Forum Pompieri Militari si Civili
I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (http://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forum-comunitate-pompieri)
+--- Forum: Servicii profesioniste pentru situații de urgență (/forum-servicii-profesioniste-pentru-situa%C8%9Bii-de-urgen%C8%9B%C4%83)
+--- Subiect: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta (/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta)

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 22-05-2012 12:51 PM

Alertă la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“
Marti, 22 Mai 2012
[Imagine: 421b5cee6650931d1405dcdebcb760ce.jpg]

[Imagine: 6586e471530a3265290cba906d384c0d.jpg]
Citat:Pompierii constănţeni au intervenit, ieri dimineaţă, la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“, după ce au fost anunţaţi că pe acoperişul clădirii se află o bucată mare de tablă care poate să cadă în orice moment. Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ spun că apelul de urgenţă a fost primit, în jurul orei 10.00, prin 112, din partea reprezentanţilor colegiului. „Când am ajuns la serviciu, am dat o tură în jurul liceului şi am văzut pe acoperiş o tablă. Am chemat imediat pompierii pentru că punea în pericol vieţile trecătorilor“, a declarat administratorul patrimoniului Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân“, Nicolae Damu. Circulaţia în zonă a fost restricţionată, iar militarii au reuşit să îndepărteze bucata de tablă, în lungime de trei metri, în doar câteva zeci de minute. Din primele cercetări efectuate în acest caz, pompierii au stabilit că, cel mai probabil, bucata de tablă a fost smulsă de furtună de pe un acoperiş din vecinătatea colegiului sau de la un panou publicitar. Investigaţiile sunt continuate pentru a se stabili de unde a fost adusă de furtună bucata de tablă.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro
[Imagine: 7a092f43c9dc8762f7b1f0ea600d7bab.jpg]

[Imagine: 9263ac456496a03b27bb658e22e32988.jpg]

[Imagine: f0979837b3f57a8d122a4cddf26122a6.jpg]

[Imagine: ef154edd449b534509f8036d2066b1e4.jpg]

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 28-05-2012 07:16 AM

Maşină incendiată

[Imagine: cf6fb664c92ef1d63bf46de9cf864437.jpg]

[Imagine: c399eb47982c4ae38fb26de5d4a2bb21.jpg]

Citat:Poliţiştii constănţeni fac cercetări pentru a da de urma unei persoane care, în noaptea de sâmbătă spre duminică, a incendiat o maşină. Pompierii spun că, în jurul orei 05.00, au fost anunţaţi, prin 112 că, în apropierea sensului giratoriu de pe strada Dezrobirii, din Constanţa, arde un Ford. În zonă au fost trimise două autospeciale. Martorii le-au spus militarilor că au auzit o bufnitură, iar apoi au văzut flăcări în parcare. Au încercat să lichideze focul cu un stingător luat de la o alimentară din apropiere, însă nu au reuşit. „Eu eram în casă, doar ce venisem de la un botez. M-a sunat mama şi mi-a spus că a sunat-o cineva de la Poliţie că a luat foc maşina mea. Nu am duşmani, dar cred că incendiul a fost provocat intenţionat şi bănuiesc eu pe cineva“, a spus proprietarul maşinii, Tiberiu Giurea. „În apropierea autoturismului am găsit un recipient din plastic în care mai era o cantitate mică de combustibil şi care avea gâtul topit. Credem că acesta a fost folosit la incendierea maşinii“, a declarat plt. maj. Gheorghe Burducel din cadrul ISU „Dobrogea“. Flăcările au distrus în totalitate compartimentul motor al Ford-ului şi 30% din caroseria unui autoturism parcat în apropiere.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 29-05-2012 07:30 AM

Dotări ISU. Echipamente de sute de mii de euro
Autospecială de ultimă generaţie pentru detecţia radiaţiilor

[Imagine: 53399f2be1d621a32def027dacfc52f7.jpg]

Citat:PREMIERĂ În urma unui proiect regional coordonat de Consiliul Judeţean Constanţa (CJC) şi finanţat prin Programul Operaţional Regional 2007 - 2013, Axa Prioritară 3, pompierii constănţeni au intrat, ieri, în posesia unei autospeciale dotată cu echipamente de ultimă generaţie pentru intervenţii în cazul accidentelor nucleare, bacteriologice şi chimice. Dispozitivul a fost prezentat în cadrul unei conferinţe de presă organizată în faţa sediului Prefecturii Constanţa. O autospecială similară celei de la Constanţa urmează să intre în posesia pompierilor din Brăila. Achiziţia a fost făcută prin intermediul Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară „Sud-Est“ pentru Situaţii de Urgenţă, iar aceasta face parte din prima tranşă de autospeciale, din totalul de 63, care urmează să intre în posesia Inspectoratelor pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) din această regiune. Valoarea totală a proiectului este de 51.514.560 lei, din care 40.697.440 lei reprezintă asistenţă financiară nerambursabilă, iar 846.560 lei sunt din contribuţie proprie. La Constanţa, din cele 61 de autospeciale, urmează să fie direcţionate trei autospeciale pentru lucru cu apă şi spumă de capacitate mare, o autospecială de intervenţie la accidente colective şi salvări urbane, o autospecială pentru descarcerări grele, trei autospeciale pentru lucru cu apă şi spumă de capacitate medie, două ambulanţe de prim ajutor şi o ambulanţă de reanimare.

INVESTIŢIE VITALĂ „Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară „Sud-Est“ pentru Situaţii de Urgenţă este un organism creat prin asocierea a şase Consilii Judeţene, respectiv Constanţa, Tulcea, Vrancea, Buzău, Galaţi şi Brăila. Este o structură care se mulează pe regiunea de sud-est. În funcţie de strategia de apărare a acestor zone, au existat un raport şi un studiu de fezabilitate făcut de profesionişti cu cooperarea ofiţerilor de la ISU, care au generat necesarul de echipamente pentru cele şase judeţe. Judeţele Constanţa şi Brăila au o dotare specială, respectiv acest complex destinat activităţilor de protecţie nucleară şi biologică. Pentru noi, acest echipament era extrem de necesar având în vedere că avem centrala nucleară de la Cernavodă. Am reuşit să le adjudecăm după foarte multe contestaţii şi modificări de documentaţii şi alte proceduri. Este important ca populaţia să ştie că suntem în procedură de licitaţie pe Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP) cu restul de 61 de echipamente, inclusiv cu un elicopter pentru situaţii de urgenţă, şi vrem ca, până în toamnă, să avem în judeţul Constanţa, dar şi în celelalte judeţe, aceste dotări, pentru că cele existente sunt vechi, depăşite, abia mai funcţionează şi abia ajung la timp. Cred că era momentul ca judeţul Constanţa să aibă astfel de dotări. În alte regiuni s-au făcut achiziţii similare, dar au fost situaţii în care s-a întâmplat ca autospecialele sau echipamentele să nu funcţioneze. Noi am văzut greşelile pe care le-au făcut ceilalţi şi în caietul de sarcini şi în toate demersurile pe care le-am făcut cu ISU am reuşit să evităm accidentele voluntare sau involuntare prin care au trecut alţii“, a declarat preşedintele CJC, Nicuşor Constantinescu, totodată preşedinte al Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară „Sud-Est“ pentru Situaţii de Urgenţă. „Una dintre primele discuţii avute la nivelul Instituţiei Prefectului a fost cu ISU şi cu preşedintele Consiliului Judeţean şi cu cei responsabili în CJC cu privire la ISU. Am constatat că gradul de intervenţie a ISU este foarte ridicat la nivel de ţară, dotarea este minimă, iar gradul de uzură morală a utilajelor şi a aparaturii este foarte mare. În acest context, programul operaţional cât şi intervenţia CJC sunt decisive pentru modernizarea bazei materiale a ISU Dobrogea“, a afirmat, la rândul său, prefectul Constanţei, Bogdan - Iulian Huţucă, prezent la conferinţă .
LABORATOR MOBIL Autospeciala care a intrat în dotarea pompierilor constănţeni este dotată cu echipamente de detecţie fix nuclear, fix chimic şi de fitoventilaţie (dispozitive care sunt funcţionale şi pe timpul deplasării), dozimetre, kit bacteriologic portabil, staţie meteo, gateway telefonie mobilă, terminal telefonic satelitar, costume de protecţie chimic şi biologic, aparate de respiraţie, măşti integrale, echipamente de intervenţie şi cabină de decontaminare personal tip cort. Autospeciala este deservită de patru pompieri care au fost instruiţi timp de câteva săptămâni de reprezentanţi ai firmei furnizoare. Valoarea autospecialei este de 486.527 euro.

[Imagine: f59a8d151b0158a4cc9522160808fc27.jpg]

[Imagine: 09a2ebab3ff134fa773cc809a1cfb71c.jpg]

[Imagine: 6e8d1bcad5ed43c975d59597421b9ed7.jpg]

[Imagine: 1ba8e4cc1dced633c8b3b6b6e252727e.jpg]

[Imagine: 84fc394512693201bdfac4856f2dbcc9.jpg]

[Imagine: 90b24f8996f7d1eef2e617e767dbc319.jpg]

[Imagine: 93b12d4428bb59bea45e92bfea91c94c.jpg]

[Imagine: 43911a344870041ea63a3b0791916091.jpg]

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 29-05-2012 08:08 AM

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea“ al judeţului Constanţa şi toate structurile profesioniste de intervenţie în situaţii de urgenţă au desfăşurat, ieri, un exerciţiu complex de situaţii de urgenţă pentru testarea planului de urgenţă externă la SC Rompetrol Petrochemicals SRL.

[Imagine: accidentchimic3-1338234159.jpg]

Citat:Potrivit scenariului, la ora 10, operatorul de la tabloul de comandă a instalaţiei din depozitul criogenic este avertizat de centrala de semnalizare că detectorii de gaze zonali din cadrul depozitului au intrat în funcţiune existând posibile scăpări de etilenă în atmosferă. Operatorul de câmp constată prezenţa unei concentraţii crescute de etilenă în cadrul depozitului criogenic, îşi anunţă superiorii care, la rândul lor, dispun declanşarea alarmei chimice locale, alertarea serviciului privat pentru situaţii de urgenţă SC Global Security System SA şi intervenţia echipei de mentenanţă pentru identificarea şi remedierea avariei tehnologice. La nivelul operatorului economic se pun în aplicare prevederile planului de urgenţă internă, iar conducerea SC Rompetrol Petrochemicals SRL ia urgent o serie de măsuri. Este convocată celula de Urgenţă înfiinţată la nivelul obiectivului, se dispune dispecerului de serviciu să anunţe Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea“ al judeţului Constanţa, prin apelarea numărului unic de urgenţă 112, pentru a solicita punerea în aplicare a prevederilor planului de urgenţă externă, solicită operatorilor economici aflaţi pe amplasament punerea în aplicare a planurilor de cooperare existente şi organizează şi coordonează acţiunile de intervenţie pe amplasament, în vederea limitării şi lichidării efectelor accidentului. Forţele de intervenţie aparţinând ISU Dobrogea se deplasează la faţa locului şi, în paralel, se convoacă Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă (CLSU) Năvodari, elaborâdnu-se primele comunicate către mass-media şi populaţie, în scopul eliminării panicii şi pentru a recomanda cele mai potrivite măsuri de protecţie. Pentru că specialiştii constată că în atmosferă s-au deversat peste patru tone de etilenă, iar norul toxic se deplasează spre oraşul Năvodari, ameninţând populaţia din zona Grupului Şcolar „Lazăr Edeleanu“, magazinului Penny şi blocurilor din vecinătate, se decide evacuarea elevilor şi cadrelor didactice din unitatea şcolară.
După evacuare, în atelierul unităţii de învăţământ are loc un incendiu cauzat de un aparat de sudură electric lăsat sub presiune. Pentru că echipajele serviciului profesionist al ISU Dobrogea se afla la Rompetrol Petrochemicals, pentru stingerea incendiului se solicită sprijinul Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Corbu.
Exerciţiul a urmărit verificarea şi evaluarea procedurilor de notificare operativă a unui accident major în care sunt implicate substanţe periculoase, dar şi modul de cooperare între forţele care intervin în cazul producerii unui accident major cu efecte atât în interiorul, cât şi în exteriorul amplasamentului.
De asemenea, s-a urmărit dezvoltarea deprinderilor de lucru în echipă în cadrul procesului de elaborare a deciziilor de acţiune, dar şi armonizarea pregătirii forţelor de intervenţie, populaţiei şi angajaţilor de pe platforma Petromidia.
SURSA : http://www.cugetliber.ro

[Imagine: accidentchimic-1338234207.jpg]

[Imagine: accidentchimic6-1338234192.jpg]

[Imagine: accidentchimic5-1338234173.jpg]

[Imagine: accidentchimic2-1338234152.jpg]

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 29-05-2012 08:58 AM

girofar Judeţul Constanţa trebuie să aibă un Centru de formare şi pregătire în primul ajutor calificat şi descarcerare !

Accesând pagina de Internet
http://www.impreunapentrufiecare.ro şi votându-l, realizarea centrului mai sus precizat poate deveni un proiect eligibil.
În prezent, pe impreunapentrufiecare.ro pot fi văzute câteva imagini din ceea ce se vrea viitorul sediu al Centru de formare şi pregătire în primul ajutor calificat şi descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Dobrogea. Spaţiul în cauză se află la etajul trei al Detaşamentului de Pompieri din Palaz şi are nevoie de reparaţii capitale.

fireman11 Pentru a vota trebuie sa fii logat si ai dreptul la un singur vot pe proiect intr-un interval de 24 de ore.

Multumim anticipat pentru sprijin !

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 30-05-2012 03:32 PM

De la 1 iunie Mr. Ioan Ioniţă Sîrb pleacă de la comanda ISU „Dobrogea“ !

[Imagine: declaratie-ioanionitasarb.jpg]
Citat:Incepând din data de 1 decembrie 2011, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea“ Constanţa a fost condus de maiorul doctor inginer Ioan Ioniţă Sîrb. Acesta a fost detaşat la Constanţa, pentru şase luni, maiorul Sîrb ocupând funcţia de prim adjunct al ISU Maramureş. Pe data de 1 iunie, respectiv vineri, va expira împuternicirea maiorului în fruntea ISU Dobrogea. „Momentan, nu am primit nici un document oficial prin intermediul căruia să mi se ceară rămânerea mea la Constanţa. (...) Sper ca pentru ISU Dobrogea să vină vremuri mai bune“, a conchis Ioan Ioniţă Sîrb. Cel mai probabil, funcţia de inspector şef va fi preluată de primul adjunct al inspectorului şef, maiorul Ion Vlăduţ.

Citat:Valul schimbărilor continuă! Următoarea instituţie de pe listă este chiar ISU Dobrogea care se pregăteşte să-şi ia rămas bun de la maiorul doctor inginer Ioan Ioniţă Sîrb, cel care a fost împuternicit ca şef, începând cu 1 decembrie 2011 şi până pe 1 iunie a.c.
"Îmi expiră împuternicirea însă nici nu vreau să mai rămân la Constanţa întrucât tatăl meu are mari probleme de sănătate şi trebuie să ajung de urgenţă la Maramureş, a declarat, pentru Replica, maiorul Ioan Ioniţă Sîrb."
Momentan nu se ştie cine îi va lua locul, cel mai probabil funcţia va fi preluată de primul adjunct al inspectorului şef, maiorul Ion Vlăduţ.

Părere ...dacă este adevărat ....păcat ! grandpa Începusem să ne "redresăm". fireman11 Instituţia începuse să funcţioneze în normalitate !

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 31-05-2012 05:55 AM

(30-05-2012 03:32 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  De la 1 iunie Mr. Ioan Ioniţă Sîrb pleacă de la comanda ISU „Dobrogea“ !

Citat:„Nu am venit să fac turism, am venit să-mi fac datoria"
Maiorul Sârb pleacă de la comanda ISU Dobrogea
După şase luni petrecute la Constanţa, în fruntea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea", maiorul doctor inginer Ioan Ioniţă Sîrb se întoarce acasă. Pe data de 1 iunie va expira perioada de detaşare a maiorului Sîrb, din fruntea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Maramureş, unde ocupă funcţia de prim adjunct.
„Nu am să-mi reproşez nimic. Mi-am făcut datoria. (...) Sper ca pentru ISU Dobrogea să vină vremuri mai bune", ne-a spus maiorul doctor inginer Ioan Ioniţă Sîrb, potrivit căruia azi îşi va lua rămas bun de la colegii de la Constanţa. Cel mai probabil, funcţia de inspector şef va fi preluată de primul adjunct al inspectorului şef, maiorul Ion Vlăduţ. În cadrul primului interviu acordat în calitate de inspector şef al ISU Dobrogea, Ioan Ioniţă Sîrb ne-a precizat că nu a venit la Constanţa să facă turism.
„Am venit să-mi fac datoria. Am fost solicitat de către Inspectoratul General, am acceptat propunerea şi mi-am asumat responsabilităţile conform fişei postului pe această funcţie. Mi s-a propus şi am acceptat această funcţie pentru că, în primul rând, totul este făcut de oameni şi prin oameni. Când îmi propun ceva, de fiecare dată îmi reuşeşte", mai spunea la vremea respectivă şeful pompierilor de la Constanţa. La puţin timp după ce s-a aşezat în scaunul de şef al ISU Dobrogea, Sîrb preciza că „acest inspectorat este monitorizat la cel mai înalt nivel, din partea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă".

O spun din nou ...păcat ! Un adevărat ofiţer pompier , un militar exigent, un bun comandant manager , un om care putea si chiar a reusit , în scurtul timp pe care l-a avut la dispozitie , să redea încrederea tălpaşilor de la ISU Dobrogea ...

PS Am spus tălpasilor ..nu lingăilor si "pseudopompierilor" grandpa

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 01-06-2012 06:37 AM

[Imagine: 2dbec1226bcbd02ea148eff65ff92dd5.jpg]

La comanda Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ a fost numit inspector şef interimar, începând cu data de 1 iunie, colonelul Viorel Jianu. Această numire a fost făcută după ce împuternicirea de şase luni a actualului inspector şef, maiorul doctor inginer Ioan Ioniţă Sîrb, cel care s-a aflat la conducerea instituţiei din 1 decembrie 2011, a expirat. „Voi mai rămâne la Constanţa pentru cel mult o săptămână pentru a finaliza toate formalităţile legale. Interimatul va fi asigurat în continuare de colonelul Viorel Jianu“, a declarat maiorul Ioan Ioniţă Sârb. Colonelul Jianu a îndeplinit până în prezent funcţia de adjunct al inspectorului şef al ISU „Dobrogea”.

Toate-s vechi si noua toate:
Vreme trece, vreme vine.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 01-06-2012 08:30 AM

Judeţul Constanţa trebuie să aibă un Centru de formare şi pregătire în primul ajutor calificat şi descarcerare.

Accesând pagina de Internet

http://www.impreunapentrufiecare.ro/proiecte/amenajarea-centrului-de-formare-i-preg-tire-n-primul-ajutor-calificat-i-descarcerare-din-cadrul-inspectoratului-pentru-situa-ii-de-urgen-dobrogea-al-jude-ului-constan-a/3305 şi votându-l, realizarea centrului mai sus precizat poate deveni un proiect eligibil. În prezent, pe impreunapentrufiecare.ro pot fi văzute câteva imagini din ceea ce se vrea viitorul sediu al Centru de formare şi pregătire în primul ajutor calificat şi descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Dobrogea. Spaţiul în cauză se află la etajul trei al Detaşamentului de Pompieri din Palaz şi are nevoie de reparaţii capitale.
Pentru a vota trebuie sa fii logat si ai dreptul la un singur vot pe proiect intr-un interval de 24 de ore.
Multumim pentru sprijin !

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 01-06-2012 07:31 PM

Ziua Internaţională a Copilului alături de salvatori

[Imagine: 1_01.jpg]

Citat:Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea" al judeţului Constanţa a organizat de „Ziua Internaţională a Copilului" mai multe activităţi destinate celor mici. Mai exact, zeci de copii au vizitat Detaşamentul de Pompieri Constanţa Palas şi Secţia de Pompieri Mangalia. Totodată, cei care au ieşit în Parcul Arheologic au avut ocazia să vadă autospecialele de intervenţie şi să fie pompieri pentru o zi întrucât au avut ocazia să mânuiască un furtun tip „D" pentru a nimeri şi dărâma câteva popice. Nu în ultimul rând, atât în Parcul Arheologi cât şi în City Park Mall, mai multe cadre ale inspectoratului au informat cetăţenii despre diferite tipuri de risc prin distribuirea unor pliante informative.
Elevii au avut posibilitatea să înveţe foarte multe lucruri despre activitatea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea" al judeţului Constanţa şi s-au bucurat să vadă cum arată o subunitate de pompieri, beneficiind şi de explicaţiile cadrelor militare cu referire la autospecialele şi tehnica de intervenţie din dotarea inspectoratului.
SURSA : http://www.ziuaconstanta.ro

[Imagine: 1_02.jpg]