Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
S.P.S.U. - Falck România
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,121
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7779
Given 7152 thank(s) in 3472 post(s)

Mesaj: #8
RE: S.P.S.U. - Falck România
„Pompierul de Fier” - concurs de aptitudini cu ocazia aniversării a 10 ani de activitate Falck Fire Services în România

[Imagine: screenshot_1510.png]

[Imagine: screenshot_1516.png]

Citat:Anul acesta, în luna septembrie, cel mai mare serviciu privat de pompieri din România, Falck Fire Services, a aniversat 10 ani de activitate în țara noastră.

Evenimentul a fost marcat printr-un concurs de pompieri, destinat angajaților Falck Fire Services care și-au demonstrat în fața familiilor și a colegilor capacitatea de intervenție în caz de situații de urgență.

Intitulat ”Pompierul de Fier” cu o tradiție internațională veche în cadrul grupului Falck și pentru prima dată organizat în România, concursul s-a dovedit a fi un real succes.

Adrian Dumitrescu, șeful Formației de Intervenție Salvare și Prim Ajutor și Șeful Stației de Salvare din cadrul Falck Fire Services România, ne-a declarat: ”Competițiile sunt pentru pompierii Falck un moment în care își pot pune în valoare aptitudinile, se pregătesc și sunt motivați să arate că sunt cei mai buni. Intenția noastră este ca acest concurs să devină un eveniment anual important pentru serviciile private de pompieri din România pe care am dori să le invităm la edițiile viitoare.”

La competiție au participat 18 pompieri din cadrul Falck Fire Services, care au susținut probe atât individual cât și pe echipe.

Concurenții au avut de urcat o schelă de opt metri înălțime în vârful căreia aveau de ridicat cu sfoara un furtun de stingere cu o greutate de aproximativ 13-15 kilograme, de alergat printre jaloane, de tractat pe o anumită distanță un furtun de pompieri aflat în presiune, de efectuat 60 de lovituri cu ciocanul de pompieri, de parcurs un traseu în genunchi cu două extinctoare în mână și, de departe cea mai grea parte a probei, de tras un manechin de 80 kilograme printr-un tub până la linia de sosire. Toate acestea în echipamentul standard al pompierilor Falck, greu de câteva zeci de kilograme.

Surpriza evenimentului a fost oferită de reacția spontană a doi colegi din Slovacia care au simțit impusul de a-și testa rezistența mergând pe același traseu ca și pompierii din competiție. Deși activitatea celor doi nu este de pompier, au parcurs traseul împreună, reușind să termine cu brio.

Premierea câstigătorilor a fost făcută de către Directorul General, d-nul Jan Jeno și de către Directorul Falck pentru Europa de Est și Europa Centrală, d-nul Ivo Krpelan.

Pompierul de Fier al anului 2018 a fost desemnat Cătălin Șerban, care a terminat traseul în 3 minute și 16 secunde, iar la proba pe echipe pompierii de fier ai primei ediții au fost Eugen Stoica, Marius Istrate și Alexandru Ioniță.

Clasamentul concursului:

Proba individuală:

Locul I: Pompierul de Fier Șerban Cătălin – 3 minute și 16 secunde
Locul II: Ioniță Alexandru – 3 minute și 21 secunde
Locul III: Marius Mitroi – 4 minute și 11 secunde
Proba pe echipe:

Locul I – Echipa formata din: Eugen Stoica, Marius Istrate și Alexandru Ioniță
Locul II – Echipa formata din: Florentin Enescu, Ionuț Voicu și George Ban)
Locul III – Echipa formata din: Cătălin Șerban, Alin Nistor și Liviu Tudora
SURSa : https://www.observatorulph.ro

[Imagine: screenshot_1511.png]

[Imagine: screenshot_1512.png]

[Imagine: screenshot_1513.png]

[Imagine: screenshot_1514.png]

[Imagine: screenshot_1515.png]

[Imagine: screenshot_1517.png]

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/Q5Gh4_i_oXw" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-12-2021 01:39 PM de Homefire News.)
28-09-2018 07:08 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
S.P.S.U. - Falck România - Homefire News - 24-04-2012, 11:28 AM
RE: S.P.S.U. - Falck România - Homefire News - 28-09-2018 07:08 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 11:28 AM
» Mesaje: 537
» Vizualizări: 114282
Echipament pentru salvare...
Ultimul mesaj a fost postat de: doublejohn
Astăzi 07:48 AM
» Mesaje: 39
» Vizualizări: 62133
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 07:06 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 324857
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:12 AM
» Mesaje: 126
» Vizualizări: 156630
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 04:02 PM
» Mesaje: 1400
» Vizualizări: 1407736
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 01:33 PM
» Mesaje: 547
» Vizualizări: 751000
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:50 PM
» Mesaje: 96
» Vizualizări: 366
Cupa A.S.P.R. la atletism...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 07:14 AM
» Mesaje: 25
» Vizualizări: 103
Universul credinței
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:33 AM
» Mesaje: 161
» Vizualizări: 32581
RE: Concursuri profesiona...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:15 AM
» Mesaje: 113
» Vizualizări: 119882

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro