Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompier sau politist ? Transfer intre arme .
Autor Mesaj
autom Offline
Membru junior
**

Mesaje: 26
Alăturat: Feb 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 12 thank(s) in 7 post(s)

Mesaj: #21
RE: Pompier sau politist?
(22-08-2013 02:37 AM)razvanb9 Scris:  Buna ziua.
As vrea sa imi spuneti parerea dumneavoastra in legatura cu cele doua meserii (ca si ofiter) , unde este viata mai buna, care ofera mai multe satisfactii profesionale, unde este coruptie mai putina ?

(22-08-2013 08:30 AM)Homefire Scris:  Citeste deviza celor doua meserii ...si incearca sa vezi in care te regasesti .

Politist : LEX ET HONOR (LEGE ŞI ONOARE)

Pompier : AUDACIA ET DEVOTIO (CURAJ ŞI DEVOTAMENT).

Nu cred ca poate sa gandeasca asa de profund ( nu vreu sa il jignesc dar cred ca nu are varsta marelor experiente de viata).

Putini politisti sunt cu adevart curajosi. Eu se ,,ascund,, in spatele legilor care de multe ori sunt ori neaplicabile ori incomplete. Deci o bila neagra insasi din moto-ul meseriei lor. Onoare, chiar ma face sa rad . Folosirea acestei notiuni la politisti mi se pare o naivitate. Stie toata lumea ce inseamna onoarea la ei.

Despre noi: Da, este nevoie de mult curaj. Este nevoie de inventivitate si gandire tehnica. Este nevoie de iubire si devotamant fata de oameni. Este nevoie de munca multa. Este nevoie sa investesti in echipa cu care lucrezi. Este nevoie sa dai de la tine. CE primesti in schimb? Totul si nimic. Nimic daca te raportezi la renumeratie, totul daca te uiti la privirea celor salvati..............

In concluzie, daca as fi fost , din nou, in postura de a alege, tot POMPIER m-as fi facut.

Fiecare este liber sa aleaga si sa isi caute drumul in viata. Cauta sa mergi la Isu de la tine din judet. Cauta sa vb cu comandantul, explica-i ce te nedumereste, roaga-l sa te ajute sa vezi ce inseamna cu adevarat o cariera barbatesca. Sigur vei vedea viata cum este ea si vei intre in randurile noastre. Garantez asta.

Un lucru e clar, VIATA arata altfel din cabina unei autospeciale de pompieri, total diferita de cea din autoturismul de politie.

Scuze daca am jignit pe cineva cu aceste postari ale mele.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-09-2013 08:05 AM de Covalciuc Bogdan.)
22-08-2013 10:19 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: dragos
{myadvertisements[zone_3]}
razvanb9 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 4
Alăturat: Aug 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #22
RE: Pompier sau politist?
Va multumesc pentru pareri! Eram foarte hotarat sa incep pregatirea pt politie pana am dat de forumul dumneavoastra si m-a pus serios pe ganduri, dedicatia si profesionalismul unora dintre dumneavostra m-a impresionat placut. Astept in continuare sfaturi!
22-08-2013 01:05 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
autom Offline
Membru junior
**

Mesaje: 26
Alăturat: Feb 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 12 thank(s) in 7 post(s)

Mesaj: #23
RE: Pompier sau politist?
(22-08-2013 01:05 PM)razvanb9 Scris:  Va multumesc pentru pareri! Eram foarte hotarat sa incep pregatirea pt politie pana am dat de forumul dumneavoastra si m-a pus serios pe ganduri, dedicatia si profesionalismul unora dintre dumneavostra m-a impresionat placut. Astept in continuare sfaturi!

Cateva intrebari, acum ca te-ai dat un pic de partea noastra:

De ce vrei cariera militara? Ce te atrage? Sunt si privatiuni, stii asta, nu?
MAi stii ca atunci cand intri in breasla pompierilor, trbuie sa te dedici total, nu?
CA nu trebuie sa eziti. Nu trebuie sa dai inapoi............ Nu trebuie sa faci parte din cei lasi.

Daca ai o cat de mica indoiala vizavi de tenacitatea si caracterul tau, alege altceva. NOI avem nevoie NUMAI de oameni pe care ne bazam.

Chit ca este in spatele nostru sa tina de linie sau sa hotarasca de pe margine unde si cum sa actionam........

Asteptam raspunsuri la intrebarile fromulate. Te rog......
22-08-2013 02:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
razvanb9 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 4
Alăturat: Aug 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #24
RE: Pompier sau politist?
(22-08-2013 02:34 PM)autom Scris:  Cateva intrebari, acum ca te-ai dat un pic de partea noastra:

De ce vrei cariera militara? Ce te atrage? Sunt si privatiuni, stii asta, nu?
MAi stii ca atunci cand intri in breasla pompierilor, trbuie sa te dedici total, nu?
CA nu trebuie sa eziti. Nu trebuie sa dai inapoi............ Nu trebuie sa faci parte din cei lasi.

Daca ai o cat de mica indoiala vizavi de tenacitatea si caracterul tau, alege altceva. NOI avem nevoie NUMAI de oameni pe care ne bazam.

Chit ca este in spatele nostru sa tina de linie sau sa hotarasca de pe margine unde si cum sa actionam........

Asteptam raspunsuri la intrebarile fromulate. Te rog......


Stiu despre privatiuni deoarece am avut un cunoscut care lucreaza ca si pompier si nu mi se par de nesuportat. As vrea o cariera militara pentru ca imi place sa ajut, sa ma implic, nu sa stau deoparte. Nu vreau sa ma alatur multimii si sa fac o facultate care nu ma atrage doar pentru ca ''acolo merge toata lumea'' si apoi sa lucrez intr-un birou toata viata, intr-o monotonie continua, chit ca poate banii sunt mai multi dar ei nu aduc intotdeauna fericirea.
EU vreau o viata palpitanta, vreau cand ma pun seara in pat sa fiu mandru de mine si sa am satisfactia ca datorita mie cineva este ferit de pericole. Vreau cand ma trezesc dimineata sa nu stiu ce ma asteapta in acea zi dar orice ar fi nu voi da inapoi. Si trag nadejdea ca sunt un om pe care altii se pot baza, nu am un caracter slab si niciodata nu m-am dat in spate din fata pericolului.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-09-2013 08:05 AM de Covalciuc Bogdan.)
22-08-2013 03:46 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru
{myadvertisements[zone_3]}
autom Offline
Membru junior
**

Mesaje: 26
Alăturat: Feb 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 12 thank(s) in 7 post(s)

Mesaj: #25
RE: Pompier sau politist?
Te contrazici tinere!

Te rog hotaraste-te in ce vrei.

(22-08-2013 02:37 AM)razvanb9 Scris:  ............ unde este viata mai buna, ...............
22-08-2013 04:00 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
razvanb9 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 4
Alăturat: Aug 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #26
RE: Pompier sau politist?
(22-08-2013 04:00 PM)autom Scris:  Te contrazici tinere!
Te rog hotaraste-te in ce vrei.
(22-08-2013 02:37 AM)razvanb9 Scris:  ............ unde este viata mai buna, ...............

Ma refeream la cele doua arme si nicidecum la viata personala ci la viata in unitate, sefi, dotari, etc.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-09-2013 08:07 AM de Covalciuc Bogdan.)
22-08-2013 04:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
autom Offline
Membru junior
**

Mesaje: 26
Alăturat: Feb 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 12 thank(s) in 7 post(s)

Mesaj: #27
RE: Pompier sau politist?
(22-08-2013 04:16 PM)razvanb9 Scris:  Ma refeream la cele doua arme si nicidecum la viata personala ci la viata in unitate, sefi, dotari, etc.

La politie este mult mai simplu si usor. La pompieri este mult mai frumos si provocator.
22-08-2013 04:29 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
politist_politist Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Aug 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #28
RE: Transfer de la politie la pompieri
sunt si eu curios de ce credeti ca e mai bine in politie decat la pompieri...doar pentru ca politia e demilitarizata???si intr-o parte si in cealalta sunt sefi si se comporta la fel. revin si spun, cati dusmani isi face un pompier si cati un politist dealungul carierei???dar pana la urma v-as ruga sa facem un exercitiu de imaginatie si sa argumentam care sunt dejazantajele si avantajele intre cele 2 structuri...chiar mi se pare o discutie interesanta
08-09-2013 11:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #29
RE: Pompier sau politist?
De ce ar alege un tanar meseria de politist ?
De ce ar alege un tanar meseria de pompier ? Grele intrebari !

De ce politist ...ca sa faca orasul in care locuieste un loc mai bun, mai sigur... ca sa aduca liniste sufleteasca oamenilor ale caror rude au fost ucise, violate, talharite, lovite.... ca sa-l sanctioneze pe dementul ce-si conduce masina ca un descreierat ....siguranta job-ului .Probabil ca acestea ar trebui sa fie motivele pentru care un tanar se indreapta spre meseria de politist....
Un politist prezenta meseria de politist asa
Citat:se cere sa se poata lupta cu tipi mult mai puternici decat el, dar fara sa-si sifoneze imbracamintea si fara sa foloseasca forta. Daca o incaseaza este un "fricos" si un "pampalau", iar daca-i scapa vreo palma vreunuia dintre acestia, atunci este o "bruta" si un "agresor".
De cele mai multe ori trebuie sa ia, intr-o secunda, o hotarare pentru care altii reflecteaza bine, luni de-a randul, sa fie si asistent social, preot, psiholog, diplomat, un dur, dar si un gentleman.

DE ce pompier ....O meserie onorabila, nobila, intr-un domeniu dinamic si plina de satisfactii profesionale cu o pregtire profesionala solida ....o meserie altruista ...o meserie in care hotararile pe care le iei sunt la secunda ...o meserie care salveaza vieti ...o meserie in care poti deveni instantaneu erou ....cea mai respectata dintre profesiile din Romania.....
In rest...unele persoane vad meseria de pompier astfel
Citat:…meseria de pompier e una nebuna , trebuie sa fi putin sarit de pe fix sa te bagi in asa ceva . Sa nu vezi in fata decat la 10 cm, sa mergi la intoarcere pe furtun ca nu vezi nimic, sa ramai fara aer comprimat in timpul unui incendiu intr- o caldire care arde, sa ti se rupa coarda de salvare la etajul sase al unui bloc sau pur si simplu sa ti se topeasca casca de la caldura, sa descarcerezi persoane zdrobite si mutilate , sa-ti pui viata in pericol pentru un animal ...
Ce este mai bine ....pompier sau politist ? Grea intrebare ... eu am ales pompier ...si fac aceasta meserie de 20 de ani .

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
14-09-2013 08:53 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Zava
{myadvertisements[zone_3]}
ionut_blue Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Oct 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #30
RE: Pompier sau politist?
A reusit cineva un transfer de la ISU la Politie in 2013?
22-10-2013 08:58 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029850
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25524
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5357
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9446
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318015
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145390

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro