Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #436
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Controale ISU Bucuresti - Ilfov in Centrul Vechi. Inspectorii au verificat daca localurile sunt pregatite de incendii

[Imagine: 61846763.png]

Citat:Au fost controale sambata noapte in centrul vechi al capitalei mai multe cluburi . Inspectorii isu au luat la rand cluburile pentru a verifica daca indeplinesc masurile de protectie in caz de incendiu.

In continuare lipsesc extinctoarele, iar iesirile pe unde clientii ar trebui sa salveze in caz de urgenta sunt blocate.
In viata de noapte din Centrul Vechi si-au facut aparitia in acest weekend si inspectorii ISU care au verificat inca o data daca localurile sunt pregatite pentru incendii. De cele mai multe ori raspunsul a fost "Nu". Aceeasi parere o au si unii clienti .
"Cladirile sunt vechi, nu au decat o singura iesire, la subsol daca intri nu mai iesi de acolo. Nu cred ca s-au luat masuri dupa ce s-a intamplat in Colectiv."
Si totusi mii de petrecareti merg in astfel de locuri in fiecare weekend. Altii par mai preocupati de aceste detalii care in caz de pericol pot face diferenta intre viata si moarte.
"Mereu merg in cluburile in care exista mai multe iesiri de urgenta, le aleg pe cele in care cred ca sunt in siguranta. Majoritatea cluburilor sunt prea aglomerate si asta e o cauza care poate genera multe chestii."

Lipsa extinctoarelor, iesiri de urgenta blocate si improvizatii la circuitul electric - aceastea au fost cele mai des intarlnite nereguli de pompieri in cluburile din Centrul Vechi al Capitalei. In total, 45 de localuri au fost controlate.
Daniel Vasile, ISU: "Totodata s-a verificat si daca se depaseste capacitatea declarata a cluburilor prin introducerea unui numar mai mare de clienti si bineinteles ca s-au inregistrat nereguli. Bilantul pentru vineri seara a fost de 26 de mii de lei si o serie de procese verbale incheiate."
Unii reprezentanti ai cluburulor spun insa ca si-au luat masuri de preventie.
Oana Balint, reprezentant club: "Ne-au luat pe nepregatite, dar am iesit ok. Ne-am imbunatatit iesirile, am scos materialele textile din locatie si ne pregatim personalul pentru cazuri de urgenta."
SURSA : http://stirileprotv.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
13-11-2016 11:08 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Toni
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov - Covalciuc Bogdan - 13-11-2016 11:08 AM
Accident Pipera - igabi100 - 18-07-2013, 02:34 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283371
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029866
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25539
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318085

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro