Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uniformele pompierilor militari romani 1848...
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #61
RE: Uniformele pompierilor militari romani 1848...
Uniforma pompier militar- 1876

[Imagine: screenshot-525.png]
foto: colecția Emanuel ERENA

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
03-10-2020 06:29 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Subofițer pompier , SPGFire , Pompier leneș , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #62
RE: Uniformele pompierilor militari romani 1848...
Maior Petre Petaleanu, în tinută de ceremonie model 1930, cu znacul pompierilor din 1935

[Imagine: screenshot-924.png]
foto: colecția Emanuel ERENA
Citat:Petaleanu V. Petre a făcut parte din Comitetul de redacție al Buletinului pompierilor, începând cu anul 1929. Ofițer artilerist, acesta s-a transferat în Jandarmerie. Pe 4 octombrie 1924 acesta era mutat, la cerere, din Regimentul 4 Jandarmi în Inspectoratul Pompierilor Militari (Decret publicat în „Monitorul Oastei” nr. 56/ 5 octombrie 1924, p. 1002). În 1925 este mutat la Compania de pompieri București. Ulterior, va fi redactor al publicației Buletinul Pompierilor, dar nu va figura la ofițeri activi, fiind ofițer de rezervă, inclusiv în imaginea din prezentul articol (înaintările în grad se puteau realiza în rezervă, de asemenea).
Amintim că în epocă ofițerii de pompieri erau extrem de puțini ca număr. În 1938, în tot corpul pompierilor militari din țara noastră existau doar 17 ofițeri activi confirmați în specialitatea pompieri (mai existau și alții, neconfirmați în specialitate): 3 locotenenți-colonei, 3 maiori, 10 căpitani și 1 locotenent. Ca armă de bază aceștia erau de obicei artileriști întrucât nu exista o școală de ofițeri pompieri. Aceștia erau transferați din artilerie, pompierii fiind mult timp o specializare a artileriei.
Uniforma este model 1930, cu accesoriile purtate conform regulamentului din 1934. Între 1930-1941 ofițerii din toate armele de uscat aveau 3 uniforme de bază: kaki, albă și una de culori diferite, în funcție de armă. Dar prin combinarea accesoriilor (centuri, epoleți, pantaloni de cizmă sau de pantof, coifură diferită, adică șapcă sau ceva specific armei, în cazul nostru, coiful) se ajungea la 20 ținute (21 la cavalerie). Pompierii aveau uniforma de culori diferite aproape la fel ca a artileriei. Tunica era de culoare maro, pantalonii erau negri. Această uniformă, prin schimbarea accesoriilor,
se putea purta ca ținută de ceremonie, de serviciu (până în 1941 prin ținută de serviciu se înțelegea o mică ținută de ceremonie; din acel an, capătă sensul de ținută purtată zilnic, azi ținuta de reprezentare), zilnică în afara serviciului, de seară, de gală și de mare gală.
În imaginea de față avem ținuta de ceremonie, la care se purta coiful specific la pompieri, epoleți cu franjuri, centură de fir cu pafta cu semnul de armă al artileriei, leduncă. Gradul de maior este indicat prin steaua de la epolet și prin tresele de la manșete. Dolmanul, purtat aici pe umăr, regulamentar, ținea locul mantalei, la ținuta de ceremonie. La gât are znacul aniversar, realizat în 1935, cu ocazia centenarului pompierilor militari din București și Iași.
Zilnic însă era purtată uniforma kaki, cu veston cu revere, șapcă, cu petlițe și epoleți de culoare roșu-foc cu margini negre, banda șepcii, vipuștile și lampasul de culoare roșu-foc.
În imaginea prezentată, maiorul P.V. Petaleanu poartă următoarele decorații, de la stânga la dreapta:
- Ordinul Național Steaua României în grad de cavaler, pentru militari (cu spade);
- Ordinul Coroana României în grad de ofițer și în grad de cavaler, ambele pentru militari (cu spade);
- Serviciul credincios, clasa I, modelul II;
- După ele nu se mai pot distinge, deoarece sunt acoperite de dolman;
Primele trei ordine vizibile (Steaua României și cele două Coroana României) sunt varianta model 1932.

Bibliografie:
- „Monitorul Oastei”, „Monitorul Oficial”;
- ***, Nouile uniforme ale Armatei Române, Editura Ziarului „Universul”, București, 1931;
- ***, Ministerul Apărării Naţionale, Regulamentul asupra „Descrierii uniformelor în armată”, Bucureşti, f. e., 1934.


autor: Nicolae Adrian ALEXE,
muzeograf Muzeul ASTRA - Sibiu
SURSA INFO : Revista ”Pompierii Români” numărul 1 - 2021

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-10-2022 07:31 PM de Covalciuc Bogdan.)
15-04-2021 06:24 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Subofițer pompier , SPGFire , Pompier leneș , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #63
RE: Uniformele pompierilor militari romani 1848...
Caporal pompier alarmând militarii pentru intervenția la foc - Timișioara 1937

[Imagine: screenshot-1683.png]
„Albumul pompierilor români”, Col. Dr. Ing. Stelian Duduș, M.m. Emanuel Erena, București, 2014
SURSA foto : https://imagoromaniae.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-10-2022 07:30 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier leneș , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283354
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029863
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25534
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318068

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro