Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 7 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Operațiuni aeromedicale SMURD / Operațiuni salvare IGAv-MAI / Piloții SMURD
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #161
RE: Operațiuni aeromedicale SMURD / Operațiuni salvare IGAv-MAI / Piloții SMURD
Heliportul medical SMURD din Botoșani a fost finalizat

[Imagine: 3-heliportul-medical-a-fost-finalizat-a-...e-foto.jpg]
[Imagine: 2-heliportul-medical-a-fost-finalizat-a-...e-foto.jpg]

Citat:Lucrările la heliportul medical din Botoșani s-au finalizat. Valoarea totală a lucrărilor de construcții montaj, cu tot cu TVA, a depășit 1,5 milioane de lei.
[Imagine: 1-heliportul-medical-a-fost-finalizat-a-...e-foto.jpg]
În această săptămână, o echipă de la Inspectoratul General de Aviație din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, în prezența reprezentanților proiectantului, a antreprenorilor care au efectuat lucrările, a dirigintelui de șantier, a conducerii Consiliului Județean Botoșani și a comandanților ISU Botoșani au demarat procesul de recepție a heliportului.
[Imagine: 4-heliportul-medical-a-fost-finalizat-a-...e-foto.jpg]
„Așa cum am promis, lucrările la heliportul medical, proiect pe care l-am demarat în 2018 și pentru care, alături de autoritățile locale, din postura de senator, m-am luptat pentru a fi implementat și la Botoșani, s-au finalizat până la finalul acestui an”, a declarat Doina Federovici, președintele Consiliului Județean Botoșani.
[Imagine: 5-heliportul-medical-a-fost-finalizat-a-...e-foto.jpg]
După finalizarea procesului de recepție, va demara procesul de evaluare, autorizare și certificare a heliportului de către Autoritatea Aeronautică Civilă Română, care se va încheia prin realizarea manualului heliportului.
[Imagine: 7-heliportul-medical-a-fost-finalizat-a-...e-foto.jpg]
Valoarea totală a lucrărilor de construcții montaj, cu tot cu TVA, a depășit 1,5 milioane de lei. Heliportul medical este unul dintre proiectele care vizează modernizarea sistemului sanitar botoșănean.
[Imagine: 8-heliportul-medical-a-fost-finalizat-a-...e-foto.jpg]
„Ne dorim o dezvoltare integrată a sistemului sanitar. La nivelul Consiliului Județean, avem, în diferite stadii de implementare, și alte proiecte importante, care vor contribui din plin la creșterea calității actului medical”, a conchis Doina Federovici.
În cadrul proiectului „The CBC Romania-Moldova a safer area by improving the Mobile Emergency Service for Resuscitation and Extrication (SMURD) operating infrastructure, by increasing the level of training and maintaining the capacity of professional personnel to intervene in emergency situations SMURD 2” trebuie realizate șapte heliporturi în România și Republica Moldova prin intermediul Programului Operațional Comun 2014-2020 România - Republica Moldova. În România, heliporturile sunt prevăzute pentru municipiile Botoșani, Iași și Galați, iar în Republica Moldova pentru Chișinău – două și câte unul la Bălți și Cahul.

SURSA info : https://www.botosaneanul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
23-12-2022 07:28 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Subofițer pompier , Pompier leneș , Pompier tălpaș , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #162
RE: Operațiuni aeromedicale SMURD / Operațiuni salvare IGAv-MAI / Piloții SMURD
Prima misiune de salvare a Punctului de Operare Aeromedicală Brașov

[Imagine: 321447659-873805620427832-2857597236618594110-n.jpg]

Citat:n urmă cu puțin timp, echipajul elicopterului SMURD de la Punctul de Operare Aeromedical Brașov a intervenit de urgență în localitatea Făgăraș, pentru salvarea vieții unei persoane aflate in stare critică, diagnosticată cu sindrom coronarian acut.
Persoana, de sex masculin, în vârstă de 55 de ani, a fost preluată din Făgaraș, monitorizată și transferată în siguranță, pe calea aerului, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Brașov, pentru a beneficia de asistența medicală complexă și de tratament de specialitate.
Felicitări întregului echipaj, colegilor noștri piloți, căpitan-comandor Jitariu Radu și locotenent-comandor Pui Alexandru, precum și echipei medicale din cadrul UPU-SMURD Brașov, formată din medicul Marin Andreea și asistentului medical Moise Doinița.
Cine salvează o viață, salvează o lume întreagă!

Prima misiune de salvare a Punctului de Operare Aeromedicală Brașov ???

În urmă cu puțin timp, echipajul elicopterului...

Publicată de Inspectoratul General de Aviatie al M.A.I. pe Luni, 26 decembrie 2022

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
27-12-2022 06:33 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo , Subofițer pompier , Covalciuc Bogdan , Pompier leneș , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #163
RE: Operațiuni aeromedicale SMURD / Operațiuni salvare IGAv-MAI / Piloții SMURD

Persoană accidentată pe Muntele Mic, salvată cu ajutorul elicopterului SMURD Caransebeș???

În urmă cu puțin timp, echipajul elicopterului SMURD de la Punctul de Operare Aeromedical Caransebeș a fost solicitat de salvamontiștii din Caraș-Severin pentru a ajuta la salvarea vieții unui tânâr în vârstă de 30 de ani, accidentat la schi, pe părtia din stațiunea montană Muntele Mic.

Echipajul elicopterului SMURD a preluat persoana de la salvamontiști, care i-au acordat acesteia primul ajutor, și l-au transferat de urgență, în mai puțin de 10 minute, la Spitalul Municipal de Urgență Caransebeș, pentru a beneficia de asistență medicală complexă și tratament de specialitate.

Reamintim faptul că, Ministerul Afacerilor Interne, prin Departamentul pentru Situații de Urgență și Inspectoratul General de Aviație al M.A.I., a implementat o strategie pentru eficientizarea intervențiilor în situații de urgență, prin înființarea a două puncte de operare aeromedicală (Caransebeș și Brașov), destinate salvării persoanelor din zone montane, concomitent cu creșterea nivelului de pregătire a personalului navigant.

#MAI #DSU #IGAv #SMURD

Publicată de Inspectoratul General de Aviatie al M.A.I. pe Luni, 30 ianuarie 2023

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
31-01-2023 08:16 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo , Subofițer pompier , Homefire News , Pompier leneș , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #164
RE: Operațiuni aeromedicale SMURD / Operațiuni salvare IGAv-MAI / Piloții SMURD
Elicopterul 336 SMURD, intervenție în zona Cabanei Postăvaru pentru a acorda ajutor unei schioare accidentate

[Imagine: interventie-elicopter-smurd-partie-posta...-jpeg.webp]

Citat:Elicopterul SMURD a intervenit astăzi pentru acordarea asistentei medicale unei persoane de sex feminin în vârstă de 45 de ani, care s-a accidentat pe pârtia de schi, în zona Cabanei Postăvaru.
„Victima era constientă, a suferit un traumatism cranio cerebral, o fractură la unul din membrele inferioare și a fost transportată la Unitatea de Primiri Urgențe Brașov”, au precizat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Brașov.
SURSA info : https://www.bizbrasov.ro


"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
23-02-2023 08:20 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Subofițer pompier , Covalciuc Bogdan , Pompier leneș , Pompier tălpaș , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #165
RE: Operațiuni aeromedicale SMURD / Operațiuni salvare IGAv-MAI / Piloții SMURD
Un elicopter SMURD a efectuat luni, 6 martie a.c., o misiune externă în Bulgaria, pentru a prelua o fetiță româncă în vârstă de 7 ani, care a suferit un accident de schi pe o pârtie din localitatea Bansko.

[Imagine: fetita-ski-2.jpg]
Citat:În urma producerii accidentului, fetița a suferit un traumatism cranio-cerebral și toraco-abdominal, aceasta fiind transportată la un spital din Sofia.
[Imagine: fetita-ski-1.jpg]
Având în vedere starea gravă a fetiței, la nivelul Departamentului pentru Situații de Urgență a fost luată decizia transferării acesteia la București, cu ajutorul unui elicopter SMURD.
[Imagine: fetita-ski-3.jpg]
Fetița a fost evaluată și preluată de echipa medicală din România, fiind transferată cu elicopterul SMURD la Spitalul de Urgență pentru Copii "Grigore Alexandrescu" București, pentru a beneficia de îngrijiri medicale de specialitate.
În acest moment fetița se află sub supraveghere medicală, în afara oricărui pericol, a transmis Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă, într-un comunicat.
SURSA info : https://www.replicaonline.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
08-03-2023 06:57 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Pompier leneș , Subofițer pompier , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #166
RE: Operațiuni aeromedicale SMURD / Operațiuni salvare IGAv-MAI / Piloții SMURD
Bebeluș născut prematur, transportat cu un elicopter SMURD la Craiova
[Imagine: 351151827-792326712612818-653653976530391876-n.jpg]
Citat:Astăzi, 5 iunie a.c., elicopterul SMURD a fost solicitat să intervină de urgență, în municipiul Slatina, pentru preluarea unui bebeluș născut prematur și transportarea acestuia la Craiova.
Pe tot parcursul zborului, bebelușul a fost asistat și monitorizat de o echipă medicală asigurată de UPU-SMURD Craiova, bebelușul fiind predat în siguranță medicilor, pentru continuarea investigațiilor medicale și asigurarea tratamentului medical necesar.
Misiunile de acest tip se execută cu regularitate pe întreg teritoriul național, fiind un alt exemplu concret de funcționare a sistemului integrat de urgență de România.
SURSA info : https://www.facebook.com/profile.php?id=100064303525256

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
06-06-2023 02:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Pompier leneș , Pompier tălpaș , Subofițer pompier , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier leneș Offline
Membru activ
***

Mesaje: 56
Alăturat: Jan 2016
Locatie:
Thanks: 1708
Given 205 thank(s) in 49 post(s)

Mesaj: #167
RE: Operațiuni aeromedicale SMURD / Operațiuni salvare IGAv-MAI / Piloții SMURD
Un bărbat de 62 de ani a fost transportat de la spitalul raional Cahul spre municipiul Chișinău cu un echipaj aero-medical SMURD Galați. Potrivit informațiilor, acesta a suferit mai multe traumatisme în urma unui accident rutier, care a fost înregistrat pe data de 25 unde în raionul Taraclia.
[Imagine: cz-649986b571ce86-06670609.jpg]
Citat:„În urma investigațiilor medicale, a fost luată decizia de a transporta pacientul în capitală, pentru acordarea asistenței medicale specializate. Pe parcursul zborului pacientul a fost monitorizat permanent de medici și paramedici SMURD, fiind în stare stabilă.
Elicopterul a aterizat pe stadionul Dinamo, la ora 14:11, de unde bărbatul a fost preluat de o echipă de medici și transportat la Institutul de Medicină Urgență din capitală, unde în continuare urmează să primească îngrijirile de rigoare”, menționează IGSU.
Conform IGSU, de la începutul anului 2023 aceasta este a doua intervenție aero - medicală realizată pe teritoriul Republicii Moldova.

[Imagine: criza-1687783332-351544737-6438234311170...7833-n.jpg]

[Imagine: criza-1687783322-352788833-6438252844501...5715-n.jpg]

Nu vă jucaţi cu focul. Pentru asta există pompieri. grandpa
27-06-2023 10:18 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Subofițer pompier , Baloo , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #168
RE: Operațiuni aeromedicale SMURD / Operațiuni salvare IGAv-MAI / Piloții SMURD
Misiune de salvare pe timp de noapte pentru 2 elicoptere SMURD. Un bărbat cu afecțiuni hepatice a fost transportat de urgență de la Suceava la Institutul Clinic Fundeni din București.
În urmă cu puțin timp, elicopterele SMURD de la Iași și București au încheiat cu succes o misiune aeromedicală secundară, executată pe timp de noapte, pentru salvarea unui bărbat de 46 de ani aflat în stare critică.

[Imagine: 410161839-736809288472515-8364290884467328556-n.jpg]
Citat:În urmă cu puțin timp, elicopterele SMURD de la Iași și București au încheiat cu succes o misiune aeromedicală secundară, executată pe timp de noapte, pentru salvarea unui bărbat de 46 de ani aflat în stare critică.
Elicopterul SMURD Iași a preluat pacientul de la Suceava și l-a transferat până la Bacău, unde a fost predat echipajului elicopterului SMURD București.
Pe tot parcursul zborului, starea de sanătate a bărbatului a fost monitorizată de către echipe medicale specializate, asigurate de UPU-SMURD București și Iași.
La București, pacientul a fost predat unei Unități de Terapie Intensivă Mobilă din cadrul ISU București Ilfov, cu ajutorul căreia a fost predat, în siguranță, medicilor de la Institutul Clinic Fundeni.
Misiunea de salvare s-a realizat cu sprijinul comun al structurilor aflate în coordonarea D.S.U., respectiv UPU-SMURD București și Iași, I.S.U. Suceava, I.S.U. București-Ilfov și al piloților I.G.Av.
SURSA info : IGAv

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
18-12-2023 07:30 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Subofițer pompier , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029355
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25176
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5278
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1900
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317787
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145314
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 40

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro