Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #157
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Locotenent-colonel Vasile Marin -Mai mult de 2000 de tineri soldaţi au învăţat de la el secretele meseriei de pompier

[Imagine: Pompier_Moreni_Vasile_Marin.jpg]

Citat:S-a luptat cu flăcările, a înfruntat ape dezlănţuite, ziduri de zăpadă, pământ ucigaş. A condus personal peste 600 de intervenţii. A salvat sute de oameni. Mai mult de 2000 de tineri soldaţi au învăţat de la el secretele meseriei de pompier.
Acum 26 de ani, locotenentul Vasile Marin, proaspăt ieşit de pe băncile şcolii de ofiţeri, păşea, plin de speranţe, dar şi cu o uşoară strângere de inimă, pe poarta cazărmii pompierilor militari din Moreni. Se prezenta la datorie. Chiar a doua zi, a primit botezul focului. Prima alarmă de luptă. În comuna I.L. Caragiale ardea casa unei bătrâne bolnave, imobilizată la pat. Flăcări mari lingeau acoperişul, o perdea de fum gros înconjura pereţii, iar din locuinţă se auzeau strigătele nefericitei femei. Locotenentul, urmat de câţiva soldaţi, a intrat în casa incendiată. Militarii au reuşit s-o scoată afară pe bătrână, cu tot cu pat. Au urmat alte şi alte intervenţii pe firul anilor. Unele foarte dramatice. Cu siguranţă, ofiţerul, astăzi locotenent-colonel şi comandant al Detaşamentului de Pompieri Moreni din judeţul Dâmboviţa, are ce povesti nepoţilor, dar şi jurnaliştilor. Câteva situaţii, cu multă încărcătură, dar cu final fericit, i-au rămas bine întipărite în minte. „La 20 de kilometri mai sus de Moreni, în comuna Vişineşti, a luat foc o casă în care locuia o femeie în vârstă de 80 de ani. Totul ardea cu putere, de la acoperiş până la beci, inclusiv. Mi-aduc aminte că subsolul casei era plin cu jăratic. În camera aflată deasupra pivniţei se găsea bătrâna. Duşumeaua camerei, făcută numai din lemn, a cedat şi s-a prăbuşit în beci, cu femeie şi tot mobilierul, pe stratul gros de jăratic. Cum mai ţipa biata bătrână, acolo, în mijlocul flăcărilor! Am acţionat rapid! Intervenţia a fost foarte dificilă, dar am reuşit s-o salvăm pe femeie. Am prins-o cu nişte centuri şi am tras-o afară. Şeful postului de poliţie din comună, venit să ne ajute, şi câţiva militari în termen au suferit arsuri" rememorează, uşor îngândurat, locotenent-colonelul Marin. Privirile îi alunecă pe harta judeţului Dâmboviţa, unde vede numele unei localităţi, Valea Lungă.
Altă misiune, încă o viaţă salvată. Un sătean îşi ajuta un vecin la puţul din curte. Fântâna, ce avea aproape opt metri adâncime, secase, aşa că omul săpa cât mai adânc, să dea de apă. La un moment dat, un morman de pământ s-a prăbuşit peste sărmanul muncitor. „Domnule, bărbatul, un tip viguros, a fost norocos. Deşi, cam o tonă de pământ a căzut peste el. Probabil, felul cum s-a prăbuşit solul şi poziţia în care se găsea l-au ajutat. A avut şi aer. Când am ajuns cu gărzile de intervenţie la faţa locului, se auzea înfundat cum omul striga după ajutor. Am introdus un furtun, ca să aibă aer destul, şi ne-am apucat să îndepărtăm pământul căzut. Am lucrat contracronometru, fiecare minut era preţios pentru victimă. Ne temeam să nu se asfixieze. După 40 de minute, l-am scos. Omul nu avea nici măcar o zgârietură. În afară de şocul suferit, n-a păţit nimic. De aceea, nici nu a vrut să fie transportat la spital" spune experimen­tatul ofiţer de pompieri. Totuşi, cea mai dramatică intervenţie la care a participat, o situaţie cum numai în filme poate fi întâlnită, a avut loc acum doi ani. Un accident foarte grav la o trecere de cale ferată cu barieră, în comuna I.L. Caragiale. Un tren de marfă a trecut în viteză, bariera nu era coborâtă, şi a lovit în plin o maşină şi un camion care treceau peste calea ferată. Camionul doar s-a răsturnat, dar autoturismul a fost împins de garnitură aproape 800 de metri. În maşină se aflau trei femei şi un bărbat. Una dintre femei, în vârstă de 60 de ani, a murit la impact. „Trenul a rupt pe jumătate un podeţ şi s-a oprit. Peste maşină s-au răsturnat un vagon plin cu cărbune şi locomotiva. De la subunitate, am plecat la locul accidentului cu o autospecială de descarcerare şi o ambulanţă S.M.U.R.D. Autoturismul nu se vedea, îl înghiţise cărbunele din vagon, dar se auzeau gemetele răniţilor. Două tone de cărbune le-am îndepărtat, în mare parte, doar cu mâinile. S-a lucrat foarte greu. Ne-a ajutat şi un excavator. Toată operaţiunea a durat patru ore. Cele trei persoane care au supravieţuit accicentului, două femei şi un bărbat, au fost salvate şi apoi transportate la spital. Mai rar asemenea intervenţie!" mai spune locotenent-colonelul Marin. A stins şi un incendiu izbucnit la Penitenciarul Mărgineni, în incinta fostei fabrici de mobilă a închisorii. Flăcările ameninţau să se extindă la blocurile de deţinere şi se punea problema evacuării celor 1.500 de deţinuţi. De teamă, condamnaţii urlau şi zbierau în celule. După patru ore, incendiul a fost stins, fără să fie nevoie de evacuare. Comandantul „salamandrelor" din Moreni şi-a dorit de copil să fie militar. „Am făcut armata la Interne, la trupele de securitate, cum era înainte de 1989 şi am prins gustul vieţii militare. Cineva din familie m-a sfătuit să devin ofiţer de pompieri şi nu regret niciun moment. Îmi place foarte mult meseria de pompier, se face cu inima şi cu sufletul" conchide şeful pompierilor militari din Moreni, pentru care, de 26 de ani, aceeaşi cazarmă i-a devenit a doua casă.

Cătălin Eftene
SURSA : http://www.revistapentrupatrie.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-11-2014 10:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: apca2003 , maf150 , MARIUS N , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 05-11-2014 10:01 PM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029847
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25519
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5351
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9443
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318013
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145389
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108173

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro