Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acțiuni umanitare.
Autor Mesaj
nvp_playboy Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 4
Alăturat: Jan 2012
Locatie:
Thanks: 0
Given 5 thank(s) in 4 post(s)

Mesaj: #21
Pompier - urgenta nevoie de sange
Citat:Un tânăr pompier, care a salvat nenumărate vieţi, are acum nevoie să fie salvat. Petru OLARIU are 35 de ani şi a lucrat ani în şir în cadrul ISU, în jud. Neamţ. De curând însă a fost diagnosticat cu leucemie în stadiul IV avansat, iar în prezent se află internat la Institutul Regional de Oncologie din Iaşi. Fiind într-o stare foarte gravă, trebuie transportat la Bucureşti, însă condiţia sa nu permite acest lucru. Petru OLARU are nevoie urgent de o transfuzie de sânge, grupa A2 Rh negativ. Oricine are aceasta grupă sanguină şi doreşte să-l ajute pe tânărul pompier, poate dona sânge la Centrul de Transfuzii de la Spitalul „Sfântul Spiridon” Iaşi, pe numele Petru OLARU. Cei care vor contribui la a-l ţine în viaţă pe acest om vor beneficia şi de tichete de masă în valoare de 70 de lei.
http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/apel-um...-4698.html

Orice alta grupa de sange este binevenita, specificati cand donati, oriunde in tara , ca este pentru "Olariu ......internat la Iasi....."


https://www.facebook.com/photo.php?fbid=...=1&theater

Pulsez cu o diagnoza auto gratis pentru cine demonstreaza ca a donat !!!!!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-04-2013 09:26 PM de Covalciuc Bogdan.)
05-04-2013 09:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Clapa Petrut Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Sep 2011
Locatie:
Thanks: 1
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #22
RE: Actiuni umanitare
REM.. nu stiu daca are ce cauta diagnoza la cest anunt umanitar...
06-04-2013 10:59 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Lion Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 456
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 328
Given 387 thank(s) in 163 post(s)

Mesaj: #23
RE: Actiuni umanitare
Eu am grupa A Si RH Negativ, @nvp_playboy esti/sunteti sigur/siguri ca daca voi dona sange luni de aici din Arges ajunge sangele meu la cel ce are nevoie, in speta colegul, tocmai la Iasi?
06-04-2013 10:30 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Clapa Petrut Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Sep 2011
Locatie:
Thanks: 1
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #24
RE: Actiuni umanitare
multumim pentru intentie,dorim ca cei care doresc sa fac acest gest(donare de sange) sa lasati un numar de contact,iar atunci cand primim avizul medicului o sa va contactam si o sa va indrumam pasii ce trebuie parcusi.
Orice alta grupa de sange este binevenita, specificati cand donati, oriunde in tara , ca este pentru "Olariu ......internat la Iasi....."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-04-2013 10:45 AM de Clapa Petrut.)
07-04-2013 10:44 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Cradle87 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 17
Alăturat: Nov 2012
Locatie:
Thanks: 9
Given 22 thank(s) in 7 post(s)

Mesaj: #25
RE: Actiuni umanitare
Am A2 - puteti sa ma contactati oricand, sunt disponibil sa ajut
07-04-2013 12:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #26
RE: Actiuni umanitare
(05-04-2013 08:41 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Apel umanitar !

[Imagine: gethumb_details_php.jpg]

Viata unui tanar pompier depinde de sangele iesenilor

Citat:Un tânăr pompier, care a salvat nenumărate vieţi, are acum nevoie să fie salvat. Petru OLARU are 35 de ani şi a lucrat ani în şir în cadrul ISU, în jud. Neamţ. De curând însă a fost diagnosticat cu leucemie în stadiul IV avansat, iar în prezent se află internat la Institutul Regional de Oncologie din Iaşi. Fiind într-o stare foarte gravă, trebuie transportat la Bucureşti, însă condiţia sa nu permite acest lucru. Petru OLARU are nevoie urgent de o transfuzie de sânge, grupa A2 Rh negativ. Oricine are aceasta grupă sanguină şi doreşte să-l ajute pe tânărul pompier, poate dona sânge la Centrul de Transfuzii de la Spitalul „Sfântul Spiridon” Iaşi, pe numele Petru OLARU. Cei care vor contribui la a-l ţine în viaţă pe acest om vor beneficia şi de tichete de masă în valoare de 70 de lei.

Mesaj primit de la @Alina-Mihaela Iucha via facebook "Pompierii Romani"

Citat:ANUNT IMPORTANT
pentru cei care vor sa doneze sau au donat singe pentru PETRU OLARIU

Cei care doneaza in Roman sa duca adeverintele primite la Detasamentul de Pompieri Roman,persoana de contact BOGDAN PRICOPE.Pe adeverinta sa scrie pentru PETRU OLARIU la IRO Iasi,Sectia Hematologie.

Cei care doneaza in Iasi sa duca adeverintele la secretariatul Institutului de Oncologie Iasi,Sectia Hematologie pentru PETRU OLARIU.

Cei care doneaza dintr-un alt oras decit Roman sau Iasi sa trimita pe fax,numarul de fax 0233740698 ,este fax-ul Detasamentului de Pompieri Roman.

Cei care au grupa de singe A negativ barbati,pentru trombocite numai la Iasi pot dona la Centru de Donatii si sa spuna ca sunt pentru trombocite si ca au grupa A negativ.

Idea Numarul de telefon apare cu aprobarea administratorilor ....derogare de la regulament .

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
07-04-2013 02:58 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #27
RE: Actiuni umanitare
Cradle87 Scris:Va rog sa ma scuzati dar nu am inteles ce trebuie sa fac pentru a-l ajuta pe domnul Olaru. Am mai donat pentru alte persoane dar erau din localitate si la centrul de transfuzii am zis doar numele si a fost suficient.

Colegul nostru are nevoie urgent de transfuzii de sânge – grupa A2, Rh negativ. Sunt bune si celelalte grupe ...se face compensare .
Cei care donează sânge la Roman sunt rugați să transmită adeverințele primite la Detașamentul de Pompieri Roman – persoană de contact Bogdan Pricope. Adeverințele trebuie să conțină înscrisul „pentru Petru Olariu la IRO Iași, secția Hematologie”.
Cei care donează în Iași sunt rugați să transmită adeverințele la secretariatul Institutului de Oncologie Iași, Secția Hematologie, cu mențiunea „pentru Petru Olariu”.
Cei care donează în alte orașe sunt rugați să transmită adeverințele prin fax, la numărul 0233.740.698, către Detașamentul de Pompieri Roman.

Toate aceste demersuri , fata de procedura obisnuita , se fac pentru operativitate .

[Imagine: 604004_535092076542310_91869667_n.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-04-2013 06:30 AM de Covalciuc Bogdan.)
08-04-2013 06:24 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: acreteilus
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #28
RE: Actiuni umanitare
Pompierii bacauani doneaza sânge pentru Petru Olariu

aplause

[Imagine: donare_sange_580x390.jpg]

Citat:Militarii de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Bacau continua campania de ajutorare a celor care au nevoie de sânge. Saptamâna aceasta a venit rândul cadrelor din municipiu sa mearga la Centrul de Transfuzie Sanguina.

Pompierii de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta „Maior Constantin Ene” al judetului Bacau continua campania de ajutorare a celor aflati in nevoie. Saptamâna aceasta a venit rândul pompierilor de la Bacau sa doneze sânge, colegii lor din Onesti si Moinesti trecând deja pe la centru. „Incepând de astazi (n.r. ieri), timp de trei zile, colegii mei de la ISUJ cât si de la Detasamentul de Pompieri Bacau vor dona sânge atât de necesar celor aflati in nevoie cât si celor de la Centrul de Transfuzie”, a declarat lt. Andrei Grecu, purtator de cuvânt la ISUJ Bacau.

Gestul pompierilor bacauani este apreciat mai ales ca nevoie de sânge este tot timpul. „Actiunea este binevenita pentru bolnavii care sunt internati in spital si au nevoie de sânge. Nu putem spune ca avem o lipsa de sânge la acest moment, de o anumita grupa, dar nevoie este permanent. Astazi poti avea un stoc mai mare iar a doua zi se poate consuma”, spune asistent Maria Avram, din cadrul Centrului de Transfuzie Sanguina Bacau. Tot in aceasta saptamâna, mai multi pompieri bacauani, care au o grupa rara, vor merge la Iasi pentru a dona sânge pentru un pompier din Neamt care sufera de o boala grava si are nevoie de perfuzii. „Colegii mei care au grupa de sânge A2 Rh negativ se vor deplasa la Iasi pentru a dona unui coleg de-al nostru de la ISU Neamt care are nevoie urgenta de acest tip de sânge”, a mai spus Grecu. In primul trimestru al acestui an, peste 2.400 de persoane au donat sânge la Centrul de Transfuzie din Bacau. Donatorii primesc pentru gestul lor 7 tichete de masa, o zi libera de la serviciu, un set de analize medicale gratuite si 50% reducere la abonamentul pentru transportul in comun pentru o luna.
SURSA : http://www.desteptarea.ro

[Imagine: 59714_535047503213434_269011317_n.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
09-04-2013 06:43 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , acreteilus
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #29
RE: Actiuni umanitare
Un pompier are nevoie de sange
Petru Olaru a salvat el insusi nenumarate vieti; acum asteapta ca lui sa-i fie salvata propria viata!

[Imagine: donatori-ISU-Buzau--300x225.jpg]

Citat:Devotamentul pompierilor care lucreaza pentru oameni este vazut in mod clar, in momente limita: atunci cand viata cuiva este in pericol, ei devin supereroi si o salveaza.

Pompierii buzoieni doneaza sange, pentru un coleg din Roman, judetul Neamt. Informatia a fost lansata pe o retea de socializare, iar colegii din toata tara s-au mobilizat pentru a-i sari tanarului, in ajutor.

„Un tanar pompier, care a salvat nenumarate vieti, are acum nevoie sa fie salvat. Petru Olaru are 35 de ani si a lucrat ani in sir in cadrul ISU, in jud. Neamt. De curand insa a fost diagnosticat cu leucemie in stadiul IV avansat, iar in prezent se afla internat la Institutul Regional de Oncologie din Iasi. Fiind intr-o stare foarte grava, trebuie transportat la Bucuresti, insa conditia sa nu permite acest lucru. Petru Olaru are nevoie urgent de o transfuzie de sange, grupa A2 Rh negativ. Oricine are aceasta grupa sanguina si doreste sa-l ajute pe tanarul pompier, poate dona sange la Centrul de Transfuzii de la Spitalul Sfantul Spiridon Iasi, pe numele Petru Olaru. Cei care vor contribui la a-l tine in viata pe acest om vor beneficia si de tichete de masa in valoare de 70 de lei”- acesta este anuntul postat de colegii tanarului salvator, pe retelele de socializare.
Apelul, precizeaza Dan Manciulea, inspector sef adjunct al Inspectoratului Judetean pentru Situatii de Urgenta Buzau, a venit de la un coleg pompier din Constanta, care a aflat de tanarul din judetul Neamt, bolnav de leucemie. Tanarul pompier lucreaza pe o ambulanta SMURD la Detasamentul din Roman.
Astazi, 10 aprilie, 10 pompieri din Buzau vor dona sange la Centrul de Transfuzie Sanguina din Buzau.
Pompierii buzoieni au mai facut astfel de actiuni umanitare cu cativa ani in urma, insa niciodata pentru un coleg buzoian.

La Centrul de Transfuzie Sanguina din cartierul Micro XIV poate merge astazi, orice buzoian caruia vreun pompier, vreodata, i-a salvat viata sau bunurile! Gestul inseamna, de fapt, viata pentru un tanar a carui existenta este in pericol!
SURSA : http://www.sanatateabuzoiana.ro

[Imagine: 59714_535047503213434_269011317_n.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-04-2013 07:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #30
RE: Actiuni umanitare
Copiii şi bătranii au primit cadouri de Paşte de la poliţiştii şi pompierii din Vrancea

[Imagine: thumbnail_php.jpg]

Citat:Poliţiştii şi pompierii s-au transformat în Iepuraşi de Paşte. Lucrătorii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) şi Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) au oferit ieri cadouri copiilor şi bătranilor.

Aceştia au împărţit daruri alimentare în valoare de 1.200 de lei copiilor de la Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Măicăneşti şi persoanelor vârstnice de la Casa Bavareză a Filialei de Cruce Roşie Vrancea, din Vârteşcoiu. “Pentru a le face sărbătorile mai frumoase, poliţiştii au strâns bani şi le-au cumpărat pachete cu daruri tradiţionale”, a spus Bogdan Toader, purtătorul de cuvant al IPJ. Şi pompierii au mers joi pentru a le oferi cadouri celor 40 de copii din Centrul de zi „Micul Prinţ”. “Darurile constând în jocuri instructiv-educative specifice vârstei, precum şi alte obiecte necesare pentru buna desfăşurare a procesului educativ au fost achiziţionate din contribuţia benevolă a lucrătorilor ISU Vrancea. Tot cu daruri s-au îndreptat pompierii şi vineri, către o familie din satul Ciuşlea, comuna Garoafa, unde au dus produse alimentare şi jucării pentru cei şase membri cu venituri modeste”, a transmis Cristina Duţă, purtătorul de cuvant al ISU. Şi lt. col. Flaviu Dorel Chiscop, inspectorul şef al ISU, care a participat la aceste activităţi, a transmis că prin aceste acţiuni pompierii au dorit să fie mai aproape de copii, “care sunt un dar ceresc”.
SURSA : http://www.ziaruldevrancea.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
27-04-2013 10:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411666
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283832
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1030047
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25576
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5382
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1920
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9470

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro