcările au fost ţinute sub control, pentru a nu se extinde la casa din apropiere. Din păcate însă, anexa a ars în totalitate“, a declarat primarul localităţii Nicolae Bălcescu, Viorel Bălan. Pompierii spun că în incendiu au ars mai multe materiale depozitate în interiorul grajdului, o parte din nutreţurile pentru animale şi lemnele de foc ale familiei. Din primele cercetări efectuate în acest caz, militarii au stabilit că, cel mai probabil, focul a fost provocat de un scurtcircuit la instalaţia electrică sau din cauza unei plite electrice lăsate să funcţioneze nesupravegheată într-o bucătărie de vară amenajată în interiorul grajdului.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 15-05-2012 06:57 AM

Maşină distrusă de flăcări

[Imagine: ff940eeee821ae7f23bdc92b0952007b.jpg]
Citat:Pompierii constănţeni au intervenit, în zorii zilei de ieri, pentru a stinge un incendiu care a cuprins un Opel, implicat într-un eveniment rutier. Pompierii spun că apelul a fost primit prin 112, în jurul orei 04.00. Şoferul maşinii le-a spus militarilor că într-un moment de neatenţie a scăpat maşina de sub control şi a intrat în parapetul care delimitează sensurile de mers de pe şoseaua Mangaliei, din Constanţa. „După ce am intrat în parapet am coborât şi am observat că iese fum de la motor. Imediat au apărut flăcările. Am luat stingătorul şi am încercat să sting focul. M-a ajutat şi un alt şofer, dar flăcările s-au extins foarte repede“, a declarat proprietarul maşinii. Cele două echipaje de pompieri ale Detaşamentului Port au stins incendiul în câteva minute, însă maşina a fost distrusă în proporţie de 70%. În urma cercetărilor, militarii au stabilit că focul a izbucnit ca urmare a scurgerilor de combustibil apărute în urma impactului cu parapetul.

[Imagine: 5020c0cd3b6657e84bbcdd31e0bd21db.jpg]

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 17-05-2012 05:48 AM

Casă distrusă de flăcări

Citat:Un bărbat din cartierul constănţean Km 4-5 a rămas fără casă după ce a adormit cu o lumânare aprinsă. Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ spun că, în noaptea de marţi spre miercuri, în jurul orei 01.00, au fost alertaţi de mai multe persoane care locuiesc pe strada Teiului, din Constanţa, că o casă a fost cuprinsă de flăcări. Pentru stingerea incendiului au fost trimise în ajutor două autospeciale din cadrul Detaşamentului Constanţa Port. Pompierii spun că, din fericire, până la sosirea lor, atât proprietarul imobilului cât şi chiriaşul acestuia, ambii într-o stare avansată de ebrietate, au reuşit să iasă din casă şi să se salveze. Proprietarul casei le-a povestit anchetatorilor că după ce a venit de la muncă a aprins o lumânare, a mâncat, iar apoi a adormit. La scurt timp după miezul nopţii, chiriaşul său a fost trezit de fumul înecăcios şi a văzut flăcările. „A fost o intervenţie grea pentru că nu am avut informaţii dacă imobilul era racordat la reţeaua de energie electrică sau de gaze. Mai mult, calea de acces spre imobil este foarte îngustă şi a fost nevoie să intervenim cu mai multe dispozitive“, a declarat plt. maj. Daniel Nicolcioiu, din cadrul ISU „Dobrogea“. Flăcările au distrus casa în proporţie de 80%.