Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 18 voturi - 4.78 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Dobrogea" al Județului Constanța
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #570
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Victime transportate cu avionul SMURD la Bucureşti
Bloc distrus de o explozie devastatoare!


[Imagine: f9d3b83de74a831244923bd18f6a640b.jpg]

Citat:Explozie devastatoare în Medgidia! 20 de apartamente au fost distruse, iar 12 persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale în urma unei deflagraţii petrecute pe strada Independenţei. Primele cercetări au arătat că dezastrul a fost provocat de proprietarul unui apartament situat la etajul al doilea al blocului C1, scara B. Incidentul a avut loc marţi seară, la ora 20.30. Locatarii spun că pentru câteva clipe au crezut că a venit sfârşitul lumii: totul era invadat de fum, iar plânsetele şi strigătele disperate ale oamenilor răsunau în toată clădirea... „Eu stau uşă în uşă cu apartamentul în care a avut loc explozia. Eram în pat şi mă uitam la televizor. Mi-am întrebat soţia dacă am încuiat uşa, iar ca să fiu sigur m-am dus să verific yala. Când m-am apropiat de intrare am simţit cum se zguduie blocul şi m-am trezit cu uşa în cap. Era fum negru peste tot, venea valuri, valuri peste noi! Mi-am luat soţia şi am ieşit din bloc. Mi-a fost distrus tot apartamentul“, a declarat Ion Răculeanu, unul dintre martorii dezastrului. „Eu stau la etajul unu, eram toţi în casă. M-am trezit că îmi bubuie geamurile, iar uşa de la intrare a ajuns în sufragerie. Toată lumea ţipa şi urla! Toate uşile din lemn au fost distruse. Am ieşit la geam să îmi dau seama ce se întâmplă şi l-am văzut pe vecinul de deasupra, plin de sânge, cum sare pe copertina de la etajul unu şi se rostogoleşte în apartamentul vecinului. Se vedea că era ars tot pe mâini şi pe faţă“, a povestit Virgil Vochianu. Alţi martori spun că trei persoane aflate în apartamentul devastat de explozie au deschis ferestrele şi au sărit, în încercarea disperată de a-şi salva vieţile... Una dintre victime este o fetiţă, de şapte ani, nepoata bărbatului despre care anchetatorii urmau să descopere că a provocat cumplitul accident.

IPOTEZE În scurt timp, la locul deflagraţiei au ajuns toate echipajele de intervenţie de la Detaşamentul de Pompieri Medgidia. Salvatorii au intrat în bloc, printre rămăşiţele uşilor, ferestrelor şi zidurilor făcute ţăndări de suflul exploziei. Aceştia şi-au făcut loc şi au intrat în apartamentul devastat, pentru a stinge flăcările care au înghiţit în doar câteva minute întreaga locuinţă. Au reuşit să stingă focul care ameninţa să se extindă, în timp ce ambulanţele sosite la locul dezastrului preluau răniţii, acordau primele îngrijiri locatarilor intoxicaţi cu fum şi accidentaţi şi încercau să-i calmeze pe oamenii adunaţi pe trotuar. În incendiu au fost rănite patru persoane care se aflau în apartamentul groazei, în starea cea mai gravă fiind proprietarul, Gheorghe Chiriţă, care a suferit arsuri pe aproape toată suprafaţa corpului. „Sunt patru răniţi în drum spre Unitatea de Primire Urgenţe Constanţa. Cei de acolo urmează să stabilească care dintre ei vor fi transferaţi la Bucureşti. Ştim că un bărbat este într-o situaţie gravă, respectiv arsuri pe 90% din corp, iar o altă persoană are arsuri pe 60% din corp. Ele sunt, cel mai probabil, victimele care vor fi transportate cu avionul SMURD la Bucureşti. Alte trei persoane, printre care şi copilul de şapte ani, au rămas internate cu arsuri minore şi intoxicaţii la Spitalul Municipal Medgidia. Sunt afectate apartamentele de pe întreaga scară. Toate persoanele vor fi cazate peste noapte, iar mâine (n.r. - astăzi) vom stabili care sunt pagubele şi cum vom interveni în ajutorul oamenilor. O echipă a Inspectoratului de Stat în Construcţii a făcut o primă evaluare şi se pare că nu a fost afectată structura de rezistenţă a blocului. Rămâne ca mâine (n.r. - astăzi) să stabilim concret care vor fi următorii paşi pentru a ajuta persoanele afectate de acest incident“, a declarat subprefectul judeţului Constanţa, Radu Volcinschi. „O comisie specializată va evalua pagubele produse de acest dezastru. Consiliul Judeţean Constanţa (CJC) îi va ajuta pe cei care au avut de suferit de pe urma deflagraţiei“, a adăugat vicepreşedintele CJC, Cristian Darie

ANCHETA O echipă de criminalişti din cadrul Poliţiei Municipiului Medgidia a demarat la scurt timp o anchetă în apartamentul în care a avut loc explozia. Se pare că vinovat ar fi chiar proprietarul acestuia, Gheorghe Chiriţă, de 32 de ani. „Cel mai probabil explozia a avut loc din cauza acumulărilor de gaze. Se pare că proprietarul a manevrat necorespunzător o butelie, s-a format o acumulare de gaze şi, în urma unui scurtcircuit, a avut loc explozia. Proprietarul lucrează la o societate de încărcat butelii şi cel mai probabil efectua o astfel de procedură în apartament. În casă am găsit trei butelii: una era conectată la aragaz, una era goală, iar una plină. Pentru că a ars tot, nu am găsit nicio instalaţie de transfer al gazului dintr-o butelie în alta. La fel de bine poate fi, însă, şi o defecţiune la aparatul de gătit sau la robinetul buteliei goale. În momentul exploziei se mai aflau în apartament mama proprietarului, soţia acestuia şi nepoata lui, în vârstă de şapte ani“, a spus şeful Biroului de Investigaţii Criminale Medgidia, cms. şef Constantin Rădoacă. Scara în care a avut loc expozia a fost deconectată de la utilităţi, iar din cauza riscului de accidentare proprietarii au fost însoţiţi de jandarmi pentru a-şi recupera din case lucrurile strict necesare. „Au fost avariate toate uşile şi ferestrele apartamentelor vecine. Locatarii vor fi cazaţi la hotelul primăriei până mâine dimineaţă, unde vor primi şi micul dejun. Vom verifica şi dacă apartamentele sunt asigurate pentru a putea recupera ulterior banii. Vom face tot posibilul pentru a-i ajuta“, a declarat primarul Medgidiei, Marian Iordache.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro/

[Imagine: 0f056d2fa3a1e4b818ab52c164c9a8bf.jpg]

[Imagine: 5c1516440622abcebb8341112d573a55.jpg]

[Imagine: 59a7ea7ae7e2e358d5521b5f9ef60d0c.jpg]

[Imagine: 2610c724301ccee01785b898e22d15cb.jpg]

[Imagine: d045ffcc9079287767890e25bc4231f2.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-03-2014 07:20 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. - Geaca Daniel - 09-09-2011, 04:19 PM
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 05-03-2014 07:20 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 04:43 PM
» Mesaje: 20
» Vizualizări: 25696
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 03:52 PM
» Mesaje: 94
» Vizualizări: 353
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177322
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556588
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747536
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511779
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155352
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1426072
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479329
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232403

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro