Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Activitatea de voluntariat în situații de urgență
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #11
RE: Activitatea de voluntariat în situații de urgență
Cea mai tânără voluntară de la pompieri: „Am văzut anunţul în ziar şi m-am dus acolo să văd ce şi cum“

[Imagine: 646x404.jpg]

Citat:Clara Păun (16 ani) este cel mai tânăr voluntar care s-a înrolat în corpul de voluntari al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Olt, visul său cel mai mare, la acest moment, fiind acela de a deveni al patrulea membru al echipajului pe ambulanţă.

Clara Păun este din Slatina, are doar 16 ani, dar o mulţime de experienţe ca voluntar şi planuri măreţe. Este elevă în clasa a X-a la unul dintre cele mai bune colegii din judeţ, Colegiul Naţional „Radu Greceanu“, şi se bucură că, în sfârşit, acum are mai mult timp pentru activităţile care-i fac o deosebită plăcere, şi anume pentru activităţile de voluntariat. „M-am mutat de la Ştiinţele naturii, recunosc, mai mult pentru că îmi este un pic teamă de matematică. Acum e mult mai bine, am timp şi pentru alte activităţi, înainte nu reuşeam să-mi termin toate temele mai devreme de 21.00-22.00“, începe tânăra să povestească.

[Imagine: 646x404-1.jpg]

Este cel mai tânăr voluntar care s-a prezentat vara trecută la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, pentru a se interesa de programul de voluntariat, de condiţiile de admitere, de paşii de urmat şi de perspectivă. „Cred că am fost a doua persoană care se interesa. Am văzut anunţul în ziar şi m-am şi dus să aflu ce şi cum. Experienţa trăită acolo chiar a fost ceva extraordinar, acei oameni fac lucruri cu adevărat deosebite, nu cred că se compară cu nimic altceva, a fost o onoare pentru mine să-i cunosc. Şi e greu, e foarte greu să faci ce fac ei, dar nu se plâng. Recunosc, eu îi privesc ca pe nişte eroi, ei chiar se luptă pentru o viaţă“, explică tânăra.

„Visul meu e să fiu ofiţer în Armata Română“

A ajuns să-şi dorească să-şi ofere ajutorul fără să fi trecut neapărat prin situaţii-limită. „Nu, chiar n-am avut nevoie de ajutor, nici eu, nici cineva apropiat mie, dar mi-am pus de multe ori problema ce s-ar întâmpla dacă... Nu cred că suntem pregătiţi noi, ca societate, pentru astfel de situaţii, deşi ar trebui. Visul meu acum este să ajung al patrulea membru al echipajului pe ambulanţă, doar că vârsta încă nu-mi permite şi mai am nevoie şi de un alt modul de pregătire, sper să-l fac curând. Dar da, asta îmi doresc, vreau să se poată baza pe mine, să pot să sar în ajutor atunci când eu sunt mai aproape de o persoană care are nevoie“, întăreşte Clara.

[Imagine: 646x404-2.jpg]

Experienţa de la ISU, faptul că a cunoscut profesionişti din domenii variate, pe care i-a unit acelaşi gând, acela de a fi de ajutor, îl consideră nepreţuit şi o face să continue. „Am rămas, în final, opt cred, am fost zece la început. Eu, cea mai mică, ceilalţi, cu vârste între 25 şi 46 de ani, cam aşa. Pentru mine a contat enorm să-i cunosc, să putem sta de vorbă. Oameni deosebiţi, cu profesii diverse, oameni pe care altfel nu aveam cum să-i cunosc personal“, spune Clara, care se vede în viitor făcând însă o carieră în Armată. „Asta îmi doresc: să pot să-mi apăr ţara, e visul meu să fiu ofiţer în Armata Română“, desconspiră adolescenta. Până acolo, a încercat o „înrolare“ şi ca voluntar de Cruce Roşie. „M-am înscris, am tot aşteptat să ne întâlnim, după care nu prea ne-am mai coordonat programul şi nu am ajuns efectiv să derulez şi acolo activităţi, însă am de gând să reiau colaborarea“, mai spune ea.

„Erou“ pentru copiii din şcoala primară

Dacă vacanţa de vară şi-a petrecut-o făcând pregătire ca salvator voluntar, la începutul clasei a X-a, a apărut o nouă provocare. O asociaţie de la Şcoala Gimnazială „George Poboran“ din Slatina le lansa tinerilor de liceu provocarea de a fi eroi pentru colegii lor mai mici. „Cam aşa suna anunţul: «Dacă vreţi să fiţi eroi...» şi aşa am ajuns ca, de două ori pe lună sau chiar mai des, să mergem la şcoală, la elevii din şcoala primară, şi să derulăm acolo diverse activităţi. E frumos să lucrezi cu cei mici. Sunt foarte energici, lipicioşi, foarte drăgălaşi. Ne jucăm cu ei, avem ateliere de tot felul, activităţi, îi ajutăm la teme, totul în programul lor de after-school. Ateliere de dezvoltare personală am mai avut şi la unităţi şcolare din Caracal, la elevi de liceu, însă. Poţi la un moment dat să crezi că sunt multe activităţi, prea multe, însă dacă le faci cu plăcere, chiar găseşti timp“, explică eleva cum de găseşte timp şi resurse pentru toate activităţile în care este implicată.

Exersează şi jurnalismul


Clara are stofă de erou, dar şi de om de litere. Recomandă cărţi pe un blog specializat şi, din acest an, face parte din echipa Slatina Buzz, un proiect dedicat elevilor de liceu, finanţat de Primăria Slatina. În echipă au fost cooptaţi elevi din mai multe licee slătinene, care învaţă de la jurnalişti cum să facă presă şi exersează realizând propriul ziar.

[Imagine: 646x404-3.jpg]

Proiectul a devenit unul foarte serios, există o redacţie a ziarului, chiar în cadrul colegiului unde învaţă Clara, se fac şedinţe de redacţie, se discută sumare, tinerii vin cu propuneri. Micile răutăţi şi competiţia între licee nu-şi au locul aici, spune Clara, din contră, acest proiect i-a unit şi i-a făcut să se exprime aşa cum sistemul de învăţământ încă nu le permite.

[Imagine: 646x404-4.jpg]

Avem foarte mulţi profesori care chiar ne înţeleg, în special cei din generaţiile mai apropiate de noi, sunt foarte deschişi, însă sistemul în sine nu ţine pasul.Mi-aş dori un sistem în care să nu avem atât de multe ore, să învăţăm din plăcere, nu de teama că vom fi ascultaţi. Sincer, în Consiliul Elevilor nu m-am implicat pentru că nu am fost convinsă că de acolo ai putea cu adevărat schimba ceva, nu cred că ne stă, încă, nouă în putere, deşi soluţia este ca oamenii buni într-un domeniu să se unească. Ştiu, în schimb, că există un club de dezbateri, şi acolo mi-aş dori să ajung, e o latură pe care vreau să o dezvolt“, vorbeşte eleva şi despre viitor.

„Dacă vrei să faci ceva, du-te afară, strigă!“

Pentru că se ştie că sistemul de învăţământ este mult blamat nu doar pe la colţuri, am avut curiozitatea să aflăm cum pregăteşte astăzi şcoala tineri cu atitudine, bine informaţi, stăpâni pe ideile lor. „Păi, sincer, nu prea am simţit că există o preocupare deosebită. Am făcut cultură civică prin clasa a VI-a, cred, iar de atunci, mai nimic. Sunt tineri care se implică, dar şi foarte mulţi cărora nu le pasă decât de universul lor, prea puţin de ce e în jur. Dacă vrei să faci ceva, du-te afară, strigă, spune-ţi părerea, eu cel puţin aşa cred că ar trebui, însă nu toţi cred asta. De altfel, am observat că există tendinţa, chiar şi în rândul tinerilor, de a avea voci duble: spui ceva atunci când ai un interes şi imediat te adaptezi dacă nu convine. Cu asta eu nu sunt de acord!“, devine categorică tânăra.
SURSA : https://adevarul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-04-2019 06:30 AM de Covalciuc Bogdan.)
14-05-2017 08:49 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Pompier leneș , Pompier tălpaș , Baloo , Pompier_vechi , Bătrânul pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #12
RE: Activitatea de voluntariat în situații de urgență
VOLUNTAR DIN PASIUNE – Cristina Miia, maramureşeanca pentru care salvarea vine din suflet

[Imagine: Cristina-Miia-11.jpg]

Citat:112.Acesta este numărul cel mai apelat din România. La capătul “firului” se află dispeceri care direcţionează apelul celor aflaţi în nevoie oamenilor dedicaţi să salveze. Să nu credeţi că este atât de simplu să salvezi oameni! Uneori, în această luptă, participi atunci când vrei să îţi salvezi o parte din suflet şi, mai ales, atunci când ştii că sufletul tău participă intens la salvarea venită cu… Salvarea.

În lupta pentru viață, voluntarii sunt ajutoare neprețuite. Sunt oameni care-și sacrifică timpul liber și orele de odihnă pentru a sări în ajutorul celor aflați la nevoie. Iată povestea Cristinei Miia, spusă de ea însăși! Încercările vieţii au devenit sursă de inspiraţie pentru toată lumea.

Puterea de a lua totul de la capăt

“Motivația pentru a activa voluntar în cadrul echipajului de Prim Ajutor Calificat este dragostea față de oameni și țară. Să-ți servești patria este cel mai onorabil lucru cu putință”. Asta crede cu tărie Cristina din Maramureş.
“Este important să nu rămânem simpli actori ai luptei zilnice pentru ajutarea aproapelui, chiar dacă nu suntem militari. Suntem cu toții soldați in slujba binelui. Să activezi ca paramedic voluntar presupune sacrificarea timpului liber, expunerea la potențiale pericole, multa muncă, studiu aprofundat, pregătire continuă și lipsa câștigurilor materiale de pe urma prestării acestei activități, dar satisfacția este incomensurabilă, atunci cand ajungi acasă, iti așezi capul pe pernă, știind că ai făcut tot ce ți-a stat în putință pentru a veni în sprijinul unor oameni aflați în suferință.
Sunt momente când simt că frigul sau căldura, oboseala, sutele de ore petrecute în misiuni, an de an, își pun amprenta asupra mea, dar amintirea momentelor în care cei cărora le-am venit în ajutor mi-au mulțumit că le-am fost alături, îmi dau putere să o iau de la capăt”, a fost mărturisirea Cristinei pentru proiectul IGSU de promovare a oamenilor care se dedică voluntariatului în situaţii de urgenţă.

[Imagine: Cristina-Miia-2.jpg]

Le-a văzut pe toate!…

Cristina nu a ţinut cont de cârcoteli ori opinii contrarii voinţei ei. “Au fost situații în care cunoscuții mă întrebau dacă nu ar fi mai bine să-mi petrec weekendurile și zilele libere dormind sau ieșind în oras, decât în ture de 12 sau 24 de ore în echipament și bocanci, pregatită de o nouă intervenție, neștiind niciodată ce mă așteaptă și când mă voi intoarce, dacă voi reuși măcar să mănânc sau când. Întrebarea e legitimă doar pentru cei care nu știu, încă, ce înseamnă să salvezi o viață. Implicarea mea in cadrul activităților SMURD prin programul “Voluntar din Pasiune” a început la puțin timp după pierderea fiului meu, ca umare a unei obstrucții de căi aeriene superioare. Am fost condusă de dorința de a învăța ce trebuie făcut în astfel de situații. De-a lungul celor aproape trei ani de cand am dobândit calificarea de paramedic și am fost primită în familia SMURD Maramureș, am participat la sute de intervenții, de la cele mai simple până la accidente cu victime multiple, politraume, atacuri vascular-cerebrale și stopuri cardio- respiratorii”, a povestit Cristina.

Copilul cu păpădiile

Ea spune că cele mai grele momente sunt cele, când, deși ai facut tot ce ți-a stat în putință, deznodământul trist nu poate fi evitat. Cu atât mai greu este când cunoști deja acest sentiment, al neputinței în fata morții și durerea pe care o lasă în urma pierderea unei ființe dragi.
“Îmi amintesc o întâmplare care m-a marcat. După o intervenție, când un copilaș de aproximativ trei ani s-a apropiat de mine și mi-a dăruit toate păpădiile pe care le culesese din curtea blocului. Apoi, mi-a oferit o îmbrațișare și acea privire inocentă care topește inima oricui. Poate, oare, orice altceva, să cântărească mai mult decât admirația celor care ne privesc ca pe niște eroi? Singurul meu regret este că nu îi pot împărtăși asta și fiului meu, însă dragostea lui o simt, în fiecare clipă, prin intermediul tuturor celor mici, în fiecare îmbrățișare primită de la copiii care au participat la misiunile educative în care am fost implicată. S-a întâmplat, adeseori, ca cei mici să îmi sară în braţe. Cred că am lipici la cei mici”, a relatat Cristina.

[Imagine: Cristina-Miia-1.jpg]

În sprijinul celor aflaţi în nevoie…

Însă, Cristina este o luptătoare, fapt dovedit. “Mai sunt întrebată, uneori, de unde am puterea să merg mai departe, deși am trăit cea mai dureroasă experiență posibilă. Iar răspunsul meu este că puterea vine din credință, din noi, din dragostea și sprijinul celor din jur. Da, e prea târziu pentru a-mi ajuta fiul, dar nu e prea târziu pentru a veni în sprijinul altor oameni sau pentru a-i învăța să se ajute singuri. Povestea mea e tristă, dar împreună, putem să ajutăm la scrierea unor povești cu final fericit. Pregătirea ca paramedic a fost urmată de multe specializări în domeniu, printre care calificarea ca asistent medical generalist – Școala “Henri Coandă” Baia Mare, cursuri de resuscitare în cadrul Consiliului Național și al celui European de Resuscitare și dobândirea calității de formator.
Nu sunt un erou și nu sunt perfectă, dar nu renunț la lucrurile în care cred și, cu siguranță, nu voi renunța în a trăi cu convingerea că și cele mai triste lucruri care ni se intamplă trebuie acceptate ca o lecție, din care trebuie să învațăm ceva!”, a relatat Cristina.

În loc de epilog

Voluntarul SMURD ne-a mărturisit că a fost atât de dornică de a acumula cunoştinţe, astfel încât “şi-a epuizat” colegii cu întrebări. “Le mulţumesc că au avut atâta înţelegere faţă de mine. Am sute de ture, sute de intervenţii, însă tot am emoţii. Nu din prisma faptului că nu aş ştii ce trebuie să fac, ci pentru că ştiu că ceea ce facem noi… face diferenţa între viaţă şi moarte. Fiecare secundă contează! Este o empatie faţă de cei care au nevoie de intervenţia noastră promptă. În această muncă, ştii când intri în tură, ştii când ieşi, dar nu ai niciun habar ce se va întâmpla în tot acest timp”, a conchis, pentru AxaNews.ro, Cristina Miia.

[Imagine: Cristina-Miia-4-Copy.jpg]
SURSA : https://www.axanews.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
14-04-2019 06:37 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Pompier leneș , Pompier tălpaș , Baloo , Pompier_vechi , Bătrânul pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #13
RE: Activitatea de voluntariat în situații de urgență
Începând cu data de 4 decembrie 2021, la sediul Detașamentului 2 de Pompieri Iași, se reiau activitățile de pregătire aferente voluntarilor din programul ”Salvator din Pasiune” din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Mihail Sturdza” al judeţului Iași

[Imagine: 263423045-269447128544971-3050164532036392951-n.jpg]

Citat:Începând cu data de 4 decembrie 2021, la sediul Detașamentului 2 de Pompieri Iași, se reiau activitățile de pregătire aferente voluntarilor din programul ”Salvator din Pasiune” din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”Mihail Sturdza” al judeţului Iași, cu asigurarea măsurilor de protecție pentru prevenirea răspândirii virusului SARS-CoV-2.

Activitățile de pregătire se vor desfășura în zilele de sâmbătă, în intervalul orar 09:00 – 15:00.

Voluntarii s-au implicat în numeroase activități, de la asistența medicală, stingerea incendiilor, cumpărături pentru persoanele vulnerabile sau verificarea persoanelor în vârstă care trăiesc singure.

Planul de pregătire strategică şi răspuns COVID-19 inițiat de Organizația Mondială a Sănătății identifică voluntarii comunității drept părți-cheie în comunicarea riscurilor şi implicarea comunității. Acest lucru indică efortul valoros şi important pe care voluntarii îl fac de la începutul declanșării acestei crize sanitare.

În cadrul strategic al UNV 2018-2021, UNV prevede o lume în care voluntariatul este recunoscut şi integrat ca mijloc de implicare a oamenilor într-o pace şi dezvoltare durabilă, ajutând astfel societățile să devină coerente şi stabile, potrivit www.unv.org

Începând cu data de 4 decembrie 2021, la sediul Detașamentului 2 de Pompieri Iași, se reiau activitățile de pregătire...

Publicată de I.S.U.J. Iaşi - Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă al jud. Iaşi pe Vineri, 3 decembrie 2021

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
03-12-2021 12:46 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Pompier leneș , Pompier tălpaș , Baloo , Pompier_vechi , Bătrânul pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #14
RE: Activitatea de voluntariat în situații de urgență

Salvator din Pasiune, cea mai bună definiție pentru voluntarii SMURD.

Astăzi, premergător Zilei Internaționale a...

Publicată de ISU Argeș pe Vineri, 3 decembrie 2021

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
04-12-2021 06:39 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Pompier leneș , Pompier tălpaș , Baloo , Pompier_vechi , Bătrânul pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #15
RE: Activitatea de voluntariat în situații de urgență
Salvatori din pasiune. "Suntem puși față în față cu viața și moartea"

[Imagine: fond-1647971576.jpg]

Citat:Mânați de dorința de a fi de ajutor semenilor, dar și de a învăța cât mai multe din tainele unor profesii solicitante, mai mulți tineri au renunțat la timpul liber pentru a fi voluntari alături de salvatorii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Dobrogea”. „Cuget Liber” îi prezintă pe Cristina Tudorache și Sebastian Ciamera, doi dintre voluntarii pasionați și extrem de bine pregătiți, care au mai bine de 500 de ore de activitate pe teren, salvând vieți sau stingând incendii.

În anul 2016, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență lansa campania „Salvator din pasiune”, cu scopul „de a crea o legătură mai strânsă între societatea civilă și serviciile profesioniste pentru situații de urgență, prin implicarea activă a voluntarilor în soluționarea problemelor cu care comunitatea se confruntă”. În fapt, este un program prin care persoanele dornice să facă voluntariat în cadrul inspectoratelor pentru situații de urgențe sunt instruite corespunzător, iar apoi participă la acțiuni alături de salvatorii profesioniști, pe ambulanțele SMURD sau pe autospecialele de stingere. Voluntariatul acesta este un bun prilej pentru viitorii medici sau asistente medicale de „a-și face mâna”, de a pune în practică noțiunile teoretice pe care le învață la școlile de specialitate. Dar nu este adresat doar acestora!

[Imagine: fondvoluntarsmurd4-1647971661.jpg]

De atunci au trecut ani, în care a strâns peste 500 de ore de voluntariat. „Chiar și în liceu, eram aici în fiecare sâmbătă, timp de 12 ore. Ulterior, veneam pe ture de 24 de ore. Prima intervenție la care am participat a fost o deblocare de ușă, am fost solicitați de soția și fiul unui domn, care nu mai răspundea. Ușa a fost deblocată, am intrat, dar din păcate victima era decedată. A fost un moment încărcat de emoție, nu ai cum să nu te gândești la familie în astfel de situații”, a mai relatat tânărul voluntar. Ulterior au urmat numeroase accidente, unele dintre cele mai grave, soldate cu răniți gravi sau morți, dar și incendii mistuitoare, unde nu s-a dat în lături de a da o mână de ajutor pompierilor. „Suntem puși față în față cu viața și moartea. Dar adrenalina își spune cuvântul și te călești. A fost o situație când eram într-o incintă cuprinsă de foc, iar cineva a strigat «ieșiți, sunt butelii!». M-am uitat spre colegii mei, mi-au făcut și ei semn să ies. A fost un moment tensionat, dar mi-am dat seama că este important să rămân calm. Știam care sunt pașii, știam ce am de făcut, trebuia doar să îmi păstrez cumpătul. Și am ieșit în siguranță. Tocmai de aceea este importantă munca în echipă, să fii bine pregătit, să poți lua decizii rapid, după o evaluare corectă a situației și să nu te pierzi cu firea”, a mai relatat Sebastian. Pe viitor, tânărul își dorește să lucreze ca pompier, afirmând că tot ce face este din pură pasiune.

[Imagine: fondvoluntarsmurd5-1647971681.jpg]

Peste 500 de ore de voluntariat la SMURD, în mai puțin de un an

În vârstă de 24 de ani, Cristina Tudorache este voluntar la SMURD Constanța de aproape un an. Un an în care și-a petrecut aproape tot timpul liber în costumul roșu de salvator, alături de profesioniști. „Cei mai buni”, în opinia ei, și cărora vrea să li se alăture și pe viitor, ca angajată, după ce termină școala. În prezent este în anul III la o școală cu profil de asistent medical generalist, dar recunoaște că nu își dorește să lucreze într-un spital, ci pe o ambulanță SMURD tip C, de terapie intensivă. Calculată și atentă la fiecare detaliu, a studiat fiecare centimetru al ambulanței SMURD încă din primele zile de voluntar și i-a descusut pe profesioniști. „Voluntariatul la SMURD mi-a oferit oportunitatea de a-mi amplifica cunoștințele medicale, fiind captivată de diversitatea și imprevizibilul pe care îl are acest domeniu de urgență. La solicitări trebuie să acționezi rapid, dar calculat. Inițial, îi urmăream pe colegi, căci odată ajunși la fața locului, fiecare știa exact ce are de făcut, se completau unul pe celălalt. Ulterior, m-am implicat din ce în ce mai mult și în prezent intervin cot la cot alături de ei. Am peste 500 de ore de voluntariat și nu aș schimba meseria aceasta pentru nimic în lume! Părinții au fost îngrijorați, la început, să nu fiu afectată emoțional de cazurile grave la care intervenim. Dar așa cum le-am explicat și lor, suntem empatici cu pacienții, dar învățăm să ne detașăm emoțional. Trebuie să avem mintea limpede, pentru a interveni cât mai eficient”, mărturisește Cristina Tudorache.

Iar senzația de mulțumire sufletească după ce au ajutat un om aflat în suferință le „șterge” toată oboseala. „Este o atmosferă de nedescris la accidente, când sunt victime grav rănite, cărora trebuie să le aplici protocolul de resuscitare, iar aparținătorii așteaptă să faci o minune. Din păcate, nu se poate face o minune întotdeauna... Dar atunci când poți să ajuți un om, când faci acea «minune» și-i alini durerea, nu se compară cu nimic. Când te privește în ochi, nu poate să îți vorbească, dar îi vezi privirea... este cea mai mare mulțumire sufletească!”, a afirmat tânăra.

[Imagine: fondvoluntarsmurd2-1647971641.jpg]

„Este nevoie de o campanie amplă privind urgența”

I-am întrebat pe cei doi tineri, pasionați și conștiincioși, ce ar schimba în sistemul de urgențe dacă ar avea această putere. Răspunsurile au dovedit maturitate în gânduri și o cunoaștere profundă a mediului în care fac voluntariat. „Este nevoie de o campanie mai amplă cu privire la ce înseamnă urgență și când apelăm 112. Pentru că primim multe solicitări pentru cazuri care nu reprezintă urgențe, iar în timpul acesta poate cineva chiar are nevoie de ajutorul nostru. Un minut pierdut este echivalentul a 10% șanse mai mici de a salva viața unui om. Dacă persoana este conștientă și cooperantă, se poate îndrepta spre unitatea spitalicească și fără ambulanță”, a afirmat Cristina Tudorache.

La rândul său, Sebastian Ciamera a arătat că ar fi benefic dacă certificatul de voluntariat ar putea să reprezintă un atu la angajarea ca pompier. „În prezent, pe noi, ca voluntari, ne ajută experiența acumulată, ulterior angajării. Dar ar fi un bonus dacă s-ar ține cont de anii de voluntariat la un concurs de angajare”, a afirmat tânărul.

Săptămâna trecută, alți 30 de tineri s-au alăturat echipelor de salvatori din cadrul ISU „Dobrogea”, în cadrul programului „Salvator din pasiune”.
SURSA : https://cugetliber.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
23-03-2022 07:13 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier leneș , Pompier tălpaș , Baloo , Pompier_vechi , Bătrânul pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #16
RE: Activitatea de voluntariat în situații de urgență
Alexandru Stanciu, preotul paramedic, salvator de suflet și trup: ”Nu mă duc la pescuit, nu mă duc la vânătoare, eu merg la SMURD”

[Imagine: smurd-alexandru-stanciu-1-resize-jpeg.webp]
Citat:Despre echipajele SMURD din cadrul ISU Neamț au curs râuri de cerneală, ponderea intervențiilor lor în totalul acțiunilor fiind covârșitoare. Sunt echipaje calificate pentru acordarea primului ajutor ce vin negreșit, lucrează rapid, apoi cel aflat în suferință ajunge la spital. Nici dacă îi vezi, nu prea le distingi trăsăturile, pentru că se mișcă repede, într-un ritm prestabilit, apoi pleacă cu aceeași viteză cu care au sosit. Între ei sunt și mulți voluntari, iar unul dintre aceștia este Alexandru Stanciu. Dacă se întâmplă să fii lângă un echipaj SMURD unde este și el, l-ai putea distinge pentru că îl trădează accentul. E ardelean get-beget, din Zalău, aclimatizat pe plaiuri nemțene cu treabă serioasă. Ce nu se vede, este faptul că este preot, îndrăgostit iremediabil de SMURD, unde face voluntariat de 7 ani. Tânărul de 28 de ani e singurul “dezertor“ dintr-o familie unde toți ceilalți sunt polițiști. A știut de mic că va deveni preot, dar nu și-a propus neapărat să fie și paramedic. Voluntariat a făcut de pe băncile Facultății de Teologie de la Cluj, iar dintr-o întâmplare a ajuns la Crucea Roșie. I-a plăcut. Apoi a aflat de programul ISU ”Voluntar din pasiune” și a intrat din prima serie, la Cluj.
[Imagine: smurd-alexandru-stanciu-2-resize-jpeg.webp]
”Nu mă gândeam că o să devin preot. Terminasem studiile, dar nu aveam loc de muncă, nu eram căsătorit, stăteam cu chirie și trebuia să muncesc undeva să plătesc chiria, nu puteam să mă gândesc la preoție. Să fii preot presupune să fii suficient de matur, să ai stabilitate, să știi ce urmează în vocația asta. De asta am făcut o postliceală sanitară în timp ce eram la SMURD. Sunt voluntar de 7 ani și nu am întrerupt nici o zi”, spune Alexandru Stanciu. Studiile medicale l-au ajutat foarte mult în activitatea de paramedic.
”A fost o minune că am ajuns preot”
Tânărul paramedic a cunoscut, pe când era la Cluj, o studentă la farmacie, de loc din Roman, cu care s-a căsătorit în anul 2021.
”Planul la început era să rămânem în Cluj, eram acolo de 11 ani, dar am făcut nunta la Roman și imediat s-a ivit posibilitatea. A fost o minune. Pentru că nu a fost ceva gândit. Nu am zis ca merg la Roman și ajung preot. Chiar deloc. Eu venisem să mă angajez la spital. Era și pandemia, era nevoie de personal și am zis, de ce nu? Și aici a intervenit minunea. Pentru că nu am intrat la spital, Doamne-Doamne așa a vrut. Dar s-a ivit posibilitatea de a merge preot paroh la o parohie lângă Roman. Luni mi s-a propus, dar am refuzat inițial, pentru că nu mă simțeam pregătit. Am așteptări foarte mari de la un preot. Și am considerat că eu nu îndeplinesc cerințele pe care eu le pretind de la altcineva, pe care le-aș impune la altcineva care e preot. Și totul s-a întâmplat repede, în decurs de câteva zile, am avut și susținerea soției, ea fiind încă studentă, la Cluj, și am acceptat. Într-o săptămână eram preot la Secuienii Noi, o parohie mică, dar frumoasă, cu oameni buni. În 2021, am fost hirotonit preot de către Înaltpreasfințitul Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului. Începând cu data de 1 septembrie 2022 am fost numit în postul de preot slujitor la Catedrala Arhiepiscopală din Roman”, spune Alexandru Stanciu.
”Când ajungi pe targă, pentru noi ești egal cu toți ceilalți”
În timpul facultății, dar mai ales de la absolvire și până a ajuns preot, cât și-a căutat drumul în viață, Stanciu a lucrat ca manipulant marfă într-un depozit de băuturi, a fost și vânzător de mâncare la un magazin chinezesc, broker în asigurări, pe call center și tot pe call center a lucrat și la o clinică medicală.
[Imagine: smurd-alexandru-stanciu-3-resize-jpeg.webp]
”În tot acest timp, am continuat și activitatea de voluntariat la ISU Cluj și acum la ISU Neamț și fac asta și în ziua de azi. O să fac voluntariat atâta timp cât o să pot să mă țin pe picioare. Fiecare caz în parte are ceva personal. Asta îți dă vibe-ul de a continua și satisfacția că ajuți. Chiar dacă iei un om de pe stradă și îl duci la spital, chiar dacă e a 5-a oară în ziua aceea, știi că ai făcut ceva și ai oferit șansa de a trăi, chiar dacă omul acela, rămânând acolo, ar putea să moară. De multe ori am spus și mă repet, noi în ambulanță nu schimbăm targa și monitorul pentru om. Fiecare om când ajunge acolo e egal. Indiferent de statutul social, fie că îți spune lumea sărut mâna sau te ignoră, când ajungi pe targă, pentru noi ești egal cu toți ceilalți, viața ta contează la fel de mult. Fiecare minut contează, fiecare secundă contează, colaborarea dintre noi contează, și trebuie să scoatem treaba cât mai aproape de perfecțiune. Uneori putem spune, chiar dacă exagerez, că sunt cazuri perfecte. Ai mulțumirea că ai salvat, faptul că e posibil să te întâlnești cu o persoană care vine și îți mulțumește, că l-ai salvat, pe el, sau pe cineva din familie”, adaugă salvatorul.
[Imagine: smurd-alexandru-stanciu-4-resize-jpeg.webp]
Trebuie spus că Alexandru Stanciu a contribuit cu colegii din echipaj pentru aducerea pe lume a 4 copii, dar a avut intervenții și în fosta parohie, unde oamenii l-au recunoscut.
”Am o doză de mândrie în ceea ce fac, în sensul că mă simt bine cu ceea ce fac și aș mai face-o încă o dată dacă m-aș mai naște încă o dată, să iau viața de la capăt, ba cred ca aș face-o mai de tânăr”, adaugă cu entuziasm Alexandru Stanciu.
”Eu nu spun că mă duc la serviciu, e vorba de pasiune”
Preotul Stanciu vorbește cu căldură și patos despre colegii de la SMURD. Spune că sunt ca frații și funcționează ca un mecanism bine uns. Sunt momente când se înțeleg între ei doar din priviri, fără să spună nici un cuvânt.

”Când merg la SMURD eu nu spun că mă duc la serviciu, la job. Job era când eram manipulant în depozit. Aici e vorba de pasiune. Iar preoția e vocație, e ceva la superlativ, nu ține de mine. Vreau și am vrut, dar e vorba de chemare. Mulți chemați, puțini aleși. Aici trebuie să fii ales din punctul meu de vedere. Lucrezi cu divinitatea fiecărui om în parte, fie că tinerii o numesc Dumnezeu sau altceva. Când ești conștient că lucrezi cu Dumnezeu, și acest Dumnezeu care lucrează cu tine, mai exact, e acel Dumnezeu care se descoperă fiecăruia în parte cum îl percepe el. Dumnezeu i se descoperă fiecăruia așa cum el înțelege. Inutil să explic că Dumnezeu nu arată așa. Nu. Așa îl percepi tu pe Dumnezeu, așa percepe-L. Dacă Dumnezeu așa ți s-a descoperit ție, nu o să vin eu să schimb planul lui Dumnezeu pentru tine, ca să te dau pe tine peste cap. Și atunci, tu ca preot, trebuie să fii tot timpul conștient că lucrezi cu acest Dumnezeu care se descoperă fiecărui om în parte”, spune preotul Alexandru.
[Imagine: smurd-alexandru-stanciu-5-resize-jpeg.webp]
Sunt legături nebănuite la prima vedere între activitatea de paramedic și cea de preot, și chiar dacă Alexandru Stanciu spune că pasiunea lui nu îl ajută în vocație, afirmațiile îl contrazic și vorbește de ambele în același context și cu aceiași termeni, ca despre un tot, un întreg.

”Dumnezeu e peste tot, dar căutarea lui Dumnezeu trebuie să o începem din sufletul nostru. Ca la medic, dacă nu spui ce te doare, eu nu știu ce să tratez. E foarte greu să lucrezi cu un om căruia îi este frică. Noi, ca și oameni, suntem de multe ori stăpâniți de frică. Așa e și pe ambulanță și e greu să înțelegi că omul din fața ta are intenția de a te ajuta, nu de a te judeca. Contează să fii acolo pentru un om suferind. Nu trebuie să faci nimic, să fii acolo, să îl asculți. Am avut o spovedanie de vreo 4 ore în care nu știu dacă eu am vorbit 10 minute, iar eu… vorbesc… Asta se întâmplă și pe ambulanță. De multe ori întâlnești cazuri în care e suficient să fii acolo. Și să te vadă. Au ajuns. Sunt lângă mine. De obicei se întâmplă la accidente rutiere. Omul se calmează, se liniștește, el știe că cineva e acolo, îl ajută”, adaugă pătimaș preotul paramedic.
[Imagine: smurd-alexandru-stanciu-6-resize-jpeg.webp]
În esență, indiferent că vorbim de trup sau de suflet, sunt momente în care este nevoie de alinare. Și acolo unde este nevoie de alinare, este suferință. Iar suferința poate fi tratată cu fapta, dar și cu vorba.
[Imagine: smurd-alexandru-stanciu-7-resize-jpeg.webp]

[Imagine: smurd-alexandru-stanciu-8-resize-jpeg.webp]
SURSA info : https://mesagerulneamt.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
21-05-2023 06:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Pompier leneș , Pompier tălpaș , Baloo , Pompier_vechi , Bătrânul pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #17
RE: Activitatea de voluntariat în situații de urgență
Patricia Purice este singura fată voluntar care lucrează pe autospeciala de stingere a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Dobrogea
[Imagine: Whats-App-Image-2023-11-07-at-11-51-24.jpg]
Citat:Patricia, o adolescentă de 17 ani, voluntar la ISU Dobrogea este un exemplu de urmat pentru toți tinerii de vârsta ei. Se dedică salvării vieților în echipa pompierilor constănțeni și a început misiunile alături de echipa de la SMURD. Acum, Patricia este singura fată care lucrează pe autospeciala de stingere a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Dobrogea. Prima ei misiune a fost în urmă cu doar câteva zile, atunci cand o maşină a luat foc în parcarea unui supermarket. Superiorii au numai cuvinte de laudă la adresa tinerei care visează să ajungă medic la Spitalul Județean Constanța.

Faceți cunoștință cu Patricia, tânăra de 17 ani, curajoasă, implicată, empatică și cu iubire de oameni. Adolescenta este elevă în clasa a XI-a la liceul Traian din Constanța, iar în timpul liber este voluntar la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Dobrogea. Este un ajutor de nădejde pentru pompieri și în același timp un exemplu pentru tinerii de vârsta ei și pentru comunitate. S-a născut în Spania, a crescut acolo, iar de doi ani și jumătate s-a mutat cu familia în Constanța. De cum a aflat despre posibilitatea de a fi voluntar alături de salvatorii ISU, nu a stat pe gânduri.

”Am ales să fac parte din cadrul proiectului salvator din pasiune deoarece îmi doresc să ajut oamenii + sunt voluntar de un an de zile, am fost voluntar pe SMURD și ulterior m-am reprofilat pe stingere. Dar cum este pentru o tânără să facă parte dintr-o lume periculoasă și plină de provocări? Este foarte frumos, depinde din ce perspectivă privești, pe stingere este mai greu, dar dacă îți place devine ușor și frumos în același timp”, a declarat Patricia Purice, voluntar ISU Dobrogea

Tânăra este de altfel şi singura fată care lucrează pe autospeciala de stingere a ISU Dobrogea. Prima ei misiune a fost în urmă cu doar câteva zile, atunci când o maşină a luat foc în parcarea unui supermarket. La doar 17 ani, Patricia a demonstrat o maturitate și o implicare remarcabile pentru vârsta ei.

”Era prima mea intervenție, dar am observat ce făceau colegii, i-am ajutat cu un accesoriu de pe autospecială și cu completarea actelor. + este periculos, mult mai periculos decât pe SMURD dar trebuie să ne învingem și această teamă”, a declarat Patricia Purice, voluntar ISU Dobrogea

Colegii și superiorii au numai cuvinte de laudă la adresa tinerei și cred că Patricia este un model inspirațional și pentru alți tineri, ca să îmbrățișeze meseria de pompier sau salvator.

”Patricia este serioasă, receptivă, dornică să învețe, întreabă orice nu înțelege la intervenție, după intervenție vine și discută cu noi și ne întreabă mereu dacă avem nevoie de ceva și să îi solicităm sprijinul”, a declarat plt. adjutant Sorin Grecu, șef gardă intervenție și stingere ISU

Visul Patriciei este să devină medic, inspirată de sistemul medical dezvoltat din Spania.

”Mi-aș dori să devin medic urgentist, să profesez și în spital dar și pe elicopterul SMURD, în Constanța și îmi doresc să dau o cluoare Spitalului Județean de Urgență Constanța”, a declarat Patricia Purice, voluntar ISU Dobrogea

Sperăm că povestea Patriciei va inspira și motiva și alți tineri să devină eroi în propriile lor feluri, iar pentru cei care doresc să devină voluntari ISU, există anumite condiții de îndeplinit, o perioadă de pregătire și un examen la finalul căruia se acordă titlul de voluntar.
SURSA info : https://citypressconstanta.ro

Citat:Patricia, o adolescentă de 17 ani, voluntar la ISU Dobrogea este un exemplu de urmat pentru toți tinerii de vârsta ei. Se dedică salvării vieților în echipa pompierilor constănțeni și a început misiunile alături de echipa de la SMURD. Acum, Patricia este singura fată care lucrează pe autospeciala de stingere a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Dobrogea. Prima ei misiune a fost în urmă cu doar câteva zile, atunci cand o maşină a luat foc în parcarea unui supermarket. Superiorii au numai cuvinte de laudă la adresa tinerei care visează să ajungă medic la Spitalul Județean Constanța.
https://observatornews.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
28-11-2023 07:56 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier_vechi , Bătrânul pompier , apca2003 , Tablagiu , Subofițer pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029348
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25146
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5274
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1899
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317785
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145313
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 40

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro