Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acțiuni umanitare.
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #11
RE: Actiuni umanitare
UN CAMARAD ARE NEVOIE DE NOI!

[Imagine: Mitache-Gigi-306x250.jpg]

Citat:Camaradul nostru din Buzău, caporalul Mitache Gigi este militar din 1996. A trecut prin frontul din Afganistan în 2004-2005. Acum, la 37 de ani, se află într-o luptă grea cu un diagnostic dur: leucemie acută limfoblastică T – HIGH RISK – meningită leucemică; diabet zaharat post medicamentos insulinodependent.
Spiritul nostru de solidaritate poate să vină în sprijinul camaradului Mitache Gigi, încercat greu de boală, la o vârstă la care astfel de griji nu ar trebui să umbrească tinerețea nici unui om.
Diagnosticul complex îl obligă pe camaradul nostru la un tratament costisitor, la multe drumuri între Buzău și spitalele bucureștene. Orice ajutor, oricât de mic, este important pentru viața lui Mitache Gigi.
În aceste timpuri grele, contribuția noastră este cu atât mai importantă. Facem un apel de suflet la toți, să vină în sprijinul camaradului nostru, cu donații în contul: RO36BRDE100SV38453531000, deschis pe numele lui Mitache Gigi.

LIGA MILITARILOR PROFESIONISTI

Citat:Dragi camarazi,
Stim cu totii ca in prezent viata este foarte grea… multi dintre noi avem rate la banci, greutati, obligatii, copii la gradinite, scoli, licee sau facultati… dar un camarad de-al nostru este internat la Spitalul Fundeni din Bucuresti si are mare nevoie de ajutorul nostru…
Toti trebuie sa ne dam seama ca este foarte greu sa stai pe un pat de spital cu un diagnostic cumplit acum in pragul sarbatorilor de iarna… si posibilitatile financiare ale lui MITACHE GIGI sunt reduse…
Haideti sa incercam sa ajutam un CAMARAD, depunand in contul lui fiecare cat il lasa inima.
Facem APEL la toti cei care acceseaza acest site al LIGII MILITARILOR PROFESIONISTI, civili sau militari…
Facem APEL la cei care fac parte sau nu fac parte din L.M.P….
HAIDETI SA DAM O SANSA CAMARADULUI NOSTRU!

Danut ALBU - Prim-vicepresedinte L.M.P.

LINK http://ligamilitarilor.ro/activitati/ape...ie-de-noi/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
12-12-2011 07:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #12
RE: Actiuni umanitare
mesaj trimis de @pintilescu
Sincer nu credeam ca vreodata am sa postez vreodata astfel de mesaj,dar trebuie sa o fac:Sora mea, in varsta de 25 de ani,a fost diagnosticata acum 2 zile cu leucemie acuta,si ar avea nevoie cat mai repede de transfuzii cu sange.Ea este internata acum la Clinica de hematologie din Iasi,ea este din Bacau,eu fac tot posibilul sa gasesc cat mai multi donatori in Bacau,dar doctorita de la clinica mi-a spus ca ar fi bine daca as gasi si niste donatori in Iasi.Ea are nevoie de grupa A2 negativ Rh negativ,si daca vreti sa donati sa o faceti pe numele Pintilescu Ionela,nu este neaparat sa aveti aceiasi grupa ca si ea. Mii de multumiri si doresc tuturor multa sanatate.

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
07-01-2012 10:38 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pintilescu Offline
Membru activ
***

Mesaje: 72
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 35
Given 69 thank(s) in 18 post(s)

Mesaj: #13
RE: Actiuni umanitare
(07-01-2012 10:38 PM)pompier_talpas Scris:  mesaj trimis de @pintilescu
Sincer nu credeam ca vreodata am sa postez vreodata astfel de mesaj,dar trebuie sa o fac:Sora mea, in varsta de 25 de ani,a fost diagnosticata acum 2 zile cu leucemie acuta,si ar avea nevoie cat mai repede de transfuzii cu sange.Ea este internata acum la Clinica de hematologie din Iasi,ea este din Bacau,eu fac tot posibilul sa gasesc cat mai multi donatori in Bacau,dar doctorita de la clinica mi-a spus ca ar fi bine daca as gasi si niste donatori in Iasi.Ea are nevoie de grupa A2 negativ Rh negativ,si daca vreti sa donati sa o faceti pe numele Pintilescu Ionela,nu este neaparat sa aveti aceiasi grupa ca si ea. Mii de multumiri si doresc tuturor multa sanatate.Daca vreti informatii mai detaliate puteti suna la numarul de telefon 0741085342.

[Imagine: cbrn_logo-67_tcm18-169161.jpg]

07-01-2012 10:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 719
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #14
RE: Actiuni umanitare
(07-01-2012 10:59 PM)pintilescu Scris:  
(07-01-2012 10:38 PM)pompier_talpas Scris:  mesaj trimis de @pintilescu
Sincer nu credeam ca vreodata am sa postez vreodata astfel de mesaj,dar trebuie sa o fac:Sora mea, in varsta de 25 de ani,a fost diagnosticata acum 2 zile cu leucemie acuta,si ar avea nevoie cat mai repede de transfuzii cu sange.Ea este internata acum la Clinica de hematologie din Iasi,ea este din Bacau,eu fac tot posibilul sa gasesc cat mai multi donatori in Bacau,dar doctorita de la clinica mi-a spus ca ar fi bine daca as gasi si niste donatori in Iasi.Ea are nevoie de grupa A2 negativ Rh negativ,si daca vreti sa donati sa o faceti pe numele Pintilescu Ionela,nu este neaparat sa aveti aceiasi grupa ca si ea. Mii de multumiri si doresc tuturor multa sanatate.Daca vreti informatii mai detaliate puteti suna la numarul de telefon 0741085342.

Sa incercam sa fim alaturi de colegul nostru , la greu !!!
08-01-2012 09:21 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #15
RE: Actiuni umanitare
Apel umanitar pentru un militar bistriţean
[Imagine: camarazii.jpg]
16/02/2012
Asociaţia de Caritate din Armata României „Camarazii” a iniţiat o campanie de colectare de fonduri pentru plutonierul Boc Florin de la Unitatea Militară 01331 Bistriţa, programat pentru transplant de celule stem, în luna martie 2012, la Clinica universitară de transplant din Homburg, Germania – anunţă Observatorul Militar nr. 6 (15 - 21 februarie 2012).

Subofiţerul are 34 de ani, este căsătorit şi are o fetiţă de şase ani, fiind diagnosticat cu leucemie mieloblastică, la această oră aflându-se internat la Landstuhl Regional Medical Center-Germania. Costul investigaţiilor medicale şi transplantului se ridică la aproximativ 200.000 de euro, sumă care depăşeşte posibilităţile financiare ale Asociaţiei şi ale familiei. Potrivit anunţului Asociaţiei „Camarazii”, cei care vor să sprijine demersul umanitar pot face donaţii în conturile bancare ale Asociaţiei, deschise la Banca Comercială Română, sucursala Izvor-Bucureşti, cu menţiunea „pentru Florin”:

în lei - RO 79 RNCB 0081101381270005
în euro – RO 63 RNCB 0081101381270002
în USD – RO 36 RNCB 0081101381270003

Orice contribuţie financiară este binevenită pentru a se da o şansă tânărului militar bistriţean. Cei interesaţi pot obţine mai multe detalii la tel. 0213195858 (int. 2692 sau 2697) sau în reţeaua RNMC 971018/ 2692 sau 2697.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-02-2012 07:11 AM de Covalciuc Bogdan.)
17-02-2012 07:11 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #16
RE: Actiuni umanitare
Un coleg are nevoie de noi !

[Imagine: emeric.png]
Agentul sef principal Erdei Emeric, 42 de ani, din cadrul SIR al IPJ Arad, a fost diagnosticat cu sarcom al nervului periferic, determinari pulmonare secundare (cancer in forma avansata) , tromboza la nivelul venei iliaca interna stanga si necesita urgent tratament chirurgical si radiochimioterapie.

Erdei Emeric a practicat 6 ani rugby la CS Gloria Arad, 16 ani karate shotokan la clubul Dinamo Sakura apartinand Politiei Arad (8 ani instructor). In septembrie 2004 a obtinut locul I la concursul IBSSA (bodyguard); din 2007 este atestat instructor SWAT la Academia de Politie din Budapesta (instructor Otto Shimony). Politistul are o cariera profesionala impecabila si este un om de toata isprava.

In speranta ca acest apel va gasi in noi omul care ne place sa credem ca suntem,va pun la dispozitie contul lui personal in care putem pune fiecare dintre noi cat putem si cat ne lasa inima ca sa il ajutam in aceste clipe cumplite.

Domnilor colegi, hai sa nu tratam cu lipsa de interes acest om!

Orice suma, oricit de mica, poate fi donata in contul BANCPOST RO46BPOS6502003770824RON01.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-05-2012 06:16 AM de Covalciuc Bogdan.)
25-04-2012 11:56 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #17
RE: Actiuni umanitare
URGENT - un semperist in stare grava !

[Imagine: urgent.jpg]

Citat:Rog toti semperistii care au grupa sangvina B3 cu RH pozitiv sa-si rapeasca doua ore din viata lor si sa doneze!
Andrei Sandulescu, prietenul nostru si unul dintre cei mai vechi semperisti, este internat la Spitalul Clinic Fundeni cu leucemie si are urgenta nevoie de sange.
Donarea trebuie facuta la Institutul Hematologic Bucuresti de pe strada Dr. Felix (in spatele spitalului Filantropia). Cei care nu locuiesc in Bucuresti pot dona in localitatile de domiciliu, specificand la donare faptul ca sangele este pentru Andrei Sandulescu, pacient la Spitalul Clinic Fundeni - Centrul de Hematologie si Transplant Medular, si ca trebuie obligatoriu trimis la Institutul Hematologic anterior mentionat. Gasiti aici adresele centrelor din tara: LINK http://www.imparte.ro/Donatii/Donatii-sa...nare-sange
Pentru alte detalii, sunati-ma sau scrieti-mi pe mesageria privata.
Repet, e al naibii de urgent!
ex-ad (pe semperfidelis.ro)
Nosce te Ipsum (pe Facebook)

LINK https://www.semperfidelis.ro/news.php?item.1930.2

Apelul este si pentru toti userii Forum Pompierii ...

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
30-10-2012 07:32 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: superman
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #18
RE: Actiuni umanitare
APEL UMANITAR URGENT

[Imagine: Foto_Teodorescu2_328x250.jpg]

Citat:Vă prezentăm cazul medical al sergentului major Teodorescu Şerban Dacian în vederea acordării unui sprijin financiar pentru continuarea tratamentului.

Sergentul major Teodorescu Şerban Dacian născut la data de 03.06.1980 în localitatea Galaţi a urmat Cursul de formare a subofiţerilor în activitate, filiera indirectă, promoţia iulie 2008 şi este încadrat la Unitatea Militară 01375 Constanţa. Este necăsătorit.

Subofiţerul a fost operat la Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” – Bucureşti de tumoară esofagiană şi a efectuat cura de chimioterapie. In continuare este necesar să efectueze un tratament radioterapeutic la Institutul Strahlenzentrum Hamburg din Germania. Costul acestui tratament este de 10900 euro plus transportul şi cazarea pe o durată de 8 saptămâni.

Părinţii subofiţerului sau despărţit în anul 1983 iar în anul 1989 mama s-a recăsătorit cu domnul Ichim Teodor. Familia acestuia nu dispune de suma necesară executării tratamentului, deoarece singurul venit este pensia tatălui, mama fiind casnică iar sora este studentă.

Sumele pot fi donate în contul domnului Ichim Feodor, tatăl sergentului major Teodorescu Şerban Dacian: cont bancar:
in lei – RONRO15RZBR0000060011937913 si
in euro – RO02RZBR0000060013781438 deschise la Raiffeisen Bank, Agenţia Galaţi.

LINK http://www.ligamilitarilor.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
16-03-2013 04:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #19
RE: Actiuni umanitare
Apel umanitar

[Imagine: Robert_460x250.jpg]

Citat:Ursache Robert Sebastian, elev în clasa XI la liceul Emil Palade, fiul maistrului militar Ursache Ioan Corneliu de la U.M. 02154 Constanța. În anul 2012 luna februarie, copilul este diagnosticat la Spitalul Fundeni: hepatocarcinom cu metastaze peritoniale. Sau făcut multiple investigații în țară și străinătate, și se decide urmarea unor ședințe de chimioterapie urmate cu radioterapie la clinică privată din București. Momentan urmează să facă a doua ședință de chemoembolizare hepatică tot la un spital privat din București, deoarece în spitalele de la stat nici un medic nu a dorit să preia cazul. În urma acestor ședințe de radioterapie și chemoembolizare hepatică, tumorile mari sau redus iar cele mici(2-3 cm) au dispărut total. Ar fi necesar continuarea acestor ședințe însă necesită următoarele costuri: -30 ședințe de radioterapie 26.000 lei -a doua ședință de chemoembolizare- 10900 lei. Cei care doresc să ajute , o pot face în conturile maistrului militar:

Ursache Ioan Corneliu Banca:

Raiffeisen Bank Lei: RO77.RZBR.0000.0600.0553.2566

Euro: RO47.RZBR.0000.0600.1444.8279

Nr. de tel al tatalui: 0723 576989


LINK http://www.ligamilitarilor.ro

LINK http://observator.tv

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
03-04-2013 08:48 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #20
RE: Actiuni umanitare
Apel umanitar !

[Imagine: gethumb_details_php.jpg]

Viata unui tanar pompier depinde de sangele iesenilor

Citat:Un tânăr pompier, care a salvat nenumărate vieţi, are acum nevoie să fie salvat. Petru OLARU are 35 de ani şi a lucrat ani în şir în cadrul ISU, în jud. Neamţ. De curând însă a fost diagnosticat cu leucemie în stadiul IV avansat, iar în prezent se află internat la Institutul Regional de Oncologie din Iaşi. Fiind într-o stare foarte gravă, trebuie transportat la Bucureşti, însă condiţia sa nu permite acest lucru. Petru OLARU are nevoie urgent de o transfuzie de sânge, grupa A2 Rh negativ. Oricine are aceasta grupă sanguină şi doreşte să-l ajute pe tânărul pompier, poate dona sânge la Centrul de Transfuzii de la Spitalul „Sfântul Spiridon” Iaşi, pe numele Petru OLARU. Cei care vor contribui la a-l ţine în viaţă pe acest om vor beneficia şi de tichete de masă în valoare de 70 de lei.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-04-2013 08:41 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411697
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283886
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10250
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1030068
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25583
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5383
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1921
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9470

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro