Forum Pompieri Militari si Civili
I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (http://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forum-comunitate-pompieri)
+--- Forum: Servicii profesioniste pentru situații de urgență (/forum-servicii-profesioniste-pentru-situa%C8%9Bii-de-urgen%C8%9B%C4%83)
+--- Subiect: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta (/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta)

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 21-02-2013 07:52 AM

Explozie provocată de o butelie defectă

Citat:Clipe de groază trăite de locatarii unui bloc din Medgidia după ce au fost treziţi în toiul nopţii de o bubuitură puternică. Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ spun că mai mulţi locatari ai unui bloc de pe strada Mihai Eminescu au sunat la 112 şi au sesizat faptul că într-un apartament de la etajul al doilea a explodat o butelie. Echipajele de pompieri au stabilit că incidentul a avut loc din cauza acumulărilor de gaze de la o butelie defectă. Proprietara apartamentului le-a pus anchetatorilor că este răcită şi că nu a simţit mirosul de gaz. Mai mult, ea îşi aduce aminte doar că a încercat să aprindă aragazul pentru a îşi face o cană cu ceai. În urma deflagraţiei, proprietara apartamentului a suferit câteva arsuri superficiale şi a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro
(20-02-2013 04:38 PM)cipcip2009 Scris:  Incendiu la Medgidia: a ars arhiva Primăriei! O angajată a leşinat

Citat:„Din spusele pompierilor, incendiul a izbucnit de la un scurtcircuit al unei prize. Aceasta era veche, de pe vremea construcţiei arhivei, şi era vizibilă doar pe jumătate, fiind în spatele unor dosare. Practic, nici nu am ştiut de existenţa ei. Nimeni nu a băgat de seamă în atâţia ani, din nefericire a fost nevoie de un incident de acest gen. O culpă o are şi arhivarul, care la momentul izbucnirii incendiului se afla la Serviciul de Impozite şi Taxe, însă nu era la muncă, iar pentru asta va fi sancţionată. Au ars tot felul de dosare, de cereri, de chitanţe din perioada 2001 - 2008. 10 % din arhivă a fost distrusă.
SURSA : http://www.cugetliber.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Valentin P - 21-02-2013 01:08 PM

(20-02-2013 04:38 PM)cipcip2009 Scris:  Incendiu la Medgidia: a ars arhiva Primăriei! O angajată a leşinat
<iframe width="540" height="315" src="http://livenews.rtv.net/embed_iframe.php?id=12913" border="0" scrolling="no" style="border: 0px;"></iframe>

(21-02-2013 07:52 AM)Homefire Scris:  Explozie provocată de o butelie defectă
<iframe width="540" height="315" src="http://livenews.rtv.net/embed_iframe.php?id=12895" border="0" scrolling="no" style="border: 0px;"></iframe>

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 23-02-2013 09:26 AM

Oameni ai străzii prinşi sub dărâmături

[Imagine: 2d5e1aa7ae1706716908e83876c32821.jpg]

Citat:Doi bărbaţi au ajuns în stare gravă, vineri dimineaţă, în urgenţa Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Constanţa după ce şi-au tăiat „craca“ de sub picioare şi au căzut în gol de la o înălţime de aproape patru metri. Autorităţile din Cernavodă au intrat în alertă în jurul orei 10.00, când o persoană a sunat la 112 şi a sesizat faptul că doi oameni ai străzii au intrat în fosta Şcoală Numărul 1, unde s-a surpat clădirea cu ei. În urma cercetărilor efectuate, poliţiştii au stabilit că cei doi bărbaţi au intrat în interiorul clădirii pentru a fura bucăţi de lemn din duşumea. Ajunşi la etajul unul al şcolii, oamenii străzii au început să rupă podeaua de sub ei, iar la un moment dat aceasta a cedat sub greutatea lor. Din fericire, bubuitura şi ţipetele de ajutor au fost auzite de un trecător care a chemat ajutoare. Un echipaj al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ a scos victimele de sub dărâmături, iar două ambulanţe le-au transportat la SCJU Constanţa pentru investigaţii şi acordarea îngrijirilor medicale necesare. Cadrele medicale spun că una dintre victime, în vârstă de 59 de ani, a suferit mai multe fracturi costale, în timp ce cea de-a doua persoană, în vârstă de 45 de ani, a scăpat doar cu o mână şi un picior fracturate. Autorităţile spun că sediul fostei şcoli este în prezent dezafectat şi că nu este pentru prima dată când oameni ai străzii, care încearcă să se adăpostească sau să fure diverse bunuri din interior, sunt răniţi din cauza stadiului avansat de degradare a clădirii.

Au vrut să adune lemne dintr-o clădire dezafectată, dar s-a surpat podeaua sub ei

Citat:Au vrut să adune lemne dintr-o clădire dezafectată, dar s-a surpat podeaua sub ei şi s-au prăbuşit în gol mai mult de patru metri! Este vorba despre doi oameni ai străzii din Cernavodă. Aceştia au fost transportaţi, cu fracturi grave, la spitalul de urgenţă din Constanţa.
Cei doi bărbaţi au urcat la etajul unu al unei foste şcoli, de pe strada Canalului din Cernavodă, în căutare de lemne de foc. Podeaua putredă s-a surpat sub greutatea lor şi oamenii au căzut în gol mai bine de patru metri. Alertaţi, locuitorii din zonă au sunat la 112. Pompierii abia au reuşit să scoată victimele, care au suferit fracture multiple, de sub mormanul de dărâmături.
Locuitorii din zonă spun că i-au văzut deseori pe bărbați intrând în clădirea dezafectată.
SURSA : http://www.tvlitoral.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 24-02-2013 07:38 AM

Un bărbat din Tortoman s-a electrocutat în timp ce încerca să fure cabluri electrice

Citat:A scăpat cu viaţă ca prin minune după ce s-a eloctrocutat pe un stâlp de electricitate şi a rămas atârnat la câţiva metri de sol mai bine de o oră. Vorbim despre un bărbat din localitatea Tortoman despre care poliţiştii spun că era băut şi încerca să fure nişte cabluri electrice.

După ce a băut bine, un bărbat din localitatea Tortoman s-a gândit că nu ar strica să fure nişte fier. Aşa că s-a cocoţat tocmai în vârful unui stâlp de electricitate pentru a lua un cablu electric. Planul nu i-a ieşit. S-a electrocutat, dar şocul nu l-a ucis.

S-a dezechilibrat însă, dar norocul lui a fost că purta o centură de siguranţă, aşa că a rămas agăţat de aceasta. Un vecin i-a auzit ţipetele şi a sunat la 112.

Echipele Enel au sosit abia după o oră pentru a întrerupe alimentarea stâlpului. Abia apoi au putut interveni pompierii şi paramedicii pentru a-l da jos pe rănit.

Bărbatul s-a ales cu arsuri profunde pe 30% din suprafaţa corpului. El este internat la Spitalul Judeţean Constanţa pe secţia de Terapie Intensivă. În plus, medicii spun că are şi un picior rupt. După ce îşi va reveni va fi nevoit să le dea explicaţii poliţiştilor cu privire la tentativa de furt.
SURSA : http://www.reporterntv.ro

<iframe frameborder="0" width="560" height="420" src="http://www.dailymotion.com/embed/video/k1aPU0G1t14qVh3PNUB"></iframe><br /><a href="http://www.dailymotion.com/video/xxqr69_un-hoy-din-constanya-salvat-de-pompieri_news" target="_blank"></a></i>

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 28-02-2013 08:34 PM

Ziua Porţilor Deschise la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea

Citat:Mulţi dintre copii ştiu, de astăzi, ce înseamnă să fii pompier şi să salvezi vieţi. A fost ziua porţilor deschise la Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea, la împlinirea a 80 de ani de Protecţie Civilă, iar ei au urcat în maşinile pe care le văzuseră de atâtea ori pe străzi, gonind în misiune.

Plecaţi din băncile şcolii, copiii au învăţat o lecţie importantă astăzi, la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea. Pompierii le-au explicat elevilor de clasa a VII-a şi a VIII-a de la Şcoala nr. 19 din Constanţa că fiecare minut contează pentru salvarea unei vieţi. Şi aşa au înţeles şi ce sărbătoresc angajaţii ISU astăzi.

Trei dintre pompieri au primit diplome de excelenţă, iar trei dintre copiii, premii care i-au făcut să sară în sus de bucurie: ramă digitală, un aparat foto, respectiv o tabletă. Toate câştigate prin... talent.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 02-03-2013 06:58 AM

Pompierii în acţiune la Mangalia

Citat:Cu ocazia implinirii a 80 de ani de activitate, pompierii din Neptun au primit vizita preşcolarilor de la Grădiniţa nr. 3 din Mangalia. Prichindeii au urmărit o acţiune de salvare.

Pompierii le-au vorbit copiilor despre folosirea serviciului unic de urgenţă 112 şi acordarea primului ajutor.

Copii s-au arătat extrem de încântaţi de dotările Staţiei de pompieri din Neptun.

Despre misiunile protecţiei civile, micuţii au aflat de la educatori.

Pompierii spun că nici un sacrifiu nu este prea mare atunci când acorzi sprijinul necesar celor aflaţi în nevoie. Cât despre Secţia de la Mangalia, aceasta dispune de dotările necesare intervenţiilor rapide.

Apărută ca o necesitate, îndeosebi după cel de-al doilea război mondial, Protecţia Civilă a devenit o componentă importantă a intervenţiilor în situaţii de urgenţă. Sub deviza : „Cu viaţa mea, apăr viaţa”, în fiecare an, pe 28 februarie pompierii sărbătoresc Ziua Protecţiei Civile din România.
SURSA : http://www.tvlitoral.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 02-03-2013 08:34 AM

Bărbat îngropat sub un mal de pământ

[Imagine: fd3deb6a98ba30645217e4dfa4c2729f.jpg]

Citat:Gest extraordinar de curaj al unui poliţist, care, ajutat de doi pompieri militari, a reuşit vineri să salveze viaţa unui bărbat rămas captiv într-o conductă dezafectată. Totul s-a întâmplat pe un câmp aflat în apropierea comunei constănţene Bărăganu, după ce victima, despre care poliţiştii cred că tăia o ţeavă metalică, aparţinând Agenţiei de Îmbunătăţiri Funciare (ANIF), a fost îngropată la trei metri sub nivelul solului, în urma surpării unui mal de pământ. „Ne aflam în patrulare în această zonă, în apropierea fostei staţii de pompare, când am zărit două persoane care dădeau târcoale. Când ne-am apropiat, cei doi bărbaţi au dispărut sub pământ, intrând printr-o groapă săpată chiar de ei pentru scoaterea bucăţilor de conductă. Am anunţat imediat Poliţia”, a declarat inginer Didina Ciogolea, inspector de specialitate în cadrul ANIF. „Când am ajuns la faţa locului, am descoperit că malul de pământ s-a surpat, din cauza tăierii conductei. Am intrat prin groapa săpată de suspecţi şi am înaintat aproximativ 15 metri în conductă. La un moment dat, am reuşit să dau de unul dintre bărbaţi. Mi-a spus că se simte rău şi că este blocat, că nu se poate mişca. Era conştient în momentul în care l-am găsit. Am încercat să-l trag de acolo, dar nu am putut, aşa că am cerut ajutorul pompierilor militari. Lângă groapă am găsit un aparat de tip autogen folosit pentru tăierea conductei, iar în incinta fostei staţii de pompare am găsit mai multe butelii”, a povestit agentul Robert Sârbu, şeful postului de poliţie Bărăganu.
ACT DE CURAJ În zonă au sosit în scurt timp un echipaj de descarcerare, o autospecială de pompieri, două ambulanţe, dar şi poliţiştii din zonă. Salvatorii au început imediat să caute soluţii pentru eliberarea bărbatului rămas captiv. O intervenţie directă ar fi implicat riscuri majore, în condiţiile în care malul de pământ s-ar fi putut surpa şi mai mult în orice moment, riscând să-i îngroape şi pe salvatorii care ar fi încercat să pătrundă în conductă. A fost nevoie de un gest de curaj deosebit din partea agentului de poliţie Robert Sârbu, care a intrat din nou în conductă, alături de doi pompieri, riscându-şi viaţa, şi a reuşit să ajungă lângă victima imobilizată şi rănită. După câteva minute, care au părut ore pentru toţi cei rămaşi la suprafaţă, agentul de poliţie l-a eliberat pe bărbat de sub bolovanii care se prăbuşiseră peste el. Victima a fost scoasă din conducta pe o targă trasă cu o funie de pompieri. „Mi-am luat inima în dinţi pentru că ştiam că trebuie să acţionăm cât mai rapid cu putinţă, mi-am asumat riscul şi am intrat în conductă, alături de doi pompieri, fără de care nu aş fi putut face nimic. Am ajuns lângă bărbat şi am dat la o parte de pe el bolovanii de pământ. Era conştient, mi-a spus că îl doare mâna şi că nu poate să respire. Sincer, nu ştiu cât ar mai fi rezistat acolo. L-am întrebat dacă mai e cineva îngropat, pentru că iniţial ştiam că două persoane fuseseră prinse sub malul de pământ. Mi-a spus că celălalt bărbat reuşise să iasă de acolo chiar înainte de sosirea Poliţiei”, a povestit agentul Robert Sârbu. „A fost o intervenţie dificilă, dar am reuşit să o ducem la bun sfârşit. Din fericire, victima a fost salvată. În momentul în care am adus-o la suprafaţă prezenta mai multe leziuni şi era semiconştientă”, a declarat cpt. Lucian Crăciun, din cadrul Detaşamentului de Pompieri Medgidia, unul dintre pompierii care au intrat în conductă. Victima a fost transportată cu ambulanţa la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa.

[Imagine: 19f348526e6896d614b5cd52491d971f.jpg]

[Imagine: bd490590e37e93f169e4c958ae39a959.jpg]

[Imagine: af9d1061d7fd88c813d75176a0d64b6f.jpg]

[Imagine: ae41b67875fef27a8702d64b0a83e212.jpg]
[Imagine: 4ee3948fa889d73d51cec78785ae4096.jpg]

[Imagine: 4f04a95aab875394d4aa419429627153.jpg]

[Imagine: 2b4ca97e482a1c858e46792bbab114be.jpg]

[Imagine: 15c1ade94e14dd62a2c84280f754bca5.jpg]

Agentul de poliţie Robert Sârbu
[Imagine: 0f7d0eb4b8ed2beeaae8bf3666d559d3.jpg]

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 05-03-2013 10:01 AM

Alte şase noi ambulanţe pentru judeţul Constanţa
Constantinescu: "Vrem, împreună cu ISU, să facem la Băneasa un centru pentru situaţii de urgenţă"

[Imagine: 127910_2_nicusor_constantinescu_ambulante.jpg]

Citat:La sediul ISU Dobrogea din Palas a avut loc, ieri, o nouă etapa din proiectul SMART, şi anume predarea către ISU Dobrogea a şase ambulanţe, două de tip A, două de tip B şi alte două de tip C. Dintre ambulanţele de tip C, acestea fiind cele mai complexe, una va fi dată la Centrul de Sănătate Băneasa, iar cealaltă va fi îndreptată spre substaţia de ambulanţă Hârşova. O ambulanţă de tip A va ajunge la Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie din Constanţa, iar celelalte vor fi direcţionate spre Cobadin, Negru Vodă şi Chirnogeni sau Plopeni.

Astăzi (n.r. - ieri) recepţionăm şase ambulanţe, două de tip A, două de tip B şi două de tip C, în cadrul proiectului transfrontalier SMART, proiect pe care instituţia noastră îl derulează încă din anul 2011, împreună cu municipalitatea Dobrich din Bulgaria, căreia îi mulţumim pentru parteneriatele derulate în ultima perioadă, şi alături de care am reuşit să accesăm fonduri europene. De asemenea, aş putea spune că acest proiect are un buget total de 7.8 milioane de euro, din care aproximativ 3.300.000 reprezintă bugetul Consiliului Judeţean Constanţa pentru achiziţia echipamentelor. Urmează să fie livrate în cursul lunii martie şi două echipamente utilate cu şenile, pentru intervenţii speciale pe timp de iarnă şi pe teren accidentat. Urmează, de asemenea, să fie recepţionate şi două autospeciale de capacitate medie de stins incendii, şi o autospecială de capacitate mărită de stins incendii, dotate cu rezervor de apă şi spumă, şi două echipamente FRAP, care au în dotare atât un rezervor de stins incendii, cât şi de descarcerare şi echipamente de prim-ajutor şi intervenţie calificată, a declarat Dănuţ Răgălie, director coordonator Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Sud-Est pentru Situaţii de Urgenţă. Preşedintele Consiliului Judeţean Constanţa, Nicuşor Constantinescu, a vorbit despre dotările ambulanţelor de tip A, B şi C, dar şi despre unde vor fi repartizate acestea. De asemenea, acesta a ţinut să şi felicite echipa condusă de Dănuţ Răgălie pentru perseverenţa în proiectele derulate. Eu vreau să felicit echipa condusă de domnul Răgălie pentru perseverenţa de care a dat dovadă în toate aceste proiecte. Este finalizarea partială a unui efort intelectual, fizic şi material uriaş pe care noi, Consiliul Judeţean, îl facem încă din preaderarea României la Uniunea Europeană. Aceste şase ambulanţe, două de tip A, adică fără personal medical, doar pentru transport, două de tip C, în care există dotări ultramoderne pe care le-aţi văzut şi la ambulanţele de săptămâna trecută, în care se poate şi naşte, şi cele de tip B, care necesită personal, paramedic sau asistentă medicală. Cred că începem şi noi să ajungem la o normalitate, pentru că, cele de tip C, adică cele mai complexe vor fi una la Centrul de Sănătate Băneasa, unde am reuşit anul trecut să redeschidem Spitalul Băneasa, iar cealaltă ambulanţă de tip C intenţionăm să o dăm la Hârşova. De asemenea, una dintre ambulanţele de tip A va fi dată la Spitalul TBC. Celelalte vor fi date în centrele de permanenţă medicale existente şi care urmează să le înfiinţăm, una va fi la Cobadin, una va fi la Negru Vodă şi una, presupunem noi, la Chirnogeni sau la Plopeni, vom decide împreună cu instituţiile implicate, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Constanţa, Nicuşor Constantinescu. La rândul său, şeful ISU, colonelul Viorel Jianu, a confirmat faptul că săptămâna viitoare urmează să fie primate trei autospeciale de stins incendii, două de capacitate medie şi una de capacitate mărită. Edilul Hârşovei, Tudorel Nădrag s-a declarat încântat că va primi o ambulanţă: Îi mulţumim preşedintelui Consiliului Judeţean Constanţa, pentru că suntem la aproape 100 de km de Spitalul Judeţean şi sigur că întodeauna cazurile complexe merg cu salvarea de la Hârşova către Spitalul Judeţean. Mai mult decât atât, colectează şi din cele nouă comune învecinate bolnavii aflaţi în situaţii de urgenţă.
SURSA : http://www.replicaonline.ro

[Imagine: 127911_2_fotografie0556.jpg]

[Imagine: 127907_2_smurd_nicusor_paramedic.jpg]

[Imagine: 127908_2_smurd_paramedic.jpg]

[Imagine: 127909_2_smurd.jpg]

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 05-03-2013 10:22 AM

Pompierii constănţeni au primit şase ambulanţe

Citat:Banii europeni pot salva vieţi româneşti. Şase ambulanţe de prim-ajutor au ajuns, în această după-amiază, în parcul auto al pompierilor constănţeni. Autospecialele sunt achiziţionate printr-un program transfrontalier româno-bulgar al Consiliului Judeţean Constanţa. ISU Dobrogea a mai primit, săptămâna trecută, trei ambulanţe SMURD, tot cu ajutorul fondurilor europene.

Şase ambulanţe de prim-ajutor au reîntregit, astăzi, parcul auto al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea. Consiliul Judeţean Constanţa le-a achiziţionat prin Programul de Cooperare Transfrontalieră România – Bulgaria, SMART, în valoare de trei milioane de euro şase abulanţe. Două dintre autospeciale, de tip A, sunt dotate pentru transportul răniţilor, alte două, de tip B, pot interveni pentru a acorda primul ajutor, iar cele de tip C au echipament mobil de terapie intensivă.

Prin acelaşi program, SMART, au mai ajuns la Constanţa, la începutul anului, două utilaje complexe specializate printre altele în curăţarea drumurilor de zapadă sau noroi, precum şi în toaletarea copacilor de pe marginea şoselelor, precum şi patru vehicule 4x4 de supraveghere. Toate au intrat în administrarea Regiei Autonome Judeţene de Drumuri şi Poduri Constanţa. Alte 5 autospeciale, pentru intervenţii în caz de incendiu, urmează să sosească săptămâna viitoare la ISU Dobrogea.

Cele şase ambulanţe primite astăzi vor acoperi întreg judeţul Constanţa.Autospecialele sunt dotate cu aparatură de ultimă generaţie şi vor ajuta prin ISU Dobrogea, Serviciul Judeţean de Ambulanţă.

Acestea nu sunt singurele dotări de care beneficiază ISU Dobrogea prin bani europeni. Săptămâna trecută, Consiliul Judeţean Constanţa a livrat Inspectoratului trei autospeciale SMURD de aproape 300 de mii de euro, bani accesaţi de la Uniunea Europeană de Asociaţia de Dezvoltare lntercomunitară Sud-Est pentru Situaţii de Urgenţă. Astfel, parcul auto SMURD a fost mărit, de la 9 la 12 autospeciale.

De asemenea, un elicopter SMURD ultradotat, de peste cinci milioane de euro, va ajunge la Constanţa şi va asigura situaţiile de urgenţă pe litoral, începând cu luna iunie.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 07-03-2013 06:15 AM

Acoperiş distrus de flăcări

Citat:Pompierii constănţeni au intervenit, marţi seară, în Valu lui Traian, după ce mai multe persoane au sunat la 112 şi au sesizat faptul că acoperişul unei case de pe strada Bisericii a luat foc. Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ spun că pentru stingerea incendiului au fost trimise să intervină două autospeciale. Proprietarul casei, cadru didactic al Universităţii Maritime Constanţa, a încercat ajutat de vecini să stingă flăcările, însă eforturile au fost în zadar. Militarii au lichidat incendiul după mai bine de o oră. „A fost o intervenţie dificilă pentru că podul era compartimentat şi erau depozitate foarte multe materiale inflamabile“, a declarat plt. adj. Ion Chiriac, din cadrul Detaşamentului Constanţa Palas. În urma incendiului acoperişul a fost distrus în totalitate şi a fost afectată şi o anexă a unei case din apropiere. Din primele cercetări efectuate în acest caz, pompierii au stabilit că dezastrul a fost provocat de coşul de fum izolat necorespunzător.