Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 10 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompierii din S.U.A. / U.S. Firefighters
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,104
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #11
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters
Incendiu de PROPORȚII la un depozit din statul american New Jersey.

[Imagine: screenshot-274.png]

Citat:Un incendiu de proporții a avut loc la un depozit din statul american New Jersey. Sute de pompieri au venit la fața locului pentru a stinge flăcările.

Din fericire, nimeni nu a avut de suferit. Deocamdată, cauza incendiului nu a fost stabilită, dar se presupune că focul a izbucnit după ce în interiorul clădirii s-ar fi aprins saci cu granule de plastic.
SURSA : http://www.publika.md/




"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2021 07:33 AM de Covalciuc Bogdan.)
13-02-2016 02:52 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Toni
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,104
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #12
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters
Incendiu de proporții în Los Angeles! Peste 100 de pompieri au intervenit!

[Imagine: incendiu-2-620x348.jpg]

Citat:Incendiu de proporţii în Los Angeles. Peste 100 de pompieri s-au luptat să stingă flăcările ce au curins o clădire comercială cu un etaj din Boyle Heights.

La 45 de minute după declanşarea incendiului, o parte din clădirea, cu o suprafaţă de 6.500 de metri pătraţi,s-a prăbuşit. Pompierii s-au chinuit din greu să stingă incendiul şi să izoleze clădirile din jur, pentru ca acestea să nu fie la rândul lor cuprinse de flăcări. Incendiul s-a declanşat seara, la ora locală 19.45, când probabil nu mai era nimeni în clădire, aşadar nu există informaţii că ar fi fost cineva rănit. Totodată, autoritățile au declarat că nu știu ce a provocat incendiul, dar au deschis o anchetă în acest caz.
SURSa : http://stirisociale.ro/




"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2021 07:34 AM de Covalciuc Bogdan.)
13-03-2016 08:22 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #13
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters
Incendiu urias in California. Peste 1.000 de pompieri se lupta cu flacarile, orasul Santa Barbara ar putea fi evacuat

[Imagine: 1466203016760.jpg]


Citat:Un incendiu de vegetatie colosal a fortat autoritatile sa inchida o autostrada. Flacarile se apropie vertiginos de zonele locuite. Cei care locuiesc in suburbiile orasului Santa Barbara au primit ordin sa se pregateasca pentru evacuare.
In plus, mai multe plaje si canioane, populare printre turisti, au fost inchise. 1.200 de pompieri depun eforturi disperate pentru a opri intinderea flacarilor. Un vant cald si uscat le-a ingreunat misiunea. California a intrat in cel de-al cincilea an de seceta.
SURSA : http://stirileprotv.ro/

[Imagine: screenshot-77.png]

[Imagine: screenshot-78.png]

[Imagine: screenshot-79.png]

[Imagine: screenshot-80.png]

[Imagine: screenshot-81.png]

[Imagine: screenshot-82.png]

[Imagine: screenshot-83.png]

[Imagine: screenshot-84.png]

[Imagine: screenshot-85.png]

[Imagine: screenshot-86.png]

[Imagine: screenshot-87.png]

[Imagine: screenshot-88.png]

[Imagine: screenshot-89.png]

[Imagine: screenshot-90.png]

[Imagine: screenshot-91.png]

[Imagine: screenshot-92.png]

[Imagine: screenshot-93.png]

[Imagine: screenshot-94.png]

[Imagine: screenshot-95.png]

[Imagine: screenshot-96.png]

[Imagine: screenshot-97.png]

[Imagine: screenshot-99.png]

[Imagine: screenshot-100.png]

[Imagine: screenshot-98.png]
SURSA foto : http://www.latimes.com/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2021 08:00 AM de Covalciuc Bogdan.)
19-06-2016 07:36 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,104
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #14
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters
Peste 17.000 de pompieri luptă cu incendiile de vegetație din SUA

[Imagine: screenshot-230.png]

Citat:17.000 de pompieri luptau vineri cu peste 30 de incendii uriașe de vegetație, transmite AFP. California este statul cel mai afectat, cu șapte incendii majore, urmat de Idaho, cu șase.
Incendiile au transformat în scrum vegetația de pe 162.000 de hectare din 10 state numai joi, potrivit site-ului de internet al Centrului Național Inter-agenții Contra Incendiilor (NIFC).

În California, incendiul Blue Cut din pădurea națională montană Angeles, la 150 km nord de Los Angeles, a distrus 15.000 de hectare în ultimele trei zile, dar potrivit agenției Reuters pompierii au câștigat teren vineri. Incendiul, al cărui nume provine de la un defileu din apropierea punctului de origine, a forțat zeci de mii de persoane să își abandoneze locuințele și a distrus aproximativ 100 de case. Pompierii au reușit vineri să delimiteze cu linii de apărare circa 26% din suprafața cuprinsă de flăcări, un procentaj în creștere de la 4% joi.

Sezonul incendiilor de vegetație din SUA este agravat, potrivit NIFC, de vremea deosebit de caldă și de seceta prelungită.
SURSA : http://www.agerpres.ro/

[Imagine: FOTO-17-000-de-pompieri-n-lupt-cu-incendiile.jpg]

[Imagine: FOTO-17-000-de-pompieri-n-lupt-cu-incendiile.jpg]

[Imagine: FOTO-17-000-de-pompieri-n-lupt-cu-incendiile.jpg]

[Imagine: FOTO-17-000-de-pompieri-n-lupt-cu-incendiile.jpg]

[Imagine: FOTO-17-000-de-pompieri-n-lupt-cu-incendiile.jpg]

[Imagine: FOTO-17-000-de-pompieri-n-lupt-cu-incendiile.jpg]

[Imagine: FOTO-17-000-de-pompieri-n-lupt-cu-incendiile.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2021 08:03 AM de Covalciuc Bogdan.)
20-08-2016 06:18 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,104
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #15
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters
Explozie puternica in New Jersey: doua case au fost distruse si alte 15, avariate. Zece pompieri, transportati la spital

[Imagine: screenshot-320.png]

Citat:O explozie puternica a distrus complet doua case din New Jersey si a avariat alte 15. Oamenii din zona au simtit un miros puternic de gaz si au anuntat autoritatile.
Pompierii au evacuat toate cladirile, dar dupa mai putin de o ora, a avut loc deflagratia ce a pus la pamant cele doua locuinte
Cladirile din apropiere au ramas fara geamuri. Din fericire, nimeni nu a fost ranit.
Zece pompieri, care erau foarte aproape de locul exploziei, au fost dusi la spital pentru control.

[Imagine: screenshot-322.png]

[Imagine: screenshot-323.png]

[Imagine: screenshot-325.png]

[Imagine: screenshot-326.png]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2021 08:05 AM de Covalciuc Bogdan.)
05-10-2016 07:11 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,104
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #16
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters
Peste 40 de oameni au murit după ce clubul în care petreceau a luat foc. Tragedia s-a petrecut într-un club de noapte din Oakland, Statele Unite ale Americii.

[Imagine: Cyv-H1oo-UAAAy-O7-V.jpg]

[Imagine: screenshot-477.png]

Citat:ora 17:30. Nouă oameni au murit în urma incendiului din fostul depozit transformat în club, au anunțat autoritățile. Alte 25 persoane sunt date dispărute. Pompierii n-au terminat de verificiat întreaga clădire, ceea ce înseamnă că numărul persoanelor decedate ar putea crește în următoarele ore.

Până la 70 de oameni participau la o petrecere în interiorul depozitului, atunci când incendiul a izbucnit, din motive încă necunoscute. Petrecăreții au fost evacuați până la urmă de pompieri.
19:10. „Era prea cald, prea mult fum. A trebuit să ies de acolo”, a spus una din persoanele aflat în club, în momentul în care a izbucnit incendiul. „Am simțit că mi se cojește piele, iar plămânii că mi se umple cu fum. Nu am reușit să fac extinctorul să funcționeze”, a mai spus acesta.
Oamenii au început să posteze mesaje pe pagina de Facebook care promova evenimentul rave din club. În afară de lista persoanelor care au fost date dispărute după incendiu, pe pagină au apărut mesaje de condoleanțe.
ora 21:50. Deşi au fost confirmate nouă persoane decedate, autorităţile se aşteaptă ca numărul morţii să ajungă la aproape 40. Cei mai mulţi morţi au fost găsiţi la etajul al doilea al clădirii. Echipele care au intervenitau avut nevoie de 5 ore pentru a stinge flăcările, în condiţiile în care clădirea nu era dotată cu sistem automat de stingere a incendiilor.
SURSA : https://s19.postimg.org/u6i5quuc3/screenshot_477.png

Citat:Reprezentanții pompierilor au confirmat că alte câteva zeci sunt dispărute sub dărâmăturile clubului în care avea loc o petrecere 'rave'.

Potrivit RT.com, incendiul a izbucnit pe 31st Avenue în Oakland (California) într-un depozit în care funcționa un club de noapte, în timpul unui concert al formației Golden Donna.

Incendiul de proporții a durat câteva ore, iar 55 de pompieri au fost mobilizați pentru stingerea flăcărilor și salvarea oamenilor. Din nefericire, mulți dintre cei aflați la concert au sfârșit sub dărâmăturile clubului sau au murit din cauza fumului gros.

Mai mult, jurnaliștii din Oakland au anunțat că imobilul nu era dotat cu sistem anti-incendiu (sprinkler) și nici cu detectoare de fum.
SURSA : http://www.reporterntv.ro/

[Imagine: screenshot-479.png]

[Imagine: screenshot-480.png]

[Imagine: screenshot-481.png]

[Imagine: la-me-oakland-fire-20161203-photos-024.jpg]

[Imagine: 3500.jpg]

[Imagine: la-me-oakland-fire-20161203-photos-001.jpg]

[Imagine: la-me-oakland-fire-20161203-photos-003.jpg]

[Imagine: la-me-oakland-fire-20161203-photos-006.jpg]

[Imagine: la-me-oakland-fire-20161203-photos-008.jpg]

[Imagine: la-me-oakland-fire-20161203-photos-010.jpg]

[Imagine: la-me-oakland-fire-20161203-photos-011.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2021 08:14 AM de Covalciuc Bogdan.)
04-12-2016 07:12 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,104
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #17
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters
Incendiu puternic într-un bloc din Manhattan. Cinci pompieri au fost răniți

[Imagine: incendiu-intr-un-bloc-din-Manhattan.jpg]

Citat:Incendiu puternic într-un bloc din Manhattan Cinci pompieri au fost răniți

Un incendiu puternic a izbucnit într-un complex de apartamente din Manhattan, New York. Flăcările au cuprins un bloc din complexul Grenwich Village, iar sute de pompieri au intervenit. Cauza incendiului este însă necunoscută, relatează NY Post.

Incendiul a izbucnit într-o bucătărie, iar apoi s-a extins rapid. Zeci de pompieri au intervenit la fața locului, în timp ce întreaga zonă a fost cuprinsă de un fum dens. Totodată, cinci pompieri au fost răniți și au avut nevoie de îngrijiri medicale.

Cauza incendiului este încă necunoscută. „Este o situație în curs de dezvoltare, până în prezent nu sunt raportate victime”, a declarat purtătorul de cuvânt al FDNY .

Clădirea afectată de incendiu, cunoscută și sub numele de The Hamilton, a fost construită în 1954, iar un apartament cu două dormitoare poate să ajungă până la 1,25 milioane de dolari.
SURSA : http://www.libertatea.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2021 08:15 AM de Covalciuc Bogdan.)
29-06-2017 12:45 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #18
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters
Gest impresionant! O femeie a achitat nota de plată pentru cina a 25 de pompieri, care s-au luptat o zi cu flăcările

[Imagine: O-femeie-a-platit-cina-a-25-de-pompieri.jpg]

Citat:O femeie din California a vrut să le mulțumească pompierilor care se luptă cu incendiile de vegetație din statul american. Ea a achitat nota de plată pentru cina a 25 de pompieri, iar gestul ei a fost unul lăudat în întreaga lume, chiar dacă identitatea femeii nu este cunoscută.

O femei a cărui identitatea nu este cunoscută și-a arătat recunoștința pentru pompierii care încearcă să țină incendiile de vegetație cât mai departe de locuințele oamenilor. Ea se afla într-un restaurant fast-food, atunci când 25 de pompieri au venit să ia masa. Fără să le spună acestora nimic, femeia a mers la chelneri și le-a spus că vrea să achite nota de plată.

Astfel, ea a achitat cei 355 de dolari și a lăsat și un bacșiș de 50 de dolari. În plus, a cumpărat și un voucher în valoare de 100 de dolari pentru ca pompierii să-și poată cumpăra desert la următoarea vizită.

Gestul femeii a fost făcut public chiar de pompieri, care au publicat un mesaj pe Facebook în care i-au mulțumit acestuia. Mai mult, șeful pompierilor a mărturisit că a fost stânjenit pentru că nu a putut să-i mulțumească în persoană, deoarece femeia plecase deja atunci când pompierii au aflat de gestul ei.
SURSa : http://www.libertatea.ro

[Imagine: nota-de-plata-pentru-cina-a-25-de-pompieri.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2021 12:59 PM de Homefire News.)
14-07-2017 06:50 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier leneș , laurentiu valentin , maf150 , Dacul
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,104
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #19
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters
300 de pompieri luptă să stingă un incendiu violent, în California

[Imagine: 61911962.png]

Citat:Un incendiu, care s-a declanşat luni după-amiază, ameninţă sute de case din sudul Californiei.

Peste o mie de oameni au fost evacuaţi de urgenţă pentru că flăcările avansau rapid şi au făcut scrum opt sute de hectare de vegetaţie încă din primele ore.

Cel puţin o clădire şi un camion au fost afectate de foc, care ameninţă să traverseze o autostradă. Autorităţile au închis traficul în zonă.

Trei sute de pompieri din trei districte luptă cu vălvătaia, dar nu au reuşit să o controleze deocamdată decât în proporţie de cinci la sută.

VIDEO http://stirileprotv.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2021 12:53 PM de Homefire News.)
28-09-2017 06:18 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,104
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #20
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters
Incendiu violent la New York. Peste 200 de pompieri au intervint. Mai multe victime, printre care și pompieri

[Imagine: 2663254-630x354.jpg]

Citat:Peste 200 de pompieri au fost chemaţi pentru a stinge un incendiu puternic care a cuprins un imobil de şase etaje, cu 39 de apatamente, din zona Hamilton Heights, un cartier din nordul Manhattanului, New York
Şapte pompieri au fost răniţi, un civil şi un poliţist.

Mare parte din acoperişul clădirii s-a prăbuşit.

Locatarii imobilului, cât şi cei ai clădirilor din jur au fost evacuaţi în urma incendiului care a izbucnit în după-amiaza zilei de vineri.

James Leonard, un oficial din cadrul serviciului de pompieri din New York, a declarat că echipajele de urgenţă se tem că imobilul, vechi de 100 de ani, s-ar putea prăbuşi.
SURSA : http://abc7ny.com

[Imagine: 2663016-1280x720.jpg]

[Imagine: 2663018-630x354.jpg]

[Imagine: 2663019-630x354.jpg]

[Imagine: 2663242-630x354.jpg]




"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-11-2021 12:57 PM de Homefire News.)
19-11-2017 07:24 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1422553
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 478923
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232059
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322019
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1037680
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 333
» Vizualizări: 510808
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1034
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
15-04-2024 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116318
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 192
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
14-04-2024 12:26 PM
» Mesaje: 524
» Vizualizări: 936092

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro