Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Concedii
Autor Mesaj
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #11
RE: CONCEDII
Nu exista asa cevaSmile. Permanenta este doar atunci cand esti la serviciu. Cresterea capacitatii operationale este altceva.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

30-10-2013 01:20 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
cipcip2009 Offline
Membru activ
***

Mesaje: 87
Alăturat: Dec 2011
Locatie:
Thanks: 50
Given 56 thank(s) in 23 post(s)

Mesaj: #12
RE: CONCEDII
(28-10-2013 05:34 PM)ygor Scris:  Buna ziua.
Va prezint urmatoarea situatie.subofiter operativ program de lucru 24 serviciu operativ cu 72 serviciu de permanenta.inceperea lucrului ora 08.00 terminarea 08.30 a doua zi.ture de servici 01.01.2013 ,05.01.2013,09.01.2013 zile de permanenta 2,3,4,6,7,8 va prezint 2 situatii de concediu

------------
Raspuns...
vrei sa pleci in concediu, pleci din tura de servici sau din a doua zi ( a treia zi din tura libera ). Daca pleci in CO imediat dupa tura ( dupa ora 08.30 ) cand defapt tu esti liber e o mare prostie ( ex. te pontezi la tura sau co ). Concediul incepe de la ora 00 si se termina la ora 24.00. ( Concediul incepe din data de..09 .. pana in data de 15, ai alarmare pe data de 16 la ora 00.01 trebuie sa te prezinti la alarma ).
Permanenta la domiciliu ........Continuitatea conducerii activităţilor, în afara programului de lucru, se asigură din unitate sau, după caz, de la domiciliu, de către şeful/comandantul unităţii, adjuncţii/locţiitorii acestuia şi şefii de servicii/locţiitorii acestora (similari) competenţi să adopte măsuri de primă urgenţă, potrivit evoluţiei situaţiei operative în zona de competenţă.
Tu în cele 8 ore pînă la intrarea în tură se presupune că te odihnești și dacă este o alarmă între timp ghinionul tău.( între ora 00.01 -08.00 )
Sper că m-am făcut înteles

Ce usor e sa spunem cuvinte mari, fraze logice si sa dam sfaturi utile celor cu care ne impartim metri patrati din viata...
30-10-2013 10:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman
{myadvertisements[zone_3]}
cipi
Unregistered

 
Thanks:
Given thank(s) in post(s)

Mesaj: #13
RE: CONCEDII
Programul de lucru in ture este in formula 24/72. Prin asta inteleg ca dupa 24 ore de serviciu ai 72 ore libere. Concediul de odihna sau cel suplimentar incepe dupa trecerea acestui interval de timp.
Exemplu : 01.10. ora 8.00 - 02.10 ora 8.00 tura de serviciu, 02.10 ora 8.00 -5.10 ora 8.00 liber, incepand cu aceasta ora concediu, evident cu exceptia celor medicale. In mod normal perioada ar trebui sa se regaseasca pe ordinul de serviciu. De unde apare aceasta ora 0.00? As vrea sa imi spuna cine se prezinta in fata comandantului la plecarea/ sosirea in/din concediu la aceasta ora........conform RG......
30-10-2013 11:02 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
cipcip2009 Offline
Membru activ
***

Mesaje: 87
Alăturat: Dec 2011
Locatie:
Thanks: 50
Given 56 thank(s) in 23 post(s)

Mesaj: #14
RE: CONCEDII
(30-10-2013 11:02 PM)cipi Scris:  Programul de lucru in ture este in formula 24/72. Prin asta inteleg ca dupa 24 ore de serviciu ai 72 ore libere. Concediul de odihna sau cel suplimentar incepe dupa trecerea acestui interval de timp.
Exemplu : 01.10. ora 8.00 - 02.10 ora 8.00 tura de serviciu, 02.10 ora 8.00 -5.10 ora 8.00 liber, incepand cu aceasta ora concediu, evident cu exceptia celor medicale. In mod normal perioada ar trebui sa se regaseasca pe ordinul de serviciu. De unde apare aceasta ora 0.00? As vrea sa imi spuna cine se prezinta in fata comandantului la plecarea/ sosirea in/din concediu la aceasta ora........conform RG......

==========
Raspuns
Nu trebuie sa te prezinti la ora 00.00 la unitate. Începând cu ora 00.01 tu trebuie să te odihnești pentru a fi apt pentru serviciu și cum am spus dacă se dă alarma începând cu ora 00.01 este ghinionul tău. Nu stau să detaliez ce înseamnă alarmarea unității.

Ce usor e sa spunem cuvinte mari, fraze logice si sa dam sfaturi utile celor cu care ne impartim metri patrati din viata...
30-10-2013 11:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
ygor Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 5
Alăturat: Oct 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #15
RE: CONCEDII
nu mi se pare normala explicatia deoarece:
-tura de servici este pontata in doua zile calendaristice avand intoadeauna 8 ore de noapte iar ca sa compenseze liberul dupa servici se stabileste de la ora 08.00 sau 08.30.
-hai sa nu zic permanenta la domiciliu sa zic urgenta I in primele 24 de ore dupa iesirea din servici e valabila pana la ora 08.00 a doua zi la intrarea in servici a turei (va rog sa ma contraziceti daca nu am dreptate) dupa asta restul de 48 de ore pana la intrarea din nou in turade servici te incadrezi in urgenta a II a si asta tine pana la ora 08:00 la intrarea in servici ,diferentele intre ele fiind timpii de prezentare la unitate.
-hai sa nu ne legam de faza cu ar trebui sa te odihnesti pt ca vad ca asta nu e un drept al tau sau e drept si ti se poate anula oricand.
-problema e ca cineva mia spus ca obligatoriu trebuie sa beneficiezi de 3 zile libere dupa servici (liber=consemn la domiciliu ca sa nu se inteleaga altceva) si concediu trebuie intodeauna sa incepa din urmatoarea tura de servici .deci daca sa zicem tura in care ai fost la lucru e 01.01 concediu obligatoriu il pui incepand din data de 05.01 pana cand vrei sau cat ai dreptul asta insemna ca tu vei intra in concediu de la ora 08.00 a zilei de 05.01 deci alea 8 ore de la 00:00 pana la ora 08:00 fac parte din cele 72 de ore de consemn.
-asa cum daca mias fi pus concediu din data de 02.01 si sar fi creat un compromis pt cele 8 ore in care ,dupa cum sustin cei cu ora 00:00 ca ar incepe concediu , figurezi si in concediu si la servici . asa e un compromis si faptul ca daca ai pune concediu din data de o5.01 ,de la ora 00:00 pana la 08:00 figurezi in concediu si esti in consemn conform celor 72 de ore libere dupa servici .
-problema ar putea fi rezolvata si de un ordin de servici unde se trece data si ora la care pleci data si ora la care te intorci, mentionez ca cel putin eu primesc o singura data ordin de servici in mana acel ordin care se deconteaza la toata lumea o singura data pe an.trebuie sa cer ordin sau trebuie sa mi se dea ,pt ca cel care il da face si pontaju si are acces si la planificariile cu concediul deci stie cine va intra in concediu daca verifica.
-in aceasta idee vreau sa se inteleaga ca deoarece noi cei din serviciul operativ ne desfasuram activitatea pe 2 zile calendaristice si tura de servici nu incepe la ora 00:00 vreau ca, concediu sa reprezinte continuitatea in timp si sa reprezinte patre egala a ceea ce insemna zi si are 24 de ore.
-vreu sa vad niste referiri aici la niste documente,legi,regulamente pt cei care isi sustin ideea cu ora 00:00 si atunci no sa mai zic nimic.
-de ce cand vorbim de concediu o luam calendaristic si incepand de la 00:00 pana la 00:00 si cand vorbim de servici o luam de la 08:00 la 08:00 orice absenta de prezentare la servici fie ea :alarmare ,marirea capacitati sau tura de servici se poate motiva cu :parasire de garnizoana,concediu medical ,concediu de odihna si misiuni ordonate. de aici trebuie sa se inteleaga clar ca daca unitatea iti solicita prezenta in intervelul cuprins in cele 72 de ore si tu nu vii absenta ta nu poate fi motivata altfel si asta nu tine pana la ora 00:00 dacat cum spun uni pana in ultima zi din cele 3 ,adica pt primele 2 e o regula pt ultima e alta cum vine asta.
-timpul de odihna e pe toata perioada de 72 ore si il faci cum vrei tu ideea e sa nu vii obosit la lucru si daca se constata asta poti fi trimis acasa si nu tine de la ora 00:00 la ora 08:00
- de la iesirea din tura in ziua de 02:01 de la ora 08:00 nu sunt in urgenta I pana la ora 00:00 in ziua de 02:01 spre 03.01 ci pana la ora 08:00 in ziua de 03.01 si la fel merge si pana in ziua de 05.01 la ora 08:00 .
-e o nebuloasa aici si am nevoie de ceva scris si nu vorbit facetimi va rog referire cei care nu sunteti de acord , la o lege ceva un regulament nu faceti referire la cum lucreaza cei din mapn sau aviatie sau mai stiu eu ce doar la pompieri strict.si nu comparati programul de 8 ore cu cel de 24 de ore.
- ideea e ca daca sa zicem ca trebuie sa ai 3 zile libere si nu poti sa iti pui concediu decat de la inceperea turei urmatoare si eu lam pus gresit si cineva mia aprobat gresala mea insemna ca si acel cineva trebuie sa raspunda in fata legii la fel ca mine.cu alte cuvinte in avertismentul meu scrie pe ce motiv mia fost dat(nu mam prezentat in timpul alocat urgentei II la alarmare care sa dat la ora 06.06 in data de 25 .10 eu fiind calendaristic pana in 24.10 in concediu) dar nu scrie ca am incalcat ceva conform caruia concediul mi sa terminat la ora 00:00 si ca de la ora 00:00 pana la ora 08:00 eu eram in ce ( ca nici liber dupa servici nul poti numi sau liber dupa concediu).
-scuzati greselile de ortografie nu am avut timp sa corectez ce am scris ideea conteaza.cu respect
31-10-2013 10:57 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #16
RE: CONCEDII
Parerea mea si te rog sa nu te superi @ygor : Si tu si comandantul tau sunteti vinovati . Tu ca nu te-ai prezentat la alarmare si comandantul tau ca este un incuiat incompetent. Am citit postarile tale si m-am crucit cum niste regulamente si niste lucruri simple ...de bun simt sunt facute varza . Un amalgam "abracadabrant" de permanente , urgente , ore , minute ...concediu suplimentar luat inainte de ...concediu luat in zilele libere ...compromisuri ....chiar nu merita discutat . Ce legi si regulamente vrei sa-ti aratam ? Cum putem sa te ajutam ? Totul este halucinant ! La unitatea ta aveti propriile legi si regulamente . In rest nocomment

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-10-2013 03:21 PM de Covalciuc Bogdan.)
31-10-2013 03:13 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Coffeeman
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #17
RE: CONCEDII
(31-10-2013 10:57 AM)ygor Scris:  - ideea e ca daca sa zicem ca trebuie sa ai 3 zile libere si nu poti sa iti pui concediu decat de la inceperea turei urmatoare si eu lam pus gresit si cineva mia aprobat gresala mea insemna ca si acel cineva trebuie sa raspunda in fata legii la fel ca mine.

Sfat pentru @ygor ....Las-o balta ! De ce ? Deoarece ai facut compromisuri ! Cate concesii facem intr-o zi, intr-un an, intr-o viata?
Ce castigam si ce pierdem?...compromisurile sunt mici si mari.
Pentru ce le facem?...sa ne fie mai bine?...mai cald?...sa fim mai fericiti?...mai liberi?...mai bogati?...mai destepti?
Compromisul poate trece peste morala si principiile noastre...sau nu.
Exista cineva care nu a cedat, nu a renuntat de voie sau nevoie?... Eu cred ca trebuie sa renunti ...un avertismant este nimic ....dar alta data trebuie sa ai grija . ... fa treburile ca la regulament .

PS Trebuia sa te prezinti la alarmare ... si dupa aceea discutai "legalitatea" acelei chemari ... asa Undecided esti si tu vinovat .

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
01-11-2013 08:02 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
ygor Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 5
Alăturat: Oct 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #18
RE: CONCEDII
nu ma supar,
Pai ar trebui sa existe ceva in care sa se specifice ca:
-nu se pleaca in concediu fara ordin de servici si cine trebuie sa til dea
-concediu nu se pune decat dupa efectuarea liberelor dupa servici neexistand liber dupa concediu.
-intrarea in concediu se face de la ora 00:00 a primei zile de concediu sau ora 08:30 a iesirii turei din servici.
-concediu se termina la ora 00:00 a ultimei zile de concediu sau pana la ora 08:00 a intrarii turei in servici.
Pentru tot ce misca in subunitate aveam regulamente, numai pentru asta nu ?
Pentru ca daca nu exista si ne luam numai dupa vorbe o 'iei' nevinovat .
pt ca iti spun cum am judecato eu cu ce am patit : din in data de 25.10.2013 la ora 06.06 pana in data de 28.10.2013 ora 08.00 sunt 72+2h.54minute concediu il aveam pana in 24.10.2013.pana la intrarea in servici mai erau 3 zile vineri sambata si duminica eu inainte de intrarea in concediu am mai avut 2 zile libere . cum cele 72+2h54min sunt 3 zile si 2h.54min am considerat ca eu eram inca in concediu pt ca 3 zile tin exact 72 de ore si au continuitate in timp si se pot socotii de la orice ora din zi.
pontajul se face dupa numarul de ore (prezenta la servici).
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-11-2013 08:28 AM de ygor.)
01-11-2013 08:11 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #19
RE: CONCEDII
(01-11-2013 08:11 AM)ygor Scris:  nu ma supar,
................................................................................​.............................

Problema este asa : Concediul se ia dupa zilele libere ....dar nu aceasta este problema . Problema este neexecutarea unui ordin . Dupa ce te prezentai la unitate ....verificai legalitatea chemarii din concediu ( OZU , motivatie etc ) . Oricum o dai ...esti si tu vinovat deoarece nu ai executat un ordin .

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-11-2013 06:25 AM de Covalciuc Bogdan.)
01-11-2013 08:35 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
ygor Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 5
Alăturat: Oct 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #20
RE: CONCEDII
M-am prezentat la unitate in aceasi zi cu o intarzaiere de 3h25min. Timp calculat din timpul care sa scurs din momentul alarmarii pana cand am ajuns eu la unitate minus 100

minute.am venit de la 300km distanta si ar mai fi cateva de mentionat.dar nu mai vreau nici un ajutor din partea nimanui pt ca vad ca raspunsurile pe care le caut nu le gasesc aici si nici nu o sa le mai caut.nu va mai obositi sa imi mai scrieti respectati voi regulamentele pe care eu nu le gasesc cel putin pt problema mea si traiti fericiti pana la adanci batraneti.
01-11-2013 09:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283292
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029859
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25530
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318029

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro