Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 16 voturi - 4.75 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Dobrogea" al Județului Constanța
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #30
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Un bărbat a murit, iar altul a fost rănit, după ce o porţiune din gardul Cimitirului Central s-a prăbuşit .

Citat:Un om a murit şi un altul a ajuns la spital după ce gardul din beton al Cimitirului Central din Constanţa s-a prăbuşit peste ei. Singura „vină“ a acestora a fost că se aflau pe trotuar chiar în momentul în care plăcile din beton, ce cântăresc zeci de tone, au cedat şi s-au prăbuşit pe o distanţă de aproximativ 80 de metri. Ele au rupt şi un stâlp de iluminat public, care s-a prăbuşit pe strada IL Caragiale, punând în pericol circulaţia rutieră.
Doi oameni care, ieri, în jurul orei 13, treceau pe strada IL Caragiale, pe trotuarul de lângă Cimitirul Central Constanţa, au avut ghinionul să fie surprinşi de plăcile din beton ale gardului, înalte de 2,5 metri. Ele s-au prăbuşit din senin, pe o distanţă de aproximativ 80 de metri. Mai mult decât atât, un stâlp de iluminat public a fost rupt sub greutatea gardului. Acesta s-a prăbuşit pe şosea, la un pas de autoturis-mele care treceau prin zonă.
Într-o fracţiune de secundă a fost luată viaţa unui om nevinovat, iar altul a văzut moartea cu ochii, el reuşind să iasă teafăr de sub dărâmături.
Victime nevinovate
La faţa locului, s-au deplasat de urgenţă un echipaj de descarcerare al ISU Dobrogea, două autospeciale cu apă şi spumă, trei autospeciale SMURD, reprezentanţi ai Poliţiei şi administraţiei publice locale.
Unul dintre bărbaţii prinşi sub dărâmături, Ioan Ciubotaru, de 63 de ani, a fost strivit de plăcile din beton, iar medicii de la SMURD nu au mai putut face nimic pentru a-l readuce la viaţă. Emilian Vuta, de 57 de ani, a avut însă şansa să trăiască. El a fost transportat la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa, unde a rămas internat. Directorul medical al SCJU, dr. Cătălin Grasa, ne-a declarat că starea sa este stabilă, fiind internat cu o fractură la un picior şi leziuni la nivelul feţei.







"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
01-04-2011 07:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: zane , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta - Covalciuc Bogdan - 01-04-2011 07:45 AM
RE: I.S.U. - Geaca Daniel - 09-09-2011, 04:19 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029354
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25175
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5278
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1900
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317787
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145314
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 40

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro