Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proiect noua Lege a sănătăţii
Autor Mesaj
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #11
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Ho, ho, ho!!!!
Ce subiect interesant!!!

Promit o postare, si indraznesc eu sa spun o postare intr-o oarecare cunostinta de cauza, dar impotriva curentului general, adica in favoarea serviciilor medicale private, chiar si a serviciilor medicale de urgenta private, dar asta nu inainte de a citi tot ce s-a scris aici!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
04-01-2012 11:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #12
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Dr. Hadrian Borcea (șeful UPU-SMURD Bihor): Sistemul public de urgențe e în pericol!

Citat:Borcea critică faptul că în textul proiectului de lege – care are toate șansele să fie adoptat și să intre în vigoare, mai ales că până și președintele țării a urgentat apariția lui – nu mai există mențiunea că asistența medicală de urgență este dreptul cetățeanului și obligația statului. Lucruri stipulate de Legea 95, aflată încă în vigoare. Iar după ce noua variantă a Legii Sănătății va fi activă, nimic nu mai oprește apariția unor structuri paralele care să gestioneze urgențele. Altfel spus, în dorința de a liberaliza cât mai mult piața, Statul își ia, practic, mâna de pe cetățean și îl lasă în grija unui număr nedefinit de prestatori în materie de servicii medicale de urgență. Dr. Hadrian Borcea se teme că această noutate nu va avea aduce niciun beneficiu major pacientului și asta pentru că bugetul alocat de MS pentru această latură a activității va fi același ca și acum. De asemenea, nici numărul specialiștilor în medicina de urgență nu va putea crește spectaculos. „În acest moment, SMURD sau UPU nu au dreptul să refuze tratarea unui pacient, dar dacă proiectul de lege va fi adoptat așa cum a fost postat spre dezbatere publică, oamenii vor putea avea parte de mari surprize”, a menționat șeful UPU Oradea, referindu-se la faptul că privații ar putea să decidă să nu se ocupe de un cetățean sau de altul care se prezintă cu anumite probleme. În acest moment, în opinia dr. Borcea, este de prevăzut o funcționare a sistemului de urgențe ca și în Slovacia, acolo unde nu mai există servicii de acest tip ale Statului. Adică se practică coplata în cazul accidentelor sau al altor intervenții. În acest răstimp, în România, serviciile SMURD și cele prestate la UPU sunt gratuite, ele fiind decontate de ministerul de resort: 50 lei/asistență în afara spitalului, respectiv 114 lei/caz internat). „Nu știu dacă cei care au pus pe hârtie propunerea legislativă au și gândit”, spune Hadrian Borcea, parcă criticând și în direcția conducerii Ministerului Sănătății, asigurată de medicul orădean Ritli Ladislau. Ca vicepreședinte al Comisiei de Medicină de Urgență, coordonatorul SMURD Bihor spune că va lua atitudine chiar în cursul acestei zile (joi, 5 ianuarie), în cadrul ședinței programate la București. Totodată, pentru ștergerea sau umplerea „golurilor” din proiect care ar putea strica și un sistem care funcționează la standarde europene, Borcea și colegii săi specialiști vor face amendamente. „Totul e să fim și auziți”, a declarat medicul în emisiunea „Sănătatea ta”. Dr. Borcea mai afirmă că sunt deja semnale care arată că mulți colegi de-ai lui sunt pregătiți să părăsească sistemul în caz că noua Lege a Sănătății va apărea cu lacune.
Doamna Mihaela Arion http://www.bucurestifm.ro :
Citat:Au mai fost facute de-a lungul timpului propuneri pt privatizarea urgentei.
Inconveniente
- privatizarea urgentei cu bani de la bugetul de Stat este periculoasa
-daca proiectul va fi aprobat, ar afecta sistemul de Stat in totalitate.
- in conditiile in care sistemul de Stat se mentine cu o finantare subreda nu este in nici un caz o solutie ca acesti bani, putini, sa mearga si spre privat.
-apare concurenta in domeniul asistentei medicale de urgenta, cu implicatii financiare:
-firmele dornice sa se afirme in acest domeniu se vor bate pentru obtinerea banilor de la bugetul Statului prezentand, eventual, initial, niste oferte convenabile, pentru ca apoi costurile si cheltuielile Statului catre privat sa scape de sub control
-chiar unul din cei cinci semnatari ai proiectului initiat in 2010, care desi initial si-a pus semnatura pe propunere, a renuntat, considerand ca sistemul de asigurari de sanatate public nu e pregatit sa ofere servicii medicale de urgenta efectuate de firme private. Practic si firmele de stat si cele private nu ar face decat sa se alimenteze de la acelasi buget, cel de stat
Nu vor fi bani in plus, dimpotriva sistemul de sanatate va fi si mai subfinantat.
-la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, serviciile comerciale private au oricum acces la banii publici pentru consultatii si pentru transport.

Legea permite serviciilor de ambulanta private sa asigure toate nivelurile de asistenta medicala de urgenta direct cetatenilor care solicita acest lucru, contra cost, cetatenilor care platesc abonamente serviciilor private precum si cetatenilor asigurati la companiile private de asigurari care au contracte cu firme private de ambulanta .Intrebarea care se pune si este cheia acestei legi : Privatul este dispus sa trateze gratis pacientii care nu se incadreaza in aceste cerinte ? Este vorba de urgente !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-01-2012 07:21 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: sandus21
{myadvertisements[zone_3]}
sandus21 Offline
Membru activ
***

Mesaje: 79
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 22
Given 18 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #13
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
daca intra in vigoare noua lege inseamna ca vor disparea paramedicii ?



„ …Trebuie să ştie să fie paramedic, să stingă incendii şi să descarcereze o maşină. Doar atunci poate să spună că a devenit pompier …”

Cele 5 porunci ale vietii :
1. Sa nu gandesti
2. Daca gandesti, sa nu spui
3. Daca spui, sa nu scrii
4. Daca scrii, sa nu semnezi
5. Daca semnezi, sa nu te miri.
06-01-2012 02:18 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
firewolf Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 103
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 12
Given 39 thank(s) in 20 post(s)

Mesaj: #14
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
(06-01-2012 02:18 PM)sandus21 Scris:  daca intra in vigoare noua lege inseamna ca vor disparea paramedicii ?



„ …Trebuie să ştie să fie paramedic, să stingă incendii şi să descarcereze o maşină. Doar atunci poate să spună că a devenit pompier …”

Nu vor disparea pt ca nu sau investit atitia bani in achizitionarea ambulantelor SMURD shi in pregatirea paramedicilor pompieri pt ca acum acest serviciu sa fie trecut pe linie moarta mai ales ca acest serviciu functioneaza ,interesant va fi cum vor fi distribuite urgentele atunci cand un dispecer va avea pe panou pe langa ambulantele cunoscute deja shi vreo sase sapte ambulante private shi ma intreb la un accident rutier de exemplu vom organiza o licitatie ad \hoc cu privatii care din noi sa acorde primul ajutor Tongue
06-01-2012 09:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: sandus21
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #15
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii

E chiar atat de greu de citit proiectul ala de lege???

Ca iarasi ajungem sa criticam Biblia fara sa o fi citit niciodata, si iarasi ajungem sa luam ideile altora drept propriile noastre pareri!!!

Art.64

In sistemul national de asistenta medicala de urgenta si de prim ajutor calificat, termenii si notiunile folosite au urmatoarea semnificatie:

g) Personalul paramedical- personalul fara pregatire medicala, instruit special la diferite niveluri in acordarea primului ajutor calificat, utilizand echipamente specifice, inclusiv defibrilatoare automate externe, activand in echipe de prim ajutor intr-un cadru institutionalizat.

Art. 142

Personalul sanitar auxiliar cuprinde infirmiere, ingrijitori, brancardieri, ambulantieri, paramedici, si alt personal...


Pentru Bogdan, cu care presimt ca voi avea o discutie aprinsa, si poate nu numai cu el: inca mai studiez, dar nu va dura prea mult si imi voi posta gandurile! Smile

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-01-2012 10:10 PM de Parvu Florin.)
06-01-2012 10:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #16
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
(06-01-2012 10:07 PM)Parvu Florin Scris:  
E chiar atat de greu de citit proiectul ala de lege???
................................................................................​..................
Pentru Bogdan, cu care presimt ca voi avea o discutie aprinsa, si poate nu numai cu el: inca mai studiez, dar nu va dura prea mult si imi voi posta gandurile! Smile
Nu ! Nu este greu @Parvu Florin ! Articolele postate de tine sunt scoase din context ...lege trebuie luata integral ...capitolul "TITLUL IV Sistemul naţional de asistenţă medicală de urgenţă şi de prim ajutor calificat" si in special articolul urmatoar :
Citat:1) Acordarea primului ajutor de baza, fara echipamente specifice, se efectuează de catre orice persoana instruita in acest sens sau de catre persoane fara instruire prealabila, acţionând la indicaţiile personalului specializat din cadrul dispeceratelor medicale de urgenta sau al serviciilor de urgenta prespitaliceasca de tip SMURD şi serviciului de ambulanta având ca scop prevenirea complicaţiilor şi salvarea vieţii pana la sosirea unui echipaj de intervenţie.
Raed Arafat :
Citat:Anumite sintagme utilizate in propunere cum ar fi "echipaje tip SMURD" vor crea portita pentru oricine sa foloseasca aceasta denumire facand din denumirea SMURD o descriere a unei activitati decat denumirea unui serviciu care este recunoscut la acest moment prin legislatie. Comisia de urgenta a analizat impactul asupra intregului sistem de urgenta, nu doar asupra SMURD, intocmind un raport care urmeaza sa fie inaintat si Ministrului Sanatatii pentru a fi luat in considerare in propunerile care vin asupra actualei forme a legii aflata in dezbatere publica.
"Prin deschiderea unitatilor de primiri urgenta la competitie comerciala, se va face un transfer de personal catre sectorul privat slabind structurile acestor unitati care raspund medical de SMURD si care sufera de lipsa de personal de specialitate." Intrebarea care se pune ....Este pregatita Romania pentru acest lucru ? De ce sa schimbam un sistem care functioneaza foarte bine !
RAED ARAFAT :
Citat:Cert este faptul ca noua propunere nu poate garanta in niciun caz ca ce va fi este mai bine decat este acum. In prezent exista un sistem coerent de urgenta in Romania si in curs de dezvoltare si aici parafrez cele zise de FMI in scrisoarea lor de propuneri asupra proiectului actual: "considerand ca serviciile medicale de urgenta din Romania au o performanta buna si sunt considerate ca exemplu de buna practica in regiune, sugeram a nu reforma sistemul de servicii de urgenta la acest moment pana ce exista indicatori/dovezi a succesului masurilor de reforma introduse in restul sistemului sanitar"

Discutia este deschisa !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2012 09:21 AM de Covalciuc Bogdan.)
07-01-2012 09:18 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
chrisfire02 Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 371
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 250
Given 152 thank(s) in 38 post(s)

Mesaj: #17
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Subsecretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Raed Arafat, a declarat pentru Hotnews că în cazul în care noua lege a Sănătăţii va fi adoptată în forma actuală, va demisiona din funcţia pe care o deţine în minister.

Citat:"Daca legea ramane in aceasta forma, trebuie cei care au conceput-o sa duca viziunea mai departe. Nu poti sa concepi un sistem si sa dai altcuiva sa-i faca normele. Motivul dezvoltarii sistemului de urgenta pana acum a fost ca este transpartinic, transguvernamental si a fost sprijinit de toata lumea, inclusiv de guvernul actual. [Daca legea va fi asumata in forma actuala] eu cred ca plecarea mea este normala pentru ca nu mai am scopul de munca la nivelul Ministerului. Nu e un act de bravura sau asa ceva. In momentul in care partea urgentei din lege iese in aceasta forma, vor trebui gasite persoane care sa implementeze aceasta forma. Daca (legea) va iesi in sensul in care sa modifice radical sistemul, da, imi dau demisia.", a declarat fondatorul SMURD, Raed Arafat.
Ameninţarea lui Traian Băsescu
"Legea sănătăţii este atât de importantă încât trebuie să stea în dezbaterea publică cât a stat şi legea educaţiei. Eu nu doresc aprobarea rapidă, pentru că este o lege importantă în reforma statului, dar doresc o dezbatere publică largă. Ministrul Ritli Ladislau este un om deschis la reforma sistemului. El înainte de a veni la minister a lăsat bisturiul jos. El ştie care sunt problemele.Vă mai dau un exemplu de rezistenţă - am avut o discuţie cu Raed Arafat, cel care a creat sistemul SMURD. Dacă este vreun duşman mai mare al apariţiei încă a unui sistem privat de sănătate, el se numeşte Raed Arafat, uitând că el a fost fundaţie la Târgu Mureş, la care şi eu am contribuit cu 2% din salariu pentru că făcea un lucru bun. Mie nu imi plac oamenii care după ce au evoluat în sistem pe urmă devin duşmanii creării oricărui alt sistem de concurenţă. Aşa ceva nu poate funcţiona într-un stat civilizat. Statul poate asigura principalul serviciu de urgenţă, în care s-au făcut investiţii uriaşe. Nu văd nicio nenorocire dacă aşa cum a început Raed Arafat la Tîrgu Mureş o să apară la Constanţa sau la Suceava un al doilea Raed Arafat. Noul sistem asta va asigura: concurenţa între spitale. Se va stabili un nivel de performanţă al asistenţei medicale. Spitalele care nu îl ating, anul următor îşi vor pierde pacienţii, iar casa de asigurări va contracta servicii în altă parte.
SMURD, mărul discordiei
În proiectul noii Legi a sănătăţii, pus în dezbatere publică, se păstrează actuala organizare a sistemului de urgenţă, introducându-se suplimentar posibilitatea furnizării acestor servicii de către orice furnizor care este omologat, în scopul diversificării surselor de finanţare şi a implementării principiilor de concurenţă reglementată.
Primul ajutor de bază, fără echipamente specifice, poate fi acordat de orice persoană instruită în acest sens sau de persoane fără instruire prealabilă care acţionează la indicaţiile personalului specializat din cadrul dispeceratelor medicale de urgenţă sau serviciilor de urgenţă prespitalicească de tip SMURD şi serviciului de ambulanţă, având ca scop prevenirea complicaţiilor şi salvarea vieţii până la sosirea unui echipaj de intervenţie, se arată în proiectul de act normativ.
Asistenţa medicală de urgenţă prespitalicească terestră din cadrul sistemului naţional integrat de asistenţă medicală de urgenţă şi de prim ajutor calificat este asigurată de servicii de ambulanţă omologate de Ministerul Sănătăţii, precum şi de echipajele integrate ale Serviciilor mobile de urgenţă, reanimare şi descarcerare (SMURD), aflate în structura inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă, a autorităţilor administratiei publice locale şi a spitalelor omologate prin ordin al ministrului Sănătăţii.
Asistenţa de urgenţă prespitalicească este coordonată de dispeceratele medicale specializate, utilizând infrastructura Sistemului naţional unic pentru apeluri de urgenţă.
Asistenţa medicală de urgenţă spitalicească este asigurată în unităţi şi compartimente de primiri urgenţe din structura spitalelor. Ministerul Sănătăţii omologhează periodic UPU şi CPU incluse în structura sistemului naţional integrat de asistenţă medicală de urgenţă şi de prim ajutor calificat.
Furnizorii de servicii medicale pot achiziţiona echipamente, autospeciale şi alte mijloace de intervenţie direct, în sistem leasing sau contractând credite având ca sursă de finanţare veniturile proprii şi/sau bugetul de stat, precum şi alte surse prevăzute de lege, inclusiv donaţii şi sponsorizări.
Organizarea şi funcţionarea sistemului naţional de asistenţă medicală de urgenţă şi prim ajutor calificat sunt reglementate prin hotărâre de guvern, la propunerea Ministerului Sănătăţii, în termen de 30 de zile de la intrarea în vigoare a acestei legi.
Finanţarea structurilor şi serviciilor medicale din cadrul sistemului naţional integrat de asistenţă medicală de urgenţă şi de prim ajutor calificat, inclusiv a UPU şi CPU din spitalele omologate de Ministerul Sănătăţii, se face de la bugetul de stat, bugetul autorităţilor locale şi din alte surse. Criteriile şi procedura de omologare vor fi stabilite prin ordin al ministrului Sănătăţii.
Totodată, potrivit proiectului, este interzisă participarea personalului din cadrul serviciilor omologate de urgenţă spitaliceşti şi prespitaliceşti la greve sau la alte acţiuni revendicative organizate de sindicate sau de alte organizaţii, în timpul programului de lucru, normal sau prelungit, care pot afecta activitatea prin scăderea capacităţii de intervenţie sau a calităţii actului medical.
Legislaţia secundară elaborată în baza Legii 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare, rămâne în vigoare în măsura în care nu contravine cu prevederile titlului "Sistemul naţional de asistenţă medicală de urgenţă şi de prim ajutor calificat" din proiectul Legii sănătăţii.

SURSA: REALITATEA.NET
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2012 03:40 PM de Covalciuc Bogdan.)
07-01-2012 11:52 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #18
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Buuuun!!!!

Pai hai sa incepem, dar va avertizez ca veti avea mult de citit! Ce sa fac, de, de cand nu mai am serviciu, si daca mai sunt si in vacanta cu scoala postliceala sanitara, si daca vremea nu ma prea ajuta sa-mi satisfac pasiunile, n-am altceva mai bun de facut decat sa aberez pe forumul asta... Smile


Fiindca la mine s-a atrofiat portiunea aia de creier responsabila cu conformismul , cu "sa fii in randul lumii!", cu "asa trebuie!", cu "asa face(spune, gandeste) toata lumea!" ,(cand, cum si de ce e o alta discutie!), n-am ce sa fac, ma p*s iarasi impotriva vantului, chiar cu riscul de a ma stropi!

Ceea ce va voi spune sunt opinii bazate pe experiente ale mele de pana acum, si daca aveti de gand sa nu fiti de acord cu mine, atacati opiniile si nu omul, si faceti-o argumentat.

Ca sa deslusim mai bine dedesubturile povestii asteia, cred ca ar fi util sa o impartim in cateva bucati si sa le tratam pe rand, chiar daca ele sunt extrem de interdependente.

Deschiderea pietei medicale (repet, medicale! si nu de medicina de urgenta!), cred ca are putini adversari, si nu cred ca trebuie sa insist prea mult asupra motivelor pentru care eu sunt adeptul neconditionat al acesteia.

Tocmai de aceea, daca va intereseaza cateva argumente pe care le am, cititi in continuare, daca nu, asteptati episodul urmator.

Cu vreo 11 ani in urma, dupa ce a nascut-o pe fii-mea, nevasta-mea a avut niste probleme de santate. Mari. S-ar fi putut termina foarte rau. Dupa cezariana facuta in spitalul judetean Targoviste a facut infectie postoperatorie cu stafilococ auriu, infectie care a dus-o in pragul septicemiei. Depasit de situatie, medicul care o ingrijea a ridicat din umeri, si mi-a zis sa o duc intr-alta parte, caci el nu mai stie ce sa mai faca.

Iti inchipui ce traiam... in contextul in care eram militar, alegerea spitalului n-a constituit nici macar o secunda un semn de intrebare, cu atat mai mult cu cat unul dintre colegii mei de atunci mi-a spus ca sectia de ginecologie a Spitalului Militar Central e una foarte buna.

Sa nu o mai lungesc, de unde am dus-o la Bucuresti, gandindu-ma ca va muri, am scos-o din spital pe picioarele ei, cu aparatul reproducator intact!

Fac o paranteza, ca sa citez din wikipedia, profilaxia infectiior streptococice:

Profilaxia infecțiilor streptococice constă în:

*măsuri de igienă riguroasă în unitățile sanitare: spălarea meticuloasă a mâinilor după contactul cu pacienții, utilizarea mănușilor la contactul cu plăgile și mucoasele contaminate
*administrarea profilactică de antibiotice pre- și post-operator, pentru a preveni infecția plăgilor postoperatorii
*tratamentul prompt al tuturor infecțiilor streptococice, chiar și a celor superficiale, ale pielii și țesuturilor moi.



Intr-o discutie ulterioara externarii nevesti-mii, discutie pe care am avut-o cu medicul care o ingrijise, acesta mi-a marturisit ca secretul faptului ca nevasta-mea trecuse cu bine peste povestea aia este tocmai pasajul bolduit, si aceasta este mai mult meritul echipei de ingrijire, al asistentelor care o ingrijeau, care toaletau plaga...

Anii au trecut, cu mai bune sau cu mai rele pentru noi, pana intr-un moment in care nevasta-mea a avut alta problema de sanatate, era necesara o alta operatie. Cine? Raspunsul a fost bineinteles, medicul care o ingrijise si inainte, numai ca, surpriza! Medicul respectiv se mutase impreuna cu toata echipa medicala la o clinica privata! Chiar si asa, nevasta-mea merge la consultatie, medicul o consulta si apoi spune o cifra mare urmata de patru zerouri, pe mine mai ia ameteala, dar nevasta-mea imi spune ca nu se mai opereaza la stat nici daca o plateste cineva!

Ce sa-ti spun? ca locul ala nu are nici cea mai mica gara cu nimic din ceea ce stim noi ca inseamna asistenta medicala de stat? Cred ca e de prisos!

Si acum ajungem in sfarsit la miza discutiei noastre: Da-ti seama cat de frustrat am fost in momentul in care am aflat ca institutia aia, CNAS, nu deconteaza NIMIC din costul operatiei! NIMIC, intelegi? NICI UN LEU!!! fiindca operatia fusese efectuata intr-o clinica privata!

Gandeste-te cam cum m-am simtit eu, om care a muncit de la 18 ani, si a castigat toata viata destul de mult, implicit contributia mea la fondul de asigurari de sanatate a fost mai mare decat a, cred, 75% din romani, si nevasta-mea aflandu-se probabil in aceeasi situatie, gandeste-te cum m-am simtit, spuneam, cand nevasta-mea a fost tratata intocmai ca cel care in toata viata lui nu a contribuit la fondul ala!!!

De ce mama dracului CNAS nu zice in felul urmator: Bai fraiere de contribuabil! Pentru operatia aia eu decontez douazeci de milioane! Ai alternativa sa o faci la spitalul din Targoviste, sa stati cate doi in pat, sa mananci laturi, sa fie infectiile nozocomiale la ele acasa, sa ai parte de personal insuficient, sictirit, nepasator si care sta cu buzunarele larg deschise, sau daca nu-ti convine asta, poti sa te duci unde vrei matale, dar eu atat iti decontez! E problema talica daca vrei sa mai scoti niste bani din buzunar, fie sa platesti operatia in sine, fie sa platesti asigurarea medicala privata! Nu crezi ca sistemul avea o mare problema cand lua de la unii mai capabili si mai harnici, care castigau mai mult, si dadea unora care erau prea lenesi sau prea neputinciosi???

Si mai gandeste-te cum e cand diverse animale, ca oameni nu pot sa le spun, beau si mananca ca porcii, fumeaza ca serpii, singurul efort fizic pe care il fac este sa mearga din scara blocului pana la masina, si de la masina pana in magazin sau birou, dupa care la 30-40 de ani au sanatatea praf, si vor asistenta medicala gratuita, ca doar traim intr-un stat social, nu-i asa???

LA DRACU!!! SANATATEA COSTA!!! SI NU E NORMAL CA UNII SA PLATEASCA SI ALTII SA BENEFICIEZE DOAR ASA, PENTRU SIMPLUL MOTIV CA TRAIESC!!!

Sau ca sa-l citez pe un fost comandant de pluton de la parasutisti: "Cine-i prost, sa crape!", sau in situatia de fata: "Nu platesti, nu beneficiezi!"

In incheierea acestui prim episod, o sa-ti spun o chestie care mi-a ramas in minte din "Anatomia lui Grey". Dupa ce echipa de medici daduse cateva chixuri, unul dupa altul, nimeni nu mai vroia sa vina sa se interneze si sa fie tratat in spitalul Seattle Grace Mercy West Hospital. Continuarea o citesti aici, omul asta spune mai bine decat mine ce am eu de spus. Cititi si comentariile...

Va urma.

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
07-01-2012 04:25 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #19
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Daca tot te-ai bagat in seama (si iti multumesc pentru asta!) cu Legea 319/2006 si cu HG 355/2007, si fiindca se leaga de ce postez pe semperfidelis.ro o sa-ti spun ca iubesc prevederea din noua lege a santatii de la art. 21

"Art.21

Orice persoana fizica sau juridica, avand calitatea de angajator, este obligata sa asigure fondurile si conditiile necesare pentru:

a) efectuarea controlului medical periodic, conform normelor de sanatate publica si securitate in munca "


Edit: acum am vazut ca prevederea asta era si in legea in vigoare in acest moment, 95/2006, la art. 37, nici nu stiam de asta... formularea din legea noua este preluata cuvant cu cuvant din legea veche, inca un argument pentru luni, 15 ian, cand voi merge in audienta la domnul colonel Lucaciu, pentru povestea asta cu vizita medicala periodica!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
07-01-2012 07:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #20
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Continuam...
Episodul asta va fi scurt si s-ar putea sa credeti ca este off-topic, dar este un preambul la ceea ce va urma...




E util de vazut tot clipul, dar pe noi ne intereseaza intre 5.40 si 8.00


Sa nu-ti faci idoli din oameni in viata!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-08-2022 04:04 PM de Covalciuc Bogdan.)
07-01-2012 10:27 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283310
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029860
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25531
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318038

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro