Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Dunărea" al Județului Brăila
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #11
RE: I.S.U. "Dunarea" al Judetului Braila
Citat:Sinistraţii zăpezii, ajutaţi de pompierii brăileni


50 de pasageri din trei autocare blocate la graniţia dintre Brăila şi Constanţa, în punctul 3 Movile, au fost vizitaţi de către pompieri. Li s-a dat ceai cald şi hrană, iar aceia care au dorit au fost cazaţi în municipiul Brăila.

Este vorba despre 20 de bulgari, 20 de ucrainieni şi 10 români care voiau să meargă spre Constanţa şi care, în urma discuţiei cu reprezentanţii ISU, au fost cazaţi la Garnizoana Brăila şi în sala de sport a unui liceu. Armata a asigurat saltele şi lenjerii, iar ISU le-a oferit mâncare şi apă.

Doar ucrainienii au preferat să rămână în autocar, în au fost aduşi în parcarea unui hipermarket din Brăila, urmând să-şi continue drumul mâine dimineaţă. De altfel, drumul nu este blocat pe raza Brăilei, ci în Constanţa, respectiv pe Autostrada Soarelui.

Alţi 23 de muncitori originari din Suceava au fost cazaţi în autogara din oraş, unde li s-au oferit pături, saltele şi hrană caldă la cantină. În punctul 3 Movile au mai fost oprite şi alte maşini care aveau peste 3,5 tone, dar şi maşini mici care mergeau spre Constanţa. Pompierii i-au sfătuit pe oameni să meargă în oraş, pentru a-i caza, dar mulţi TIR-işti n-au vrut să-şi părăsească maşinile.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/braila/Sin...36924.html
28-01-2012 02:43 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #12
RE: I.S.U. "Dunarea" al Judetului Braila
Citat:Incendiu la o casă de pe Calea Galaţi din Brăila

O casă a luat foc în zona Pieţii Sărace de pe Calea Galaţi din municipiul Brăila. Pompierii intervin pentru stingerea incendiului. Deocamdată, nu se cunosc cauzele izbucnirii incendiului.

Focul a ajuns până la acoperiş, iar angajaţii ISU care au ajuns deja la faţa locului, se străduiesc să lichideze focul. Vântul suflă cu putere şi pompierii încearcă să evite extinderea focului şi la alte case din zonă.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/braila/Inc...36083.html
03-02-2012 01:21 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #13
RE: I.S.U. "Dunarea" al Judetului Braila
Citat:Încă două incendii din cauza coşului de fum necurăţat

Detaşamentul 2 de pompieri Brăila a intervenit pentru limitarea şi lichidarea unui incendiu care a izbucnit la locuinţa Ştefanei T., din comuna Traian. Împrejurarea care a dus la producerea incendiului a fost coşul de fum deteriorat.

Au ars aproximativ 15 mp. de acoperiş din lemn acoperit cu plăci de azbocimet, un pat, o masă şi un scaun.
La ora 05.30, Detaşamentul 1 de pompieri Brăila a intervenit pentru stingerea unui incendiu în comuna Cazasu la locuinţa lui Vasile G.
Împrejurarea care a dus la producerea incendiului a fost coşul de fum deteriorat.
Au ars 6 ml. de grindă din lemn încastrată în hornul casei şi s-au degradat trei plafoane.
La ora , Detaşamentul 1 de pompieri Brăila a intervenit pentru stingerea unui incendiu la locuinţa lui Zamfira C., pe str. Graţiei din municipiu.
Împrejurarea care a dus la producerea incendiului a fost coşul de fum neprotejat termic faţă de materiale combustibile.
Au ars aproximativ 50 mp. de acoperiş din lemn acoperit cu tablă, cca. 35 mp. calcan din scândură şi s-au degradat patru plafoane..
La cele trei incendii nu s-au înregistrat victime.

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/braila/Inc...36572.html
04-02-2012 01:30 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #14
RE: I.S.U. "Dunarea" al Judetului Braila
Citat:A rămas fără acoperiş la casă din cauza unui coş de fum deteriorat

Poliţiştii Secţiei 2 de Poliţie Rurală Chişcani au fost sesizaţi, prin apelul de urgenţă 112, de către un bărbat din satul Scorţaru-Vechi, comuna Tudor Vladimirescu, despre faptul că, la locuinţa unui consătean a izbucnit un incendiu.

La faţa locului a intervenit un echipaj de pompieri din cadrul I.S.U. Brăila, care a stins incendiul, constatând că acesta a izbucnit din cauza coşului de fum deteriorat.


S-a stabilit că focul a cuprins şi distrus aproximativ 80 m2 din acoperişul imobilului, nefiind afectate alte bunuri.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de distrugere din culpă, valoarea pagubelor fiind estimată la suma de 2.000 de lei.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/braila/A_r...36086.html
11-02-2012 12:50 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #15
RE: I.S.U. "Dunarea" al Judetului Braila
Citat:Salvarea, în acelaşi dispecerat cu Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă

Pentru a avea o cât mai bună coordonare pe urgenţele medicale din judeţ, unde drumurile sunt greu accesibile, ambulanţierii fac echipă cu ISU, poliţia, pompierii şi jandarmii.

"Numai în acest mod putem coordona imediat echipele de salvare spre oamenii care au nevoie disperată de ajutor, spre aceia bolnavi, nedeplasabili, care trebuie să ajungă imediat la spital", a spus mr. Ştefan Stoian, purtător de cuvânt ISU.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/braila/Sal...35464.html
13-02-2012 01:49 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #16
RE: I.S.U. "Dunarea" al Judetului Braila
"Nesimţirea este o trăsătura a boului, care rage ca măgarul, dar se crede leu!" - Octav Bibere


Culmea nesimţirii la Roşiori judetul Braila ! green6
Joi, 16 Februarie 2012

Citat:Primarul nu le-a oferit adăpost lucrătorilor de la ISU , aceştia merseseră şase ore prin nămeţi, ca să salveze viaţa unui bătrân de 93 de ani
Prefectul judeţului Brăila, Dumitru Popa, a anunţat în cadrul unei conferinţe de presă că urmează să îl sancţioneze pe primarul din Roşiori, Neculai Soceanu , pentru neîndeplinirea atribuţiilor pe situaţii de urgenţă. În cadrul conferinţei, prefectul Popa şi-a motivat decizia, explicând că i-au ajuns până peste cap "reaua voinţă" şi "nesimţirea" primarului Soceanu, care nu s-a implicat în a acorda ajutor echipajului ISU ce a mers şase ore prin nămeţi, împreună cu un asistent medical, pentru a interveni la o urgenţă medicală în satul Pribeagu, din comuna Roşiori. Potrivit Legii 481/2004, amenda poate ajunge pâna la 5.000 de lei.
Aşa cum a povestit prefectul, patru angajaţi ai ISU Brăila şi un asistent medical de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă au plecat luni dimineaţa spre satul Pribeagu, din comuna Roşiori, unde un bătrân de 93 de ani, fost veteran de război, cu retenţie urinară, avea nevoie urgent de asistenţă medicală. "În tot acest timp, când toată lumea acţiona şi se grăbea să ajungă la urgenţă, domnul primar stătea în primărie. Eu voiam să iau informaţii de la el, crezând că e la faţa locului, iar el lua informaţii de la mine sau îmi spunea că ţine legătura cu nu ştiu cine de pe wolă. S-a mers pe un drum comunal, care este proprietatea Primăriei Roşiori", a comentat Dumitru Popa. Acesta a mai adăugat că, după ce echipa de intervenţie a ajuns la bătrân şi asistentul medical i-a acordat ajutorul de care avea nevoie, înlocuindu-i sonda, i-a solicitat primarului Neculai Soceanu să îi cazeze peste noapte în comuna Roşiori pe cei patru angajaţi ai ISU. "Eu l-am rugat să îi cazeze peste noapte, dar domnul primar a zis că nu are unde să-i cazeze. Între timp, am găsit noi, de la Brăila, o casă în Roşiori, unde să stea şi să primească şi ceva de mâncare. Este foarte adevărat că amenda nu dă zăpada, dar tot adevărat este că nesimţirea nu ajută la nimic. Este prima dată când am dispus ca pentru neîndeplinirea atribuţiilor pe situaţii de urgenţă, prevăzute în Legea 481, primarul din Roşiori să fie sancţionat. Au mai fost cazuri în care, din nepricepere sau pentru că oamenii s-au pierdut din cauza situaţiei, nu s-a acţionat cum trebuie, dar aici a fost rea voinţă", a completat prefectul. Acesta a ţinut să puncteze că refuzul primarului de a-i caza pe lucrătorii ISU i s-a părut strigător la cer.

"Ştiţi cum e, în calul care trage, tot în ăla dai.."

Versiunea primarului este însă cu totul alta faţă de cea a prefectului. Astfel, Neculai Soceanu a declarat pentru "Obiectiv" că în ziua respectivă a făcut tot posibilul pentru a ajuta salvarea să ajungă în sat, însă, cu un singur utilaj, şi acela un excavator, a fost practic imposibil: "Da' ştiţi cum e, în calul care trage, tot în ăla dai... Noi nu avem aici decât un exacavator şi a fost urgie. Am fost anunţat de ambulanţă că trebuie să ajungă la bătrân, am încercat să facem drumul, însă nu am putut. Era zăpada de 2 -3 metri şi bătea exacavatorul în ea ca în beton....aşa că în ziua aia nu s-a putut. Au venit băieţii de la ISU cu cel de pe Ambulanţă până în sat şi au rezolvat-o... Am cerut pentru a doua zi un utilaj, ceva, de la drumuri judeţene şi, ca să vă daţi seama cum a stat situaţia la noi, pentru un kilometru de drum s-au chinuit 4 utilaje timp de 6 ore! Deci nu poate să mi se reproşeze că nu am vrut". Întrebat de ce a fost acuzat că nu a vrut să îi cazeze în sat pe lucrătorii ISU, Soceanu ne-a explicat că efectiv nu a avut unde: "Nu puteam să îi las să doarmă pe scaune, în primărie. I-am zis prefectului că nu am o cameră cu paturi, ceva, pe care să doarmă. N-am unde în primărie. Mi-a zis că undeva în sat... Păi, ei terminaseră pe la şapte jumătate seara... Nu se mai vedea om cu om, unde era să mă duc la oameni să cer să îi primească pe băieţii de la ISU... Şi ştiţi cum e. Eram blocaţi, fiecare îşi economisea focul... Şi l-am rugat pe directorul de la Drumuri Judeţene, care venise cu utilajele, să îi aştepte şi pe ei şi să îi ducă până la Însurăţei... Asta a fost tot... Dar am picat eu acum, asta e...", ne-a declarat Soceanu.
SURSA : http://www.obiectivbr.ro

nocomment

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
16-02-2012 11:08 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ion
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #17
RE: I.S.U. "Dunarea" al Judetului Braila
Citat:Militari, angajaţi ai ISU şi jandarmi acţionează în continuare pentru curăţarea zăpezii în satele sinistrate din judeţul Brăila

100 de militari aparţinând unităţilor Brigăzii 10 Geniu acționează în comuna Ciocile şi în satele Chichineţu și Odăieni, 21 de angajaţi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă şi 21 de angajaţi ai Inspectoratului Judeţean de Jandarmi acționează în localitatea Drogu, comuna Galbenu.

Cele trei echipe sprijină Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă din localitaţile respective şi vor participa la deblocarea gospodăriilor de zăpadă, în special acolo unde locuiesc persoane vârstnice, bolnavi.

În sprijinul Primăriei Surdila Găiseanca acţionează cinci subofiţeri de la Garda de intervenție Făurei (ISU Brăila) pentru operaţiuni de deszăpezire.
Lucrători de la ISU acţionează şi în municipiu ajutând la deszăpezire şi degajarea ţurţurilor.

"Două echipaje (opt subofiţeri) de la ISU Brăila, cu două autospeciale acţionează în municipiul Brăila pentru operaţiuni de deszăpezire şi degajare ţurţuri", ne-a declarat maior Ştefan Stoian, purtător de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Dunărea" Brăila.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/braila/Mil...35677.html
17-02-2012 02:17 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #18
RE: I.S.U. "Dunarea" al Judetului Braila
Zile de foc pentru pompierii brăileni: cinci incendii în două zile

Citat:În ultimele trei zile, subunităţile de intervenţie ale inspectoratului au intervenit pentru limitarea şi lichidarea a cinci incendii. Pompierii au avut mult de lucru în această perioadă.

Iată filmul evenimentelor din zilele respective: în data de 24.03.2012:
- la ora 18.10, Detaşamentul 1 de pompieri Braila a intervenit pentru stingerea unui incendiu de vegetaţie uscată izbucnit pe un teren viran situat pe DN 22B, Dig Brăila - Galaţi. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost crearea intenţionată sau din culpă a condiţiilor de a genera incendiul. Au ars cca. 1,5 ha vegetaţie uscată şi stuf;
- la ora 22.10, Detaşamentul 1 de pompieri Braila a intervenit pentru limitarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit în spatiul dintre două blocuri (rost de dilataţie), şos. Naţională Veche, din municipiu. Împrejurarea care a dus la producerea incendiului a fost fumatul (rest de ţigară aprinsă aruncat neglijent). Au ars cca. 20 kg deşeuri hârtie şi carton.
- în data de 25.03.2012:
- la ora 17.50, Garda de intervenţie Ianca a intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la locuinţa lui Viorel M. din satul Plopu. Împrejurarea care a dus la producerea incendiului a fost foc lăsat nesupravegheat. Au ars aproximativ patru tone de lucernă.
- la ora 20.15, Garda de intervenţie Făurei a intervenit pentru stingerea unui incendiu de vegetaţie uscată izbucnit pe un teren viran situat pe DJ 203 km 4 pe raza oraş Făurei. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost crearea intenţionată sau din culpă a condiţiilor de a genera incendiul. A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de cca. 1500 mp.
- la ora 22.30, Detaşamentul 1 pompieri Brăila a intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la locuinţa lui Ion T., pe str. Sebeşului din municipiu. Împrejurarea care a dus la producerea incendiului a fost un scurtcircuit la instalaţia electrică. Au ars cca. 25 mp. asterială lemn acoperită cu tablă, bidoane din plastic, trei rame fereastră şi o prelată camion.
Nu s-au înregistrat victime.

SURSA : http://www.adevarul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
28-03-2012 07:17 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #19
RE: I.S.U. "Dunarea" al Judetului Braila
Cinci incendii într-o singură zi
4 aprilie 2012
Citat:Numai ieri, subunităţile de intervenţie ale inspectoratului au intervenit pentru limitarea şi lichidarea a cinci incendii. O bătrână era cât pe ce să incendieze o livadă întreagă, iar focul risca să se extindă la locuinţe.
La ora 07.00 Detaşamentul 2 de pompieri Brăila a intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autobuz pe DE 584, km 16, în comuna Chiscani. Cauza probabilă de producere a incendiului a fost un scurtcircuit la instalaţia electrică. Au ars compartimentul motor, instalaţia electrică şi cinci scaune din partea spate a autobuzului. Călătorii aflaţi în mijlocul de transport au fost evacuaţi la timp şi nu au fost afectaţi de fumul degajat;
- la ora 15.00 Detaşamentul 1 de pompieri Brăila a intervenit pentru limitarea şi lichidarea unui incendiu la un depozit de aparatură electrocasnică pe str. Fabricilor din municipiul Brăila. Împrejurarea care a dus la producerea incendiului a fost tăierea metalelor fără respectarea normelor PSI. Au ars aparate de aer conditionat, centrale termice, radiatoare, accesorii, 20 cauciucuri, boilere electrice şi termoelectrice.
- de asemenea, s-a intervenit pentru lichidarea şi limitarea a trei incendii de vegetaţie uscată în comuna Chiscani, oraş Făurei şi municipiul Brăila. A ars vegetaţia uscată pe o suprafaţă de aproximativ 1500 mp. Cauza probabilă de producerea celor trei incendii a fost focul deschis în spaţii deschise lăsat nesupravegheat.
Nu s-au înregistrat victime.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
04-04-2012 07:06 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #20
RE: I.S.U. "Dunarea" al Judetului Braila
Şase gospodării din Brăila au fost inundate în urma precipitaţiilor abundente

Citat:Precipitaţiile abundente căzute în ultimele 12 de ore (cod portocaliu, 24.05, ora 18.00 – 25.25, ora 06.00), în judeţ (Ianca – 125,6 l/mp, Măraşu – 42,2 l/mp, Brăila – 34 l/mp), au avut ca efect inundarea mai multor gospodării, subsoluri de locuinţe şi obiective economice din judeţ.
Zona cea mai afectată a fost partea de vest a judeţului, unde a fost necesară intervenţia echipajelor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă şi a Serviciilor Voluntare pentru Situaţii de Urgenţă, sub coordonarea preşedinţilor CLSU. Au fost inundate şase gospodării şi cca. 75 ha de teren agricol în comuna Mircea Vodă, o gospodărie în Făurei şi o staţie de transformare în Ianca.
Pentru evacuarea apei din gospodării s-a intervenit cu şase motopompe.
Echipe ale Sucursalei de Distribuţie a Energiei Electrice Brăila au interveni, în seara zilei de 24.05, pentru realimentarea locuinţelor din oraşul Ianca, prin echipamentele şi liniile de rezervă. Penttru evacuarea apei din staţia de transformare au intervenit echipe ale Gărzii de intervenţie Ianca cu o motopompă. Alimentarea cu energie electrică a consumatorilor din oraş a fost întreruptă pentru aproximativ două ore.

Comunicat primit de la Compartimentul Informare şi Relaţii Publice al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dunărea” al judeţului Brăila

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
25-05-2012 02:52 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283226
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029856
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25529
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5364
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318023

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro