Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 5 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tehnologia viitorului
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,599
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #121
RE: Tehnologia viitorului
SENTINEL Tripod
The Sentinel fire hose tripod concept

[Imagine: Sentinel-unmanned-firemans-hose-tripod-b...eng-Du.png]

[Imagine: desc-rcare.jpg]
SURSA : http://www.gizmag.com/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-01-2019 08:17 PM de Covalciuc Bogdan.)
06-03-2016 01:18 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: SPGFire
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,599
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #122
RE: Tehnologia viitorului
Volkswagen CVG 2 - airport firetruck concept

[Imagine: screenshot-883.png]
SURSA foto : https://www.behance.net John Swain

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2021 12:04 PM de Covalciuc Bogdan.)
18-04-2016 08:04 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: SPGFire
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,599
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #123
RE: Tehnologia viitorului
Din real in VR ....

Antrenament virtual pentru pompieri cu „Flaim Trainer“ HTC Vive Tracker

[Imagine: 144515liwzjpjiq53b3iws.jpg]

[Imagine: screenshot-216.png]

[Imagine: htc-vive-ces-2017-gallery-7-1.jpg]

[Imagine: htc-vive-ces-2017-gallery-8-1.jpg]

[Imagine: htc-vive-ces-2017-gallery-9-1.jpg]

[Imagine: htc-vive-ces-2017-gallery-4-1.jpg]

[Imagine: Flaim-Trainer-1.jpg]

[Imagine: Flaim-Trainer-2-1.jpg]

[Imagine: Flaim-Trainer-3.png]



Mai multe informatii LINK http://www.deakin.edu.au

Citat:Realitatea virtuala este tehnologia care ne permite sa experimentam si sa interactionam cu o lume virtuala. Aceasta tehnologie foloseste un software care este capabil sa genereze imagini realiste, sunete sau alte senzatii care reproduc un mediu inconjurator foarte real si simuleaza prezenta utilizatorului in acest mediu, oferindu-i posibilitatea sa interactioneze cu aceasta lume, cat si cu obiectele din jurul lui.

Cum functioneaza aceasta tehnologie?
​​
Acest echipament este compus dintr-un Vive Headset foarte confortabil, doua Controllere si doua statii ‘Motion Tracker’.

Headset-ul este este compus din 2 ecrane 1080x1200, unul pentru fiecare ochi, care ofera o rezolutie totala 2160x1200 de pixeli. Aspectul ratio este 9:5 in comparatie cu alte Headset-uri care sunt standard 16:9. Rezultatul este o imagine mai inalta, care ne permite sa simtim totul mult mai natural si convingator.

Cele 2 Controllere ne permit sa interactionam in lumea virtuala, fie ca sunt sabii, fie ca sunt pistoale sau niste simple maini. Aceste Controllere sunt wireless si sunt alimentate prin baterii. Forma este una verticala, iar pe mijloc are un trackpad sensibil. Experienta este una naturala si este ofera modul perfect de a interactiona cu lumea virtuala. Sub fiecare deget aratator, este inclus un tragaci (foarte asemanator cu cel al unui pistol). Feedback-ul haptic este foarte folositor, deoarece ne informeaza cand actiunea a fost facuta in mod corect.

Statiile Motion Tracking oferite de ViVe HTC sunt momentan cele mai performante de pe piata. Ele permit miscarea libera intr-un perimetru definit.
SURSa : https://www.virtualrealitycluj.ro



[img][/img]


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2021 11:52 AM de Covalciuc Bogdan.)
04-06-2017 10:09 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: SPGFire
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,599
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #124
Tehnologia viitorului
Daniel Ursu, adolescentul din Vrancea care construiește roboți pentru pompieri: „Când eram mic desfăceam jucăriile și făceam diverse chestii din ele”

[Imagine: robot-4-copil.jpg]

[Imagine: robot-6.jpg]

Citat:Daniel Balaci Ursu pare un adolescent ca oricare altul, însă preocupările lui la vârsta la care mulți tineri petrec nopți în cluburi și discoteci sunt cu totul altele. Elev în clasa a XI-a la cel mai bun colegiu din Vrancea, adolescentul de 17 ani are o pasiune care, uneori, îl ține nedormit și nemâncat: construcția de roboți. Fiu de pompier, băiatul a proiectat și construit singur un robot ce ar putea ușura munca colegilor tatălui său și are în plan construirea unei mașinării pentru sprijinul persoanelor cu dizabilități.

Elev la Colegiul Național “Unirea” din Focșani, la profilul Matematică-Informatică intensiv, el a reușit, studiind de unul singur, să proiecteze și să construiască un robot care le-ar putea ușura munca pompierilor, deși nu are ca disciplină școlară robotica.

Robotul-pompier R.A.P V1.0 și pasiunea de copil pentru robotică

Cu acest robot, tânărul a participat la mai multe concursuri de profil și a venit acasă cu premii importante. Prototipul său a fost numit R.A.P V1.0 – Robot Autonom Pompier versiunea 1.0, iar cu el a câștigat premiul al ll-lea la concursul Național “InfoEducație” ediția 2017 și tot premiul II la concursul Internațional “ROBOTOR” 2017.

[Imagine: robot-2.jpg]

[Imagine: robot-3-1024x682.jpg]

[Imagine: robot-5.jpg]

”Pasiunea mea pentru roboți a început de când eram mic. Primeam tot felul de jucării, dar eu nu mă jucam cu ele așa cum o fac majoritatea copiilor, ci le desfăceam, le scoteam moarele și făceam diverse chestii din ele. În urmă cu un an și ceva, mi-am luat primele piese, am învățat singur, sunt autodidact în cea mai mare parte, dar merg și la un atelier de robotică al liceului”, a povestit Daniel pentru Libertatea.

El a dezvăluit că a fost inspirat în a construi robotul-pompier de către tatăl său, care este angajat al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Vrancea.

Ce spun pompierii despre invenția adolescentului: ”Ar putea da altă dimensiune activității noastre”

Pompierii explică, pe pagina de Facebook, că RAP este un robot autonom care detectează și stinge focul, dar ajută și la identificarea potențialelor victime.

”E un prototip care ar putea da o altă dimensiune activității pompierilor, limitând expunerea forțelor de intervenție la pericolele ce le-ar putea pune viața în pericol, identificarea și salvarea vieților omenești și bunurilor fiind o prioritate”, explică pompierii Inspectoratului pentru Situații de Urgență.

Robotul este proiectat să se deplaseze singur sau controlat prin intermediul unei aplicații. Acesta poate interveni într-un spațiu închis, fără să deterioreze obiectele din jur, identificând și transmițând informații despre focar și victime.

“După ce detectează focarul, se apropie la o distanță optimă față de sursa generatoare de pericol, se oprește și cu ajutorul ventilatorului îl stinge. După stingerea incendiului, robotul își continuă sarcina căutând alte focare”, explică pompierii ISU Vrancea.

„Am luat piesă cu piesă și am proiectat singur”. Costul prototipului, în jur de 1.700 de lei

Daniel a început să lucreze la acest robot de circa patru luni. Lucra și câte zece ore pe zi, fără să doarmă sau să mănânce.

“Am luat piesă cu piesă, am proiectat singur și am construit robotul. Costul lui se ridică la 1.500-1.700 de lei, dar am fost sponsorizat de o firmă pe care a atras-o doamna profesoară de la Centrul de Robotică la care merg. Sunt integrat într-un proiect, merg la un atelier de robotică al liceului. Înainte de concursurile la care am participat am lucrat la roboți și 8-10 ore, uneori nu dormeam, nu mâncam. În rest, lucrez 3-4 ore pe zi”, ne-a povestit Daniel.

Rezultatul muncii adolescentului este apreciat de pompierii din Vrancea.

”Salutăm cu interes inițiativa tânărului. Apreciem talentul și implicarea de care a dat dovadă și ne mândrim că este fiul unui coleg de-al nostru. Grație dezvoltării tehnologiei, în viitor ar putea găsi aplicabilitate. Ne dorim ca acest aspect să poată fi implementat și de ce nu, să fim printre primii care îl folosesc”, spune Florin Olaru, ISU Vrancea.

„Părinții mă încurajează și mă ajută, inclusiv cu bani”

Adolescentul se bucură de sprijinul părinților săi, care l-au ajutat inclusiv cu bani atunci când a avut nevoie să-și cumpere piesele pentru roboții pe care i-a confecționat.

”Amândoi sunt încântați de ceea ce fac. Mă încurajează, orice am nevoie îmi oferă, inclusiv bani pentru piese. Sunt primii care mă încurajează. Tata e pompier, el m-a inspirat când am gândit acest robot, iar mama e psiholog”. mai spune tânărul, adăugând că a avut și sprijinul colegilor și al profesorilor.

„Nu se așteptau să fac astfel de lucruri”. spune adolescentul cu mândrie nedisimulată.

Și mai mândri de Daniel și de realizările lui sunt părinții săi, care povestesc că inițial pentru copilul lor totul a fost un joc transformat apoi în ceva foarte serios, lucru care l-a ajutat să-și descopere și să-și dezvolte aptitudinile, potențat de profesorul coordonator.

„Efortul lui s-a concretizat prin obținerea acestor rezultate remarcabile. Sperăm ca pe viitor să se dezvolte și mai mult, alături de cei care l-au investit cu încredere, doamna profesor Liliana Neșu și sponsorii proiectului Premium Porc Group, iar apoi să fie capabil să contribuie la dezvoltarea multor proiecte cu aplicabilitate în viața de zi cu zi. Suntem convinși că fiecare părinte și-ar dori un copil ca el”, mărturisește emoționată, dar extrem de mândră mama băiatului.

Planuri de viitor

Pentru că este în clasa a XI-a, Daniel se gândește și la viitor. Are de gînd să studieze în România în domeniul informaticii și să investească în dezoltarea zonei din care provine.

”Mă gândesc să rămân în România. În Moldova nu există dezvoltare, mi-ar plăcea să-mi dezvolt zona pentru că știu cât e de greu să stai aici și să trăiesc un pic mai bine, nu decent, pentru că se trăiește decent, dar mai bine de atât. Mă gândesc să studiez informatica, nu neapărat robotică. Vreau să studiez în România și să mă întorc în zona mea”, a mai spus tânărul.

Nu vrea să abandoneze nici lucrul cu roboții, având în plan construcția unei mașinării care să ajute persoanele cu dizabilități.

”Vreau să fac ceva care să ajute oamenii, mă gândesc să fac ceva pentru persoanele cu dizabilități, pentru cei care stau la pat. Cei mai mulți au nevoie de cineva să-i îngrijească și cred că un robot care să-i ajute pe cei imobilizați ar schimba ceva pentru acești oameni”.

În rest, Daniel se consideră un adolescent normal, care iese în oraș cu prietenii și iubește fotografia.
SURSA :http://www.libertatea.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-09-2022 06:43 PM de Homefire News.)
22-09-2017 07:27 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , maf150 , SPGFire , Pompier leneș
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,599
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #125
RE: Tehnologia viitorului
Autospeciala viitorului (gyroscope technology )
by Semenov Dahir Kurmanbievich


LINK https://www.inverse.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2021 09:35 AM de Covalciuc Bogdan.)
22-11-2017 05:25 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: svsuborlesti , Homefire News , Baloo , Subofițer pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,599
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #126
RE: Tehnologia viitorului
Sistem de localizare automat pentru pompieri

An Automatic and Accurate Localization System for Firefighters
Jinyang Li∗
, Zhiheng Xie†
, Xiaoshan Sun∗
, Jian Tang∗
, Hengchang Liu∗
and John Stankovic†
∗School of Computer Science and Technology
University of Science and Technology of China, Anhui, China


[Imagine: screenshot-1738.png]

[Imagine: screenshot-1739.png]

[Imagine: screenshot-1740.png]

Breadcrumb Localization

SURSA : https://www.cs.virginia.edu


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-01-2019 08:27 PM de Covalciuc Bogdan.)
17-01-2019 08:25 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Baloo , Subofițer pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7135 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #127
RE: Tehnologia viitorului
SPARS rescue system - Rusia

[Imagine: screenshot-1741.png]

[Imagine: screenshot-1742.png]

[Imagine: screenshot-1743.png]

[Imagine: screenshot-1744.png]
[Imagine: screenshot-1745.png]





LINK http://www.cosmic-rs.com

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2021 11:42 AM de Covalciuc Bogdan.)
19-01-2019 05:48 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo , Subofițer pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7135 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #128
RE: Tehnologia viitorului
Firefighter Suit with Exoskeleton: FIRE-EXO


"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
12-02-2021 09:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo , Subofițer pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,599
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6451
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #129
RE: Tehnologia viitorului
Morita Habot-mini / Extinctor mobil

[Imagine: 175051-01-309-5-175051.jpg]

[Imagine: 175051-10824-large-entry-medium.jpg]

[Imagine: 175051-02-309-5-175051.jpg]

[Imagine: 175051-10868-large-entry-medium.jpg]

[Imagine: 175051-10852-large-entry-medium.jpg]

[Imagine: 175051-10870-large-entry-medium.jpg]

[Imagine: 175051-02-309-5-175051.jpg]

Citat:Habot-mini este primul extinctor mobil din lume care permite extincția prin azot. Pentru extincție, această mașină atinge punctul de foc într-un mod autopropulsat cu performanțe ridicate de funcționare, absoarbe aerul din jur, elimină oxigenul, generează și eliberează aer îmbogățit cu azot (NEA) și scade nivelul de oxigen la 12,5%. Folosind aerul ca agent de stingere, acesta menține un nivel scăzut de oxigen pentru ore lungi la locul incendiului și asigură spațiu incombustibil.



[Imagine: screenshot-884.png]

LINK https://www.morita119.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
28-03-2021 12:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Baloo , Subofițer pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7135 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #130
RE: Tehnologia viitorului
Daniel Pokorny Concept - Autovehicul autonom de stingere a incendiilor

[Imagine: screenshot-986.png]

Citat:Acest vehicul autonom de luptă împotriva incendiilor este o unitate robotică de urgență, care ajută la combaterea incendiului. Acest vehicul este conceput să ajungă la locul incendiului înainte de echipajele pompieri. Are o funcție automată/ autonomă fără șofer. Ajunge la locul scenei incendiului cât mai curând posibil și analizează clădirea cu ajutorul dronei și a începe să pulverizeze apa ori de câte ori este nevoie în timp ce așteptând sosirea echipajele de pompier pentru salvarea oamenilor din interior.

[Imagine: screenshot-987.png]

Citat:De îndată ce acest vehicul robotizat de stingere a incendiilor ajunge la fața locului, începe să analizeze scena și găsește locurile în care este nevoie de apă cel mai mult , lucreaza pentru localizarea incendiului, astfel încât incendiul să nu se dezvolte.Pentru a-și îmbunătăți eficienta lucrului tunului de apă, controlat automat (AI) , acest vehicul strange date la 360 ° ale incendiului prin drona sa încorporată pentru a obține o soluție de lucru mai bună . Drona are două tipuri de camere termice. Vehiculul are tanc de apă încorporat.

[Imagine: screenshot-988.png]

[Imagine: screenshot-989.png]

[Imagine: screenshot-990.png]

Citat:Acest vehicul este echipat cu o dronă care zboară în jurul scenei de incendiu și găsește poziția victimelor și a obstacolelor. După scanare, creează o scenă 3D cu funcțiile sale de realitate augmentată. Această dronă trimite date direct către un pompier care poartă o cască specială AI. Cu acest sistem de realitate augmentată, îl va ajuta pe pompieri să găsească rapid locul, pentru a ajuta oamenii, care sunt prinși în interiorul cladirii incendiate.

[Imagine: screenshot-991.png]

SURSA Info : https://www.behance.net

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
26-06-2021 07:34 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo , Subofițer pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177256
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556461
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747250
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511635
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155325
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1424836
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479175
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232340
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322864
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1038330

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro