Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Crișana" al Județului Bihor
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7135 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #131
RE: I.S.U. "Crisana" al Judetului Bihor
Detaşamentul 1 de pompieri Oradea - 01 septembrie "Ziua Subunităţii", 78 de ani de existenţă în slujba comunităţii.

[Imagine: Det_1_Oradea_300x224.jpg]

Citat:
COMUNICAT DE PRESĂ
ZIUA DETAŞAMENTULUI 1 DE POMPIERI ORADEA

Data de 01 septembrie reprezintă un moment special în viaţa şi activitatea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Crişana”, întrucât, în această zi, în anul 1936, cu acordul autorităţilor locale şi în concordanţă cu prevederile legislative, lua fiinţă Compania Pompieri Oradea, având în componenţă un căpitan, doi subofiţeri şi 20 oameni de trupă.

Detaşamentul de Pompieri Oradea este subunitatea de elită, cu cel mai mare număr de intervenţii la nivelul subunităţilor inspectoratului, o subunitate care, de-a lungul anilor, a avut rezultate foarte bune atât în pregătirea efectivelor, cât şi în îndeplinirea cu succes a numeroaselor operaţiuni desfăşurate.

De la începutul acestui an, până în luna august, echipajele subunităţii au intervenit la peste 1300 situaţii de urgenţă produse în raionul de intervenţie, cu o suprafaţă de aproximativ 564 kilometri pătraţi, format din 31 de localităţi şi o populaţie de circa 228 652 locuitori.

Zi de zi, de 78 de ani, personalul acestei subunităţi acţionează cu profesionalism, devotament şi spirit de sacrificiu pentru îndeplinirea cu maximă responsabilitate a misiunilor încredinţate, reuşind astfel să asigure la un înalt nivel protecţia vieţii şi bunurilor cetăţenilor, în slujba cărora se află.
SURSA : http://isubh.ro/


Citat:Din anul 1872, când se forma primul “Corp al pompierilor plătiţi”, cu un efectiv de 13 pompieri profesionişti, până în 1936, anul adoptării „Legii pentru organizarea pompierilor”, publicată în Monitorul Oficial numărul 80 din acelaşi an, istoricul acestei subunităţi se contopeşte cu cel al Pompierilor Bihoreni. În 01 septembrie 1936, cu acordul autorităţilor locale şi în concordanţă cu prevederile legislative, lua fiinţă Compania de Pompieri Oradea, având în componenţă un căpitan, doi subofiţeri şi 20 oameni de trupă. Detaşamentul de Pompieri Oradea reprezintă subunitatea etalon care de-a lungul anilor a avut rezultate foarte bune atât în pregătirea efectivelor, cât şi în îndeplinirea cu succes a misiunilor. Detaşamentul de Pompieri Oradea acţionează pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă produse în raionul de intervenţie, cu o suprafaţă de aproximativ 564 kilometri pătraţi, format din 31 de localităţi şi o populaţie de circa 228 652 locuitori.
SURSA : http://isubh.ro/

bdayparty

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-08-2014 09:07 AM de Homefire News.)
31-08-2014 09:04 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Crisana" al Judetului Bihor - Homefire News - 31-08-2014 09:04 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177197
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556386
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Astăzi 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747169
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511542
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155297
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1423055
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479131
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232290
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322742
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1038087

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro