Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Oltenia" al Judetului Dolj
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #4
RE: I.S.U. "Oltenia" al Judetului Dolj
Inspectorul general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, colonel Marcel Sorin Lucaciu, şi-a vizitat, astăzi, subalternii din judeţul Dolj.
[Imagine: 9537_t5.jpg]
Citat:Col. Marcel Sorin Lucaciu i-a vizitat mai întâi pe cei din Detaşamentul II Pompieri Craiova iar apoi s-a întâlnit cu prefectul de Dolj Nicolae Giugea. „Vreau să iau contact cu greutăţie şi problemele pe care colegii mei de aici le întâmpină în judeţul dumneavoastră, să le prezint priorităţile pe care noi, la conducerea Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă le avem în vedere până la sfârşitul anului viitor şi, probabil, pentru perioada care urmează. Ne-am propus, nu ştiu dacă o să ne şi iasă, să ne uităm mai înainte de un an în faţă, să încercăm să creionăm un viitor al acestei instituţii, pe un termen mediu şi lung, în aşa fel încât să ştim cum ne dozăm eforturile şi puţinele resurse pe care le avem, pentru ca ea să fie funcţională şi eficientă şi să servească în continuare intereselor cetăţeanului”, a precizat Lucaciu.
Şeful IGSU a mai precizat că doreşte ca în vizita pe care o face să îşi facă o imagine reală asupra inspectoratului de la Dolj. „O să vizitez şi unităţile de intervenţie să văd care este nivelul dotărilor tehnice, al spaţiilor de funcţionare şi să am acest dialog cu toţi colegii mei. Cred că atâta timp cât am 28.000 de suflete în spatele meu – atâţia probabil că vom rămâne după această restructurare – cred că nici o problemă cae va sta în faţa instituţiei noastre, este aproape imposibil să cred că nu o putem depăşi. 28.000 de suflete înseamnă 28.000 de idei şi dacă fiecare dintre colegii mei ar veni cu o idee şi dacă noi am putea să o auzim şi să o percepem ca lumea, cred că putem face foarte multe pentru a moderniza ISU. ISU a câştigat de la an, la an, încrederea cetăţenilor, cred că am şi demonstrat că încrederea care ni s-a acordat o merităm, dar este timpul s-o modernizăm. Avem probleme în ceea ce priveşte modernizarea regulamentelor de intervenţie, cumpărăm acum echipamente şi tehnică nouă de intervenţie şi va trebui să adaptăm tacticile pe care noi le avem la ceea ce urmează să ne intre în curte, vom intra în posesia unui sistem naţional de management al informaţiilor pentru situaţiile de urgenţă la finele acestui an, când va deveni operaţiunal punctul de comandă naţional, care va fi conectat 24 din 24 de ore, cu cele de comandă judeţene. Încercăm să transferăm toate informaţiile de la sitemul 112 în acest punct de comandă naţională, astfel încât să avem şi un istoric a ceea ce se întâmplă, să putem efectua analize, să depistăm anumite tendinţe care se manifestă. Fiecare cetăţean care este contribuabil în această ţară are dreptul să primească un nivel de securitate egal, indiferent în ce judeţ ar trăi. Din acest punct de vedere, noi asigurăm un serviciu care poate fi considerat scump, dar este în acelaşi timp necesar.
Acum încercăm să promovăm nişte criterii în care să regândim structura, numărul oamenilor, al maşinilor, tehnica de intervenţie din fiecare zi, în care să nu ne bazăm pe un singur criteriu – numărul populaţiei, ci să avem în vedere toate elementele.
Voluntariatul în România a însemnat că noi nu dăm nimic, o faci chiar voluntar, dar să ştiţi că pe afară nu e chiar gratis: dai ceva, primeşti ceva”, a mai spus Lucaciu.
Şeful Situaţiilor de Urgenţă s-a arătat nemulţumit de modul în care a găsit unitatea Detaşamentului II Craiova. „Am fost la Detaşamentul II Craiova, sincer, am rămas dezamăgit de starea în care se află clădirea, dar este o problemă care nu este specifică doar Craiovei, ci tuturor subunităţilor noastre, pentru că ni s-au triplat cheltuielile de personal şi am avut mai puţini bani pentru celelalte probleme”, a mai spus Lucaciu.

SURSA : http://www.lupamea.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
22-07-2011 09:25 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
I.S.U. "Oltenia" al Judetului Dolj - Doru - 26-08-2010, 10:31 AM
RE: I.S.U. "Oltenia" al Judetului Dolj - Covalciuc Bogdan - 22-07-2011 09:25 PM
RE: Salvare incredibila - Valentin P - 13-04-2013, 06:33 PM
RE: Salvare incredibila - doublejohn - 13-04-2013, 08:15 PM
RE: Salvare incredibila - Valentin P - 13-04-2013, 08:36 PM
RE: Salvare incredibila - doublejohn - 14-04-2013, 06:47 AM
RE: Salvare incredibila - Covalciuc Bogdan - 14-04-2013, 09:08 AM
RE: Salvare incredibila - ciprian ripan - 14-04-2013, 12:28 PM
RE: Salvare incredibila - Homefire News - 14-04-2013, 01:04 PM
RE: Salvare incredibila - dragos - 15-04-2013, 10:45 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1422562
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 478923
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232062
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322019
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1037686
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 333
» Vizualizări: 510810
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1034
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
15-04-2024 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116318
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 192
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
14-04-2024 12:26 PM
» Mesaje: 524
» Vizualizări: 936097

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro