Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Podul Înalt" al Județului Vaslui
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #60
RE: I.S.U. "Podul Inalt" al Judetului Vaslui
Noi statii de pompieri

Începând de luni, ISU „Podul Înalt” Vaslui are douã noi puncte de lucru ale pompierilor în orasul Murgeni si în comuna Ivãnesti, scopul înfiintãrii acestor puncte fiind de a reduce timpul de rãspuns la situatiile de urgentã produse în zonã. Autoritãtile locale au contribuit cu spatiile si utilitãtile necesare pentru pregãtirea si cazarea personalului si a autospecialelor, iar vehiculele, împreunã cu personalul aferent, au fost puse la dispozitie de ISU „Podul Înalt Vaslui”.

[Imagine: simulare_accident_crasna_pompieri_4815.jpg]

Citat:Pentru o mai bunã acoperire a teritoriului judetului Vaslui Inspectoratul pentru Situatii de Urgentã Vaslui a luat decizia înfiintãrii a douã noi puncte de lucru ale pompierilor, în orasul Murgeni si în comuna Ivãnesti, pentru a reduce timpul de rãspuns la interventii pe raza de competentã. „Înfiintarea punctului de lucru din orasul Murgeni a apãrut ca o necesitate, având în vedere faptul cã distanta dintre Detasamentul Bârlad, care asigura interventia în zonã, si orasul Murgeni este de 35 de km, iar pânã la cea mai îndepãrtatã localitate, comuna Blãgesti, de 45 km”, a declarat lt. Alina Poianã, purtãtorul de cuvânt al ISU Vaslui. Echipajul din Murgeni este dotat cu o autospecialã de lucru cu apã si spumã, cu echipament de descarcerare si va interveni la situatiile de urgentã produse în oras si în cele sapte comune limitrofe, Berezeni, Fãlciu, Blãgesti, Mãlusteni, Epureni, Suletea si Gãgesti. În plus, pompierii vor putea asigura o interventie promptã în cazul accidentelor de circulatie produse pe cele douã drumuri nationale care tranziteazã zona, DN 24A, Bârlad-Murgeni-Husi si DN 26, Murgeni-Galati, precum si pe celelalte drumuri din raionul de interventie. Echipajul de la punctul de lucru din Ivãnesti va avea la dispozitie pentru interventiile în aceastã comunã si în celelalte cinci comune învecinate, Pungesti, Gârceni, Dragomiresti, Poienesti si Voinesti, o autospecialã de lucru cu apã si spumã, dotatã si cu echipament de descarcerare. Spatiile si utilitãtile pentru pregãtirea si cazarea personalului, precum si pentru gararea autospecialelor sunt asigurate cu sprijinul consiliilor locale din cele douã localitãti. Circa 46.000 de locuitorii din cele douã zone vor putea beneficia de sprijin rapid din partea pompierilor în cazul producerii unor situatii de urgentã, reducându-se astfel timpul de rãspuns cu 25-45 de minute.
SURSA : http://www.vrn.ro

aplause

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
16-04-2013 05:49 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Podul Inalt" al Judetului Vaslui - Covalciuc Bogdan - 16-04-2013 05:49 AM
RE: Salvare incredibila - Valentin P - 30-04-2013, 03:52 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411743
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283949
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10250
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1030118
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25604
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5385
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1922
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9472

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro