Forum Pompieri Militari si Civili
I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (http://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forum-comunitate-pompieri)
+--- Forum: Servicii profesioniste pentru situații de urgență (/forum-servicii-profesioniste-pentru-situa%C8%9Bii-de-urgen%C8%9B%C4%83)
+--- Subiect: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta (/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta)

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 24-09-2013 09:12 AM

Stâlp de telefonie în pericol de prăbuşire

[Imagine: 072e25bd4579b168048e4aa9a536ad65.jpg]

Citat:Un stâlp de telefonie din lemn s-a înclinat, ieri, pe strada Theodor Burada din Constanţa, dar, din fericire, nu a căzut pe stradă, ci a rămas sprijinit de casa în faţa căreia se afla. Proprietara imobilului, Maria Dobruş, spune că s-au mai făcut reclamaţii cu ceva vreme în urmă, când stâlpul se înclinase, ameninţând să cadă. Reprezentanţii Romtelecom au venit şi au întărit rezistenţa stâlpului cu o bară de metal. „Pe la ora prânzului, pur şi simplu s-a zguduit casa. Am ieşit în curte să văd ce s-a întâmplat şi am văzut că stâlpul s-a înclinat rău şi se sprijină pe casă, într-o zonă care nu este prea rezistentă. S-a crăpat deja zidul. M-am speriat şi am sunat la 112“, a declarat Maria Dobruş. Proprietara a adăugat că în scurt timp au ajuns pompierii, Poliţia şi reprezentanţi ai Romtelecom. „A fost un inginer de la Romtelecom care a văzut despre ce este vorba şi a spus că va veni o echipă de muncitori pentru a înlocui stâlpul. Dacă bate vântul mai tare, stâlpul poate să cadă pe stradă, peste oameni, peste maşini”, a adăugat Maria Dobruş.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro

[Imagine: 884f0c8ebee2602735033047ddcc18a3.jpg]

[Imagine: dbef7374a14f541e6932eaaf57fea410.jpg]

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Valentin P - 26-09-2013 08:31 PM

Accident violent în centrul staţiunii Mamaia, după ce un MOTOCICLIST a intrat cu viteză într-o MACARA
<iframe width="540" height="315" src="http://livenews.rtv.net/embed_iframe.php?id=17845" border="0" scrolling="no" style="border: 0px;"></iframe>
Citat:Un accident grav a avut loc în cursul zilei de joi în staţiunea Mamaia, după ce un motociclist a intrat cu viteză într-o macara. Ulterior, vehiculul pe două roţi a ricoşat într-un stâlp. Din cauza impactului, macaraua a luat foc. La faţa locului au ajuns pompierii, reuşind să stingă focul.
Sursa:Rtv.net

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 27-09-2013 06:03 AM

(26-09-2013 08:31 PM)Valentin P Scris:  Accident violent în centrul staţiunii Mamaia, după ce un MOTOCICLIST a intrat cu viteză într-o MACARA

Pericol de explozie
O motocicletă şi un utilaj au luat foc după impact

[Imagine: 75d6df8dd51e51a1ba8999eed70f3da4.jpg]

Citat:Un tânăr de 20 de ani, din Constanţa, a fost transportat ieri după-amiază, în stare gravă, la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă, după ce a fost rănit într-un accident rutier produs în staţiunea Mamaia, în apropierea hotelului Iaki. Poliţiştii de la Rutieră au stabilit că Nicolae Podoreanu, de 60 de ani, a condus o automacara aparţinând unei firme care se ocupă cu toaletarea copacilor, pe bulevardul Mamaia, pe sensul Constanţa - Năvodari, în banda nr. 2. La un moment dat, spun anchetatorii, acesta ar fi încercat să efectueze o manevră de întoarcere şi a intrat în coliziune cu o motocicletă condusă în banda nr. 3, dinspre Constanţa către Năvodari, de Paul Pavel, de 20 de ani, din Constanţa. Motocicleta s-a oprit în lateralul utilajului, direct în rezervor. În urma teribilului impact, atât automacaraua, cât şi motocicleta au luat foc în câteva secunde. Primul ajutor a fost dat de doi pompieri care se aflau în trafic, la bordul unui autoturism, şi de un şofer. Pompierii lt. col. Dan Constantinescu, comandantul Grupului 1 de Intervenţie al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea”, şi locţiitorul acestuia, lt. col. Mircea Iliescu, se întorceau de la subunitatea Midia, în momentul în care au văzut scenele de groază de pe carosabil. „Cei doi au intervenit pentru a-l trage pe motociclist din zona de pericol, dar şi pentru a stinge flăcările care îl cuprinseseră, folosind stingătoarele din autoturism”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU „Dobrogea”, slt. Paula Anghel. Cei doi salvatori au luat şi primele măsuri pentru a evita producerea unei explozii. Incendiul izbucnit a fost atât de puternic, încât fumul a putut fi văzut din Constanţa. Flăcările au cuprins şi cablurile de telefonie şi internet montate pe un stâlp din zonă. Şoferul automacaralei susţine că nu a încercat să întoarcă mastodontul. „L-am văzut pe motociclist în oglindă, era departe, de unde Dumnezeu să ştiu eu de unde a apărut? L-am mai văzut abia când a intrat în mine. Nu am încercat să întorc, am vrut să trec în banda nr. 3”, a declarat Nicolae Podoreanu.
STARE GRAVĂ La locul accidentului au ajuns, în scurt timp, trei autospeciale de pompieri, care au stins incendiul, ambulanţe, dar şi echipajele Poliţiei Rutiere Constanţa. Victima, aflată în stare gravă, a fost transportată de un echipaj SMURD la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa. „Pacientul prezintă arsuri de gradul 2 şi de gradul 3 pe aproximativ 40% din suprafaţa corpului, un traumatism cranio-facial şi unul toraco-abdominal, dar şi pneumotorax pe partea stângă, ca urmare a fracturilor costale suferite”, a declarat, ieri după-amiază, dr. Cătălin Grasa, directorul medical al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa. Poliţiştii de la Rutieră l-au testat pe Nicolae Podoreanu cu aparatul Drager şi au constatat că acesta nu consumase băuturi alcoolice. În urma accidentului, traficul rutier în zonă s-a desfăşurat cu dificultate timp de aproape o oră. Oamenii legii continuă cercetările pentru a elucida împrejurările exacte în care a avut loc accidentul rutier. Şoferul automacaralei este cercetat pentru vătămare corporală din culpă.

[Imagine: a7e3ec13f2ed4caf17afbe8609977b8f.jpg]

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 28-09-2013 09:54 AM

(27-09-2013 06:03 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  
(26-09-2013 08:31 PM)Valentin P Scris:  Accident violent în centrul staţiunii Mamaia, după ce un MOTOCICLIST a intrat cu viteză într-o MACARA

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 01-10-2013 06:28 AM

Cod portocaliu de inundatii .... pompierii constanteni au amplasat diguri de apărare in zonele cu risc din Constanta .

[Imagine: 162491_saltele_cu_apa_18.jpg]

[Imagine: 162493_saltele_cu_apa_13.jpg]

[Imagine: 162490_saltele_cu_apa_1.jpg]

[Imagine: 162489_saltele_cu_apa_10.jpg]

[Imagine: 162492_saltele_cu_apa_34.jpg]

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 04-10-2013 06:04 AM

Autoutilitară în flăcări

[Imagine: aff92d28b504e626d93fcc3232f6862c.jpg]

Citat:Militarii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea” au fost solicitaţi, ieri dimineaţă, să intervină în cartierul constănţean Coiciu pentru a stinge flăcările care au cuprins o maşină. Apelul a fost dat la 112 în jurul orei 5.40, incendiul fiind localizat la o autoutilitară Volkswagen Transporter parcată pe strada Ion Neniţescu. O autospecială a ISU „Dobrogea” a ajuns în scurt timp la locul indicat de vecinii care încercau să stingă flăcările cu găleţi cu apă. În mai puţin de 15 minute, pompierii ISU au stins focul. Din primele cercetări, militarii au stabilit că focul a izbucnit la compartimentul motor şi a fost provocat de un scurtcircuit la un cablu defect sau izolat necorespunzător. Potrivit reprezentanţilor ISU „Dobrogea”, flăcările au distrus motorul, bordul şi tapiţeria autospecialei. De asemenea, vopseaua a fost degradată pe o suprafaţă de 30%.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 08-10-2013 06:31 AM

La un pas de dezastru
Deflagraţie provocată de un vârstnic neglijent

[Imagine: y13v.jpg]

Citat:Locatarii unui bloc din Constanţa au crezut că se dărâmă pereţii peste ei după ce un vecin a încercat să îşi verifice butelia cu ajutorul unui chibrit aprins şi s-a produs o deflagraţie. Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ spun că ieri, în jurul orei 11.00, mai multe persoane au sunat să anunţe că a explodat o butelie într-un bloc de pe strada Garofiţei. În ajutor au fost trimise două autospeciale din cadrul Detaşamentului Constanţa Oraş, precum şi un echipaj SMURD pentru salvarea eventualelor victime. Din primele investigaţii, militarii au descoperit că deflagraţia a avut loc din cauza unui pensionar care a încercat să îşi verifice butelia cu chibritul. „Butelia era în balcon şi scăpa gaze. Mi-a fost frică să nu se întâmple ceva şi am dus-o în baie să o verific. Am crezut că scapă gaz pe la ventil. I-am pus un dop şi, în momentul în care am aprins un chibrit, a explodat“, le-a povestit Florea Săvel, de 77 de ani, pompierilor. Deşi are o vârstă înaintată, bărbatul poate spune că s-a născut pentru a doua oară, pentru că a scăpat doar cu câteva arsuri minore. El le-a declarat militarilor că suflul exploziei l-a izbit de peretele din baie.
ATAC DE PANICĂ Isprava bătrânului i-a pus pe jar pe toţi locatarii blocului. Vecinii le-au povestit anchetatorilor că au crezut că este cutremur şi că se prăbuşeşte imobilul. Bărbatul care locuieşte în apartamentul de deasupra celui al bătrânului a declarat că, în momentul în care s-a dezmeticit, a intrat în baie şi a văzut cum intră fum şi praf pe aerisire, iar o parte din faianţă era căzută de pe perete. Femeia care locuieşte în apartamentul de dedesubt a avut însă nevoie de îngrijiri medicale, pentru că a făcut un atac de panică. Pompierii spun că în urma acestui incident au fost avariate trei apartamente, iar cercetările continuă pentru stabilirea prejudiciului. Totodată, militarii recomandă celor care vor să îşi verifice buteliile să folosească doar apă şi săpun.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - raoul - 14-10-2013 09:09 PM

Citat:Antrenament în comun cu ISU la Divizionul 150 Rachete Navale

În baza planului de cooperare al unităţilor militare ale Forţelor Navale din garnizoana Mangalia cu Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Dobrogea" şi SMURD Constanţa, joi 10 octombrie, s-a desfăşurat la Divizionul de Rachete Navale un exerciţiu comun de intervenţie în cazul producerii unui incendiu atât la navă cât şi în incinta unităţii. S-a urmărit antrenarea forţelor, viabilitatea planului de cooperare şi al planului de acţiune la producerea unui eveniment la o navă aflată în locul de dislocare permanentă dar şi la un incendiu de vegetaţie produs în incinta unei unităţi militare în afara orelor de program, timpii de răspuns, modul de implicare al forţelor. La finalul exerciţiului a fost organizat un briefing de prezentare al modului de intervenţie al SMURD în cazul producerii unui accident soldat cu victime.
La acţiunea desfăşurată sub atenta coordonare a căpitan-comandorului Milu Zaharia, şeful de stat major al Divizionului de Rachete Navale, au participat forţe şi mijloace ale unităţii, ale Divizionului de Corvete, Secţiei Logistice Mangalia, Divizionului de Nave Speciale Mangalia, autospecialele ale ISU "Dobrogea", Secţia de Pompieri Mangalia şi ale SMURD Constanţa. Chiar dacă a fost un exerciţiu simulat, cooperarea dintre structurile implicate a fost una foarte bună, lecţiile învăţate urmând a fi valorificate la exerciţiile viitoare.

[Imagine: 03_m.jpg]

Compartimentul informare şi relaţii publice
http://www.navy.ro/

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 20-10-2013 09:03 AM

Descoperire macabră: moartă în casă de două luni

[Imagine: 165602_moarta_in_casa_7.jpg]

Citat:Descoperire şocantă într-un apartament din zona Cireşica a municipiului Constanţa. O femeie a fost găsită decedată, aflându-se în stare avansată de putrefacţie. Vecinii au fost cei care au sunat la 112 întrucât nu mai suportau mirosul. Pompierii au ajuns la faţa locului, au spart uşa şi au găsit trupul neînsufleţit pe podea, în dormitor.

Un miros greu a pus stăpânire pe una din scările blocului 24 D, de pe strada Dispensarului. Vecinii de la etajul 4 au sunat la 112, menţionând că nu au mai văzut-o pe locatara de la etajul 3, Aneta Hanu, în vârstă 64 de ani, de vreo 2 luni de zile. Nu era ea o persoană sociabilă, dar mai ieşea din casă. Militarii din cadrul ISU Dobrogea, ambulanţierii, dar şi poliţiştii au ajuns la faţa locului numaidecât, uşa apartamentului fiind spartă. În momentul în care a fost dată de perete s-a produs inevitabilul: mirosul s-a amplificat cu mult, locatarii fiind nevoiţi să-şi părăsească locuinţele, pentru a lua o gură de aer curat. Victima se afla într-o stare avansată de putrefacţie, în dormitor, fiind pe podea, cu faţa în sus. Trupul neînsufleţit a fost depus la morgă în vederea efectuării necropsiei. Am fost solicitaţi pentru o persoană căzută în casă. După ce pompierii au spart uşa şi au avut acces în apartament, am găsit o persoană de sex feminin, decedată, în stare avansată de putrefacţie, a declarat cadrul medical de la Ambulanţă, aflat la faţa locului, lucru confirmat şi de plutonierul major Aurel Şerban, din cadrul ISU Dobrogea. Însă, vecinii spun că femeia era retrasă şi nu vorbea cu nimeni. Cred că stă aici de când e blocul, dar nu vorbea cu nimeni, nu saluta. Trecea numai cu capul în pământ, iar dacă o salutam noi, se lua de noi. Era o fire ciudată, închisă în ea. Dar nu am mai văzut-o de vreo două luni. Cred că mai are un frate pe undeva..., a spus un vecin. Aneta Hanu a avut şi o fiică, care a decedat în luna iunie a acestui an. Tot vecinii sunt cei care au spus că şi aceasta a fost găsită moartă în casă. Avea o fată frumuşică. Avea şi ea prieten, dar tot mama ei a împins-o să se despartă, să stea numai în casă. A fost şi ea găsită moartă, în luna iunie. Dar şi ea, Aneta, gemea, se văita, o auzeam noaptea, ne-a mai spus o altă vecină. Poliţiştii au demarat o anchetă pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a desfăşurat evenimentul. Cauzele decesului, dar şi data la care a murit se vor stabili în urma necropsiei. Aneta Hanu a lucrat la Ambulanţă, iar în ultima perioadă se pare că avea probleme psihice.
SURSA : http://www.replicaonline.ro

[Imagine: 165603_moarta_in_casa_2.jpg]

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 22-10-2013 08:54 AM

Pubele incendiate

[Imagine: 73d3b2ae7601a23cb193ac5e835d604b.jpg]

Citat:Pompierii constănţeni au fost solicitaţi să intervină, duminică noaptea, pentru lichidarea a două incendii care au cuprins mai multe pubele de gunoi. Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ spun că primul apel de urgenţă a fost primit în jurul orei 23.00. Mai multe persoane au sunat la 112 şi au anunţat că în spatele Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân“ ard mai multe deşeuri. Pompierii au stins incendiul în câteva minute, 50 de kilograme de deşeuri fiind transformate în scrum. Militarii spun că incendiul a fost provocat de persoane necunoscute. Câteva zeci de minute mai târziu, pompierii au fost solicitaţi să intervină pe aleea Topolog, unde izbucnise un incendiu tot la pubelele de gunoi. Militarii au stins flăcările în câteva minute şi, în urma cercetărilor efectuate, au stabilit că focul a fost pus intenţionat. În incendiu au ars două pubele şi 100 de kilograme de deşeuri menajere.