Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Podul Înalt" al Județului Vaslui
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #91
RE: I.S.U. "Podul Inalt" al Judetului Vaslui
Caracatița ”afacerilor de familie” pe banii statului. Organigrama ISU Vaslui, plină de rude, după modelul ISU Dolj

[Imagine: screenshot-439.png]

Citat:Libertatea a scris în mai multe rânduri despre ”afacerile de familie” de la ISU Dolj. Ancheta dispusă ulterior de generalul Dan-Paul Iamandi, șeful IGSU, a confirmat dezvăluirile ziarului: în cadrul ISU Dolj ”sunt angajate 101 cadre militare care au diferite grade de rudenie între ele”. O situație similară e și la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Vaslui.

”Epidemia” de care vorbea ministrul de Interne Marcel Vela după dezvăluirile făcute de Libertatea în cazul ISU Dolj acoperă și județul Vaslui.

Lista începe de la nivelul de sus al instituției, până zilele trecute condusă de Ghiorghe Blagoci, care a ieșit la pensie imediat după scandalul de la ISU Dolj.

[Imagine: ghiorghe-blagoci-1024x681.jpg]

Fostul șef, care încă se prezintă la locul de muncă pentru a preda comanda către cel desemnat de către IGSU la conducerea inspectoratului vasluian, are soția angajată ca subofițer în cadrul Compartimentului AECI (Analiza Evaluarea și Coordonarea Intervenției).

La câteva luni de la preluarea șefiei ISU Vaslui în 2017, Blagoci a încercat să-și promoveze soția în corpul ofițerilor. Mihaela Gabriela Blagoci nu a trecut însă de proba sportivă, așa că a rămas plutonier adjutant șef.

O altă rudă a lui Blagoci în cadrul ISU Vaslui este subofițerul Florin Sîmbotin, căruia i-a botezat fiul.

Al doilea om la comanda ISU Vaslui, Niculae Tătaru, are colegi doi veri de-ai săi, Gheorghe Papuc și Nicu Papuc, angajați în cadrul Detașamentului de Pompieri Vaslui. De asemenea, Gheorghe Papuc are și fiul angajat în aceeași structură.

[Imagine: niculae-tataru-1024x681.jpg]

Niculae Tătaru, prim-adjunctul șefului ISU Vaslui, frate cu președintele Organizației Județene Vaslui a PNL, medicul Nelu Tătaru, de curând numit secretar de stat în cadrul Ministerului Sănătății, mai are un cumătru în subordine, subofițerul Ionel Rusu.

Situații de rubedenii și în eșaloanele inferioare

Cei aflați la comanda ISU Vaslui nu sunt singurii cu neamuri în cadrul structurii care răspunde de situațiile de urgență din județ. Spre exemplu, căpitanul Mugurel Viorel Bejan, comandant al Detașamentului de Pompieri Vaslui, are soția subofițer la Serviciul Financiar, iar fratele său, Cristi Bejan, este subofițer al aceluiași detașament

Și lista continuă.

Colonelul Ghiorghe Blagoci a refuzat să comenteze situația din instituția pe care a condus-o timp de doi ani și jumătate.

Colonelul Mihai Ciprian Mitrea, care a preluat comanda, a declarat pentru Libertatea că va face un control: ”Am solicitat să se facă o verificare pentru că mă așteptam ca, în urma cazului de la Dolj, să se propage ideea. Trebuie văzut dacă aceste situații de rubedenie s-au făcut post-angajare și identificate situațiile de conflict de interese. Sper ca acestea să fi fost în atenția fostei conduceri. Dar dacă posturile din cadrul ISU Vaslui au fost scoase la concurs, iar acestea s-au desfășurat corect, atunci totul este în regulă”.

Colonelul Mitrea: ”Atâta timp cât concursurile se desfășoară corect, totul este în regulă”

”Pentru regiunea noastră, salariile plătite la ISU sunt bune, evident pe măsura riscurilor la care se expun angajații. Dacă aceștia văd că au locuri de muncă bune, remunerate corespunzător, nu au cum să nu spună rudelor care, evident, sunt motivate să vină și ele către ISU pe posturile libere, scoase la concurs. Atâta timp cât aceste concursuri se desfășoară corect, atunci totul este în regulă”.

În cazul în care, după controlul intern desfășurat, se constată nereguli, noul șef al ISU Vaslui spune că va lua măsurile legale care se impun.
SURSA : https://www.libertatea.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
23-01-2020 07:29 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Baloo , Pompier leneș
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Podul Inalt" al Judetului Vaslui - Homefire News - 23-01-2020 07:29 PM
RE: Salvare incredibila - Valentin P - 30-04-2013, 03:52 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029346
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25141
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5267
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1899
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317785
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145313
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 40

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro