Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 15 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #111
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
MARŢI 13! Pompierii vă invită să pozaţi pisici negre

[Imagine: 4.jpg]

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a stabilit ca, începând cu anul 2011, fiecare dată de 13 ce pică marţea, să fie declarată “ZIUA INFORMĂRII PREVENTIVE”. Pompierii cred că de multe ori “ghinionul” ni-l facem şi singuri, prin lipsa informaţiilor. Putem preveni acest lucru, informându-ne, pentru că aşa cum spunea celebrul John Davison Rockefeller - “un om informat este un om puternic”.
Citat:Având în vedere specificul activităţii noastre, respectând ideea de a fi informat, I.S.U. “Basarab I” Dâmboviţa vă spune că: Informându-vă, deveniţi mai puternici în faţa dezastrelor. Doar împreună vom învinge!

Cu ocazia “ZILEI INFORMĂRII PREVENTIVE”, marţi - 13 noiembrie 2012, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Basarab I” Dâmboviţa organizează “Ziua Porţilor Deschise”, între orele 10:00 - 14:00, atât la reşedinţa instituţiei din municipiul Târgovişte, cât şi în subunităţile de intervenţie din judeţ (Detaşamentele de Pompieri din Pucioasa, Moreni, Titu şi Găeşti, precum şi la Gărzile de Intervenţie din Voineşti, Fieni, Corneşti, Răcari, Vişina şi Potlogi ), unde vizitatorilor le va fi prezentată tehnica de intervenţie din dotare şi modul de utilizare a acesteia.

Puncte de informare în centre comerciale şi facultăţi

Tot în cursul zilei de marţi - 13 noiembrie 2012, se vor organiza puncte de informare preventivă la sediul inspectoratului, în centre comerciale din mun.Târgovişte (Kaufland, XXL, Praktiker) şi la Universitatea „Valahia” Târgovişte (Facultăţile de Inginerie şi Ştiinţe Umaniste). Cu această ocazie se vor desfăşura activităţi de informare preventivă a cetăţenilor privind riscurile generatoare ale unor situaţii de urgenţă, măsuri de prevenire a acestora şi reguli de comportare în momentul producerii unor situaţii de urgenţă, iar vizitatorii vor primi diverse materiale informative (broşuri şi pliante).

Concurs pe Facebook!

Ați fotografiat sau desenat o pisică neagră? Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Basarab I” al judeţului Dâmboviţa vă invită să participaţi la concursul de fotografie şi desen - „Cea mai simpatică pisică neagră !” organizat de Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă. Pentru asta trebuie să trimiteţi fotografiile la adresa de mail: “informarepreventiva@yahoo.com”. Toate imaginile primite vor fi postate pe profilul de Facebook “facebook.com/informarepreventinva”.

Pozele cu cele mai multe aprecieri (Like-uri) vor fi premiate. 25 dintre poze vor fi premiate.
SURSA : ttp://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
13-11-2012 04:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #112
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
[Imagine: 311215_436545096407961_981726174_n.jpg]

Citat:Informare Preventiva Igsu

Va invitam sa participati la concurs. Trimiteti pozele sau desenele la adresa de mail: informarepreventiva @ yahoo.com.

LINK facebook https://www.facebook.com/informarepreventiva

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
13-11-2012 04:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #113
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
LINK Comunicat de presă - MAI

Peste 380 de lucrători din M.A.I. defilează pe sub Arcul de Triumf de Ziua Naţională a României
Citat:INSPECTORATUL GENERAL PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ va participa la defilare şi cu un bloc de tehnică auto şi de intervenţie specifică, fiind prezentate unele dintre cele mai performante autospeciale de intervenţie la incendii, salvare de la înălţime, la accidente rutiere, la dezastre şi în alte situaţii care pot afecta viaţa comunităţii şi bunurile materiale ale acesteia

Autospecialele pentru grupa operativă, pe autoşasiu BMW şi DACIA DUSTER.

Aceste mijloace de transport sunt destinate acţiunilor grupei operative, asigurând coordonarea forţelor de intervenţie.

Două motociclete de intervenţie S.M.U.R.D. Honda Deauville NTV 700 care deservesc zonele aglomerate şi greu accesibile încadrate cu paramedici şi dotate cu defibrilator semiautomat, echipamente de resuscitare, aspirator de secreţii şi butelie de oxigen. Au posibilitatea de monitorizare prin efectuarea ECG, asigurând ajutor medical de urgenţă până la sosirea unui echipaj cu capacitate de transport a victimei.

Ambulanţe, astfel: una tip B2 Citroen Jumper, dotată cu echipamente medicale de ultimă generaţie, folosite pentru acordarea primului ajutor medical de urgenţă şi transportul persoanelor către unităţile spitaliceşti; una tip C, Volkswagen Crafter, încadrată cu personal specializat şi echipamente medicale performante, ce permite intervenţii specifice cu un grad ridicat de complexitate.

La paradă va participa şi o Autospecială pentru descarcerare complexă, pe autoşasiu Opel Movano, utilizată pentru descarcerarea persoanelor, victime ale accidentelor rutiere, şi pentru acordarea primului ajutor medical calificat, precum şi o Autospecială pentru cercetare şi primă evaluare C.B.R.N. pe autoşasiu Mercedes Vario, destinată intervenţiei în cazul accidentelor nucleare, bacteriologice şi chimice, folosite pentru prelevarea de probe şi prognoze radiologice.

Parada continuă cu o Autospecială cu apă şi spumă de medie capacitate Volvo 240 FLL, utilizată pentru stingerea incendiilor izbucnite în locuri greu accesibile sau în zonele urbane aglomerate şi cu trafic intens.

Blocul de defilare al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă este încheiat de către Autospeciala de intervenţie şi salvare de la înălţime de tip Iveco Bronto Skylift, care poate interveni până la înălţimea de 38 metri.

Acţiunea platformei de intervenţie la înălţime, susţinută de braţul telescopic este controlată, de un computer, încărcătura maximă fiind de 500 kg. Platforma este echipată cu un tun pentru refularea apei, care este adusă de un sistem mobil de ţevi până la gura de refulare. Această facilitate deosebit de importantă contribuie la operativitatea acţiunilor de intervenţie, fără a mai fi nevoie ca servanţii să realizeze, anevoie şi în condiţii de risc, un dispozitiv alcătuit din furtunuri pentru refularea apei'.
SURSA : http://www.agerpres.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
30-11-2012 09:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #114
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
01-12-2012 04:24 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
tulumba49 Offline
Membru activ
***

Mesaje: 58
Alăturat: Dec 2011
Locatie:
Thanks: 19
Given 56 thank(s) in 5 post(s)

Mesaj: #115
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
si avem si prim adjunct al inspectorului general
este vorba de seful serviciului control din IGSU lt.col. DRAGNE Daniel, un ofiter cu multa stiinta de carte
felicitari si nu pot sa spun decat ca formula BAS DRAGNE e una de oameni competenti, exigenti si...sunt 2 ofiteri de pompieriSmile
http://adevarul.ro/news/eveniment/marian...index.html

“Poti sa conduci un milion de oameni ca si cum ar fi cativa. Totul tine de organizare”
Sun Tzu
05-01-2013 08:41 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Valentin P
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #116
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(05-01-2013 08:41 AM)tulumba49 Scris:  si avem si prim adjunct al inspectorului general

Din ordinul ministrului afacerilor interne, începând cu data de 04.01.2013, domnul locotenent colonel DRAGNE Marian – Daniel a fost împuternicit, pe o perioadă de şase luni, să îndeplinească atribuţiile funcţiei de prim – adjunct al inspectorului general din cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă.

04.01.2013 Imputernicit Prim Adjunct IGSU

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-01-2013 10:58 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Valentin P
{myadvertisements[zone_3]}
calea Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 106
Alăturat: Mar 2012
Locatie:
Thanks: 26
Given 43 thank(s) in 31 post(s)

Mesaj: #117
RE: La multi ani domnului general de brigada IOAN BAȘ
la multi ani d-le general si sa ne faci cinste noua bihorenilor prin faptele tale.aplause
04-02-2013 10:50 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #118
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(04-02-2013 10:40 AM)Karin Scris:  Azi , 04 februarie , este ziua de nastere a domnului General de brigadă Dr. Ioan BAŞ .


LA MULTI ANI !
Cele mai calde gânduri si urări de sănatate, fericire, bucurii , împliniri!

~ Echipa Pompieri Forum ~
http://forum.pompierii.info

[Imagine: general_ioan_bas.jpg]
Data si locul nasterii: 04 februarie 1963, Municipiul Salonta

Cu ocazia împlinirii vârstei de 50 de ani http://forum.pompierii.info vă urează multă sănatate, prosperitate, gânduri bune şi putere de muncă . La mulţi ani domnule General !

[Imagine: felicitare4_La_multi_ani.jpg]
~ Echipa Pompieri Forum ~
http://forum.pompierii.info

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-08-2013 06:33 AM de Homefire News.)
04-02-2013 12:29 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
faninter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 89
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 45
Given 45 thank(s) in 34 post(s)

Mesaj: #119
RE: La multi ani domnului general de brigada IOAN BAȘ
La multi ani frumosi si sanatosi!!!

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
04-02-2013 01:14 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
zane Offline
Membru junior
**

Mesaje: 46
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 237
Given 28 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #120
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
LA MULTI ANI
04-02-2013 01:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029349
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25154
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5275
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1899
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317786
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145313
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 40

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro