Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Discuții despre autospecialele noi destinate intervenției la incendii și dezastre
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #191
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Citat:Autospeciala Prima Intervenite si Comanda

Descriere:
Autospeciala de tip APIC (Autospeciala pentru Prima Interventie si Comanda), construita pe un sasiu Volkswagen Amarok cu tractiune 4x4 este o unitate mobila multi-rol, ce poate fi adaptata necesitatilor punctuale ale Pompierilor sau oricarei organizatii de salvatori.

Sasiu + suprastructura:

Autosasiu Volkswagen Amarok, capacitate cilindrica 2 litri, 122 CP, tractiune 4x4, cabina dubla, masa maxima autorizata 3 tone si suspensie off-road ranforsata. In partea din spate a sasiului este construita o suprastructura realizata din GRP, usoara si rezistenta. Suprastructura este prevazuta cu jaluzele din aluminiu pe laterale, cu sistem de inchidere centralizata comandata din cabina soferului. Autospeciala este dotata cu un grup de pompare de ultrainalta presiune de 100 de bari.

Echipamente si sisteme
Sasiu de baza Volksswagen Amarok, 122CP, tractiune 4x4
Rampa luminoasa cu sistem de avertizare acustica in compartimentul motor
Iluminare perimetrala
Sistem directionare trafic
Troliu electric cu telecomanda - 4100 kg
Motopompa ultra inalta presiune – 100 bari
Furtun aspiratie tip D montat pe tambur - 30 m
Pistol de refulare
Bazin apa - 200 litri
Tub aspiratie 6 m
Proiector cu trepied
Tambur cu cablu si 3 prize Schuko
Generator silentios 2KVA
Lanterna cu LED reincarcabila la 12V
Conuri semnalizare
Topor
Tarnacop
Ranga hooligan
Cange extensibila cu 2 elementi
Stingator P9
Franghie 50 m cu carabina
Suport pentru aparate de respirat cu aer comprimat + 1 butelie
Motofierastrau cu lant
Statie mobila TETRA
Canistra pentru combustibil - 20l
Motopompa ape murdare, iesire tip C
Furtun tip C 20m
Cheie hidrant suprateran
Cheie hidrant subteran
Detector multigaz
Unealta de descarcerare combinata
Navigatie GPS
Camera supraveghere trafic
Casti pompieri

[Imagine: Autospeciala_Pri_50ad0e8c41d97.jpg]

SURSA:http://www.deltamed.ro/ro/autospeciala-p...e.tpl.html
21-11-2012 09:09 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , thunderbird
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #192
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(27-11-2012 07:56 PM)maf150 Scris:  Consiliul Judetean si ISU Bacau au receptionat 8 autospeciale pentru situatii de urgenta

LINK I.S.U. "Constantin Ene" al Judetului Bacau

[Imagine: DSC01172.jpg]
Citat:Băcăuanii care vor fi implicaţi în accidente de circulaţie cu urmări grave şi cei care trebuie transportaţi la spital din alte cauze vor beneficia de îngrijiri medicale mai rapid. Aceasta pentru că, Inspectoratul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă beneficiază de cinci ambulanţe şi 3 autospeciale SMURD. Achiţionarea acestora s-a făcut în cadrul unui proiect cu fonduri europene pentru întreaga regiune Nord Est. Băcăuanii care necesită serviciul de descarcerare după ce au fost implicaţi în evenimente rutiere vor putea fi transportaţi mult mai rapid la spital pentru că dotările Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă s-au modificat simţitor. În cadrul unui proiect cu fonduri europene accesat de Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Euronest pentru întreaga regiune Nord Est, judeţului Bacău i-au revenit 16 echipamente de intervenţie de diverse tipuri printre care 5 ambulanţe SMURD şi 3 autospeciale noi . Suma totală de care beneficiat judeţul este de peste 4 milioane de euro iar contribuţia Consiliului judeţean a fost de 70.000 de euro. Finalizarea proiectului a fost marcată printr-o conferinţă organizată la sediul instituţiei la care au participat principalii factori implicaţi dar şi reprezentanţi ai altor instituţii. În total, s-au achiziţionat în cadrul proiectului în întreaga regiune Nord Est 20 de autospeciale şi 30 de ambulanţe. Bugetul total pentru toate cele şase judeţe este de peste 32.500.000 de lei din care fondurile nerambursabile sunt de aproximativ 26.000.000 de lei.
SURSa : http://www.impulstv.ro




"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
27-11-2012 08:50 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Mihaitza07 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 11
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 1
Given 19 thank(s) in 5 post(s)

Mesaj: #193
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Ce bine arata ambulantele cu girofarurile led.

Si daca tot e vorba de masini noi, am vazut aseara 2 Iveco Magirus noi de descarcerare grea cred, cum este magirusul de la salvatori insa cu o rampa de girofar rosu pe cabina si 3 randuri de stopuri pe led pe pozitie. Aratau bine rau...
27-11-2012 09:33 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Fire Fire Offline
Membru junior
**

Mesaje: 30
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 1
Given 18 thank(s) in 11 post(s)

Mesaj: #194
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
Apropo de girofaruri..Cele de pe autospecialele volvo sunt foarte slabe, ziua cand este lumina puternica nu se vad mai deloc.Nu stiu de ce nu s-a pus accent pe chestia asta,conteaza foarte mult.
27-11-2012 10:25 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
firewolf Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 103
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 12
Given 39 thank(s) in 20 post(s)

Mesaj: #195
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(03-12-2012 10:12 AM)corleone3888 Scris:  foarte frumoasa felicitari moldovenilor ca stiu sa se gospodareasca am vazut autospeciale noi in aceasta zona nord est pacat ca restul stau pe loc ma refer la centru (Brasov)

Stai linistit pt ca nici in Vest nu sunt mai breji
03-12-2012 11:44 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
corleone3888 Offline
Membru activ
***

Mesaje: 62
Alăturat: Jan 2012
Locatie:
Thanks: 42
Given 41 thank(s) in 24 post(s)

Mesaj: #196
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
daca sunt tot rablele lui ROMAN SA mai bine fara ele ori VOLVO , SCANIA ,MAN, MERCEDES ori nimic dar din cate se vede cred ca ne transformam in statie de ambulanta ca masini de apa nu avem nevoie ca peste tot ba vin ambulante noi ba se schimba cele vechi de 2-3 ani apcile mai au de copilarit pana fac 100 de ani aa si inca ceva pe cand vor avea si ISU autocare sau microbuze de transport persoane pentru ca vechile ACI-uri nu sunt pentru transport persoane au fost cazuri anul acesta cand au fost multe incendii de padure si a fost nevoie si de acest mijloc de transport stam la mila SRI sau JANDARMI , toate armele din MAI au si noi NU?
03-12-2012 02:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: pistonakis
{myadvertisements[zone_3]}
corleone3888 Offline
Membru activ
***

Mesaje: 62
Alăturat: Jan 2012
Locatie:
Thanks: 42
Given 41 thank(s) in 24 post(s)

Mesaj: #197
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
daca sunt tot rablele lui ROMAN SA mai bine fara ele ori VOLVO , SCANIA ,MAN, MERCEDES ori nimic dar din cate se vede cred ca ne transformam in statie de ambulanta ca masini de apa nu avem nevoie ca peste tot ba vin ambulante noi ba se schimba cele vechi de 2-3 ani apcile mai au de copilarit pana fac 100 de ani aa si inca ceva pe cand vor avea si ISU autocare sau microbuze de transport persoane pentru ca vechile ACI-uri nu sunt pentru transport persoane au fost cazuri anul acesta cand au fost multe incendii de padure si a fost nevoie si de acest mijloc de transport stam la mila SRI sau JANDARMI , toate armele din MAI au si noi NU?
03-12-2012 02:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
firewolf Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 103
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 12
Given 39 thank(s) in 20 post(s)

Mesaj: #198
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(03-12-2012 12:06 PM)Karin Scris:  Si la Brasov se asteapta autospecialele noi ...dar nu se stie cand...parte din programul Regio. Se aude ca vor fi de capacitate marita. Poate prin primavara 2013.

Siiigur ca da stai linistit ca textul asta l-am mai auzit pana nu o sa ma duc cu masinile astea noi la incendiu nu mai cred nimic ,pana atunci tot cu Batrana Regina o sa se mearga la incendii .
03-12-2012 03:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: corleone3888
{myadvertisements[zone_3]}
eugen Offline
Membru activ
***

Mesaje: 71
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 132
Given 47 thank(s) in 18 post(s)

Mesaj: #199
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(03-12-2012 02:08 PM)corleone3888 Scris:  daca sunt tot rablele lui ROMAN SA mai bine fara ele ori VOLVO , SCANIA ,MAN, MERCEDES ori nimic dar din cate se vede cred ca ne transformam in statie de ambulanta ca masini de apa nu avem nevoie ca peste tot ba vin ambulante noi ba se schimba cele vechi de 2-3 ani apcile mai au de copilarit pana fac 100 de ani aa si inca ceva pe cand vor avea si ISU autocare sau microbuze de transport persoane pentru ca vechile ACI-uri nu sunt pentru transport persoane au fost cazuri anul acesta cand au fost multe incendii de padure si a fost nevoie si de acest mijloc de transport stam la mila SRI sau JANDARMI , toate armele din MAI au si noi NU?

ai perfecta dreptate dar mai este mult pana vor gandi si cei de sus la fel ca noi.
03-12-2012 03:44 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: corleone3888
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #200
RE: Autospeciale noi - Autospeciale destinate interventiei la incendii si dezastre
(19-09-2012 07:51 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  36 de autospeciale noi pentru ISU Bucureşti şi ISU Ilfov

[Imagine: noi-autospeciale-isu-pt_stire_coloana_social.jpg]

Citat: Urmare unui proiect al Consiliului Judeţean Ilfov şi Primăriei Capitalei, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti „Dealul Spirii” şi Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Ilfov „Codrii Vlăsiei” au fost dotate cu 36 de autospeciale.
Respectivele autospeciale, proprietate a Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară Bucureşti - Ilfov (ADIBI), vor putea fi utilizate de ISU Bucureşti şi ISU Ilfov în baza unui contract de comodat pentru cinci ani. De asemenea, ISU Bucureşti şi ISU Ilfov vor primi şi câte un centru mobil de comandă, fiecare din cele două centre fiind dotat la standarde europene pentru intervenţii în situaţii de urgenţă (sistem satelitar interoperabil cu numărul de urgenţe 112). Cele două centre mobile vor fi livrate până pe 15 noiembrie. Proiectul privind autospecialele şi centrele mobile de comandă sunt în valoare de aproape 46 de milioane de lei.
SURSA : http://www.puterea.ro

Volvo FL 4x2

[Imagine: image.png]
SURSA foto :http://isubucuresti.ro

Volvo FMX 420 4x4

[Imagine: image.png]
SURSA foto :http://isubucuresti.ro

Volvo FMX 460 6x6

[Imagine: image.png]
SURSA foto :http://isubucuresti.ro

Citat:In cadrul Programului Operaţional Regional REGIO 2007-2013, inspectoratele pentru situaţii de urgenţă din Bucureşti şi Ilfov au primit 18 autospeciale Volvo, modelele FL şi FMX.
Pompierii din Ilfov şi Bucureşti au fost dotaţi în luna mai cu 18 noi autospeciale Volvo echipate cu suprastructuri pentru stins incendii. Mai exact este vorba despre şapte autocamioane Volvo FL 4x2 de 240 CP cu rezervoare de apă de 2.000 litri plus echipamente de descarcerare, un Volvo FMX 4x4 de 22 tone sarcină totală ce va fi folosit în cazul accidentelor colective şi pentru salvări urbane şi zece Volvo FMX 6x6 de 420 CP şi 460 CP cu rezervoare de 5.000 şi respectiv 9.000 litri apă. Toate aceste autospeciale dispun de cabine duble cu patru uşi pentru echipaj format din cinci-şase servanţi. Pentru siguranţă toate unităţile sunt dotate cu ABS, centuri de siguranţă şi frână de motor Volvo, VEB, care pentru modelul Volvo FL puterea maximă de frânare atinge de 130 kW la 2800 rot/min, iar pentru FMX aceasta fiind de 185kW la 2300 rot/min.
În multe ţări din Europa se folosesc autoşasiuri Volvo FL sau Volvo FM pentru acţiuni de intervenţie în caz de incendii, însă aceste unităţi Volvo FMX cu tracţiune integrală sunt primele produse de către Volvo Trucks în combinaţie cu o cabină pentru echipaj.
Faţă de calităţile specifice tuturor camioanelor Volvo, fiabilitatea înaltă, economia de carburant sau grupuri motorpropulsoare adecvate misiunilor pe care le îndeplinesc, cerinţele pompierilor au inclus şi alte elemente, începând cu cabinele duble cu banchetă spate pentru patru persoane, tracţiunea integrală şi terminând cu limitarea de viteză extinsă până la 110 km/h. Autospeciala FMX 4x4 de 22 tone şi 460 CP dedicată operaţiunilor de intervenţie complexe este un al exemplu de configuraţie tehnică inedită corespunzătoare cerinţelor din comandă. În general, aceste vehicule sunt folosite în condiţii extreme, cu viteze de deplasare ridicate, în terenuri accidentate, zăpadă mare, inundaţii şi întotdeauna încărcate la sarcină maximă motiv pentru care autoşasiurile trebuie sa fie robuste şi fiabile.
Conform beneficiarilor acestor autospeciale viteza la intervenţie va creşte de la 30 la 100 km/h, ceea ce înseamnă un timp de răspuns cel puţin înjumătăţit, faţă de vechile autospeciale pentru stins incendii. Se îndeplineşte astfel principalul scop al proiectului „Dezvoltarea şi dotarea serviciilor profesioniste pentru intervenţii în situaţii de urgenţă în Regiunea Bucureşti-Ilfov" (al cărui beneficiar es­te Asociaţia de Dezvoltare Inter­comunitară Bucureşti-Ilfov) şi anume îmbunătăţirea capacităţii de răspuns, prin reducerea timpului de intervenţie pentru acordarea primului-ajutor calificat sau pentru in­tervenţii în situaţii de urgenţă.
SIRSA : http://www.volvotrucks.com

[Imagine: firetrucks_3.jpg]

[Imagine: Volvo_FMX.jpg]

[Imagine: firetrucks_1.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-01-2013 09:16 AM de Covalciuc Bogdan.)
11-01-2013 09:13 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283346
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029863
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25534
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318061

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro