Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
S.P.S.U. NEI FIRE PROTECTION Bucuresti
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #1
S.P.S.U. NEI FIRE PROTECTION Bucuresti
[Imagine: screenshot_167.png]

Citat:Este o companie care ofera servicii specializate in domeniul securitatii la incendiu, avand ca domeniu principal de activitate “activitati de lupta impotriva incendiilor si de prevenire a acestora” – cod CAEN 8425;

NEI FIRE PROTECTION este membra NEI HOLDING (http://www.neiholding.ro);

Compania este avizata pentru infiintarea serviciului privat pentru situatii de urgenta constituit ca societate comerciala – categoria a V-a – aviz nr. 1570166 din 09.08.2012

Compania este avizata pentru sistemul de management al calitatii in domeniul nuclear din 24.06.2015

Este membra a Asociatiei pentru Securitate la Incendiu (http://www.asociatia-asi.ro), asociatie profesionala, deschisa tuturor celor care activeaza in domeniu, prin intermediul careia putem asigura servicii conexe care sa acopere toata gama de servicii specializate in domeniul securitatii la incendiu.

Asociatia pentru Securitate la Incendiu este membra a East Central European Fire Protection Corporation (ECEUFIRE), semnatare fiind Cehia, Slovenia, Ungaria, Ukraina, Romania (http://www.eceufire.com);

S.C. NEI FIRE PROTECTION S.R.L. asigura totalitatea serviciilor necesare pentru integrarea masurilor tehnice şi organizatorice, planificate şi realizate conform legislaţiei în vigoare, în scopul asigurării identificării, evaluării, controlului şi combaterii riscurilor de incendiu, informării salariaţilor asupra acestora, antrenarii pentru evacuare si salvarea bunurilor precum şi intervenţia operativă pentru salvarea persoanelor aflate în pericol, stingerea incendiilor şi limitarea efectelor acestora folosind atat personalul dumneavoastra si mijloacele tehnice din dotarea obiectivelor care vor face obiectul contractului, cat si personal si mijloace tehnice asigurate de societatea noastra.





Citat:NEI Fire Protection asigura interventia operativa cu ajutorul autospecialelor PSI pentru salvarea persoanelor aflate in pericol, stingerea incendiilor si limitarea efectelor .

AUTOSPECIALA RENAULT 230 MIDLINER

[Imagine: municipalutility_machinery_fire_truck_RENAULT_MID.jpg]

(Aceasta autospeciala nu este disponibila, fiind alocata intr-un sector de competenta dintr-un obiectiv industrial)

Caracteristici tehnice generale:

Rezervor de apa: 2,4 mc
Rezervor de spuma: 600 l
Mod de actionare: Diesel
Viteza maxima, km/h: 120 km/h
Putere: 230 cp
Capacitate cilindrica: 6000 cmc
Sarcina utila: 15000 kg
Locuri: 9
1 sofer pompier
1 sef echipaj
7 servanti
AUTOSPECIALA MERCEDES 1625 (disponibila)

[Imagine: screenshot_168.png]

Caracteristici tehnice generale:

Rezervor de apa: 5000 l
Rezervor de spuma: 520 l
Mod de actionare: Diesel
Tractiune 4×4
Putere: 250 cp
Capacitate cilindrica: 6000 cmc
Sarcina utila: 16000 kg
Echipaj: 3 servanti
FURTUN PENTRU ACTIONARE RAPIDA 50 m
POMPA ZIEGLER TLF 24/50-5 ,2400 I/MINUT
TUN DE APA
Masinile sunt dotate conform STAS pentru interventii la incendiu

LINK http://www.neifire.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
15-01-2016 08:00 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #2
RE: S.P.S.U. NEI FIRE PROTECTION Bucuresti
Spectatorii de la Teatrul „Toma Caragiu“, paziti provizoriu cu masina de pompieri

[Imagine: l_83125.jpg]

Citat:Conducerea Teatrului „Toma Caragiu“ Ploieşti a găsit o soluție provizorie în vederea redeschiderii sălii de spectacole. Aceasta a fost închisă la sfârşitul anului trecut, din cauza nerespectării unor prevederi în ceea ce privește siguranța în caz de incendii, în contextul modificării legislației în domeniu, după incendiul devastator de la Clubul Colectiv din București.
„Teatrul a depus toate eforturile pentru a rezolva ceea ce ni s-a impus. Am respectat cerințele Inspectoratului pentru Situații de Urgență și suntem aproape de finalizare a unei prime faze a rezolvării problemelor. Este vorba despre închirierea unei autospeciale de pompieri care se află în spatele sediului teatrului. Aceasta va fi parcată în permanență și va fi cuplată la sistemul de stingere a incendiilor pe toată durata unui spectacol. Este o fază intermediară rezolvării definitive a problemei teatrului printr– o investiție amplă. Aceasta va fi de durată și nu putem ține închisă sala teatrului până atunci”, ne-a precizat noul manager al teatrului, Mihaela Rus. Conducerea instituţiei speră ca spectacolele să se reia weekendul viitor. În momentul de față mai trebuie clarificate o serie de detalii cu ISU Prahova. „Depindem de un studiu al documentației și de un aviz din partea ISU. Noi am făcut tot ce ni s-a cerut de către această instituție pentru a redeschide sala”, ne-a mai precizat interlocutoarea noastră.
În prezent este definitivată documentația în vederea redeschiderii sălii de spectacole, până la rezolvarea definitivă a problemei. Mai exact, este nevoie de amplasarea unui rezervor de apă, la subsolul clădirii, cu o capacitate de 160 mc – și a unor pompe mai puternice. Deocamdată se lucrează la studii și la un deviz al cheltuielilor pentru această investiție. “Motivul pentru care teatrul nu a avut autorizație a fost acela că debitul pe rețeaua de apă nu a fost suficient să alimenteze și rețeaua de hidranți și cea de drencere (n.n. – instalaţii de perdele de apă) aflate deasupra scenei. De aceea s-a realizat o lucrare de separare a celor două sisteme: de hidranți și de drencere, astfel încât primul să rămână în continuare alimentat din rețeaua publică, iar pentru rețeaua de drencere s-au făcut racorduri speciale pentru mașina de pompieri. Autospeciala este racordată la hidranții exteriori din spatele sediului teatrului și, în caz de incendiu, va pompa apă în rețeaua de drencere. Soluția finală va consta în realizarea unui spaţiu prevăzut cu pompe în subsolul teatrului și amplasarea, tot la subsol, într-o încăpere, a unui rezervor mobil cu apă, racordat la rețea”, ne-a precizat directorul adjunct economic al teatrului, Adriana Codescu. La începutul lunii noiembrie 2015, Teatrul „Toma Caragiu” a suspendat spectacolele cu public de la sediul instituției, având în vedere că aceasta nu îndeplinea toate cerințele legislative în vederea asigurării securității la incendiu. După incendiul devastator de la Clubul Colectiv din București, de pe 30 octombrie 2015, în urma căruia zeci de oameni au murit și peste 100 au fost răniți, legislația s-a schimbat, instituțiile de spectacole care aveau probleme din acest punct de vedere fiind obligate să-şi închidă porțile până la soluționarea lor. În consecință, la Ploiești, o parte dintre spectacolele de teatru sunt prezentate pe scena Filarmonicii „Paul Constantinescu“. Și Casa de Cultură a Sindicatelor s-a închis la sfârşitul anului trecut tot din cauza neregulilor în privința securității la incendii, nefiind deschisă nici în momentul de față.
SURSA : http://www.ziarulprahova.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-01-2016 05:44 AM de Covalciuc Bogdan.)
15-01-2016 08:06 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
ihaim Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 16
Alăturat: May 2013
Locatie:
Thanks: 11
Given 6 thank(s) in 5 post(s)

Mesaj: #3
RE: S.P.S.U. NEI FIRE PROTECTION Bucuresti
(15-01-2016 08:06 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Spectatorii de la Teatrul „Toma Caragiu“, paziti provizoriu cu masina de pompieri

Nu vad care este utilitatea autospecialei in acest caz. Timpul de intrare in functiune al drencerelor poate fi suplinit oare de viteza de reactie a servantilor. Tinand cont ca drencerele sunt deschise permanent, inseamna ca servantii pe timpul spectacolelor au deja scenariul creat si dispozitivul realizat. Sa fim seriosi instalatia de drencere nu are numai rolul de preintampinare a propagarii incendiului pe o perioada normata de timp la anumiti parametri proiectati ci si pentru securitatea fortelor de interventie(cunoscatorii stiu de ce.....). Cu tot respectul pentru cultura, sunt doar bani aruncati si eficienta zero. Este doar o parere personala.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-01-2016 05:45 AM de Covalciuc Bogdan.)
19-01-2016 10:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
MARIUS N Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 210
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 152
Given 96 thank(s) in 58 post(s)

Mesaj: #4
RE: S.P.S.U. NEI FIRE PROTECTION Bucuresti
Nu stiu de undfe esti tu ihaim dar nu trebuie minimalizata eficienta muncii celor de la SPSU sau SVSU .In cazul spectacolelor in sali ei se asigura ca nu au acces mai multi spectatori decat sunt locuri disponibile , cai de acces si afluire a persoanelor , lucruri pe care cei de la stingere nu le stiu sau nu le iau in seama cand posteaza ceva .
20-01-2016 08:22 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
ihaim Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 16
Alăturat: May 2013
Locatie:
Thanks: 11
Given 6 thank(s) in 5 post(s)

Mesaj: #5
RE: S.P.S.U. NEI FIRE PROTECTION Bucuresti
(20-01-2016 08:22 PM)MARIUS N Scris:  Nu stiu de undfe esti tu ihaim dar nu trebuie minimalizata eficienta muncii celor de la SPSU sau SVSU .In cazul spectacolelor in sali ei se asigura ca nu au acces mai multi spectatori decat sunt locuri disponibile , cai de acces si afluire a persoanelor , lucruri pe care cei de la stingere nu le stiu sau nu le iau in seama cand posteaza ceva .

Apreciez munca lucratorilor in domeniul situatiilor de urgenta indiferent ca sunt profesionisti, voluntari sau privati. In ceea ce ai consemnat ai dreptate, exceptie face ultima parte "...lucruri pe care cei de la stingere nu le stiu sau nu le iau in seama cand posteaza ceva". Inteleg rolul servantilor, asa cum il expui, dar de ce sa fie " platita " o autospeciala daca nu este necesara, mai simplu ar fi ca teatrul sa constituie un serviciu privat propriu si in plus rezolvarea problemelor tehnice care nu pot fi compesate de om.
Pe principiul expus de tine, de ce ar fi necesara o autospeciala pentru un hipermarket in conditiile in care servantii vor face altceva decat atributiile de servant 1.....4.
Sunt multe de discutat, iar pagina este dedicata NEI FIRE PROTECTION si nu vreau sa aduc atingere profesionalismului de care acestia dau dovada in domeniile de prevenire si interventie in situatii de urgenta pentru care aceasta entitate este prestatoare de servicii.
21-01-2016 11:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511355
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155195
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1422754
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 478994
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232187
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322511
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1037889
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1034
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
15-04-2024 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116342
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 203

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro