Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #281
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Ziua Porţilor Deschise la ISU Bucureşti, de Ziua Pompierilor

[Imagine: 09121800_443063403.jpg]

Citat:Porţile celor 21 de subunităţi operative din cadrul ISU Bucureşti vor fi deschise vineri, până la ora 20,00, de Ziua Pompierilor din România, prilej cu care vor mai fi organizate şi alte evenimente, printre care se numără un ceremonial comemorativ şi o expoziţie de tehnică.

Potrivit unui comunicat al ISU Bucureşti, de dimineaţă până în jurul prânzului va avea loc ceremonialul comemorativ de cinstire a eroilor pompieri, urmat de depuneri de coroane şi jerbe de flori la "Monumentul Eroilor Pompieri". La finalul festivităţii vor încânta audienţa şase plutoane din blocul de defilare din componenţa cărora fac parte pompieri bucureşteni.

De asemenea, în parcul "Carol I" (intrarea dinspre b-dul Mărăşeşti), de la ora 10,00 până la 18,00 se va prezenta o expoziţie de tehnică deschisă tuturor celor dornici să cunoască mijloacele de intervenţie ale pompierilor.

Patru plutoane de pompieri vor participa, de la ora 14,50, la defilarea cu cântec (acompaniate de muzica reprezentativă a ISU Bucureşti) pe itinerariul Piaţa Tricolorului (Cercul Militar Naţional) - Calea Victoriei (spre Palatul CEC) - str. Franceză - Piaţa Sfântul Anton.

Ziua Pompierilor din România oferă prilejul de rememorare a tradiţiei istorice de 165 de ani a eroilor pompieri.
SURSA : http://www.agerpres.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
13-09-2013 08:55 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #282
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Incendiu într-un bloc de garsoniere

[Imagine: Incendiu_intr_un_bloc_de_garsoniere_1.jpg]

Citat:Un incendiu de proporții a izbucnit în dimineata zilei de luni, 14 octombrie a.c., la etajul al cincelea al unui bloc de garsoniere din strada Crinul de Pădure, din Capitală. Evenimentul a fost anunțat destul de târziu la 112, motiv pentru care în momentul sosirii pompierilor militari la locul incendiului, flăcările cuprinseseră bună parte din locuința în care erau depozitate foarte multe materiale textile..
În garsonieră se aflau două femei care s-au autoevacuat înainte de sosirea militarilor dar care au inhalat monoxid de carbon necesitând asistență medicală. Alte trei persoane adulte și un copil de 12 ani au fost expuse la fum, în total, 5 adulți și un copil fiind transportați la Spitalul Floreasca și la Spitalul Universitar.
Intervenind în forță cu 6 ambulanțe, 4 autospeciale de lucru cu apă și spumă și 2 autoscări, pompierii militari au reușit lichidarea incendiului, limitând extinderea focului la celelalte apartamente și înlăturând eventualul pericol care ar fi amenințat viața celorlalți locatari.
SURSA : http://agendapompierului.ro

[Imagine: Incendiu_intr_un_bloc_de_garsoniere_2.jpg]

[Imagine: Incendiu_intr_un_bloc_de_garsoniere_3.jpg]

[Imagine: Incendiu_intr_un_bloc_de_garsoniere_4.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
15-10-2013 04:19 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #283
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
30-10-2013 04:42 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #284
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
O femeie a vrut să se arunce de la etajul 13 al unei clădiri, după ce a coborât singură, pe faţada blocului, de la etajul 15
14 noiembrie 2013

[Imagine: 646x404.jpg]

[Imagine: 627x0.jpg]

Citat:Femeia care a încercat, joi, să se arunce de la etajul 15 al unei clădiri din zona Văcăreşti din Capitală a renunţat la gestul său după ce a discutat mai mult timp cu negociatorii. În cele aproape şapte ore cât a durat acţiunea femeii, aceasta a coborât singură două etaje, pe faţada clădirii. La faţa locului s-au deplasat poliţişti, pompieri şi primarul Piedone care încearcă să o convingă să renunţe la această formă de protest.

După aproape şapte ore, femeia care a vrut să se arunce de la etajul 15 şi ulterior etajul 13 al clădirii în care locuia, aceasta a renunţa la forma de protest. Aceasta a fost preluată de un echipaj medical aflat la faţa locului şi dusă la spital pentru investigaţii.

Femeie care iniţial a anunţat că se aruncă de la etajul 15, a coborât, singură, pe faţada clădirii până la etajul 13. Potrivit unor informaţii, femeia ar avea probleme psihice. Primarul sectorului 4, Cristina Popescu Piedone spune că femeia nu este la prima tentativă de suicid. La faţa locului au sosit un echipaj al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bucureşti, şi negociatorii Poliţiei. În plus, în zonă a fost adusă şi o autoscară de 70 de metri, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU, Daniel Vasile. Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Emilia Mihai, a declarat că echipa de negociatori care este la faţa locului discută cu femeia pentru a o convinge să renunţe la protest. Sesizarea cu privire al acest caz a fost făcută joi dimineaţă, de către o persoană, prin numărul de urgenţă 112, iar la faţa locului au sosit poliţiştii Secţiei 14 care au împrejmuit zona.
SURSA : http://adevarul.ro




"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
17-11-2013 07:46 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #285
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
INCENDIU la Spitalul Floreasca din Capitală. Focul a fost provocat de un scurtcircuit la reţeaua electrică

Citat:Un incendiu a izbucnit, în această dimineaţă, la spitalul Floreasca din Capitală, potrivit Antena3.
Cauza acestuia este un scurtcircuit la unul dintre panourile electrice ale spitalului.
Cauza acestuia este un scurtcircuit la unul dintre panourile electrice ale spitalului.Din fericire, nu s-au înregistrat victime sau pagube materiale însemnate şi nu a fost necesară evacuarea pacienţilor din saloane.

În jurul orei 7.15, un angajat al spitalului a sunat la numărul de urgență 112, trei echipaje deplasându-se de urgență la fața locului.

Pompierii investighează în prezent cauzele incendiului.
Purtătorul de cuvânt al IGSU București, Daniel Vasile, a declarat că incendiul a fost stins până la venirea echipajelor de pompieri. Din primele constatări reiese că focul a fost provocat cel mai probabil de un scurtcircuit la rețeaua electrică.

"Nu au fost probleme de evacuare din cauza fumului și nici nu au fost victime", a precizat Vasile.
SURSA : http://jurnalul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
18-11-2013 04:50 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #286
RE: I.S.U. "Codrii Vlasiei" al Judetului Ilfov
ISU Ilfov a fost premiat de Primul Ministru




"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-11-2013 10:14 PM de Covalciuc Bogdan.)
27-11-2013 10:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #287
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Citat:Incendiu în Piaţa Romană: o familie a rămas pe drumuri în miez de iarnă, după ce CASA le-a ARS

[Imagine: incendiu_romana_52164700.jpg]

O familie din Capitală a rămas fără acoperiş deasupra capului, în plină iarnă. Casa în care locuia a fost cuprinsă aseară de flăcări. Când a izbucnit incendiul, în locuinţă erau mai multe persoane, printre care şi copii. Din fericire, au reuşit să iasă la timp din clădire.

O familie din Capitală a rămas fără acoperiş deasupra capului, în plină iarnă. Casa în care locuia a fost cuprinsă aseară de flăcări. Când a izbucnit incendiul, în locuinţă erau mai multe persoane, printre care şi copii. Din fericire, au reuşit să iasă la timp din clădire.

"Nu mai am absolut nimic. Stau pe strazi acum, pana cand mi-o da, ca deja am actele bagate in primarie si m-a mintit de atatia ani", spune o victimă.

Patru autospeciale cu apă şi spumă, o autospecială de intervenţie la înălţime şi una de prim ajutor au intervenit pentru a stinge incendiul de pe strada Povernei, aflată în apropierea Pieţei Romane.

"Bum si normal ca am iesit cand auzi o bubuitura, am incercat sa salvam cat am putut de mult, am incercat sa stingem cu galeti de apa, nu am putut, s-a extins imediat la pod, daca casa este din paianta a luat imediat foc".

Focul s-a extins atât de repede, încât acoperişul locuinţei în care trăiau 10 oameni, dar şi cel al unei clădiri părăsite din vecinătate au fost complet distruse.

Reprezentanţii ISU: "Ca si posibila cauza de incendiu, am găsit un reşou, care era in priza in momentul in care am intrat, dar vom cerceta sa stabilim exact dupa ce se va termina actiunea de stingere".

Bucureştenii a căror casă a ars spun că vor dormi în stradă, pentru că nu au cui cere ajutor.



Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/incendiu-in-pi...z2myOfk57R
Follow us: @realitatea on Twitter
09-12-2013 01:42 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #288
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Citat:Cum se pregătesc pompierii ISU pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă FOTO şi VIDEO

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dealu Spirii" al Municipiului Bucureşti a desfăşurat, marţi, un antrenament în teren, care a urmărit verificarea efectivelor proprii şi punerea în aplicare a planurilor de intervenţie în diferite situaţii de urgenţă.

Exerciţiul a constat în organizarea de ateliere de lucru în care au fost simulate succesiv, în condiţii reale, mai multe tipuri de situaţii de urgenţă complexe, astfel: incendiu care s-a manifestat la obiective cu diferite destinaţii; accident rutier cu persoane surprinse în interiorul autoturismelor; clădire prăbuşită; evacuarea persoanelor de la etajele superioare ale unei clădiri cu ajutorul unei autoscări, precum şi căutarea-salvarea victimelor surprinse sub dărâmături.

În procesul de pregătire al ISUMB, pentru gestionarea acestor situaţii de urgenţă s-a colaborat şi cu alte instituţii şi agenţii publice.

Scopul acestui exerciţiu a vizat atât micşorarea timpului de răspuns în situaţii de urgenţă, cât şi asigurarea unor intervenţii eficiente, în cazul producerii unui eveniment complex pe teritoriul Municipiului Bucureşti.

"Aceste măsuri de gestionare a situaţiilor de urgenţă generate de manifestarea mai multor tipuri de riscuri specifice Municipiului Bucureşti reprezintă încă un pas în pregătirea forţelor de intervenţie în situaţii de urgenţă de la nivelul Capitalei", informează reprezentanţii ISU Bucureşti, într-un comunicat de presă remis B365.ro.

[Imagine: dsc_4051_27211600.JPG]

[Imagine: dsc_3982_25886900.JPG]

[Imagine: dsc_4020_24456500.JPG]



- See more at: http://www.b365.ro/cum-se-pregatesc-pomp...aPI1t.dpuf
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-12-2013 02:48 PM de maf150.)
12-12-2013 02:44 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Valentin P Offline
Veteran
******

Mesaje: 1,307
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 669
Given 937 thank(s) in 358 post(s)

Mesaj: #289
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Incendiu la un depozit de mobilă

Sursa:romaniatv.net
15-12-2013 11:02 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #290
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Citat:Pompieri, prevenire, intervenţie şi prim-ajutor

Când se aprinsese „Millennium", un spectator de pe trotuar se întreba cinic: „... ce-ar fi dacă ar lua foc «Casa Poporului»?..." Răspunsul a venit tot de pe margine „...Doamne fereşte!..." Măsuri de prevenire împotriva incendiilor la „Casa Poporului" se iau de când se săpau şanţurile fundaţiei, iar din '95 s-a constituit un detaşament special pentru Palatul Parlamentului.
Atenţia pentru un obiectiv de importanţă deosebită este pe măsură, iar eficienţa se exprimă în nicio problemă la Palat. Doar fumul, ceva mai mult, de la o hotă a restaurantului, care, plină de grăsimi, se curăţa prin interior. Eveniment fără pericol de incendiu, dar cu impact la media.
Lt. col. Eduard Catargiu prezintă misiunea detaşamen­tului pe care-l conduce astfel: „Întreaga noastră activitate se desfăşoară într-un sistem integrat, împreună cu alte structuri, cea pentru afaceri interne - D.A.I., care monitorizează totul, Poliţie, Jandarmerie şi S.P.P. - responsabil de obiectiv. Pentru activităţile curente acţionăm cu forţele proprii detaşamentului, iar la manifestări deosebite, gen Summitul Europa-China, sub coordonarea I.G.S.U. şi cu forţe suplimen­tare stabilite prin planuri concrete. Misiunea noastră aici are trei componente: prevenire, intervenţie şi prim ajutor de tip S.M.U.R.D.
ISU-Parlament-2Pe segmentul de prevenire, dispeceratul D.A.I., unde noi avem un reprezentant, monitorizează totul prin dispozitivele de detecţie adresabilă existente în toate încăperile palatului. Mai sunt posturile fixe şi patrulele care supraveghează zonele cu activităţi cotidiene, acolo unde se lucrează cu foc deschis şi, bineînţeles, zonele de risc. În cazul unei intervenţii, acţionăm cu forţele proprii, sunt hidranţi, interiori şi exteriori, instalaţii pentru intervenţii speciale la arhive, biblioteci sau servere, şi auto­speciale. Evident că avem planuri de acţiune, pe urgenţe, pe puncte înaintate de intervenţie ş.a.m.d. Dacă este cazul, solicităm forţe suplimentare de la inspectorat (n.red.: I.S.U. „Dealu Spirii" Bucureşti). Prevenirea are un rol deosebit, o privim ca atare, dar nu neglijăm deloc pregătirea pentru intervenţie. Primul ajutor îl acordăm, când suntem solicitaţi prin dispecerat, cu paramedicii din echipele S.M.U.R.D."
Nici măcar o alarmă falsă n-a fost la Parlament. Sunt doar planuri de intervenţie, şi cu forţe suplimentare, dar care n-au fost puse niciodată la lucru. Doar ca exerciţiu. Sau la reuniunile internaţionale, la nivel înalt, când dispozitivele de intervenţie sunt în stand by, la comandă, iar în caz de urgenţă se dă alarma. N-au fost intervenţii, prevenirea şi-a făcut „rondul", iar misiunea-i îndeplinită.
Mircea Stoian

[Imagine: ISU-Parlament-1.jpg]

[Imagine: ISU-Parlament-2.jpg]

SURSA: http://www.revistapentrupatrie.ro/index....&Itemid=52
19-12-2013 01:00 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283377
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029866
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25539
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318086

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro