Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Respect !.....și suntem datori să nu uităm !
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #126
RE: Respect !.....și suntem datori să nu uităm !
Comunicat de presă - ISU Constanța

Un erou a plecat dintre noi în urmă cu un an, noi nu îl vom uita niciodată!

[Imagine: 14088479_1769605899967092_6315638805316581738_n.jpg]

Citat:Ziua de 29 august 2015 va rămâne pentru totdeauna în sufletele pompierilor constănțeni ca o dată de referință, cu o importantă încărcătură emoțională, o zi tristă, pentru că unul dintre noi, dintre salvatori, sublocotenentul (post-mortem) FRIPIS MARIUS-DANIEL, și-a pierdut viața în linia întâi, la datorie, în timpul unei misiuni.

Pompierul constănțean a participat în acea dimineață la o intervenție într-o gospodărie din municipiu, unde o butelie abia montată luase foc. Proprietarul o scosese în curte și pusese pături pe ea pentru a înăbuși flacăra. Era o misiune aparent obișnuită, însă avea să se încheie cu o tragedie pentru unul dintre ostașii de foc. Comandant de echipaj în acea zi, Marius-Daniel Fripis a fost primul care a pătruns în curte și exact în momentul în care a ajuns lângă butelie, aceasta a explodat. Colegul său, care era cu un pas în urma sa a scăpat cu viață, pentru că nu apucase să treacă de colțul casei, locul în care avusese loc explozia. Daniel a murit pe loc, fără nicio șansă de supraviețuire.

Ultima misiune

În dimineața zilei de sâmbătă, 29 august 2015, la ora 11:26, Inspectoratul pentru Situații de Urgență 'Dobrogea' al județului Constanța a fost anunțat telefonic, prin sistemul național unic pentru apeluri de urgență 112, asupra faptului că în curtea unei locuințe din municipiul Constanța a izbucnit un incendiu, la o butelie GPL. Imediat, la locul evenimentului s-au deplasat efective aparținând Detașamentul de Pompieri Constanța-Oraș, cu o autospecială de intervenție cu apă și spumă, încadrată cu șase pompieri. În timpul misiunii de recunoaștere efectuată la fața locului, butelia a explodat, comandantul echipajului de intervenție suferind leziuni grave la nivelul feței. În urma evaluării de specialitate, medicul de pe ambulanța sosită prima la locul intervenției a constatat că subofițerul prezenta leziuni incompatibile cu viața.

Plutonierul adjutant Marius-Daniel Fripis, în vârstă de 42 de ani, a pierdut lupta cu viața, la datorie.

Recunoașterea meritelor

Pentru curajul și devotamentul său față de arma pompieri, Marius Daniel Fripis a fost avansat post-mortem la gradul de sublocotenent și i s-a acordat și Ordinul 'Bărbăție și Credință' în grad de Cavaler de către președintele României, Klaus Iohannis. Totodată, în semn de recunoștință, unitatea unde pompierul a activat, poartă acum numele — Detașamentul de Pompieri 'Sublocotenent Fripis Marius-Daniel'.

Rămas bun, drag camarad, vei rămâne mereu în sufletele noastre!

Dumnezeu să te așeze la dreapta Sa!

Vei fi mereu un exemplu pentru noi toți! Nu te vom uita niciodată!

COMPARTIMENTUL INFORMARE ȘI RELAȚII PUBLICE
SURSA : http://www.agerpres.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
29-08-2016 12:31 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Respect !.....si suntem datori sa nu uitam ! - silviutacaciuc - 27-05-2015, 10:06 AM
RE: Respect !.....și suntem datori să nu uităm ! - Covalciuc Bogdan - 29-08-2016 12:31 PM
RE: RESPECT TIE, pompierule - firehonci - 22-01-2013, 04:47 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283184
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029853
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25528
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5360
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9451
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318019

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro