Forum Pompieri Militari si Civili
I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Versiune printabilă

+- Forum Pompieri Militari si Civili (http://forum.pompierii.info)
+-- Forum: Comunitate pompieri (/forum-comunitate-pompieri)
+--- Forum: Servicii profesioniste pentru situații de urgență (/forum-servicii-profesioniste-pentru-situa%C8%9Bii-de-urgen%C8%9B%C4%83)
+--- Subiect: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta (/subiect-i-s-u-dobrogea-al-judetului-constanta)

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 13-09-2011 07:51 PM

(12-09-2011 06:06 PM)Geaca Daniel Scris:  Ma intereseaza pe cine mareste in grad la exceptional dintre ofiteri si subofiteri ( sa vad ce au facut sa fie avansati) va rog sa nu uitati sa postati lista cu cei care au fost mariti in grad " ca sa iau si eu un exemplu"
Am participat la festivitate...nu pot sa spun decât ca îi felicit pe colegii care au fost inaintati in grad si au primit plachete pentru activitatea depusa ! Iar pentru tine personal o sa -ti spun doar ca nu a fost nici un pompier din cadrul SMURD ,
Citat:Au fost înaintaţi în grad, înainte de termen, doi ofiţeri şi opt subofiţeri. Este vorba despre locotenent colonel Sorin Burcea, care a fost înaintat la gradul de colonel, locotenent George Nicolae, înaintat la gradul de căpitan, apoi în gradul de plutonier adjutant şef a fost înaintat plutonier adjutant Nelu Ciochină. În gradul de plutonier adjutant au fost înaintaţi următorii: plutonier major Eugen Dima, plutonier major Bacanu Săndel, iar în gradul de plutonier major au fost înaintaţi plutonier Adrian Băluţă, plutonier Gheorghe Burducel, plutonier George Dumitrache. Au mai fost avansaţi, în gradul de plutonier, sergent major Alexandru Ostaficiuc şi sergent major Marian Vasilescu. În plus, zece cadre ale ISU Dobrogea au primit diplome de merit pentru rezultatele obţinute în anul 2011.
....in rest sa auzim numai de bine ! La multi ani !

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 15-09-2011 03:29 AM

Incendiu devastator la Techirghiol
[Imagine: 07db4fb1f9e500d6b54ea30db4349c24.jpg]
[Imagine: a3c521ec3c13c3da74b039933b17d061.jpg]
Citat:Sase familii au rămas pe drumuri în urma unui puternic incendiu izbucnit, marţi seară, din cauza unui scurtcircuit la instalaţia electrică. Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ spun că, în jurul orei 19.00, au fost alertaţi că un imobil de pe strada Victoriei, din Techirghiol, a luat foc. Pentru stingerea incendiului au fost trimise trei autospeciale. Pompierii spun că au reuşit să stingă flăcările după aproape două ore. Flăcările au mistuit acoperişul casei în care trăiau şase familii. În urma cercetărilor efectuate, militarii au stabilit că incendiul a fost provocat de un scurtcircuit. „Pe timpul nopţii, cele şase familii au rămas în sala de sport a şcolii. Astăzi (n.r. - miercuri) am mers cu un constructor şi am evaluat pagubele. Echipele au început deja să facă curăţenie. Am pus la dispoziţia familiilor o vilă revendicată, după ce am obţinut acceptul proprietarului. Trei dintre ele au ales să stea aici, iar celelalte au spus că vor fi găzduite de rude. La o primă evaluare, constructorul a stabilit că valoarea daunelor este de aproape 10.000 de euro. Sperăm ca în maximum 15 zile cele şase familii să se poată muta înapoi în imobil. Este lăudabil că, prin proiectul de asfaltare, am reuşit să montăm hidranţi, lucru care i-a ajutat foarte mult pe pompierii care au intervenit marţi seară“, a declarat Adrian Stan, primarul localităţii Techirghiol.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 16-09-2011 03:44 PM

Bătrână salvată de pompieri
16 septembrie 2011
Citat:Pompierii au avut azi-noapte o intervenţie mai piţin obişnuită: au fost nevoiţi să dea jos de pe acoperiş o bătrânică, care se urcase pe casă în toiul nopţii. Femeia a susţinut că nu intenţiona să se sinucidă, dar se teme de fiica ei.
Apelul a fost făcut prin numărul unic de urgenţă 112, joi seara, în jurul orei 23.00. Bătrâna se urcase pe casa ei, de pe strada Dragoslavelor. Vecinii au văzut-o şi pentru că, ştiind că are probleme psihice, s-au temut că vrea să se sinucidă, au alertat pompierii.
Pompierii au reuşit să se urce pe acoperiş cu scara şi să o dea pe bătrână jos. Ea a declarat că se ascundea de fiica ei, pe care o suspectează că intenţionează să o omoare.
Bătrâna a fost internată la Clinica de Neuropsihiatrie de la Palazu Mare, pentru a fi ţinută sub supraveghere medicală.
SURSA : http://www.adevarul.ro

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - billy the kid - 16-09-2011 03:48 PM

Citat:Este lăudabil că, prin proiectul de asfaltare, am reuşit să montăm hidranţi, lucru care i-a ajutat foarte mult pe pompierii care au intervenit marţi seară“, a declarat Adrian Stan, primarul localităţii Techirghiol.

Ce bine ar fi daca toti primarii ar intelege acest lucru.

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Geaca Daniel - 19-09-2011 06:43 PM

(13-09-2011 07:51 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  
(12-09-2011 06:06 PM)Geaca Daniel Scris:  Ma intereseaza pe cine mareste in grad la exceptional dintre ofiteri si subofiteri ( sa vad ce au facut sa fie avansati) va rog sa nu uitati sa postati lista cu cei care au fost mariti in grad " ca sa iau si eu un exemplu"
Am participat la festivitate...nu pot sa spun decât ca îi felicit pe colegii care au fost inaintati in grad si au primit plachete pentru activitatea depusa ! Iar pentru tine personal o sa -ti spun doar ca nu a fost nici un pompier din cadrul SMURD ,
Citat:Au fost înaintaţi în grad, înainte de termen, doi ofiţeri şi opt subofiţeri. Este vorba despre locotenent colonel Sorin Burcea, care a fost înaintat la gradul de colonel, locotenent George Nicolae, înaintat la gradul de căpitan, apoi în gradul de plutonier adjutant şef a fost înaintat plutonier adjutant Nelu Ciochină. În gradul de plutonier adjutant au fost înaintaţi următorii: plutonier major Eugen Dima, plutonier major Bacanu Săndel, iar în gradul de plutonier major au fost înaintaţi plutonier Adrian Băluţă, plutonier Gheorghe Burducel, plutonier George Dumitrache. Au mai fost avansaţi, în gradul de plutonier, sergent major Alexandru Ostaficiuc şi sergent major Marian Vasilescu. În plus, zece cadre ale ISU Dobrogea au primit diplome de merit pentru rezultatele obţinute în anul 2011.
....in rest sa auzim numai de bine ! La multi ani !

Domnul Covalciuc, am si eu o mare problema si daca ma puteti ajuta!
Ma intereseaza si pe mine ce au facut acesti Ofiteri si Subofiteri care au fost avansati in grad la exceptional?
Sunt doar curios!
girofar

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 19-09-2011 06:58 PM

(19-09-2011 06:43 PM)Geaca Daniel Scris:  Domnul Covalciuc, am si eu o mare problema si daca ma puteti ajuta!
Ma intereseaza si pe mine ce au facut acesti Ofiteri si Subofiteri care au fost avansati in grad la exceptional?
Sunt doar curios!
girofar
@ Geaca Daniel eu te intreb pe tine ? Ai fost la lotul sportiv al unitatii ? Ai executat activitati in plus pentru unitate ? Ai lucrat ore suplimentare pentru unitate ? Ai peste 12 interventii pe noapte ? Ai calificative de FB ? Ai dat dovada de profesionalism ? Ai dat dovada de spirit de organizare şi initiativa ? nocomment
Raspunsul este ....Cine nu munceste...nu greseste...cine nu greseste...TREBUIE AVANSAT ! Angel

PS Floppy ! Alex O. ....merita!Sper ca nu contesti acest lucru !

"Este o măsură în toate şi limite bine trasate." - citat din Horaţiu

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Geaca Daniel - 19-09-2011 07:13 PM

Ce mai intrebat mai sus le am pe toate! Dar am inteles perfect raspunsul!!! Sa nu crezi ca sunt suparat ca nu m-a avansat pe mine (nu saufar de asa ceva, dar oare cand vreodata in Romania o sa se mearga pe dreptate!?), sunt suparat si iritat ca tot timpul trebuie sa fie avansat "ba pile, ba rude" si tot asa!

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 19-09-2011 07:35 PM

(19-09-2011 07:13 PM)Geaca Daniel Scris:  Ce mai intrebat mai sus le am pe toate! Dar am inteles perfect raspunsul!!! Sa nu crezi ca sunt suparat ca nu m-a avansat pe mine (nu saufar de asa ceva, dar oare cand vreodata in Romania o sa se mearga pe dreptate!?), sunt suparat si iritat ca tot timpul trebuie sa fie avansat "ba pile, ba rude" si tot asa!
Sunt multi ca tine , adica le au pe toate ...si din cauza asta nu au fost avansati sau nu au primit multumiri ! Angel Big Grin

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Doru - 19-09-2011 09:39 PM

(19-09-2011 07:13 PM)Geaca Daniel Scris:  Ce mai intrebat mai sus le am pe toate! Dar am inteles perfect raspunsul!!! Sa nu crezi ca sunt suparat ca nu m-a avansat pe mine (nu saufar de asa ceva, dar oare cand vreodata in Romania o sa se mearga pe dreptate!?), sunt suparat si iritat ca tot timpul trebuie sa fie avansat "ba pile, ba rude" si tot asa!

Daniel, chiar daca intrebarea era adresata lui Bogdan imi permit sa ma bag si eu.

La nelamurirea ta sunt convins ca aveai raspunsul. Nu stiu de cand esti in sistem, dar daca ai vechime cred ca deja trebuia sa fii obisnuit cu asta.grandpa

RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 20-09-2011 05:06 PM

Ulei rezidual pe carosabil în Constanţa

Citat:Patinoar într-o intersecţie din Constanţa! Şase maşini s-au tamponat după ce un butoi aflat într-un microbuz s-a răsturnat şi zeci de litri de ulei rezidual s-au scurs pe şosea. Accidentul s-a petrecut din neglijenţa şoferului, care nu a asigurat încărcătura. Poliţiştii au deviat traficul câteva ore până când pompierii au spălat carosabilul.
"În momentul în care s-a vărsat ulei din maşină deja au început să fugă maşinile de pe şosea. Exact ca iarna pe polei", a povestit un şofer.
"Am intervenit pentru spălarea carosabilului, în vederea oricărui accident din cauza faptului că este foarte alunecos pe jos", a declarat căpitanul George Nicolae, Comandant Detasament Pompieri Constanta Oras
Şoferul microbuzului nici nu şi-a dat seama că a pierdut o parte din încărcătură pe drum. După mai bine de cinci ore de căutări, poliţiştii l-au identificat şi l-au chemat la secţie.
În plus, şoferul trebuie să suporte costurile curăţării drumului şi să plătească reparaţiile celor şase maşini implicate în carambol.
Sursa: realitatea.net
<object width="460" height="365" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=10,0,0,0" classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000"><param name="movie" value="http://webtv.realitatea.net/actual/sase-masini-masini-au-fost-implicate-intr-un-carambol-intr-o-intersectie-din-constanta/onlyPlayer/1/autoPlay/false" /><param name="allowFullScreen" value="true" /><param name="allowscriptaccess" value="always" /><param name="wmode" value="window" /><param name="bgcolor" value="#000000" /><embed src="http://webtv.realitatea.net/actual/sase-masini-masini-au-fost-implicate-intr-un-carambol-intr-o-intersectie-din-constanta/onlyPlayer/1/autoPlay/false" codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=10,0,0,0" classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="460" height="365" wmode="window" bgcolor="#000000" /></object>