Forum Pompieri Militari si Civili
I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (http://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forum-comunitate-pompieri)
+--- Forum: Servicii profesioniste pentru situații de urgență (/forum-servicii-profesioniste-pentru-situa%C8%9Bii-de-urgen%C8%9B%C4%83)
+--- Subiect: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta (/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta)

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - maf150 - 13-09-2014 01:01 PM

<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/9oHcJEyPzMo" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - ihaim - 13-09-2014 08:40 PM

Spot tv realizat in cadrul proiectului A.P.R.O.A.P.E., proiect in care ISU "Dobrogea" este partener. Proiectul vizeaza interconectarea in sistem de videoconferinta a Institutiei Prefectului, ISU Constanta si 22 de primarii, scopul fiind comunicarea in situatii de urgenta.

<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/35InbR3aYf0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Conferinta regionala:

<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/69jPKR9pJOw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Cateva date despre proiect:

http://www.prefectura-ct.ro/index.php/proiecte-active/1366-institutia-prefectului-judetul-constanta-a-lansat-proiectul-a-p-r-o-a-p-e

------mesaj editat de @karin----------------

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - maf150 - 15-09-2014 02:19 AM

<iframe width="420" height="315" src="//www.youtube.com/embed/8M8q-FcfUvI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - HomefireNews - 18-09-2014 10:13 AM

Bătrân carbonizat în propria casă

[Imagine: 8e48102c8e1fb511a0a7914929716556.jpg]

Citat:Un bătrân de 84 de ani și-a găsit sfârșitul, marți noapte, după ce casa i-a fost mistuită de flăcări. Alarma s-a dat în jurul orei 22.00, în localitatea Cogealac, atunci când fiica lui Anton Sezanov a sunat la 112 și a chemat pompierii, spunând că în locuința tatălui ei a izbucnit un incendiu. Aceasta a început să strige după ajutor, iar vecinii au intervenit imediat. „Când am venit de la serviciu, am văzut că ardea ceva în partea de casă unde locuia tatăl meu. După ce am sunat la 112, am spart geamurile și, cu ajutorul vecinilor, am aruncat apă cu gălețile, am tras și furtunul, însă nu am reușit să stingem incendiul. Nu am putut să intru în casă, pentru că focul era foarte puternic“, a povestit, încă în stare de șoc, după tragedie, fiica victimei, Tatiana Necșuleu. În scurt timp, pe strada Nucilor și-au făcut apariția două autospeciale cu 11 subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) „Dobrogea“, de la stația Midia-Năvodari. Militarii au reușit să stingă flăcările în jurul orei 23.30 și au stabilit că, cel mai probabil, incendiul a izbucnit de la o țigară aprinsă. „A fost o intervenție foarte dificilă din cauza temperaturii ridicate din casă și a fumului foarte dens“, a declarat plt. maj. Marian Micu, din cadrul ISU „Dobrogea“.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 20-09-2014 04:00 PM

Cinci răniți! Explozie într-un bloc din zona Dacia

[Imagine: 10655206_269485186593225_5721032181797774994_o.jpg]

[Imagine: 10697443_269485153259895_9160276907984615139_o.jpg]

Citat:6 locuințe afectate și cinci persoane transportate la spital... Acesta este bilanțul unei explozii care a avut loc, vineri, într-un bloc situat în zona Dacia, pe strada Partizanilor. Se pare că dezastrul a fost provocat în mod intenționat de proprietarul unui apartament situat la etajul 1. El amenințase, joi seară, că, din cauza datoriilor pe care le avea la întreținere, își va pune capăt zilelor. Dezastrul a avut loc în jurul orei 12.00, iar autoritățile au fost alarmate de un trecător. Deși suflul deflagrației a fost la un pas să îl trântească la pământ, tânărul nu s-a pierdut cu firea, a sunat la 112 și a sărit în ajutorul răniților. „Eu aveam de făcut o livrare în zonă. În momentul exploziei, eram în apropierea blocului. Am sunat la 112 și am venit în fugă până în fața clădirii, unde am văzut un bărbat care avea arsuri grave pe mâini, față și piept. Era conștient și a ieșit din bloc pe propriile picioare. Am aflat după aceea de la vecini că el era proprietarul apartamentului în care a avut loc deflagrația. S-a învârtit pe aici vreo două sau trei minute, cât am vorbit eu la 112, după care a luat-o la fugă printre oameni. Era desfigurat“, a declarat Viorel Burlacu, tânărul care a anunțat cele întâmplate pe strada Partizanilor. Locatarii blocului spun că au trecut prin clipe de coșmar. Oamenii nu știu ce s-ar fi întâmplat dacă pompierii nu ar fi intervenit repede. O tânără însărcinată, în stare de șoc, a fost scoasă de militari cu ajutorul unei scări, pe geam, de la etajul al treilea. Ceilalți locatari au fost evacuați, pe rând, pe casa scării. Polițiștii veniți în zonă au încercat să dea de urma proprietarului apartamentului, însă, în ciuda rănilor grave suferite, bărbatul reușise să se facă nevăzut. „A AMENINȚAT CĂ SE ÎMPUȘCĂ“ Vecinii spun că proprietarul apartamentului, Valentin Șincu, este o persoană retrasă și că amenințase recent că se va sinucide. „Nu știai când vine sau pleacă de acasă. Noi stăm de 25 de ani în același bloc și abia l-am văzut de 40 de ori. Eu eram pe balcon și îmi beam cafeaua când s-a întâmplat totul. Deodată am avut senzația că m-a lovit ceva în piept, iar apoi am auzit o bubuitură puternică. Am văzut cum ușa de la intrarea în apartament s-a deschis și s-a trântit de perete, iar apoi a început să intre fum. Am închis-o imediat. Nu puteam să ieșim din bloc, pentru că era foarte mult fum pe casa scării. Au venit pompierii și ne-au scos. Șincu avea datorii mari la întreținere și chiar aseară (joi - n.r.) a mers la administrator și a zis că el se omoară“, a povestit Alexandru Tița, unul dintre locatarii afectați de deflagrație. „Este un rău-platnic. L-am somat de câteva ori că avea datorii și aseară (joi - n.r.) cred că a venit de cinci ori la asociație. A zis că el nu va plăti și că se va împușca. Am înțeles că el a donat apartamentul nu știu cui și spunea că se împușcă și va termina cu toate problemele. Am încercat să îl facem să uite de necazuri, dar a plecat foarte supărat“, a povestit Zenovia Chenaru, administratorul Asociației de Locatari 366. VICTIMELE Pompierii care au intervenit au oprit alimentarea cu gaz a blocului și au scos butelia din apartamentul cuprins de flăcări. În urma deflagrației, patru persoane au avut nevoie de asistență medicală și au fost transportate de urgență la Spitalul Clinic Județean Constanța. În timp ce trei dintre ele au scăpat cu leziuni ușoare, cea de-a patra victimă a suferit arsuri pe o suprafață de peste 30% din corp. „Am intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit în urma unei explozii de la o acumulare de gaze. Se fac cercetări pentru a se stabili cu exactitate sursa care a provocat aprinderea. În urma incendiului au fost afectate 16 apartamente și au fost evacuate aproape 30 de persoane“, a declarat Anca Chiriță, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) „Dobrogea“. Blocul în care a avut loc deflagrația a fost verificat și de reprezentanții Inspectoratului de Stat în Construcții (ISC) Constanța. „Din fericire, structura de rezistență a imobilului nu a fost afectată de explozie. Apartamentul are multe geamuri, iar acest lucru a făcut ca efectul deflagrației să nu aibă un impact foarte puternic asupra blocului“, a precizat inspectorul-șef al ISC Constanța, Harry Boiagian. GĂSIT DUPĂ PATRU ORE În ciuda verificărilor efectuate, proprietarul apartamentului a fost de negăsit. Abia după patru ore, oamenii legii au reușit să dea de urma lui Valentin Șincu. Bărbatul a fost găsit, în stare de inconștiență, în zona Pod Butelii, pe strada Justiției. El a fost preluat de un echipaj de ambulanță și transportat la spital. Cadrele medicale spun că pacientul are arsuri grave pe aproape 70% din corp și că șansele sale de supraviețuire sunt incerte. Vineri seară, bărbatul a fost transportat cu elicopterul SMURD la București. În urma investigațiilor efectuate în acest caz, anchetatorii spun că, cel mai probabil, bărbatul a încercat să își pună capăt zilelor. El riscă acum să fie cercetat pentru distrugere și vătămare corporală.

Citat:O deflagraţie puternică s-a produs, vineri, în centrul municipiului Constanţa, într-un bloc situat pe strada Partizanilor. Locatarii blocului LV 41 au fost scoşi din casă de bubuitura puternică, iar ceea ce au văzut este demn de filmele de groază: un bărbat alerga, în flăcări, pe casa scării. Nici nu au apucat să îl ajute, pentru că acesta s-a făcut nevăzut. Este vorba despre Valentin Şincu, proprietarul apartamentului cu numărul 6, situat la etajul 1, în locuinţa căruia s-a produs deflagraţia. Imediat după bubuitură a început să iasă un fum negru, dens din apartament, astfel că militarii de la ISU Dobrogea s-au chinuit, pe de-o parte, pentru a stinge incendiul, şi pe de altă parte pentru a evacua persoanele din bloc. În urma exploziei, patru persoane au ajuns la spital. O victimă prezenta arsuri pe braţe, în timp ce alte trei au fost intoxicate cu fum. De asemenea, militarii de la ISU Dobrogea au evacuat 30 de persoane, iar 16 apartamente au fost inundate cu fum. Apartamentul în care s-a produs explozia a fost distrus complet. La faţa locului s-au deplasat două autospeciale ale pompierilor, o autoscară şi o ambulanţă SMURD. Cauza incendiului este acumularea de gaze de la o butelie defectă, care nu era racordată la aragaz.

„Eforturile pompierilor militari nu au fost în zadar întrucât au reuşit să menţină incendiul în limitele în care a fost găsit la sosirea echipajelor de intervenţie, împiedicând propagarea acestuia. Astfel, pompierii au reuşit să salveze apartamentele învecinate. Misiunea acestora s-a dovedit a fi îngreunată de vizibilitatea redusă cauzată de fumul dens”, au precizat pompierii constănţeni.

„Era recalcitrant“

Administratorul blocului în care locuieşte bărbatul în apartamentul căruia s-a produs explozia spune că acesta avea datorii mari la întreţinere. De fiecare dată când îi cerea banii, bărbatul, în vârstă de aproximativ 50 de ani, ameninţa că se va sinucide. Mai mult, vecinii acestuia spun că şi în cursul zilei de joi a ameninţat că va încheia socotelile cu viaţa. Proprietarul este cunoscut ca având probleme cu băutura, iar după producerea exploziei s-a făcut nevăzut, fiind rănit.

„A venit o dată de a plătit 1.300 lei şi de două ori să ne ameninţe, să ne avertizeze că se va împuşca. Aseară (joi, 18 septembrie - n.r.) a spus că se împuşca şi va termina. Avea datorii la asociaţie, am zis să eşalonăm datoria, am vrut să-l ajut să se debranşeze de la căldură, să nu mai plătească iarna că nu mai locuia aici, locuia cu tatăl dânsului la casă. Nu a vrut să colaboreze şi a plecat, era recalcitrant. Ne scrisese într-o hârtie: Satana 666! Dumnealui a zis că vrea să se omoare. Dar vă spun că aseară era foarte agitat. Le avea cu băuturile alcoolice”, a declarat administratorul blocului LV41.

Locatarii sunt îngroziţi. Aceştia afirmă cu tărie că bărbatul a provocat explozia intenţionat pentru că nu-şi putea plăti datoriile la întreţinere. La faţa locului s-a deplasat şi o echipă de la Inspectoratul de Stat în Construcţii, pentru a vedea dacă rezistenţa blocului a fost afectată şi, implicit, dacă oamenii mai sunt în siguranţă.

Poliţiştii au demarat o anchetă, iar bărbatul a fost găsit, în jurul orelor 16, în spatele magazinului cora. Acesta prezenta vătămări corporale şi a fost transportat la spital. Oamenii legii fac cercetări, iar dacă va fi găsit vinovat, va fi tras la răspundere.
SURSA : http://www.cugetliber.ro

[Imagine: explozie1_1411145642.jpg]

[Imagine: exploziebloc_1411145629.jpg]

[Imagine: explozie4_1411145669.jpg]

[Imagine: exploziebloc3_1411145253.jpg]

Citat:Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea” al judeţului Constanţa au fost solicitaţi vineri să intervină la stingerea unui incendiu produs de o explozie, într-un apartament din municipiul Constanţa.

"La faţa locului au ajuns cu operativitate 2 autospeciale de stins incendii, o autoscară de la Detaşamentul Constanţa Oraş şi o ambulanţă SMURD cu medic. 16 apartamente au fost inundate cu fum, apoximativ 30 de locatari ai blocului au fost evacuaţi în condiţii de siguranţă, incendiul fiind lichidat în mai puţin de o oră. Eforturile pompierilor militari nu au fost în zadar întrucât au reuşit să menţină incendiul în limitele în care a fost găsit la sosirea echipajelor de intervenţie, împiedicând propagarea acestuia. Astfel, pompierii au reuşit să salveze apartamentele învecinate. Misiunea acestora s-a dovedit a fi îngreunată de vizibilitatea redusă cauzată de fumul dens. Din nefericire, în urma incendiului s-au înregistrat 3 victime, dintre care una cu arsuri pe 30 % din suprafaţa corpului şi alte 2 intoxicate cu fum de incendiu.Toate cele trei persoane au primit îngrijiri medicale de specialitate şi au fost transportate la Spitalul Clinic de Urgenţă Judeţean Constanţa", susţin reprezentanţii ISU prn intermediul unui comunicat remis "Replica".
Specialiştii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea” al judeţului Constanţa au stabilit, ca şi cauză probabilă a deflagraţiei, o acumulare de gaze provenite de la o butelie.

La faţa locului s-a deplasat şi o echipă din cadrul Inspectoratului de Stat în Construcţii, pentru a verifica dacă structura de rezistenţă a blocului a fost afectată de expozie.
SURSa : http://www.replicaonline.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 20-09-2014 06:58 PM

Zeci de hectare cu vegetație uscată, cuprinse de flăcări. Intervenția pompierilor a durat câteva ore!

Citat:Noapte de foc pentru pompierii constănţeni. Militarii s-au luptat câteva ore să stingă incendiul care a cuprins zeci de hectare cu vegetaţie uscată din apropierea Autostrăzii Soarelui. Mai mulţi şoferi au sunat la 112, spunând că fumul îngreunează circulaţia. Ajunşi la locul indicat, pompierii au constatat că incendiul era la câţiva kilometri distanţă de autostradă şi au fost nevoiţi să facă un ocol însemnat pentru a putea interveni.

Mai mulți șoferi care circulau pe autostrada Soarelui, în apropiere de Constanța, au observat incendiul care cuprinsese zeci de hectare de vegetație uscată. Oamenii au sunat imediat la 112. O autospecială de la ISU Dobrogea s-a deplasat pe autostradă, la locul indicat, dar pompierii au constatat că incendiul era la câțiva kilometri distanță.

Singura cale de a ajunge pe terenul cuprins de flăcări era prin localitatea Cumpăna, așa că militarii s-au văzut nevoiți să ocolească zeci de kilometri.

După aproape o oră de mers pe câmp, pompierii au reușit să ajungă la terenul care a fost cuprins de flăcări. Din păcate, misiunea lor este una aproape imposibilă, deoarece de la un minut la altul flăcările se extind și cuprind o suprafață din ce în ce mai mare de vegetație.

După ce au evaluat situația, pompierii au cerut sprijinul unui alt echipaj, iar o a doua autospecială a intervenit. Incendiul a fost stins după aproape trei ore.

„Drumul a fost greu accesibil, căile de acces greu de localizat... a durat câteva zeci de minute până am găsit locul. Nu se știe deocamdată cauza incendiului“, a declarat plutonier Călin Vasile.

Pompierii spun că s-au confruntat des cu astfel de incendii în ultimele zile, deoarece proprietarii de pământ preferă să dea foc vegetației uscate care rămâne în urma recoltării culturilor agricole. Militarii atrag atenția că această practică este una periculoasă și ilegală, iar agricultorii riscă amenzi de până la câteva mii de lei.

SURSA : http://www.reporterntv.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 21-09-2014 09:32 AM

Pompierii din Medgidia - 22 septembrie - 74 de ani de existenţă în slujba comunităţii

[Imagine: screenshot_720.png]

Citat:La data de 22 septembrie 1940 prin transferul fostei Secţii de pompieri Bazargic în oraşul Medgidia, se înfiinţează Secţia de Pompieri Medgidia, funcţionând sub egida primăriei oraşului, în scopul asigurării intervenţiei pentru stingerea incendiilor de pe teritoriul oraşului şi plasei Medgidia. În această formă funcţionează până la 1 august 1943, când conform ord. 20537 al Comandamentului Corpului de Pompieri Militari, trece la Grupul 2 Pompieri Bucureşti. La 01 ianuarie 1948 secţia trece în subordinea Grupului 6 Pompieri Galaţi, iar trei luni mai târziu a fost militarizată, trecând în structurile MAI.
La data de 06 iunie 1948, Secţia Pompieri Medgidia trece din punct de vedere administrativ şi se subordonează Grupului Pompieri Constanţa. Începând cu data de 20 august 1949 Secţia Pompieri Medgidia se mută într-un sediu din str. Decebal nr.4, iar la 01 decembrie 1953 se transformă, din punct de vedere organizatoric, în companie. Activitatea de bază a Companiei PCI Medgidia era asigurarea intervenţiei pentru stingerea (localizarea şi lichidarea) incendiilor declarate în oraşul Medgidia, cât şi în cadrul raionului său de intervenţie extins în cuprinsul raioanelor Adamclisi, Negru Vodă o parte şi Hârşova partea de est.
La 15 august 1995, în baza O.M.I. nr.I/05547, Grupul de Pompieri al judeţului Constanţa se transformă în Brigada de Pompieri „Dobrogea” a judeţului Constanţa iar Compania de Pompieri Medgidia devine Detasamentul de Ppmpieri Medgidia.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 22-09-2014 07:14 AM

Zeci de hectare cu vegetație uscată mistuite de flăcări

[Imagine: d2363aacf56633b15447e24a6ec01704.jpg]

Citat:Un incendiu care a cuprins zeci de hectare de vegetație uscată a solicitat intervenția pompierilor în noaptea de vineri spre sâmbătă. Focul a izbucnit pe un teren situat în apropierea Autostrăzii Soarelui. Alarma a fost dată de mai mulți șoferi care treceau prin zonă și care au sunat la 112. Aceștia au anunțat că un fum gros a năvălit pe autostradă și împiedică circulația mașinilor. Un echipaj de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Dobrogea” a ajuns la locul indicat, însă militarii au constatat că flăcările sunt la distanță mare de șosea și au căutat alte căi de acces către incendiu. După ce au ocolit prin localitatea Cumpăna și au mers pe câmp, pompierii au sosit la terenul unde zeci de hectare de vegetație uscată fuseseră cuprinse de flăcări, ce se întindeau cu repeziciune din cauza vântului care bătea puternic. Militarii au fost nevoiți să ceară ajutorul colegilor lor. În scurt timp, o altă autospecială a ajuns la terenul incendiat. Focul a fost stins după aproape trei ore. În urma cercetării la fața locului, anchetatorii nu au găsit niciun indiciu cu privire la cauza izbucnirii incendiului. O altă intervenție a pompierilor a avut loc duminică dimineață, în jurul orei 10.15, pe strada Răsuri, din Constanța. Potrivit militarilor, focul a mistuit două magazii pline cu lemne, în suprafață totală de 200 metri pătrați, și acoperișul unui depozit învecinat. Pompierii au stabilit că incendiul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit la un cablu electric.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 22-09-2014 07:19 AM

Sinucigașă salvată de pompieri din apele Canalului Dunăre - Marea Neagră

[Imagine: db12d81f8266dc5e1e8395b8b8a02cb8.jpg]

Citat:A vrut să se sinucidă, s-a aruncat în Canalul Dunăre - Marea Neagră, însă, când a ajuns în apă, s-a speriat și a început să strige după ajutor. Este cazul unei tinere de 24 de ani, din Medgidia, care a pus pe jar polițiștii și pompierii. Incidentul s-a petrecut în noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 3.50, în Medgidia. Oamenii legii spun că Leila P. a plecat de acasă cu o oră înainte de tentativa de sinucidere, hotărâtă să-și ia viața. Tânăra era foarte deprimată din cauza unor probleme sentimentale și a considerat că viaţa sa nu mai are niciun sens. Ea a mers pe podul rutier de la Medgidia, cunoscut și drept „Podul sinucigașilor“, și a plonjat în apa adâncă de șapte metri. Ce s-a întâmplat în mintea tinerei din momentul în care s-a aruncat în Canal și până când s-a scufundat în apa rece nu se știe. Cert este că ea a ieșit singură la suprafață și a început să strige după ajutor. Țipetele Leilei P. au fost auzite de o persoană care trecea prin zonă și care a sunat la 112. În scurt timp au sosit la locul indicat de martor un echipaj de pompieri din cadrul stației de la Medgidia a Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dobrogea”, dar și polițiștii de la Transporturi Navale (TN) Medgidia și o ambulanță. Tânăra a fost adusă la mal, unde a fost preluată de medici și transportată la Spitalul din Medgidia. După ce a primit îngrijirile necesare, ea a fost transferată la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța. Cadrele medicale spun că femeia este în afara oricărui pericol, ea suferind un șoc hipotermic și o pierdere temporară a cunoștinței. După ce va fi externată, Leila P. va urma un tratament psihiatric. În acest timp, polițiștii de la TN Medgidia continuă cercetările pentru a stabili împrejurările producerii incidentului.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 22-09-2014 04:53 PM

ACCIDENT. Autospecială a pompierilor constanteni , oprită din misiune de un șofer neatent.

[Imagine: accident_autospeciala_a_pompierilor_oprita_din_m.jpg]

[Imagine: accident_autospeciala_a_pompierilor_oprita_din_m.jpg]

Citat:O autospecială a pompierilor constănţeni a fost implicată într-un accident, în timp ce se îndrepta spre locul altui eveniment rutier. Un şofer nici nu a observat-o, nici nu a auzit semnalele acustice, aşa că a fost lovit în plin. Din cauza impacului, autoturismul a ajuns pe refugiul pietonal, iar un copil la spital.

„Mașina de pompieri venea cu girofarele și cu sirenele în funcțiune și cel cu Citroen-ul i-a tăiat fața, nu a putut să mai evite și a intrat pompierilor în el“, a povestit un martor.
Autospeciala fusese trimisă la un accident rutier, unde un șofer lovise un gard. Nu a mai apucat să ajungă la intervenție. În intersecția bulevardului Tomis cu strada Poporului a fost oprită din misiune de un alt conducător auto neatent.

„S-a întâmplat ceasul rău, pisica neagră, asta este, nici măcar nu e marți. Nu am auzit sirena, sincer să fiu, nu am fost atent, asta este“, a afirmat șoferul.
În urma coliziunii cu autospeciala pompierilor, autoturismul a ajuns pe un refugiu pietonal, unde, din fericire, nu se afla nimeni.

Mașina a fost însă grav avariată: caroseria a fost îndoită și o roată s-a rupt. În mașină se afla și o fetiță de 5 ani, nepoata șoferului. Mai mult speriată decât rănită, micuța care purta centura de siguranță, a fost dusă totuși la spital pentru investigații.

Reporter: Vi s-au mai întâmplat cazuri să nu vi se dea prioritate?

Plt. Emil Chirea, șef echipaj ISU Dobrogea: Da, de foarte multe ori.

Bărbatul de la volanul autoturismului va rămâne, cel mai proabil, fără permis, pentru că nu a acordat prioritate mașinii pompierilor.
SURSA : http://www.reporterntv.ro