Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 16 voturi - 4.75 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Dobrogea" al Județului Constanța
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #595
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
(06-04-2014 03:46 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Împingător cuprins de flăcări, pe Canal

Incendiu devastator 12 ore de luptă cu flăcările

[Imagine: 702846a56a85eb78e17d43e35f981423.jpg]

Citat:Explicaţii pertinente şi detalii despre ce s-a întâmplat în noaptea cumplitului incendiu care a devorat împingătorul „Dunafoldvar“ şi l-a trimis pe fundul Canalului Dunăre - Marea Neagră vom afla abia peste aproximativ zece zile. Poate nu este chiar un mister, deşi pentru unii marinari cu state vechi este: împingătorul s-a scufundat după mai bine de 12 ore, interval în care s-au desfăşurat operaţiuni de stingere a incendiului. Cum a fost posibil aşa ceva? Adevărul va fi relevat de rezultatele anchetei care va începe după ce împingătorul va fi scos din mâlul apelor Canalului. Povestea sa este simplă: vineri seară, în jurul orei 21.30, un apel la dispeceratul firmei Transcanal SRL Agigea, reprezentantul armatorului în România, anunţa un incendiu pe împingătorul „Dunafoldvar“, sub pavilion Ungaria, care se afla la km 29+500 al Canalului Dunăre - Marea Neagră. Comandantul a fost îndrumat să apropie nava de mal şi aşa a reuşit să se salveze, alături de ceilalţi şase marinari, dintre care doi români (ceilalţi cinci sunt de etnie maghiară). „Pentru stingerea focului, au intervenit atât pompieri militari de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Dobrogea, precum şi o navă-pompier a Administraţiei Canalelor Navigabile. După 12 ore de luptă cu flăcările, în cursul dimineţii, după ce operaţiunile de stingere a incendiului au fost finalizate, a început să bată un vânt puternic, iar flăcările au reizbucnit. Ca urmare a intervenţiei de lichidare a incendiului, împingătorul s-a îngreunat şi s-a scufundat”, a declarat, sâmbătă, directorul Companiei Naţionale Administraţia Canalelor Navigabile (CN ACN), Daniel Georgescu. El a precizat aseară, pentru „Telegraf”: „Da, 90% este confirmat: incendiul a izbucnit de la un scurtcircuit la instalaţia electrică”.

Directorul ACN a mai declarat că un împingător cu două barje, de la Galaţi, va ajunge în zonă pentru a scoate nava la suprafaţă, întreaga operaţiune fiind estimată la aproximativ zece zile. „Poate chiar mai repede”, ne spune directorul ACN, „pentru că firmele care se ocupă de depoluare au acţionat încă din timpul operaţiunilor de stingere a incendiului. Când nava a luat apă, tot ce era în sala maşinilor şi în santină a ajuns la suprafaţă. Dacă scufundaţi un banal motor în apă, veţi vedea la suprafaţă o pată de ulei. Asta s-a întâmplat în acest caz şi au fost montate baraje antipoluante în zona respectivă, situaţia este sub control. S-a intervenit cu materiale, cu substanţe absorbante, cu batiste de colectare a hidrocarburilor, cu absolut tot ce este necesar”. Suprafaţa pe care se întind barajele antipoluare este de 400 de metri pătraţi. În zonă acţionează, încă de ieri, o barjă, care încarcă apa contaminată. „Apa contaminată va fi preluată de două firme, care o vor decontamina. Operaţiunile de ranfluare nu pot începe până când apa decontaminată nu va fi îndepărtată”, a mai declarat, pentru „Telegraf”, directorul ACN. El a menţionat că îngrijorările pe această temă nu sunt necesare, deoarece tancurile de combustibil ale împingătorului, în care se află peste 90 de tone de motorină, sunt intacte. Cât despre trafic, directorul ACN spune că, „în momentul de faţă, Canalul este navigabil, ce-i drept cu restricţii de trafic în zona sinistrului, unde se tranzitează pe un singur fir de navigaţie, în mod alternativ“.
În noaptea fatidică, împingătorul transporta şase barje cu minereu de fier, care urmau să ajungă în Austria. După manevrele de aducere a navei la mal, barjele au rămas legate de „Dunafoldvar“ într-un singur bord, din cauza curenţilor ajungând într-un unghi de 45 de grade spre centrul Canalului. La scurt timp, au fost preluate de un alt împingător, trimis de Transcanal Agigea, de la Cernavodă. Cu această ocazie, au fost preluaţi şi cei şapte marinari care se aflau la bordul lui „Dunafoldvar“. Potrivit lui Ion Cornea, agent al firmei Transcanal Agigea, nava este asigurată.
SURSa : http://www.telegrafonline.ro/

[Imagine: 8add8f0b37eae13447ccee3b372b45e3.jpg]

[Imagine: 861e376f08db0dbf2fe02695325b5267.jpg]

[Imagine: 894de6e77b81efb4b17ecd217fb1eb5d.jpg]

[Imagine: 8304bdd7c41038094318411acbd94a6b.jpg]

[Imagine: 471733fea2aa5cce409e3d51b0e95eed.jpg]

[Imagine: 25586514e23e7c2a2fbf61fb6c5414ab.jpg]

[Imagine: b8a89448545dcef32e131f7bb0b66b68.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
07-04-2014 06:19 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. - Geaca Daniel - 09-09-2011, 04:19 PM
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 07-04-2014 06:19 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411676
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283858
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1030056
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25578
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5383
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1920
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9470

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro