Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 7 voturi - 4.71 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Intervenții - asanări pirotehnice
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #31
RE: Interventii - Asanari pirotehnice
Grenada din curtea şcolii

[Imagine: 9964eb9f1b739fe80da8e96f7944d1d3.jpg]

Citat:Alertă la Colegiul „Dobrogea” Castelu! Ieri dimineaţă, angajaţii unităţii de învăţământ au găsit în curtea instituţiei o… grenadă. Descoperirea a fost făcută în timp ce săpau un şanţ pentru a planta un gard viu. Conducerea liceului a apelat imediat linia unică 112 şi a cerut ajutorul autorităţilor. „Undeva în apropierea gardului din partea de nord a unităţii de învăţământ, a fost găsită o grenadă. Am parcurs procedura specifică, am sunat la 112 şi am izolat zona. I-am informat pe elevi, le-am spus să îşi păstreze calmul, să nu se sperie. Nu a fost un pericol şi ne bucurăm că totul s-a terminat cu bine. Colegii mei au monitorizat situaţia, iar orele au decurs în condiţii normale”, a declarat Mihaela Beznea, directorul Colegiului „Dobrogea” Castelu. În scurt timp, la unitatea de învăţământ au sosit poliţiştii din comuna Castelu, pirotehniştii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea” şi ai Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Constanţa, dar şi un echipaj SMURD. Oamenii legii au preluat grenada, au aşezat-o într-o cutie specială şi au transportat-o la un depozit. „Este vorba despre o grenadă de mână defensivă, care a fost descoperită de personalul şcolii. Grenada are focosul retezat, iar la prima vedere, nu ar fi fost periculoasă la manipulare şi transport. Nu putem spune cu exactitate de când datează. A fost înlăturat orice pericol, iar obiectul de muniţie va fi depus în depozitul special şi ulterior va fi distrus”, a declarat maistrul militar Horaţiu Constantin, din cadrul echipei de pirotehnişti ISU „Dobrogea”.
RECOMANDĂRI Având în vedere că începe sezonul lucrărilor agricole şi există riscul ca astfel de elemente de muniţie să fie descoperite, reprezentanţii ISU “Dobrogea” atrag atenţia cetăţenilor că este interzis să atingă obiectele găsite, să le ridice, transporte sau să le introducă în diferite încăperi sau locuinţe, să le vândă la centrele de colectare a fierului vechi, să le introducă în foc, să le taie, sau să demonteze focoasele ori alte componente. “În cazul în care găsesc dispozitive explozive, cetăţenii trebuie să apeleze numărul unic de urgenţă 112 şi să anunţe primăria din localitate sau cel mai apropiat post de poliţie”, spun reprezentanţii ISU “Dobrogea”.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro/

[Imagine: c14bbbc8f3c28e85166ab64f95a3e317.jpg]

[Imagine: 5ec28124f31bb40239af6d65f2447913.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2023 07:21 PM de Homefire News.)
27-03-2014 11:44 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #32
RE: Interventii - Asanari pirotehnice
O bombă de 80 de kilograme a fost distrusă de pirotehnişti

[Imagine: DSCN2667-resize.jpg]

Citat:Pirotehniştii din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Hunedoara au distrus în condiţii de siguranţă o bombă de aviaţie activă, provenită din timpul celui de-al doilea război mondial. Dacă ar fi fost detonată necontrolat, bomba ar fi avut efecte pe o rază de un kilometru, spun pompierii. Elementul de muniţie a fost descoperit, la începutul acestui an, pe malul râului Mureş, în urma excavărilor executate la o balastieră din localitatea Săuleşti.
„Bomba de aviaţie, având o greutate de peste 80 de kilograme, o lungime de aproximativ 70 de centimetri şi o circumferinţă de aproximativ 40 de centimetri a fost aşezată într-o groapă adâncă de peste doi metri, alături de cinci kilograme de trotil. A fost acoperită cu pământ, pentru a facilita direcţionarea schijelor sub nivelul solului. În urma detonării, a rezultat un nor cu o înălţime de câteva zeci de metri, bucăţi de pământ fiind proiectate la peste 400 de metri de locul asanării”, a informat căpitanul Anemona Doda, de la ISU Hunedoara. Bomba de aviaţie a fost distrusă alături de peste 30 de grenade defensive şi un proiectil de 60 de milimetri, descoperite pe teritoriul judeţului Hunedoara.
SURSA : http://zhd.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2023 07:25 PM de Homefire News.)
28-03-2014 07:42 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #33
RE: Interventii - Asanari pirotehnice
Proiectil descoperit într-o curte din Medgidia

[Imagine: 78e7f69cb76e6e76c4094d2fc2a942aa.jpg]

Citat:Descoperire cu potențial exploziv la Medgidia! Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea” au intervenit, miercuri, după ce un bărbat a sunat la 112 și a anunțat că a găsit un proiectil. Omul le-a spus pompierilor că a dat peste obuz în timp ce săpa via din gospodăria sa, situată pe strada Silozului. Ajunși la adresa indicată, militarii ISU "Dobrogea" au constatat că este vorba despre un proiectil de artilerie, calibru 100 mm, rămas neexplodat. Muniţia a fost transportată, în condiții de siguranţă, în depozitul ISU „Dobrogea“, unde va fi păstrată până la momentul în care va fi distrusă. Specialiştii ISU „Dobrogea” spun că există mai multe reguli extrem de stricte pe care persoanele ce găsesc obiecte de muniţie trebuie să le respecte. În primul rând, cei care ajung într-o situaţie de acest gen trebuie să ştie că nu au voie să atingă proiectilele, să le ridice, să le transporte, să le ducă în locuinţe sau anexe gospodăreşti ori să le vândă la centre de colectare a fierului vechi. De asemenea, este interzis să tai obiectele de muniţie, să le arunci în foc, să le foloseşti pentru improvizarea unor unelte, să utilizezi pulberile şi explozivii în scopuri artizanale, să demontezi focoasele sau alte elemente componente. Persoanele care găsesc elemente de muniţie neexplodate au obligaţia de a apela numărul unic 112, de a anunţa primăria din localitate sau cel mai apropiat post de poliţie.
SURSa : http://www.telegrafonline.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2023 07:27 PM de Homefire News.)
04-07-2014 06:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7127 thank(s) in 3456 post(s)

Mesaj: #34
RE: Interventii - Asanari pirotehnice
Proiectil găsit în grădină

[Imagine: 18eb7993ad60ea37a69bf2e979d76c3b.jpg]

Citat:Echipajul pirotehnic al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) „Dobrogea“ a intervenit, la sfârșitul săptămânii trecute, pentru a asana un proiectil găsit în localitatea Pietreni. Militarii spun că descoperirea cu potențial exploziv a fost făcută de un bărbat care își săpa grădina. Acesta a sunat la 112 și a anunțat cele întâmplate. Pompierii au stabilit că este vorba despre un proiectil de artilerie, calibru 76 milimetri, care datează din perioada conflictelor militare. Muniţia a fost ridicată, transportată şi depozitată în condiţii de siguranţă, urmând să fie distrusă. Specialiştii ISU „Dobrogea” spun că există mai multe reguli extrem de stricte pe care persoanele ce găsesc obiecte de muniţie trebuie să le respecte. În primul rând, cei care ajung într-o situaţie de acest gen trebuie să ştie că nu au voie să atingă proiectilele, să le ridice, să le transporte, să le ducă în locuinţe sau anexe gospodăreşti ori să le vândă la centre de colectare a fierului vechi. De asemenea, este interzis să tai obiectele de muniţie, să le arunci în foc, să le foloseşti pentru improvizarea unor unelte, să utilizezi pulberile şi explozivii în scopuri artizanale, să demontezi focoasele sau alte elemente componente. Persoanele care găsesc elemente de muniţie neexplodate au obligaţia de a apela numărul unic 112, de a anunţa primăria din localitate sau cel mai apropiat post de poliţie.
SURSa: http://www.telegrafonline.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2023 07:27 PM de Homefire News.)
05-08-2014 06:26 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #35
RE: Interventii - Asanari pirotehnice
Citat:Asanare de muniție într-o pădure din Sălaj

[Imagine: munitie-razboi-ilva-mare-600x355.jpg]

Ieri, echipa pirotehnică din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Porolissum al judeţului Sălaj a fost solicitată să intervină pentru a asana un element de muniţie neexplodată descoperită de un localnic într-o pădurice de lângă localitatea Sărmăşag.
Ajunşi la faţa locului, pirotehniştii au identificat muniţia ca fiind o lovitură AG 7. Muniţia a fost ridicată, transportată şi depozitată în vederea distrugerii.
ISU Sălaj recomandă pe această cale cetăţenilor ca, la găsirea unor elemente de muniţie neexplodată, să anunţe cel mai apropiat post de poliţie sau pompierii la numărul de urgenţă 112, fără a le atinge sau schimba poziţia acestora.

SURSA: http://someseanul.ro/asanare-de-munitie-...din-salaj/
31-10-2014 01:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #36
RE: Interventii - Asanari pirotehnice
Citat:Grenade si proiectile explozive descoperite in judetul Iasi

[Imagine: s560x316_Grenada.jpg]

Echipele de pirotehnisti din Iasi au intervenit pentru asanarea munitiei in mai multe situatii inregistrate in localitatile din judet. În data de 1 noiembrie, echipa pirotehnica din cadrul Detasamentului 2 de Pompieri Iasi a intervenit în satul Contesti, comuna Valea Seaca, pentru a ridica o grenada defensiva F-1. Aceeasi echipa pirotehnica a intervenit si în satul Mânzatesti, comuna Ungheni, pentru a ridica un proiectil exploziv calibru 76 mm. Suprafata asanata de pompieri a fost de circa 15 metri patrati.

Pe de alta parte, din cauza unei situatii de urgenta aparute la o instalatie de distributie a gazelor, Detasamentul 1 de Pompieri Iasi a intervenit în municipiul Iasi, mai exact pe strada Vasile Lupu numarul 104, pentru asigurarea masurilor specifice pâna la sosirea unei echipe de la E.ON Gaz.

SURSA: http://www.bzi.ro/grenade-si-proiectile-...asi-464994
04-11-2014 02:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #37
RE: Interventii - Asanari pirotehnice
Citat:O BOMBĂ de aviaţie de mari dimensiuni, nedetonată, descoperită în Argeş

[Imagine: bomba_e-crop-644x416.jpg]

O bombă de aviaţie de mari dimensiuni, nedetonată, a fost descoperită, miercuri, într-o curte din localitatea argeşeană Călineşti, fiind scoasă la suprafaţă cu un excavator. Echipa pirotehnică a ISU Argeş, care a intervenit pentru preluarea muniţiei, a evacuat populaţia pe o rază de un kilometru. Pompierii argeşeni au fost solicitaţi să intervină, miercuri, pentru ridicarea unei bombe de aviaţie care provine, cel mai probabil, din cel de-al Doilea Război Mondial şi care nu era detonată, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Argeş, Mădălina Epure. Conform sursei citate, proiectilul, de mari dimensiuni, fabricat în Marea Britanie, a fost găsit într-o curte unde se făceau lucrări cu un buldoexcavator. Excavatorul a scos muniţia la suprafaţă, iar bomba, care are focoasele deteriorate şi nu este trecută prin gura de foc, s-a rostogolit într-o vale, pe o distanţă de aproximativ zece metri. Localnicii au crezut iniţial că este vorba despre un bolovan, însă când au constatat că este o bombă au sunat la 112. Echipa pirotehnică a ISU Argeş se află la locul unde a fost descoperită bomba şi lucrează pentru ridicarea acesteia, urmând să fie detonată controlat într-un loc special. Ca măsură de siguranţă, militarii ISU Argeş au evacuat populaţia pe o rază de un kilometru.

SURSA: http://www.ziarulring.ro/stiri/eveniment...a-in-Arges

06-11-2014 12:56 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #38
RE: Interventii - Asanari pirotehnice
Citat:LA PICNIC ÎN VALEA MORŢII

Era într-o marţi, după prânz, şi eram în biroul băieţilor de la „pirotehnic”. Vin aici mereu, la o cafea şi să-mi descreţesc fruntea, după câte o zi aglomerată. Sunt nişte tipi veseli cu un optimism molipsitor ce mă îndeamnă să intru pe la ei, ori de câte ori simt nevoia să-mi încarc bateriile.
La un moment dat, sună telefonul. Iulică - numele de alint al maistrului militar Iulian Pentilescu - ascultă încruntat câteva clipe apoi răspunse. „Da! Am înţeles!” Închide. „Plecăm! Avem un proiectil. A anunţat Poliţia pe 112.”
Deja-vu! Tot într-o marţi, pe la finele lui aprilie, anul trecut (2011), un telefon anunţa acelaşi lucru. Mi-am amintit asta pentru că glumeam pe tema celor trei ceasuri rele. Evident, ce a urmat, mi-a rămas mult mai bine întipărit în memorie.
Echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Bucovina” al judeţului Suceava îi are în componenţă pe colonelul Cristinel Anton, locotenentul Ilie Şveduneac, maistrul militar Iulian Pentilescu şi plutonierul major Marius Chimiuc. Patru temerari cu o meserie pe cât de periculoasă pe atât de fascinantă.
O jurnalistă suceveancă, Daniela Beale, i-a caracterizat destul de bine, aşa încât îmi permit să-i reproduc o parte dintr-un articol superb, intitulat - „Soldaţii pentru care războiul nu s-a terminat”: Amuzant este că fiecare dintre ei se numeşte “geniu”. Deloc amuzantă însă le este profesia, extrem de periculoasă dealtfel, spre care pleacă în fiecare dimineaţă, dar nu ştiu dacă se mai şi întorc. Când vine vorba, geniştii trec peste gândul acesta cu o glumă, cu un hohot de râs. Rămâne un gând interzis… Trebuie să se întoarcă la familii. Aşa că următoarea dimineaţă pleacă la muncă, îşi fac treaba, transpiră uneori mai intens când manipulează vreun proiectil rusesc sau german, albesc înainte de vreme şi, păcălind zi de zi soarta, rămân unii dintre cei mai veseli şi deschişi oameni şi militari pe care i-am cunoscut. [...]
Au plecat spre satul Neagra, undeva în munţii Dornei. Poliţiştii i-au întâmpinat şi i-au condus până pe malul pârâului Neagra, povestindu-le ce se întâmplase. Nişte tineri, aflaţi la picnic, au găsit în zonă proiectilul şi au sunat la 112. Băieţii au reacţionat inteligent şi asta, probabil, le-a salvat viaţa. Colonelul Anton îmi pomenise cândva despre alţii care au luat în glumă obiectele ucigaşe. Undeva, la Muşeniţa, un bătrân a murit după ce a încercat să taie cu „flexul” un proiectil... Aveau să găsească acolo şi motivul pentru care omul făcuse acest lucru necugetat. În gardul gospodarului erau, la rând, trei funduri de proiectile, pe care omul, după ce înfigea un par în ele, le folosea pe post de „mai”, la bătătorit pământul. La al patrulea, norocul l-a părăsit.
O altă întâmplare, într-un sat de munte, la Cârlibaba, în iarna lui 2007, patru copii au fost mutilaţi de un alt proiectil. Micuţii, fără să ştie cu ce se joacă, au încercat să spargă gheaţa de pe pârâu cu obiectul ucigaş. A doua zi, pirotehniştii au fost chemaţi de părinţii unuia dintre cei patru să ridice o bombă de aviaţie de la ei de acasă. Inconştienţii, le colectau de ani buni ca pe fier vechi...
Anul trecut, trei fraţi din Găineşti au scăpat ca prin urechile acului de la o tragedie, fiind aproape să repete o întâmplare tristă. Bunica puştilor povestea cu ochii în lacrimi cum, în urmă cu 20 de ani, un vecin îi culegea din copaci, la propriu, pe cei trei copii ai săi, care s-au jucat cu un proiectil, izbindu-l de pământ.
Tragedii. Pur şi simplu mă înfioară şi acum aceste poveşti. Şi e trist, pentru că am întâlnit chiar şi oameni de la care aveam pretenţii, privind cu îndoială atunci când le spuneam despre proiectilele găsite că sunt în perfectă stare de funcţionare. Şi Iliuţă, locotenentul, povestea că sunt mulţi care se cred viteji, care spun că au făcut armata, au umblat cu muniţie şi că ştiu ei foarte bine că nu există riscuri. Găsesc câte un element de muniţie, se duc la vecini să-l arate de parcă e vorba de vreun trofeu. Unii s-au apucat să le sudeze mânere ca să le transforme în baros, alţii le-au făcut şi cadou nevestelor... Toţi au riscat inutil viaţa lor şi a altora. […]
Dar să ne întoarcem la „picnicul” nostru din Valea Negrii. După ce au ridicat proiectilul exploziv, calibrul 152 milimetri, s-a cercetat în amănunt zona. Nu au fost nevoiţi să se deplaseze foarte mult pentru că, imediat, detectorul a început să „ţipe”. Şi nu o dată... Rând pe rând, oră după oră, ieşeau la iveală zeci de elemente de muniţie, pe care trebuiau să le extragă cu răbdare şi cu atenţie maximă. Pământul dur parcă se obişnuise cu „cangrena” provocată de bombele ruginite, pe care le îmbrăţişa de atâta timp. Şi el îngreuna munca pirotehniştilor.
Seara începea să se lase şi era evident că vor trebui să amâne operaţiunile pentru a doua zi, asanarea pirotehnică fiind interzisă pe timpul nopţii. Au rămas să supravegheze zona colegii poliţişti şi jandarmi.
Miercuri, deşi au ajuns încă de la primele ore ale dimineţii, prânzul i-a găsit încă periind terenul, în căutarea proiectilelor ascunse. Tot atunci, inspectorul şef, colonelul Ion Burlui, m-a trimis şi pe mine în zonă, să filmez operaţiunile.
Am ajuns în Neagra ceva mai târziu. I-am localizat după autospeciala băieţilor, vechea Dacie „Papuc”, martoră şi ea la mii de misiuni pirotehnice.
Valea Negrii, pe care am botezat-o Valea Morţii, după descoperirea făcută, un loc între crestele a doi munţi, printre care trecea un drumeag forestier, despărţit printr-o pătură de verdeaţă de pârâul Neagra. O zonă îmbietoare pentru amatorii de picnic sau de o ieşire în aer liber. Pădurea de brazi şi molizi strajuia, de o parte şi de cealalta, parcă stând de veche, martoră tăcută la momentul în care întregul arsenal a fost îngropat acolo. În urmă cu opt ani, într-o zonă apropiată, au fost găsite 235 de proiectile. Colonelul Anton a presupus că locul a fost folosit ca depozit temporar, iar când nemţii au fost nevoiţi să se retragă s-a încercat distrugerea acestuia prin explozie. Nu le-a reuşit decât în mică măsură, ţinând cont că doar 5% din proiectile erau deformate, restul rămânând intacte.
Colegii mei erau erau asudaţi, după ce căraseră cu braţele goale sute de kilograme de explozibil. Descoperiseră 146 de proiectile, de diferite tipuri şi calibre, de provenienţă germană, din Primul Război Mondial. Din cauza cantităţii mari de material exploziv au hotărât să le distrugă chiar pe locul unde au fost asanate. După ce au primit acordul autorităţilor, cu ajutorul unui buldo-excavator, au săpat patru gropi imense în care au coborât, rând pe rând, toate proiectilele.
Colonelul şi cu Marius dădeau bombele, Iliuţă şi Iulică le preluau şi le aşezau, cuminţi, în groapă. Mă durea spatele numai privindu-i... La final, „săpunul”, aşa cum le spuneam bucăţilor de trotil, orna grămada, ca frişca peste un tort. S-au folosit în jur de 50 de kilograme de trotil pentru a distruge muniţia. Cablurile au fost scoase înafară şi gropile acoperite. Urma actul final...
Ne-am retras cu toţii. Colegii de la Poliţie şi Jandarmerie asigurau perimetrul. Iulică era capélmaistru la „pupitrul” explozorului. Ne-am retras departe, în spatele copacilor, într-o zonă care ni s-a părut mai sigură. Ochiul camerei privea spre limanul verde care urma să fie „rănit”.
„Ardeeeee! Ardeeee! Ardeeeee!” Ecoul strigătului încă străbătea valea când s-a auzit „Foc!”... A durat câteva momente până când pământul s-a zguduit şi, îndurerat, a ţâşnit spre cer, împrăştiindu-se pe distanţe impresionante. Zgomotul asurzitor i-a trezit pe corbii bătrâni care începuseră să croncăne strident. Veşnicia codrilor părea să fie şi ea deranjată. Filmam şi, la scurt timp după explozie, au început să ajungă resturile zburătoare la noi. Loveau copacii în spatele cărora ne ferisem. Unul din ele mi-a căzut exact pe casca de protecţie, camera înregistrând mişcarea instinctiva de apărare pe care am făcut-o. Mai mult am fost surprins decât speriat. Însă zâmbeam „mânzeşte” mai târziu, atunci când povesteam întâmplarea...
Am mers să vedem rezultatul. Surpriza avea să fie mare. În craterul imens a coborât Iliuţă. Deşi este destul de înalt, abia se mai zărea. Însă alta era cauza pentru care am fost nevoiţi să ne prelungim misiunea. Explozia a scos la iveală un alt depozit de muniţie. Suflul a aruncat proiectilele descoperite care încotro. Multe din ele şi în pârâu. Am stat cu toţii şi le-am adus în groapă. Vedeam proiectilele care arătau ca spinările unor păstrăvi uriaşi, în apa limpede. Rând pe rând, am „pescuit” tot, şi ne-am pregătit pentru restul spectacolului.
Ne-am luat măsuri de precauţie, plecând într-o zonă mai îndepărtată.
Strigătele de atenţionare s-au auzit încă pentru trei detonări. De fiecare dată, pietre şi schije erau aruncate în toate direcţiile, scoţând zgomote înfiorătoare. Încercam să-mi închipui o atmosferă din timpul războiului şi mă gândeam cum ar fi fost să ma găsesc martor la reproducerea iadului pe pământ. Bubuitura iniţială, urmată de „gemetele” îndelungi, ca de hienă, ale schijelor, prevestitoare ale morţii... Înfiorător!
Rând pe rând, am memorat pe cameră toată misiunea. Imagini impresionante care aveau să producă ecou atât în rândul colegilor, cât şi al jurnaliştilor. Însă alta a fost emoţia trăită pe viu. […]
Se însera când am plecat. Pe drumul spre casă ne-am mai oprit la o misiune. Cireaşa de pe tort... În Păltinoasa, imediat după Gura Humorului, o bombă de aviaţie, descoperită de un gospodar la baza unui perete al casei. Omul săpa un şanţ de consolidare. Cu grijă, colonelul Anton a preluat bomba, cu silueta de submarin şi aripioarele în formă de elice. A dus-o la autospecială, punând-o în lada specială, cu nisip. Toată lumea era în siguranţă.
Drumul spre casă l-am parcurs repede. Bomba a fost dusă în depozit, lângă celelalte elemente de muniţie care aşteptau cuminţi să fie transportate într-un poligon, pentru distrugere. [...]
A trecut ceva timp de la picnicul din Valea Morţii. O nouă zi de marţi, o nouă misiune. Îi petrec până la autospecială şi le doresc să revină cu bine acasă. Ştiu că în următoarea dimineaţă o să ne întâlnim la o cafea şi la o nouă poveste de pe front, descoperită în ţinuturile Bucovinei.

Alin Găleată
Purtător de cuvânt - I.S.U. „Bucovina” Suceava

26-02-2015 08:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #39
RE: Interventii - Asanari pirotehnice
CONSTANȚA. 10.03.2015 Pompierii au intervenit pentru ridicarea unui PROIECTIL

[Imagine: constanta_pompierii_intervin_pentru_ridicarea_un.jpg]

Citat:Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență "Dobrogea" au fost solicitați să intervină, în această după-amiază, la intrare în localitatea Săcele, pentru asanarea unui proiectil neexplodat.

Bucata de muniția a fost descoperită pe un teren arabil, la intrare în localitatea Săcele, un echipaj de pirotehniști din cadrul ISU "Dobrogea" deplasându-se la fața locului pentru ridicarea proiectilului.
SURSA : http://www.reporterntv.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-03-2015 04:22 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #40
RE: Interventii - Asanari pirotehnice
Proiectil de artilerie NEEXPLODAT, găsit pe un islaz, la PECINEAGA jud.Constanta

[Imagine: proiectil_76_mm_1.jpg]

Citat:Un apel pe numărul unic de urgenţă 112 a pus în alertă, azi-dimineaţă, la ora 8.00, echipa de pirotehnişti a pompierilor ISU Dobrogea.

Specialiştii au fost solicitaţi în localitatea Pecineaga, pentru asanarea teritoriului de muniţia rămasă neexplodată, găsită de un cetăţean, la marginea unui islaz.

Specialiştii pirotehnicieni ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea” al judeţului Constanţa, mobilizaţi la faţa locului, au identificat un proiectil de artilerie exploziv de calibru 76 milimetri, pe care l-a ridicat, transportat şi depozitat în condiţii de siguranţă.

Săptămâna trecută, un focos de obuz a fost găsit de un localnic lângă gardul gospodăriei sale, în comuna Târguşor.
SURSa : http://www.ziuaconstanta.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
17-03-2015 03:04 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 510913
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155143
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1422611
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 478952
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232098
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322037
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1037768
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
15-04-2024 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1034
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
15-04-2024 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116329
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 197

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro