Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proiect noua Lege a sănătăţii
Autor Mesaj
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #41
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
P.Florin Scris:: cum ar fi de exemplu daca s-ar face licitatii pe raioane de interventie, sau pe localitati, si la acele licitatii ar participa SMURD, Ambulanta, firme private, toate pe picior de egalitate?
LOL.
Asta este un fel de vis dintr-o lume corecta nu? toate pe picior de egalitate?
Uite, doar un simplu exemplu, chiar daca nu ma uit la televiziunile astea care sunt mai "c**ve" decat c***ele, din ceea ce am auzit:
-Popeye a zis ca firmele care vor asigura aceste servicii, in colaborare cu statul (SAJ,SMURD), vor fi sub stricta supraveghere a statului, atunci cand primesc din acele fonduri! (care sunt din banii nostri, nu?)
- Intr-o lume normala aceste firme trebuie sa prezinte ca au cu ce si sa respecte niste indicatori de calitate dati de catre stat, indicatori catre trebuie sa reprezinte la randul lor, cat mai bine normele internationale etc.
- O firma privata, are in vistierie 100.000.000 $, sa zicem. Cine ii va opri sa nu cheltuiasca banii aia de-am-pulea, sa ii bage in buzunare, sa faca niste achiztii de ochii lumii, cum se intampla si la stat ( in tot ce tine de stat) si sa ii termine pana la finalizarea contractului pe x ani, castigat la licitatia de mai sus, iar serviciile pe care le va oferi vor fi...mai deloc.
-Verificatorul si cel care se va asigura de supravegherea chestiei de mai sus, sa nu o ia la vale, este statul prin JUSTITIE. Popeye crede, si si-a exprimat de mai multe ori, parerea ca, JUSTITIA, cel putin la noi, cel mult numai la noi, este egala cu = 0!
- deci, cum poti sa tirmiti, pe cineva sa verifice firme cu bani multi, capabile sa se scape de toate chestiile pe care i le poti arunca in ochi, daca fura sau nu respecta standardele, cand cel pe care il trimiti, in ochii tai are o valoare egala cu zero?
Declaratii ca astea ne dau inapoi, ca oameni si ca tara si ca orice. Cum ai vrea ca oamenii care sunt profesionisti in anumite domenii sa mai aiba incredere in tine si-n ceea ce le propui, cand tu spui ca daca nu se respecta ceva, aia e, justitia nu te poate apara sau salva ori sa-i pedepseasca pe cei care gresesc.
Stiu foarte bine ca in alte tari, aceasta reforma care se vrea si la noi, functioneaza foarte bine. Statul avand niste parteneriate beton, pe care le tine sub control cu o mana de fier, iar lumea este multumita, si de-o parte si de alta.. Dar poate si pentru ca acolo, majoritatea oamenilor sunt din patura de mijloc si li s-au asigurat niste standarde de viata pe care, din buna credinta muncesc sa si le mentina.
Just my 2 cents.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-01-2012 03:32 PM de Coffeeman.)
11-01-2012 03:29 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #42
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Si iarasi ajungem la chestile alea hiperdiscutate, cat de hot e romanul, cat de proaste sunt guvernarile, cat de incapabili sau rauvoitori sunt politicienii, si iarasi o sa clamez faptul ca sunt un miliard de motive pentru care nu mai vreau sa contribui cu absolut nimic la bunul mers al trebilor pe-aciia, si iarasi o sa clamez ca de-abia astept sa-mi termin scoala, sa ma tirez si sa nu mai revin in Romania nici macar ca turist...

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
11-01-2012 03:38 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #43
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Nu am zis ca firmele sunt romanesti, cred ca piata este deschisa oricui vrea sa faca treaba asta. Era doar un exemplu, despre cum cel care trebuie sa aiba grija, nu are deloc incredere in fortele proprii. Smile

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-01-2012 03:57 PM de Coffeeman.)
11-01-2012 03:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
zuba Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Jan 2012
Locatie:
Thanks: 0
Given 2 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #44
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Domnule Parvu Florin,
Din pacate raspunsul la intrebarea mea nu se dorea a fi sugerat in ea. Nu ma refeream sub nici o forma la astfel de atitudini de solidaritate.
Vroiam doar sa aflu pareri pertinente din interiorul SMURD.
Nu am calitatea de pompier sau angajat in cadrul SMURD.
Sunt totusi cetatean al acestei tari, umilit, injosit, degradat dar intrigat.
Am considerat doar ca este un moment propice ca d-l presedinte Traian Basescu sa suporte consecintele actiunilor sale, si este doar de datoria noastra sa-l sanctionam ca atare.
Molea Adrian, 24 ani
11-01-2012 04:15 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman , Doru
{myadvertisements[zone_3]}
firewolf Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 103
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 12
Given 39 thank(s) in 20 post(s)

Mesaj: #45
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
(11-01-2012 03:11 PM)Parvu Florin Scris:  Daca te uitai pe documentul ala pe care l-am citat eu ai fi vazut ca oriunde in Europa acordarea asistentei medicale de urgenta nu este conditionata de statului de asigurat. Sunt vreo cateva tari, patru daca imi aduc aminte bine, si mi-e lene sa mai caut acum, unde dupa ce a fost rezolvata problema, exita coplata. Plus de asta, nici nu exista posibilitatea practica sa se itnample ce spui tu, adica o ambulanta privata sa refuze sa trateze un... sa zicem... pacient inconstient fara acte, de exeplu, fiindca nu va sti daca el este sau nu asigurat!
Orcum ar fi, si eu sunt de parere ca asistenta medicala de urgenta, in situatii in care viata pacientului e pusa in pericol, trebuie sa fie in continuare gratuita si garantata de stat, legea e evident perfectibila! Si da, mai sunt o multime de alte lucruri care nu sunt in regula la actuala lege, dar principiul fundamental si anume ca libera concurenta e buna, cred ca e deasupra oricarei discutii!

Si da, si eu sunt de parere ca sunt oaresce sanse ca legea sa esueze, dar din alte motive decat crezi tu, si anume datorita faptului ca statul s-ar putea sa nu fie capabil sa impuna niste standarde inalte si sa faca ca acestea sa fie respectate!

Si in privinta ambulantelor, ia hai sa-ti dau o idee (si-i o chestie care mi-a venit in minte asa... la prima strigare, si eu sunt doar un vag cunoscator al sistemului) despre cum ar putea rezolva CNAS si MS problema aia despre care tot vorbeste toata lumea, ca se vor bate ambulantele pe bolnav: cum ar fi de exemplu daca s-ar face licitatii pe raioane de interventie, sau pe localitati, si la acele licitatii ar participa SMURD, Ambulanta, firme private, toate pe picior de egalitate, cu angajamente foarte clare, toti functionand la standarde foarte clare, toti dand seama pentru orice esec in egala masura, spre exemplu, daca nu a ajuns ambulanta l aun caz in intervalul de timp impus prin contract, institutia care asigura asistent amedicala sa fie penalizata, la fel si daca personalul o da in bara! si pentru asta eu as impune ca fiecare ambulanta, indiferent cui apartine, sa fie dotata cu camera de supraveghere care sa inregistreze tot ce se intampla!
Eu imi mentin parerea ca trebuia lucrat doar la nivel de spitale acolo trebuia deschisa concurenta nu la nivel de prespital shi urgente.de ce de exemplu nu vine privatul sa infinteze spital de urgenta in zonele unde Smurdurile shi Ambulantele fac cate 100-150 de km la o interventie iti spun eu de ce pt ca este costisitor shi nerentabil. Sa nu mai vorbim ca nu avem medici suficienti nici pt ce avem daramite pt inca vreo 7,8 firme private
11-01-2012 04:27 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #46
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
zuba@
Imi cer iertare pentru tonul malitios, si nu pot decat sa ma bucur ca acest forum a ajuns sa suscite atata interes incat oameni care nu au treaba cu meseria asta posteaza aici! Asta inseamna ca el si-a atins macar o parte din obiective! Hei! Doru! Poti fi mandru!
In ceea ce il priveste pe domnul Basescu, putem noi discuta mult si bine despre tampeniile pe care le face domnia-sa, dar ati scapat din vedere un aspect esential, si anume faptul ca va adresati unor militari, adica unor oameni ale caror drepturi sunt restranse si care au mai putine posibilitati de a-si manfesta nemultumirile decat dumneavostra, cu toate ca societatea nu le mai ofera in compensatie nimic din ceea ce ar trebui sa le ofere in schimbul acestei situatii... O sa pun aceasta greseala pe seama tineretii si lipsei dumneavostra de experienta...

firewolf@
Da' statul de ce nu a construit spitale si sectii de urgenta acolo unde ambulantele si smurd-urile fac cate 100-150 de km, ba dimpotriva, a si desfiintat? Nu cumva din aceleasi motive pentru care probabil nu le va face nici privatul? Repet, ne place sau nu, dincolo de orice bune intentii si declaratii sforaitoare, santatea costa! si banii astia nu vin din neant sau dintr-o traista fara fund, si miza esentiala a acestei discutii, am spus-o si o repet, o reprezinta mai buna gestionare a banilor existenti, multi sau putin, cat vor fi fiind ei! Si cu asta o sa-i raspund si lui Coffeman, in principiu ai dreptate cu tot ceea ce spui, dar in cazul dializei s-a putut, si stii ca nu mint! De ce nu s-ar putea si in cazul medicinei de urgenta?
Si asta cu personalul insuficient, stii foarte bine ca e o falsa problema, fiindca tu insuti ai avut o referire la personalul medical care pleaca din tara! Si asta am mai spus-o si o mai repet! Teama cea mai mare a celor care se opun intrarii firmelor private pe piata medicinei de urgenta este faptul ca cei mai buni profesionisti vor parasi sistemul de stat, in momentul in care vor primi oferte de salarii la care nici nu indraznesc sa viseze acum. Hei, voi, paramedici, asistenti si medici (presupunand ca e vreun medic care citeste aberatiile astea!) care cititi randurile astea, va simtiti buni profesionisti? Da? Atunci ceea ce urmeaza sa se intample cu sistemul de sanatate din Romania ar putea fi o sansa indelung asteptata de voi! Sunteti gata sa faceti fata provocarii? Daca da, strigati cat va tin plamanii:

Sa vina privatii! Sa pot demonstra cat de bun sunt!

Edit: Daca e cineva care-si inchipuie ca volunarii care fac voluntariat la SMURD, cei mai multi studenti la medicina sau elevi sau absolventi de postliceale sanitare, fac ei voluntariat asa... din preaplinul inimii lor, sa se uite-n oglinda, sa traga o flegma, sa-si dea doua perechi de palme, dupa care sa revina in fata calculatorului! Cvasitotalitatea lor o fac fiindca in acest fel pot acumula o experienta pe care nu o pot acumula in alta parte, experienta abolut necesara in momentul in care emit pretentii la angajare pe bani multi, indiferent ca e in Romania, sau si mai probabil afara... A nu se intelege ca in acest fel le scad cumva meritele acestor oameni, dar vreau sa va fac sa intelegeti ca e vorba de un rationament extrem de practic!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
11-01-2012 05:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #47
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
(11-01-2012 05:26 PM)Parvu Florin Scris:  Hei! Doru! Poti fi mandru!

OFFTOPIC

Florin, putem fi mandri. Eu doar am bătut ţăruşul.

Multumesc!

Afla cum sa te comporti pe forum
11-01-2012 07:40 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
sandus21 Offline
Membru activ
***

Mesaje: 79
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 22
Given 18 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #48
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
in sfarsit , cred ca ne bucuram cu totii !!! avem din nou sansa la viata!!!

Cele 5 porunci ale vietii :
1. Sa nu gandesti
2. Daca gandesti, sa nu spui
3. Daca spui, sa nu scrii
4. Daca scrii, sa nu semnezi
5. Daca semnezi, sa nu te miri.
13-01-2012 07:02 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #49
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Da, uite cam cat de mare e sansa asta!

"Am ramas, si-am ramas degeaba...! cum s-ar zice..."

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-08-2022 04:20 PM de Covalciuc Bogdan.)
29-01-2012 03:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #50
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
În sfârșit, legea sănătății are șanse să intre într-o dezbatere adevărată, dar primul eșec nu înseamnă că privatizarea trebuie abandonată cu totul.

Privatizarea serviciilor de urgență ar fi complicată din mai multe motive:

1. Spre deosebire de cazul spitalelor, în cazul urgențelor nu pacientul alege furnizorul de servicii și “dispeceratul”. Deja, cel mai important avantaj al competiției libere dispare.

2. Urgențele nu ar fi plătite de casele private de asigurări, capabile să introducă un filtru suplimentar, ci “de la buget”. Dispare și al doilea avantaj al competiției libere.

3. Însă, cel mai important lucru este că sistemul de acum funcționează bine, iar o schimbare ar presupune prea multe riscuri, fie că sunt de concept fie de aplicare. Cât timp, lucrurile funcționează eficient, deschiderea pieței urgențelor nu e o – pardon – urgență.

Înseamnă asta că toate serviciile private finanțate public ar fi dăunătoare? Argumente pro și contra sunt multe, dar exemple sunt puține.

Unul este stomatologia. Aici, costurile per medic sunt de patru ori mai mici decât în sistemul public iar câștigurile – de două ori mai mari. Raportul de eficiență de unu la opt nu poate fi justificat doar prin presupusa “complexitate” a intervențiilor din sistemul public. Însă stomatologia nici nu are pretenția de “universalitate”. Cu siguranță, într-un sistem de de decontări prin casa de sănătate ar fi ajuns să coste mai mult

Iată însă un studiu de caz destul de puțin cunoscut: În 2004, a început liberalizarea serviciilor de dializă, adică au fost acceptați operatori privați la decontare. Prețurile au scăzut de la 140 de euro pentru o ședință de hemodializă la doar 110, adică cu mai mult de 20%. Calitatea serviciilor a crescut incredibil. Apoi, din 2005 până acum, prețurile au crescut cu doar 10 euro, la 120 de euro. Deci, cu 1,5% pe an, mai lent decât inflația din zona euro și mult sub ritmul de creștere a salariilor, care între timp s-au dublat.

Există însă și contraexemple: îngrijirile la domiciliu sunt aproape monopolizate de o firmă care primește trei sferturi dintre decontările casei de asigurări și care nu se jenează să raporteze un profit cât jumătate din cifra de afaceri. Într-o activitate intensivă în muncă, această marjă nu poate fi explicată prin mecanismele pieței. Oricând va fi cineva dispus să facă treaba mai ieftin sau să ofere servicii mai bune de aceiași bani. În cazul de față, “avantajul competitiv” este rețeaua de informare și vânzări, care are acces la pacienți ușor-de-convins înainte ca aceștia să afle că au mai multe opțiuni. Urmează prestarea de servicii fictive, chiar și după decesul pacientului, sub ochii îngăduitori ai singurei case de aigurări!

Vestea bună este că, în cazul existenței caselor de sănătate concurente, aproape nimeni nu ar lucra cu un astfel de furnizor de servicii, de teamă să nu-și piardă o parte din pacienți.

Vestea proastă…


Continuarea pe http://www.riscograma.ro/5454/un-exemplu...ile-cu-20/

Intr-alta ordine de idei, azi am fost sa ma interesez cum fac sa am din nou asigurare de sanatate dupa ce am fost dat afara de la slujba acum cateva luni. Cu ocazia asta am aflat un lucru care pe mine, persoana cu convingeri doctrinare liberale ma sidereaza (nu vreau ca afirmatia asta sa fie deloc asimilata ideii ca as vota cu liberalii, in Romania, de cele mai multe ori partidele nu au nici cea mai mica legatura cu doctrina la care se raporteaza!).

Si lucrul ala despre care va spuneam ca ma sidereaza este faptul ca singurul lucru pe care trebuie sa-l fac (eu sau oricine altcineva care nu are slujba!) este sa aduc niste hartii de la nevasta-mea de la serviciu, sa platesc vreun milion juma pentru lunile cat nu am mai avut asigurare si dupa aia sunt co-asigurat pe asigurarea nevesti-mii, FARA CA EI SA I SE OPREASCA BANI IN PLUS PENTRU ASIGURAREA MEA!!!, deci eu voi beneficia de niste servicii fara a plati deloc pentru ele!!!

Cu alte cuvinte, mentalitate comunista de tipul :"De la fiecare dupa posibilitati, fiecaruia dupa nevoi!"
Pai va mai mirati ca s-a ajuns in situatia asta, cand unii (putini!) muncesc sa intretina pe altii (multi!) neputinciosi sau pur si simplu lenesi???

Domnilor politicieni care ati condus Romania in ultimii 22 de ani!!! Luati-va statul asta social si bagati-vi-l in @@@!!!

Noua lege, daca ar fi fost aplicata, ar fi corijat, macar la nivel minim situatia asta: ca sa fii co-asigurat, persoanei care te lua pe asigurarea ei i se retinea si pentru tine CAS ca pentru un salariu minim pe economie!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
31-01-2012 04:37 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411528
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283604
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029908
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25547
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5375
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9456

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro