Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Protest / manifestatie a pompierilor
Autor Mesaj
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #1
RE: Protest / manifestatie a pompierilor
Egalité- bravo lor. Dar problema sta in felul urmator. La ei se poate rezolva egalizarea sporurilor sau ceea ce doresc, pentru ca cei din conducerea tarii si a lor, isi dau seama si inteleg ca fara POMPIERI lumea s-ar distruge la fel de repede ca fara albine. In schimb, la noi, daca am fi in situatia lor probabil ne-am lua ramas-bun de la ceea ce am fi cerut inca din faza "conceperii". Intr-un fel si dpmdv este foarte bine ca suntem militari si sustin ideea asta pana in panzele albe si mai departe. Probabil unii spun ca sunt nebun sau am un fix, dar chestia cu militaria ne-a salvat de foarte multe ori.
Daca am cere si noi egalitate cu cei care iau salarii de merit si diferite sporuri, pentru functii ocupate(doar pe hartii), dar ei stau foarte bine la alte birouri si se ocupa cu total altceva?! Astia ar fi in stare sa ne taie la toti toate sporurile numai sa nu avem noi de castigat, bineinteles "nepotii" si " iubitorii PCR" [ a se citi Pile Relatii Cunostiinte] si le-ar pastra.
In final " Allez sapeurs pompiers !! "


-----
Just my 2 cents.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-03-2011 09:10 PM de Coffeeman.)
25-03-2011 09:09 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 695
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #2
RE: Protest / manifestatie a pompierilor
Adevarul este ca in unele detasamente sunt interventii mai multe decat la altele cu o zona mai restransa si cu un potential mic de risc . Mi se pare totusi corect sa fii rasplatit dupa cat muncesti . Nu poti sa ai doar 1 interventie pe luna (unele cazuri mai putin) si sa ceri aceiasi bani cu cei care au 2-3 interventii pe tura (sau mai multe) .
-este doar o parere
25-03-2011 09:21 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: inetryconydot
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,600
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #3
RE: Protest / manifestatie a pompierilor
(25-03-2011 09:21 PM)sor7n Scris:  Adevarul este ca in unele detasamente sunt interventii mai multe decat la altele cu o zona mai restransa si cu un potential mic de risc . Mi se pare totusi corect sa fii rasplatit dupa cat muncesti . Nu poti sa ai doar 1 interventie pe luna (unele cazuri mai putin) si sa ceri aceiasi bani cu cei care au 2-3 interventii pe tura (sau mai multe) .
-este doar o parere
Fara suparare @sor7n ....si te rog sa nu te superi ! "proasta" parere ! bangnut
PS Scuze ...dar nu pot sa ma 'abtin" ! Big Grin

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-03-2011 09:54 PM de Covalciuc Bogdan.)
25-03-2011 09:52 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #4
RE: Protest / manifestatie a pompierilor
Subscriu!Smile la "expunerea" lui Bogdan, dar recunosc ca este "doar o parere".

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-03-2011 10:21 PM de Coffeeman.)
25-03-2011 10:20 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #5
RE: Protest / manifestatie a pompierilor
300.000 oameni cu 8 pompieri? si eu care credeam ca noi suntem slabi, in unele unitati. Oricum ca si "idee personala preconceputa" de la spanioli nu te poti astepta la mai mult ( ma refer la autoritati nu la colegii pompieri).

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

25-03-2011 10:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 695
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #6
RE: Protest / manifestatie a pompierilor
(25-03-2011 09:52 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  
(25-03-2011 09:21 PM)sor7n Scris:  Adevarul este ca in unele detasamente sunt interventii mai multe decat la altele cu o zona mai restransa si cu un potential mic de risc . Mi se pare totusi corect sa fii rasplatit dupa cat muncesti . Nu poti sa ai doar 1 interventie pe luna (unele cazuri mai putin) si sa ceri aceiasi bani cu cei care au 2-3 interventii pe tura (sau mai multe) .
-este doar o parere
Fara suparare @sor7n ....si te rog sa nu te superi ! "proasta" parere ! bangnut
PS Scuze ...dar nu pot sa ma 'abtin" !

Fara discutii si suparari : fiecare are dreptul la opinie ,suntem liberi sa credem ce si cum dorim.
PS. : chiar nu am de ce sa ma supar Tongue
26-03-2011 12:08 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,600
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #7
RE: Protest / manifestatie a pompierilor
Colegii belgieni ...protest cu spuma !



"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-07-2022 12:43 PM de Homefire News.)
26-03-2011 08:02 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7135 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #8
RE: Protest / manifestatie a pompierilor
PROTÉST s.n. Act de protestare, opoziție; cerere, intervenție făcută contra unor încălcări, a unor acțiuni nedrepte ...
"Conceptul de valoare, faptul că fiecare persoană este un scop în sine, nu e o simplă abstracţie. Interesul nostru pentru el nu este doar academic. Fiecare protest împotriva oprimării unor oameni de către alţi oameni, sau împotriva actelor de hidoşenie morală este afirmarea principiului că drepturile unei fiinţe umane nu trebuie să fie încălcate. O fiinţă umană nu trebuie să fie tratată ca o unealtă, ci trebuie respectată şi venerată."
citat din Felix Adler
MILITÁR, -Ă, militari, -e, s. m. și f., adj. l. S. m. și f. Persoană care face parte din cadrele armatei sau care își face stagiul militar; ostaș, oștean. 2. Adj. Care aparține armatei sau militarilor (1), privitor la armată sau la militari, specific armatei sau militarilor; făcut după principii proprii armatei; milităresc, ostășesc. ◊ Serviciu (sau stagiu) militar = stagiu pe care sunt obligați să-l presteze toți bărbații valizi ai unei țări. Realizat sau efectuat prin sau de către armată. – Din fr. militaire, lat. militaris, germ. Militär.
"A fi militar înseamnă să mai şi lupţi, nu numai să baţi pas de defilare." - definiţie de Valeriu Butulescu
JURĂMÂNTUL MILITAR
“Eu,…………., intrind in rindurile fortelor armate, jur credinta nestramutata poporului roman si patriei mele.
Jur sa respect legile tarii, sa execut intocmai cerintele regulamentelor militare si ordinele comandantilor si sefilor mei, atit in timp de pace, cit si in timp de razboi.
Jur sa nu-mi precupetesc singele si viata pentru a apara pamintul stramosesc, independenta si suveranitatea patriei.
Daca voi calca juramintul meu, sa suport pedeapsa aspra a legilor patriei mele, Romania.”

Acestea fiind spuse ....va amintesc de protestele colegilor nostri francezi de acum doi ani ! Protestau impotriva maririi varstei de pensionare ! Si era vorba de pompierii din Paris şi Marsilia , adica cei care sunt militari ! ....



Intrbarea mea este : Au procedat ei corect ?!
Parerea mea este ca NU ! .... Juramantul militar si onoarea militara nu ne da voie sa procedam asa ...asa cum ? ...ca un civil ! ...avem dreptul si obligatia de a demisiona cand ne simtim "oprimati" de sistemul militar ! Onoarea si demnitate militara ne obliga sa "luptam" in interiorul institutiei cu incalcarile de regulament ...nu pe strada ...ca orice civil ....si nu este nici o rusine sa fi civil ..este maret sa fi militar !

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-07-2022 12:44 PM de Homefire News.)
27-03-2011 05:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 695
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #9
RE: Protest / manifestatie a pompierilor
Mamaaa ce bine le sta la politistii aia plini de spumafireman11 , zambitori Smile, presupun ca daca dadeau cu spuma de la noi le pierea zambetul total !!!
06-04-2011 08:59 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
luckylucian Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Feb 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 3 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #10
RE: Protest / manifestatie a pompierilor
Trebuie sa le imprumutam colegilor nostri din Belgia nisdte spuma din asta de a noastra. Nu numai ca le desparea zambetul total ci cred ca nu mai era nici un politist prim preajma, majoritatea hraneau ratele
08-04-2011 12:11 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: zane
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:18 AM
» Mesaje: 93
» Vizualizări: 343
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177298
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556517
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747373
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511724
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155338
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1425871
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479222
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232372
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322934

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro