Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Gheorghe Pop de Basești" al Județului Maramureș
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #318
RE: I.S.U. "Gheorghe Pop de Basesti" al Judetului Maramures
33 de intervenţii în acest week-end, pentru pompierii maramureșeni

Citat:Personalul I.S.U. Maramureş a executat 33 de intervenţii în acest week-end. Din total, cele mai multe- 29, au fost acţiunile la care au luat parte medicii, asistenţii şi paramedicii S.M.U.R.D. Dintre acestea, 11- au fost la traumatisme, 11- la diverse afecţiuni medicale, 2- la accidente rutiere, respectiv câte 1- la transport bolnav, deblocare uşă, înec şi o intoxicaţie cu 5 persoane.

Cele mai multe acţiuni au fost cele ale personalului staţiei S.M.U.R.D. Baia Mare- 11, urmate de cele ale paramedicilor S.M.U.R.D Fărcaşa- 5, staţiile S.M.U.R.D. Sighetu Marmaţiei, Bogdan Vodă şi Vişeu de Sus câte - 3 respectiv S.M.U.R.D. Tg. Lăpuş – 1.

Pompierii au fost solicitaţi şi ei, pe parcursul sfârşitului de săptămână, la un număr de 4 intervenţii. Astfel, vineri, 27.07.2013, un echipaj al Secţiei de Pompieri Vişeu de Sus a intervenit la 2 incendii. Primul în jurul orei 10.40 în Vişeu de Sus, Valea Vaserului-Graiul Coziei la o ardere necontrolată la litiera în pădurea de foioase care aparţine Ocolului Silvic Vişeu de Sus. Au ars 2 hectare litieră, incendiul s-a declanşat probabil, din cauza unei scântei purtate de vânt. Al doilea în jurul orei 18:36 în Repedea la un incendiu de vegetaţie uscată la Pășunea alpina care aparţine Ocolului Silvic Poienile de Sub Munte. Au ars 2,5 hectare păşune alpina, incendiu s-a declanşat probabil, din cauza jarului de la o ţigară.

Duminică, 28.07, în jurul orei 00:41, un echipaj al Detaşamentului de Pompieri “Căpitan Marchiş Adrian” Baia Mare a intervenit la localizarea şi lichidarea unui incendiu de vegetaţie uscată izbucnit, pe strada Gării din municipiu. Au ars aproximativ 0,03 hectare vegetaţie uscată. Incendiul a izbucnit, probabil, din cauza unui foc lăsat nesupravegheat. În jurul orei 23:44, două echipaje ale Detaşamentului de Pompieri “Căpitan Marchiş Adrian” Baia Mare au intervenit la localizarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la un depozit de material lemnos pe strada Limpedea din municipiu. Au ars aproximativ 3 metri cubi deşeuri din material lemnos. Incendiul a izbucnit, probabil, din cauza unui foc deschis lăsat nesupravegheat.

Specialiştii Inspecţiei de Prevenire din cadrul I.S.U. au efectuat 10 controale, au fost emise 2 avize securitate la incendiu şi au fost înregistrate 5 cereri de avize de securitate la incendiu.
SURSA : http://www.informatia-zilei.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
30-07-2013 06:50 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. - maf150 - 11-02-2012, 12:38 PM
RE: I.S.U. - maf150 - 11-02-2012, 07:39 PM
RE: I.S.U. - maf150 - 22-02-2012, 09:13 PM
RE: I.S.U. "Gheorghe Pop de Basesti" al Judetului Maramures - Homefire News - 30-07-2013 06:50 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283363
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029865
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25539
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318076

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro