Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Respect !.....și suntem datori să nu uităm !
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #4
RE: Respect !.....si suntem datori sa nu uitam !
28 iulie 2008

Pompierul Crinu Andreica si-a riscat viata pentru ca familia sa il poata ingropa crestineste pe adolescentul luat de viitura pe Valea Vaserului
Citat:[Imagine: Crinu_Andreica_pompier_salvator02.jpg]
Un pompier de la Viseu de Sus a infruntat moartea si s-a aruncat in apele involburate ale Vaii Vaserului ca sa recupereze corpul neinsufletit al adolescentului smuls de viitura chiar din mana tatalui sau, iar familia sa il poata ingropa crestineste. Eroul este plutonierul Crinu Andreica, un barbat de 34 de ani, pe care il astepta acasa sotia si un baiatel de opt ani.
Si-a riscat viata fara sa pretinda multumiri sau onoruri, pentru ca pompierul este mult prea modest ca sa isi aroge statutul de erou. Spune ca si-a indeplinit doar misiunea: de-ai ajuta pe cei in suferinta.
Incredibila misiune de recuperare a fost filmata, iar imaginile dovedesc din plin curajul lui Crinu Andreica.
[Imagine: pompier-valea-vaserului-puhoi.jpg]
Plutonierul Crinu Andreica de la subunitatea de pompieri de la Viseu de Sus a accepat sa isi spuna povestea, sa vorbeasca despre intamplarile la limita carora a trebuit sa le faca fata atat el, cat si restul membrilor echipelor de salvare care au actionat pe Valea Vaserului si pe cea a Viseului in zilele inundatiilor.
Pompierul maramuresean a intarit prin fapta sa ca spiritul de sacrificiu si curajul sunt uneori fara limite. El s-a aruncat fara sa ezite in apele reci si involburate si a inotat pana unde era prins cadavrul adolescentului ca sa il aduca la mal si sa il redea parintilor.
Pompierul s-a numarat printre membrii echipei de interventie formate pentru salvarea turistilor ramasi blocati pe Valea Vaserului.
Plecat de urgenta in misiunea de salvare a turistilor blocati pe Vaser
”Am primit alarma sambata dimineata si am inceput sa urcam pe Valea Vaserului sub comanda maiorului Ioan Ionita Sirb, adjunctul sefului Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Maramures. Am luat cu noi alimente, apa, medicamente. Fiecare cat putea duce in ranita. La inceput urcarea a fost usoara, dar apoi a inceput greul. Nu era drum de acces, linia ferata era rupta, practic nu aveai pe unde trece. Totusi, ne-am catarat pe stanci sau am trecut legati cu cordeline peste raul involburat. A fost greu, dar a meritat fiecare metru pe care l-am parcurs alaturi de sef si de ceilalti colegi pompieri si jandarmi. Stiam ca acolo ne asteapta oameni care au venit in vacanta pe Vaser, prinsi de capriciile vremii”, a povestit plutonierul Crinu Andreica.
Doua misiuni, una de salvare si una de recuperare, ambele periculoase
Pe langa salvarea turistilor, o alta misiune a lor era aceea de recuperare a corpului neinsufletit al baiatului de 16 ani, dat disparut inca din cursul zilei de sambata, 26 iulie.
Tragedia i-a marcat pe salvatori, mai ales cand l-au intalnit pe tatal adolescentului, care aproape doua zile a stat pe Vaser, ca sa vegheze, e drept de pe malul opus, corpul neinsufletit al copilului.
Ar fi mers el dupa baiat, dar nu a avut cum sa treaca apa, pentru ca toate podetele din zona au fost spulberate de apa. A asteptat ajutor de la pompieri si jandarmi, care nu au putut gasi nici ei o cale de acces pe malul opus. Au incercat sa taie un copac si sa-l puna peste rau, dar nu au reusit.
Crinu Andreica a trecut inot prin puhoaiele dezlantuite
Atunci s-a luat decizia riscanta: ca un salvator sa treaca puhoaiele inot si sa lege cadavrul cu cordeline pentru a-l recupera.
”Nu am stat prea mult pe ganduri. M-am hotarat rapid ca eu trebuie sa ajung acolo. Familia celui disparut trebuia sa il inmormanteze. In acele clipe colegii mei m-au incurajat. Practic, toti cei prezenti au fost alaturi de mine si m-au incurajat. M-au asigurat cu o cordelina. Apoi m-am dezbracat, m-am udat cu apa rece pentru a ma acomoda si am intrat in apa. Am inotat prin puhoaie pentru ca trebuia sa ajung pe celalalt mal. Din locul in care am intrat si pana in locul pe unde am iesit apa m-a dus vreo 60 de metri in aval. Daca nu reuseam, colegii trebuiau sa ma scoata rapid din apa. Am avut noroc si am reusit sa ajung acolo. Am scos corpul copilului din mal, l-am legat, iar colegii l-au tras pe celalalt mal. Apoi am trecut si eu apa. Nu inot, ci pe deasupra apei, cu ajutorul unei franghii", a rememorat evenimentele Crinu Andreica.

[Imagine: pompier-valea-vaserului-puhoi.jpg]

[Imagine: jandarm-valea-vaserului-puh.jpg]

[Imagine: pompier-valea-vaserului-puhoi_14.jpg]

[Imagine: pompier-valea-vaserului-puhoi_3.jpg]

[Imagine: pompier-valea-vaserului-puhoi_5.jpg]

[Imagine: pompier-valea-vaserului-puhoi_6.jpg]

[Imagine: pompier-valea-vaserului-puhoi_7.jpg]

”El este eroul care a sarit in apa. El a inotat pana pe malul celalalt. A avut curajul necesar sa infrunte urgiile naturii, iar pentru asta merita apreciat”, a declarat maiorul Ioan Ionita Sirb.
Gestul pompierului este si mai mult de apreciat, tinand cont de faptul ca acasa il astepta sotia si copilul. In asemenea situatii, putini sunt capabili de un asemenea sacrificiu.
Sotia si fiul l-au asteptat acasa cu sufletul la gura
Radu Gabriel, de 8 ani, si Simona Daniela,
sotia barbatului, au banuit ca misiunea in care a plecat Crinu Andreica este una extrem de dificila, pentru ca natura a facut prapad si la Viseu, astfel incat au stiut ca pe Valea Vaserului pericolele pot fi si mai mari.
[Imagine: Crinu_Andreica_pompier_salvator05.jpg]
Crinu Andreica - familie
Femeia nu avea niciun mijloc de comunicare cu sotul, asa ca orele s-au scurs extrem de greu pentru ea. Baietelul Radu Gabriel a recunoscut ca abia a asteptat sa il poata imbratisa pe tatal sau in momentul in care a intrat pe usa. Tatal meu este pompier. El salveaza oameni din apa si foc. Sunt mandru de el", a spus baietelul. Firesc, cu un asemenea exemplu in casa, si copilul a spus ca vrea sa salveze oameni cand va fi mare. Si-a propus ”sa se faca politist”, iar in timpul liber sa se ocupe de tamplarie.
Plutonierul Crinu Andreica a fost militar angajat la Ministerul Apararii. In urma cu doi ani s-a hotarat sa treaca in randul pompierilor. Nu regreta nicio secunda alegerea facuta. La orice ora din zi si din noapte este gata sa isi indeplineasca misiunea: aceea de a salva vietile si bunurile semenilor. Pompierul nu asteapta multumiri de la nimeni si spune ca el si-a facut doar datoria. Este fericit si pregatit pentru misiunile urmatoare.

[Imagine: Crinu_Andreica_pompier_salvator03.jpg]

Sursa :www.emaramures.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-05-2018 06:09 AM de Covalciuc Bogdan.)
04-12-2010 05:45 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , stefanutz , als18 , sandu.pas , constantin bursuc , pascaru , Iulian
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Respect !.....si suntem datori sa nu uitam ! - Covalciuc Bogdan - 04-12-2010 05:45 PM
RE: Respect !.....si suntem datori sa nu uitam ! - silviutacaciuc - 27-05-2015, 10:06 AM
RE: RESPECT TIE, pompierule - firehonci - 22-01-2013, 04:47 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283184
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029854
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25528
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5361
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9452
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318020

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro