Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #276
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Faceti cunostinta cu alpinistii de la ISU Bucuresti! Ei salveaza si oameni, dar si pisicile speriate din copaci!

[Imagine: 61376032.jpg]

Citat:Circa 40 de pompieri alpinisti lucreaza la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Bucuresti. Ei sunt cei care salveaza oamenii prinsi in case in flacari, la inaltime, dar si pisicutele sau alte animale blocate in locuri greu accesibile.
Claudiu Farcas, sef de tura serviciu la ISU Bucuresti, ne-a povestit cateva dintre interventiile la care a participat in Bucuresti. Printre cele mai delicate si grele misiuni se numara cele in care trebuie sa intervina pentru salvarea de persoane surprinse de maluri de pamant, despre care spune ca “sunt periculoase si pentru victime si pentru salvatori”.
“Am salvat la un moment dat si o oaie cazuta intr-un canal in Militari. Problema a fost ca a inceput sa se plimbe pe acolo si a ramas blocata, a trebuit sa facem presiune pe canal pentru a putea sa o scoatem”, ne-a declarat alpinistul. De altfel, printre interventiile la care sunt chemati se numara si salvarea de pisici, cai, caini sau veverite.
“Ne-am urcat si pe o antena radio de peste 100 de metri in cartierul Bucurestii Noi, era un tip care vroia sa se sinucida. Era sub influenta bauturilor alcoolice, l-am asigurat si l-am coborat in siguranta. O femeie, care era sub influenta stupefiantelor voia sa se arunce de la etajul trei al unui spital, iar cand vedea uniforme se speria. Am pus polistiren pe sol, era o stiva acolo pentru ca se reabilita unitatea medicala, a vrut sa sara pe lanaga el, dar din fericire a cazut pe acesta”, ne-a povestit Claudiu Farcas.
Ei sunt solicitati si la scoaterea persoanelor cazute in fantani sau puturi. Cel mai recent caz a fost luna trecuta cand au trebuit sa salveze un alpinist caruia i s-a facut rau pe un bloc, alpinistii gasindu-l semi-constient. L-au asigurat si l-au dat jos in siguranta, din primele cercetari el era cu inca doi muncitori acolo, dar acestia au fugit si l-au lasat atarnat acolo.
De asemenea, ei intervin tot timpul anului, iarna la degajarea turturilor, iar de fiecare data cand sunt furtuni trebuie sa inlature elementele de constructie care pot pune in pericol viata bucurestenilor.
Antrenamentul lor este greu, iar din pacate ei nu pot sa faca exercitii si pe cele mai inalte cladiri din Bucuresti, deoarece se lovesc de refuzul administratorilor acestora.
SURSA : http://www.cancan.ro/

Daniel Gatej, Claudiu Farcas, Cornel Radu, Silviu Raicu si Florinel Irimiu sunt cativa dintre cei 70 de alpinisti ai ISU Bucuresti
[Imagine: 61376024.jpg]

[Imagine: 61376025.jpg]

[Imagine: 61376025.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
03-09-2013 05:43 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Valentin P , Friedel Alexandru , NED 68
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
Accident Pipera - igabi100 - 18-07-2013, 02:34 PM
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti - Homefire News - 03-09-2013 05:43 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029346
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25130
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5266
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1899
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317785
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145313
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 40

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro