Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Femei pompier ...
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #31
RE: Femei pompier ...
A spulberat concurenţa şi s-a întors cu 8 medalii.
Lavinia Brebu este mândria Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Drobeta

[Imagine: image.jpg]


Citat:Este singurul înnotător profesionist de la pompieri care reprezintă judeţul Mehedinţi la toate competiţii, fie naţionale, fie mondiale.
Lavinia s-a întors de curând cu opt medalii de la Jocurile Poliţiştilor şi Pompierilor, competiţia mondială care s-a desfăşurat la New York.
“Au fost jocurile mondiale ale poliţiştiilor şi pompierilor, concurs la care am participat şi acum doi ani de zile, la Vancuver, în Canada.
Acum am câştigat opt medalii, dintre acestea două sunt de aur, cele mai importante, patru sunt de argint, una foarte grea, la proba mea preferată la care am pierdut la trei sutimi, mi-a părut foarte rău, dar a doua zi de concurs a venit şi aurul”,a mărturisit sportiva.
Una dintre cele mai mari competiţii polisportive ale lumii, s-a încheiat cu doua zile mai târziu decât fusese planificat initial, din cauza uraganului Irene.
“A fost greu pentru că au fost probleme cu uraganul ce ameninţa New York-ul în perioada în care am fost acolo şi cele trei zile de concurs, planificate pentru înot, s-au comasat în două zile şi am fost nevoită să dau mai multe probe în timp scurt şi de aceea a fost greu.
Nu a fost un an uşor pentru mine, cu mai puţină pregătire după un an şi jumătate de pauză , dar văd că mi-am revenit repede, ambiţia m-a ajutat foarte mult” , a adăugat L avinia
Chiar dacă nu s-a pregătit intens pentru acest concurs, Lavinia a spulberat concurenţa. Îşi doreşte doar să se odihnească şi să revină pregătită la serviciu după ce va încheia concediul de maternitate.
“Eu am participat la cinci probe individuale, la delfin, la braţ, crawl şi trei ştafete internaţionale cu alte fete şi am înotat 500 de metri braţ, 100 de metri fluture şi 200 de metri liber,o probă grea, la care am câştigat aurul şi pentru care am considerat că nu am suficientă pregătire, dar m-am înşelat.
Îmi doresc să mă odihnesc, să îmi revin, să petrec cât mai mult timp cu fiul meu şi de la anul să o iau de la capăt”, a încheiat înnotătoarea.
SURSA :www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-09-2013 03:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , vio novac , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #32
RE: Femei pompier ...
Vodă Elena – Maria, un sportiv de performanta


[Imagine: cu_inspectorul_general_al_IGSU_Coreea.jpg]
Citat:Data şi locul naşterii – 23.07.1986, loc. Topliţa, jud. Harghita;
Încadrare în I.S.U. Neamţ – 01.09.2007
Funcţia – subofiţer operativ principal în cadrul Compartimentului Management Organizatoric, Planificare Misiuni şi Resurse al I.S.U. Neamţ
Calificative obţinute: 2008 – foarte bun; 2009 – foarte bun.

Participarea la competiţiile sportive:

2008 – Concursul de atletism şi cros al Ministerului Administraţiei şi Internelor
Proba – viteză 60 de metri
Etapa pe Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) – locul II
Etapa pe Ministerul Administraţiei şi Internelor (MAI) – locul II

2009 – Concursul de atletism şi cros al Ministerului Administraţiei şi Internelor
Proba – viteză 60 de metri
Etapa pe IGSU – locul II
Etapa pe MAI – locul I

2010 – Concursul de atletism şi cros al Ministerului Administraţiei şi Internelor
Proba – viteză 60 de metri
Etapa pe IGSU – locul I
Etapa pe MAI – locul I

2010 – participare la Campionatul Mondial al Pompierilor – Coreea de Sud (loc. Daegu)

Proba – Viteză 100 m – locul I
Viteză 200 m – locul I
Ştafetă 4×100 m – locul I
Săritură în lungime – locul I


2011 – participare la Campionatul Mondial al Poliţiştilor şi Pompierilor (olimpiadă) – New York
2012 – Campionatul Mondial al Pompierilor – Sydney, Australia.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-09-2013 03:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #33
RE: Femei pompier ...
Plutonierul Simona Cojocar singura femeie pompier din judeţul Suceava

[Imagine: screenshot_914ww.png]

Citat:O tânără în vârstă de 35 de ani, fostă profesoară de contabilitate şi ştiinţe economice, este singura femeie pompier din judeţul Suceava care lucrează la operativ, adică intervine efectiv la situaţii de urgenţă, cu precădere la incendii. Plutonierul Simona Cojocar lucrează în cadrul Detaşamentului de Pompieri Rădăuţi şi este şi formator la centrul de pregătire a pompierilor de la Siret. Cu alte cuvinte, Simona Cojocar face instruire cu colegi pompieri din toată ţara, pregătire practică cu privire la cum se intervine la incendii.

De la profesor la pompier: “O meserie activă mă reprezintă, firea mea este una foarte activă”
Simona Cojocar este de profesie economist şi până în 2007 a lucrat ca profesor. În acel an a aflat că la pompieri se fac recrutări din sursă externă. A dat un examen de aptitudini fizice şi unul scris şi a fost admisă în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Suceava.
Am întrebat-o pe Simona cum de a ales o schimbare atât de bruscă, de la profesor la pompier.
„Aveam colege ai căror soţi lucrau la pompieri, am aflat şi eu de examene şi m-am luat cu valul ca să zic aşa. Pentru mine era o provocare, o meserie activă mă reprezintă, firea mea este una foarte activă,”, povesteşte plutonierul Simona Cojocar. Deşi în urma recrutărilor din sursă externă la ISU Suceava s-au angajat multe femei, ea este singura care a ales să facă munca grea de intervenţie efectivă la incendii. Nu i-a fost uşor, abia de acum doi ani lucrând la operativ.

Un curs de formator în Franţa i-a deschis drumul în cariera de pompier
Simona Cojocar s-a remarcat în urma unui proiect în cadrul căruia şase pompieri din judeţ au urmat cursuri de formatori în Franţa. La selecţia pentru Franţa a avantajat-o faptul că avea bune cunoştinţe de limbă franceză şi engleză. Aşa a început să facă antrenamente în medii ostile vieţii, cum se spune la pompieri. Intervenţii la înălţime, în spaţii înguste, la incendii la temperaturi foarte înalte, toate în cadrul unui centru de pregătire. Un astfel de centru de pregătire a fost deschis şi la Garda de Intervenţie a pompierilor de la Siret în 2012, fiind singurul din ţară. Între timp, Simona Cojocar a început să intervină şi la incendiile reale din zona acoperită de Detaşamentul de Pompieri Rădăuţi.

Cele mai grele intervenţii din viaţa doamnei plutonier
Simona Cojocar spune că din punctul ei de vedere faptul că munceşte cot la cot cu bărbaţii la stins incendii nu este ceva ieşit din comun: „Mi-am dorit să lucrez la operativ, e o provocare, mergi în lupta cu focul, ţine de felul de a fi al unei persoane. La început colegii au fost poate sceptici, apoi au văzut că pot face faţă cu brio şi suntem o echipă”.
Când o întrebăm de cele mai grele intervenţii, Simona aminteşte de incendiul de mari proporţii de la fabrica de cauciucuri de la Slobozia - Grăniceşti, în 2012, şi de incendiul de pădure de la Dornişoara - Poiana Stampei, din mai 2013, la care au fost mobilizaţi sute de pompieri din întreg judeţul şi nu numai.

„O meserie care poate fi făcută şi de femei, însă nu de toate...”
“La Dornişoara am lucrat la stins incendiul timp de cinci zile, zi şi noapte am fost acolo”, spune Simona, munca ei de atunci fiind confirmată şi remarcată de şeful ei, colonelul Sorin Popovici, comandantul Detaşamentului de Pompieri Rădăuţi.
Tânăra admite că meseria de pompieri este grea pentru o femeie.
„E o meserie în care ai nevoie de curaj, o meserie care poate fi făcută şi de femei, însă nu de toate, nu toate suntem la fel. Dar cu curaj, ambiţie şi pregătire adecvată şi o femeie poate fi pompier”, îşi spune punctul de vedere.

Faptul că o femeie poate este motivaţie pentru ceilalţi pompieri
După cum am amintit, Simona Cojocar se remarcă şi prin faptul că este formator, lucrând în echipa de şase oameni care face instruire la centrul de pregătire de la Siret. Este singurul centru din ţară unde se face o „lectură a focului” cum spun pompierii. Într-un container special se provoacă incendii, iar pompierii intervin la temperaturi foarte ridicate. După ce fac acest curs pompierii primesc un certificat de absolvire în domeniul lucrului real cu focul.
Colonelul Sorin Popovici a explicat avantajele faptului că o femeie instruieşte bărbaţi la stins incendii.
„La început am văzut un oarecare scepticism la unii colegi de-ai mei pentru faptul că o femeie îi instruieşte. Dar cu calm şi modestie a reuşit. A avut poate şi mici provocări şi şicane, dar prin profesionalism le-a depăşit şi a reuşit. Faptul că o femeie poate ne ajută în a transmite celorlalţi militari că trebuie să facă ceea ce li se cere. Ea execută toată gama de activităţi din centrul de pregătire şi nu oricum, ci printre primii”, a declarat colonelul Popovici.
El a precizat că din informaţiile pe care le avea în perioada în care a lucrat la Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă al României, în ţară ar mai fi doar trei femei care lucrează efectiv la stins incendii.

SURSA : http://www.monitorulsv.ro/

[Imagine: screenshot_914.png]

[Imagine: screenshot_914w.png]

[Imagine: screenshot_914www.png]

[Imagine: screenshot_914wwww.png]





[Imagine: screenshot_914wwwwe.png]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-03-2014 07:28 PM de Homefire News.)
11-03-2014 07:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Karin , ciprian ripan , apca2003 , ion , Covalciuc Bogdan , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #34
RE: Femei pompier ...
(08-03-2013 11:00 AM)HomefireNews Scris:  Locotenent Adriana Ştefănie

Locotenentul Adriana Ştefănie este singura femeie ofiţer din judeţul Hunedoara care conduce o subunitate de intervenţie a pompierilor militari. O femeie frumoasă, dinamică, veselă, de care ascultă 24 de bărbaţi

[Imagine: 04_Adriana_Stefanie.jpg]

Citat:Din spectator, în mijlocul celor care intervin
Unitatea sa este amplasată într-o zonă deluroasă, la intrarea în comuna Orăştioara de Sus, în imediata vecinătate a şoselei care duce spre cetăţile dacice din Munţii Orăştiei. Povestea comandantului Gărzii de Intervenţie Orăştioara de Sus a început în urmă cu cinci ani. Atunci, Adriana Ştefănie a decis să renunţe la meseria de reporter al unui post local de radio şi să se dedice unei alte mari pasiuni: aceea de pompier militar.
„Consider că meseria de pompier este o provocare, indiferent dacă eşti femeie sau bărbat. Este un mod de a-ţi demonstra calităţile, dar şi puterea de a trece peste anumite obstacole, atât în societate, cât şi în plan personal. Perioada pe care am petrecut-o ca reporter m-a determinat să trec de cealaltă parte a baricadei, adică în mijlocul acţiunii. Am ajuns astfel din mijlocul spectatorilor care privesc, în grupul celor care intervin, care acţionează”, spune locotenentul Adriana Ştefănie.
La început, a muncit ca subofiţer de pompieri, la intervenţii, pe ture. A stins incendii alături de colegii săi şi a participat la diverse acţiuni de salvare. Extrem de ambiţioasă, Adriana Ştefănie s-a pregătit în plus, iar după un an, a susţinut un examen prin care a reuşit să treacă în corpul ofiţerilor. Relaţiile cu foştii colegi nu s-au schimbat, iar „şefa“, cum îi spun unii dintre subordonaţi, recunoaşte că experienţa acumulată ca subofiţer a ajutat-o foarte mult în noua funcţie.

Respect reciproc, ca între colegi
„Am început prin a-i respecta pe colegii mei, iar ei mi-au întors acest respect înmulţit. Nu este greu să dai ordine unor bărbaţi, dacă acestea sunt înţelese şi respectate. Iar acest lucru se face cu o atitudine proactivă, de a acţiona în ajutorul colectivităţii. Munca noastră presupune greutăţi, obstacole, dar şi satisfacţiile sunt pe măsură“, afirmă locotenentul Adriana Ştefănie.
De aceeaşi părere sunt şi subordonaţii săi. O respectă şi spun despre ea că este o colegă excepţională. „Ca şefă, aş putea spune că se comportă ca un bărbat, atunci când este nevoie. Nu face nici o diferenţă. Probabil că asta ne ajută să ne îndeplinim misiunile mai uşor. Experienţa dumneaei, pregătirea se reflectă în misiuni. De aceea, misiunile se desfăşoară în acelaşi tempo ca atunci când am avea şef un bărbat“, declară plutonierul Constantin Adumitroaiei.

Soţie şi mamă a doi copii
Locotenentul Adriana Ştefănie este căsătorită tot cu un pompier militar şi au împreună doi copii. Cum se împacă meseria cu obligaţiile de soţie şi mamă? „Familia nu este construită pe bază de ordine, este întemeiată pe bază de liber consimţământ“, răspunde Adriana.
Când vine vorba despre copii, zâmbeşte uşor. Sunt prea mici ca să poată spune ce vor face mai târziu, în viaţă. Câteodată şi-ar dori ca părinţii să nu fie plecaţi la stins incendii şi să le spună poveşti seara, la culcare, sau să fie amândoi acasă, dimineaţa, atunci când se trezesc. „Ca orice copii, bănuiesc că şi ei îşi văd părinţii într-o lumină favorabilă şi sunt mândri de ceea ce facem noi. Am reuşit să-i facem să înţeleagă că orice meserie se face cu pasiune, iar acest lucru implică şi unele sacrificii“, afirmă Adriana Ştefănie.
SURSA : http://www.mesagerulhunedorean.ro

[Imagine: main_21.jpg]

[Imagine: 03080841463439250.jpg]

Fost reporter, șefa pompierilor militari de la poalele Munților Orăștiei

Citat:Locotenentul Adriana Ștefănie este singura femeie ofițer din județul Hunedoara care conduce o subunitate de intervenție a pompierilor militari. O femeie frumoasă, dinamică, veselă, de care ascultă 24 de bărbați, și care spune că își dorește, de Ziua Femeii, doar sănătate pentru ea, familie și colegi.

Unitatea sa este amplasată într-o zonă deluroasă, la intrarea în comuna Orăștioara de Sus, în imediata vecinătate a șoselei care duce spre cetățile dacice din Munții Orăștiei.

Povestea comandantului Gărzii de Intervenție Orăștioara de Sus a început în urmă cu cinci ani. Atunci, Adriana Ștefănie a decis să renunțe la meseria de reporter al unui post local de radio și să se dedice unei alte mari pasiuni: aceea de pompier militar.

'Consider că meseria de pompier este o provocare, indiferent dacă ești femeie sau bărbat. Este un mod de a-ți demonstra calitățile, dar și puterea de a trece peste anumite obstacole, atât în societate, cât și în plan personal. Perioada pe care am petrecut-o ca reporter m-a determinat să trec de cealaltă parte a baricadei, adică în mijlocul acțiunii. Am ajuns astfel din mijlocul spectatorilor care privesc, în grupul celor care intervin, care acționează', spune lt. Adriana Ștefănie.

La început a muncit ca subofițer de pompieri, la intervenții, pe ture. A stins incendii alături de colegii săi și a participat la diverse acțiuni de salvare. Extrem de ambițioasă, Adriana Ștefănie s-a pregătit în plus, iar după un an a susținut un examen prin care a reușit să treacă în corpul ofițerilor. Relațiile cu foștii colegi nu s-au schimbat, iar 'șefa', cum îi spun unii dintre subordonați, recunoaște că experiența acumulată ca subofițer a ajutat-o foarte mult în noua funcție.

'Am început prin a-i respecta pe colegii mei, iar ei mi-au întors acest respect înmulțit. Nu este greu să dai ordine unor bărbați, dacă acestea sunt înțelese și respectate. Iar acest lucru se face cu o atitudine proactivă, de a acționa în ajutorul colectivității. Munca noastră presupune greutăți, obstacole, dar și satisfacțiile sunt pe măsură', afirmă locotenentul Adriana Ștefănie.

De aceeași părere sunt și subordonații săi. O respectă și spun despre ea că este o colegă excepțională. 'Ca șefă, aș putea spune că se comportă ca un bărbat, atunci când este nevoie. Nu face nicio diferență. Probabil că asta ne ajută să ne îndeplinim misiunile mai ușor. Experiența dumneaei, pregătirea, se reflectă în misiuni. De aceea, misiunile se desfășoară în același tempo ca atunci când am avea șef un bărbat', declară plutonierul Constantin Adumitroaiei.

Locotenentul Adriana Ștefănie este căsătorită tot cu un pompier militar și au împreună doi copii. Cum se împacă meseria cu obligațiile de soție și mamă? 'Familia nu este construită pe bază de ordine, este întemeiată pe bază de liber consimțământ', răspunde Adriana.

Când vine vorba despre copii, zâmbește ușor. Sunt prea mici ca să poată spune ce vor face mai târziu, în viață. Câteodată și-ar dori ca părinții să nu fie plecați la stins incendii și să le spună povești seara, la culcare, sau să fie amândoi acasă, dimineața, atunci când se trezesc. ''Ca orice copii, bănuiesc că și ei își văd părinții într-o lumină favorabilă și sunt mândri de ceea ce facem noi. Am reușit să-i facem să înțeleagă că orice meserie se face cu pasiune, iar acest lucru implică și unele sacrificii', afirmă Adriana Ștefănie.
SURSA : http://www.agerpres.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
09-05-2014 07:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
JJAACCKK Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 117
Alăturat: Feb 2014
Locatie:
Thanks: 77
Given 84 thank(s) in 51 post(s)

Mesaj: #35
Rainbow RE: Femei pompier ...
Eu personal ma bucur ca nu am asa o femeie care sa ma conduca,..totusi din reporter sa ajungi comandatul unei garzi de interventie?pt mine este cam mult,(asta demonstreaza ca inca mai am multe de invatat...vazut) poate sunt eu misogin sau intradevar este.. ,a fost cea mai cea la toate evenimentele,interventiile cu care s-au intalnit pe perioada cat a fost ea subofiter,.Ma intreb atunci oare ce barbati sunt ..erau cu ea pe tura,din moment ce ea a ajuns cea mai "buna",acuma am inteles vorba asta."GURA BATE CURU",sau poate invers? este doar o parere personala,nu am vrut sa supar pe nimeni.VA SALUT FRUMOSII MEI EROI
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-05-2014 08:58 AM de Doru.)
09-05-2014 08:09 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: claudiu_clo , stefanrares
{myadvertisements[zone_3]}
slick Offline
Membru activ
***

Mesaje: 58
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 1
Given 21 thank(s) in 16 post(s)

Mesaj: #36
RE: Femei pompier ...
@JJAACCKK unde ai vazut tu pe cineva facut ofiter pt meritele de la interventie?!?
pe bune?!? daca ai avea vreo treaba cu pompieristica ai stii foarte bine cum e treaba...
22-12-2014 11:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ion
{myadvertisements[zone_3]}
danutz Offline
Membru junior
**

Mesaje: 27
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 27
Given 7 thank(s) in 6 post(s)

Mesaj: #37
RE: Femei pompier ...
(23-01-2015 03:45 PM)Karin Scris:  Te-ai lasa salvat de aceste femei frumoase de la ISU Brasov ?

[Imagine: fem5.jpg]


Sigur ca m-as lasa salvat de aceste femei, dar in alte situatii de urgenta.


-------------------------mesaj editat de @karin -----------------------------
Citat:nu mai dati REPLY la tot mesajul ...nu se mai intelege nimic din ce vreti sa spuneti
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-01-2015 02:46 PM de Karin.)
25-01-2015 02:33 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #38
RE: Femei pompier ...
Plt.adj.şef Paraschiv Adriana si Plt.maj. Soare Daniela, sportivi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „BANAT” al judeţului Timiş au obţinut rezultate bune şi foarte bune la concursurile şi competiţiile organizate pe plan naţional și internațional, anul trecut.

[Imagine: sport_vineri.jpg]

Citat:Mai mulţi angajaţi sportivi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „BANAT” al judeţului Timiş au obţinut rezultate bune şi foarte bune la concursurile şi competiţiile organizate pe plan naţional și internațional, anul trecut.

Astfel:
– în perioada 22-24.04.2015 s-a desfăşurat în municipiul Râmnicu Vâlcea, „Cupa A.S.P.R.” Atletism şi cros – faza finală, ediţia 2015 pe Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, unitatea noastră a fost reprezentată de trei cadre subofiţeri femei, obţinând următoarele rezultate:
– Plt.maj. Soare Daniela – Atletism – 60 m – locul I
– 800 m – locul I
– Săritura în lungime – locul I
– Plt.adj.şef Paraschiv Adriana – Cros 2000 m – locul III
– la etapa finală a Campionatul de atletism şi cros al Ministerului Afacerilor Interne desfăşurată în staţiunea Poiana Braşov – judeţul Braşov în perioada 19-22.05.2015, plt.maj. Soare Daniela a obţinut locul II la proba Atletism – 60 m.
La etapa finală a Campionatului de atletism şi cros al M.A.I lotul reprezentativ al I.G.S.U. s-a clasat pe locul I.

În perioada 26.06 – 05.07.2015, în Fairfax, Statul Virginia, SUA, s-au desfăşurat „Jocurile mondiale ale poliţiştilor şi pompierilor” la care au participat din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Banat” al judeţului Timiş plt.adj.şef Paraschiv Adriana şi plt.maj. Soare Daniela, făcând parte din lotul IGSU, obţinând următoarele rezultate:
– Plt.adj.şef Paraschiv Adriana:
– Canotaj sală (Rowing Indoor) dublu feminin 1000 m – medalia de aur
– Canotaj sală (Rowing Indoor) individual 2000 m – medalia de argint
– Atletism 800 m – medalia de argint
– Canotaj sală (Rowing Indoor) dublu mixt 1000 m – medalia de bronz
– plt.maj. Soare Daniela:
– Atletism 100 m – medalia de aur
– Atletism ştafetă 4×100 m – medalia de aur
– Atletism ştafetă 4×400 m – medalia de aur
– Atletism 200 m – medalia de argint
– Atletism 400 m – medalia de argint
– Atletism 800 m – medalia de argint
– Săritura în lungime – medalia de argint.
SURSA : http://www.banatulmeu.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
30-01-2016 07:20 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Karin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 120
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 1937
Given 2641 thank(s) in 795 post(s)

Mesaj: #39
RE: Femei pompier ...
Femei în lumea bărbaţilor. [b]Simona Cojocar, pompier: „Niciodată nu ştii cât de puternic eşti, până când să fii puternic rămâne singura opţiune pe care o mai ai”[/b]

Citat:Nu s-a gândit niciodată că va ajunge aici. La 37 de ani, Simona Cojocar este subofiţer operativ principal în cadrul detaşamentului Rădăuţi al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Suceava. Dacă în urmă cu 10 ani le preda contabilitatea elevilor ei dintr-un colegiu din Rădăuţi, în prezent, se luptă să salveze vieţi din calea flăcărilor, a accidentelor sau a apelor ori îi învaţă pe alţii tehnici de intervenţie pentru situaţii de urgenţă, în cadrul poligonului de lucru de la ISU Suceava. „Nu am plănuit să ajung aici, nici măcar nu credeam că am înclinaţii către aşa ceva, dar viaţa ne aduce exact acolo unde ne e locul. Viaţa mea m-a adus în locul potrivit”, a povestit Simona Cojocar pentru gândul. Locul potrivit pentru ea este acela în care are de-a face cu o situaţie de urgenţă şi unde poate să ajute. Lucrează în echipă, cot la cot cu colegii ei bărbaţi şi, chiar dacă nu e la fel de puternică precum ei, tehnica pe care-o stăpâneşte, o ajută să facă faţă cu brio unor situaţii riscante. „Cred că în aceşti ani am dovedit că şi femeile sunt apte pentru a profesa meserii cu grad ridicat de risc”, spune Simona.

[Imagine: dsc-6745.jpg?width=630]

Nu te-ai aştepta să vezi o femeie intrând într-o casă în flăcări să salveze oamenii dinăuntrul ei. Nu ţi-ai imagina că o femeie are tăria necesară să scoată şi să identifice o persoană care a murit înecată într-un râu. Şi totuşi, există astfel de femei. Simona Cojocar este una dintre ele. Lucrează la detaşamentul din Rădăuţi al ISU Suceava şi a avut determinarea şi ambiţia să reuşească să se integreze aici fără a avea o pregătire prealabilă în domeniu. „Femeia care lucrează într-un astfel de loc trebuie să fie determinată, ambiţioasă, ordonată, greu de oprit din drum”, spune Simona.

La 27 de ani, Simona Cojocar a avut ocazia să asiste la „un val de angajări” la departamentul de pompieri din cadrul ISU Suceava. A aflat despre asta de la prietenele ale căror soţi lucrau acolo şi a decis să-şi încerce şi ea norocul. Era profesor de contabilitate la un colegiu din Rădăuţi. Nimic nu părea să o recomande pentru un astfel de post şi totuşi a reuşit să treacă cu brio peste examenul psihologic, cel sportiv şi cel teoretic. „A fost un examen destul de greu pentru cineva care vine din viaţa civilă, dar am reuşit. Sunt mai multe fete în Inspectorat, dar care lucrează în dispecerat sau chiar şi operativ, dar pe SMURD”, povesteşte Simona.
La început, Simona a lucrat ca radiotelefonist. „Nu mă reprezenta acest lucru şi am avut şi norocul de comandanţi foarte buni şi am trecut la munca operativă. A fost un concurs de împrejurări. Aveam un parteneriat cu pompierii din Franţa prin 2009-2010. Eu, fiind vorbitor de limba franceză şi engleză, am tradus pentru acea delegaţie. Am tradus multe regulamente franceze şi le-am pliat pe regulamentele româneşti, pentru a putea fi în rând cu tehnici cât mai avansate de singere şi de salvări. Una peste alta, am ajuns în Franţa la un poligon de pregătire cu încă cinci colegi de-ai mei. Acolo am făcut pregătire. Nu contează dacă eşti femeie sau dacă eşti bărbat. Ei au foarte multe femei la pompieri, care îşi desfăşoară cu brio activitatea, şi am desfăşurat practic şi teoretic multe proceduri. Încet, încet, am trecut de pe funcţia neoperativă pe cea operativă. Am avut comandanţi care au ştiut să mă certe, să mă laude sau să dea cu mine de pământ când a fost cazul, dar care au avut încredere în mine”, povesteşte Simona.

Ea recunoaşte că nu e uşor să reuşeşti într-o lume predominant bărbătească, dar nici imposibil. Simona e singura femeie care participă la intervenţii. E înconjurată tot timpul de „camarazii” ei. Aşa-i numeşte.

„Nu este chiar uşor să reuşeşti într-o lume predominant bărbătească, dar nici imposibil. Am colegi adevăraţi camarazi. Suntem o echipă, pentru că în meseria asta contează cel mai mult să faci lucrul în echipă. În acele momente, la intervenţie, e irelevantă apartenenţa de gen. Avem nevoie unii de alţii pe teren, unde e muncă în echipă. E tot ceea ce contează. Fiecare trebuie să ne confirmăm zilnic aptitudinile pe postul pe care îl ocupăm. Aşa că, faptul că eşti femeie sau bărbat, nu contează”, explică ea.

[Imagine: formatori2.jpg?height=433&width=600]

Prima intervenţie i-a rămas întipărită în minte. A participat la scoaterea din râul Suceava a unui tânăr de 18 ani. „Prima intervenţie a fost pentru găsirea unei persoane înecate, în localitatea Ţibeni. Era o persoană înecată în râul Suceava. Am mers cu colegii mei şi, din fericire, am recuperat foarte repede corpul persoanei respective. Era un băiat de 18 ani. A fost un impact foarte puternic, fiind prima intervenţie la care am participat şi prima victimă”, povesteşte Simona.

Dar în momentul intervenţiei, indiferent că eşti femeie sau bărbat, sentimentele nu trebuie să te năpădească. Simona spune că atât ea, cât şi colegii ei, reuşesc să se stăpânească gândindu-se că în momentul intervenţiei trebuie să ajute şi să salveze oameni. „În acel moment ne facem doar datoria şi avem satisfacţia după terminarea intervenţiei că am reuşit să ajutăm oamenii în special. Este şi greu, dar este şi frumos”, spune femeia.

Şi totuşi, în ciuda tăriei de caracter, fiecare intervenţie de salvare în parte îşi lasă amprenta asupra pompierilor. Simona spune că fiecare intervenţie lasă o urmă, oricât de mică, asupra ei şi a colegilor. „După o perioadă, nu mai clasifici intervenţiile. Ele sunt, trec şi vin altele. Fiecare, pe moment, are gradul ei de impact sentimental. Sunt foarte multe accidente la care participăm, cu descarcerări de victime şi sunt prietenii, familia, în jurul maşinilor. Am avut intervenţii la incendiu la care a ars casa unor bătrâni şi atunci este cel mai dureros să îi vezi că rămân fără aproape nimic”, spune Simona.

Brevetată în alpinism, mentor pentru viitorii pompieri, mamă a două fete

La 37 de ani, Simona este mama a două fete, de 16, respectiv 18 ani, pe care le creşte singură şi care au susţinut-o şi au înţeles-o mereu, în ciuda faptului că nu petrece atât de mult timp cu ele. Am doi copii. Sunt divorţată de 10 ani, dinainte să întru la pompieri. „Programul nostru nu se termină niciodată. Când mergem acasă oricând putem fi chemaţi la unitate şi trebuie să ne pregătim în permanenţă. Eu am avut noroc şi am ştiut să le îmbin, astfel încât să nu neglijez copiii sub nicio formă, pentru că sunt pe primul loc întotdeauna. Nu am probleme şi, într-adevăr pot să spun că am copii buni şi înţelegători”, spune Simona.

Ea nu s-a mulţumit doar cu specializarea pentru intervenţiile clasice. A fost la cursuri specializare în Franţa şi a obţinut şi brevetul de alpinist. „Am intrat într-un colectiv masculin ca femeie şi am vrut să demonstrez că şi femeile pot să facă o treabă care, până nu demult, era doar pentru bărbaţi. Am avut ambiţie şi am pus osul la treaba şi da, am şi brevet de alpinist pe intervenţie clasa a treia”, explică Simona decizia ei.

Mai mult decât atât, ea a devenit şi mentor pentru viitorii pompieri. Se ocupă de pregătirea lor în cadrul poligonului de la Suceava, unde face antrenamente practice, lucrând efectiv cu focul.

[Imagine: p1050290.jpg?height=450&width=600]

„Femeia care lucrează într-un astfel de loc trebuie să fie determinată, ambiţioasă, ordonată, greu de oprit din drum”

Am rugat-o pe Simona Cojocar să definească femeia pompier. Ea n-a stat pe gânduri şi a arătat care sunt principalele calităţi pe care trebuie să le aibă aceasta:

„Femeia care lucrează într-un astfel de loc trebuie să fie determinată, ambiţioasă, ordonată, greu de oprit din drum Aşa m-aş caracteriza şi pe mine: greu de oprit din drum. Am un motto, un citat al lui Roggie Bush: ‘Niciodată nu ştii cât de puternic eşti, până când să fii puternic rămâne singura opţiune pe care o mai ai’. Deci, viaţa ne aduce uneori în nişte circumstanţe în care trebuie să tragi aer în piept şi să mergi mai departe. Şi-atunci, vezi că reuşeşti şi ai şi satisfacţii, dar în primul rând trebuie să-ţi placă ceea ce faci”, explică Simona.

A vrut să facă ceva deosebit în viaţa ei. Spune că şi-a dorit să se evidenţieze prin carieră dar, în acelaşi timp, să se dedice şi copiilor. A reuşit acest lucru şi spune că, atâta timp cât vrei cu adevărat să realizezi ceva, acel lucru va fi posibil într-un final.

„Am vrut să mă evidenţiez prin ceva în carieră. M-am dedicat carierei şi copiilor şi a fost bine. Am suflecat mânecile şi am mers înainte şi chiar a fost o ambiţie pentru mine să demonstrez că se poate. Dacă într-adevăr vrei ceva, se poate doar cu multă muncă şi sacrificii. Cred că în aceşti ani am dovedit că şi femeile sunt apte pentru a profesa meserii cu grad ridicat de risc”, povesteşte ea.

Simona a reuşit să demonstreze că, la cei 1,65 m ai ei se poate ridica la nivelul colegilor ei de 1,90 m, că dincolo de forţa fizică este nevoie şi de tehnică şi perseverenţă.

Simona Cojocar spune că „femeile nu ar trebui niciodată să se teamă de ceva, pentru că prin muncă poţi realiza orice. Să aibă încredere în ele, pentru că şi femeile pot fi puse pe acelaşi taler cu bărbaţii. Nu avem noi forţa fizică a unui bărbat, dar cum v-am spus, prin tehnică şi tactică, uneori poate că suntem mai bune decât bărbaţii”.
http://www.gandul.info/

Facebook Pompierii Fagaras

"Pompierii nu mor niciodata, ei ard pentru eternitate in inimile oamenilor ale caror vieti le-au salvat " - Susan Diane Murphree


06-03-2016 08:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #40
RE: Femei pompier ...
Pe tocuri, printre flăcări! Anca Chiriță de la ISU nu se dă înapoi de la nimic!

[Imagine: screenshot_379.png]

Citat:Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Dobrogea, Anca Chiriţă, fost agent de ordine publică în cadrul IPJ Constanța, afirmă că viața unei femei printre atâția bărbați nu este una ușoară, dar asta nu o face să se dea înlături de la nimic. De-a lungul timpului a participat la foarte multe misiuni, iar una dintre ele a fost prăbuşirea elicopterului SMURD în lacul Siutghiol. Dincolo de aspectele legate de serviciu, Anca Chiriță este mamă a doi copii și cu toate că nu de puţine ori a fost nevoită să mergă la intervenţii şi în timpul liber, micuții reprezintă prioritatea ei.

Reporter: Ce v-a îndemnat către o astfel de carieră?

Anca Chiriță: Mi-am dorit o astfel de carieră datorită respectului pe care îl impune uniforma militară. Respectul şi încrederea de care se bucură în rândul populaţiei colegii mei, îmi întăresc convingerea că am făcut cea mai bună alegere. Deşi activitatea pe care o desfăşor este o activitate de birou, o consider deosebit de importantă, şi încerc să depăşesc cu succes momentele profesionale dificile. A fi pompier este o meserie ce trebuie făcută cu dăruire, pasiune şi nu trebuie uitat nici o clipă că de ceea ce facem depinde viaţa şi soarta cuiva. Experienţa de viaţă şi profesională pe care o poţi dobândi în cadrul ISU, cu greu poate fi acumulată în alt domeniu.

Rep.: Cum este să lucrați printre atâția bărbați?

A.C.: M-am încadrat perfect în colectiv, asta şi datorită colegilor care au fost foarte înţelegători. Nu întâmpin dificultăţi în a lucra în acest domeniu, deoarece încerc să-mi pun în valoare rezultatele bune, să fiu cât mai conştiincioasă, corectă, şi să dau dovadă de spirit de echipă, întrucât aceste calităţi reprezintă paşii către performanţă profesională şi profesionalism, către satisfacţie şi mulţumire la locul de muncă. Îmi desfăşor activitatea într-un domeniu profesionist în care discriminarea nu îşi face loc.

Rep.: Cum se împacă cariera cu viața de familie?

A.C.: Cariera și viața de familie le înbin cu ajutorul echilibrului. Eu încerc să stabilesc priorităţile şi să împart atribuţiile, atât la serviciu, cât şi în afara acestuia, respectiv sarcinile de lucru de care trebuie să mă ocup şi, totodată, împreună cu familia desfăşor activităţi de relaxare. Nu poţi să le separi, amândouă fac parte din viaţa de zi cu zi. Chiar dacă programul meu de lucru la birou este de luni până vineri de la ora 08:00 la ora 16:00, funcţia care o ocup la ISU Constanţa nu îmi permite să am prea mult timp liber, de aceea mi se pare că, uneori, ziua este prea scurtă pentru aşa ceva şi în fiecare zi trebuie să renunţ la câte ceva.

Rep: Aveți copii? Cum vă descurcați? Vă este greu?

A.C.: Da, am doi copii minunaţi. Tudor, în vârstă de 11 ani şi Ştefania, în vârstă de 6 ani. Sunt mândră de copiii mei. Un rol important în creşterea lor îl au şi părinţii mei, care ne oferă un suport atât fizic, cât şi moral. Cu toate că nu de puţine ori am fost nevoită să merg la intervenţii şi din timpul liber, ei reprezintă prioritatea mea şi vreau să îmi concentrez activitatea asupra lor.

Rep.: Considerați că femeile se descurcă mai bine ca bărbații? Aveți vreun model feminin după care vă ghidați?

A.C.: Consider o provocare munca în acest domeniu pentru că noi, femeile, putem demonstra că suntem la fel de bine pregătite în cele mai multe domenii, ca şi bărbaţii.

Rep.: Care a fost cel mai greu caz la care ați participat?

A.C.: Activitatea pe care o desfăşor este o activitate de birou, dar, de cele mai multe, ori merg alături de colegi la intervenţii (incendii, descarcerări..) şi am realizat că nici o intervenţie nu se aseamănă. Fiecare are gradul ei de dificultate. Printre cele mai grele cazuri la care am participat au fost prăbuşirea elicopterului SMURD în lacul Siutghiol şi explozia unei butelii, în urma căreia, din nefericire, am mai pierdut un camarad.

Rep.: Concluzionând, considerați că femeia este egală cu bărbatul?

A.C.: Nu este chiar uşor să reuşeşti într-o lume predominant bărbătească, dar nici imposibil. Am colegi adevăraţi, camarazi. Suntem o echipă, pentru că în meseria asta contează cel mai mult să faci lucrul în echipă. În acele momente, la intervenţie, e irelevantă apartenenţa de gen. Avem nevoie unii de alţii pe teren, unde e muncă în echipă. E tot ceea ce contează.

Fiecare trebuie să ne confirmăm zilnic aptitudinile pe postul pe care îl ocupăm. Aşa că, faptul că eşti femeie sau bărbat, nu contează. În încheiere, doresc să urez tuturor colegelor din cadrul ISU Constanţa şi nu numai, o primăvară plină de flori, soare, iubire şi multe zâmbete, o viaţă senină şi împliniri, copii sănătoşi, isteţi şi frumoşi, să fie iubite şi respectate. Împliniri în carieră şi în viaţa personală! La mulţi ani, mamelor! Vă mulţumim că existăm!
SURSA : http://www.replicaonline.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-03-2016 07:22 AM de Covalciuc Bogdan.)
08-03-2016 07:21 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283440
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029879
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25544
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318097

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro