Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 5 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SMURD Tulcea
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #21
RE: SMURD Tulcea
(10-08-2012 09:29 AM)Valentin P Scris:  CARNAGIU cu BOLIZI de LUX: Şapte morţi şi opt răniţi pe un drum european din Tulcea

Carnagiul de la Cataloi


Citat:Ora 21.30. Drumul European 87, judeţul Tulcea, în apropierea localităţii Cataloi. Imagini de coşmar în faţa medicilor de pe ambulanţă şi a pompierilor când au ajuns la locul tragediei. Două maşini sunt răsturnate pe câmp, dintre care una este cuprinsă de flăcări, iar o treia este secţionată în două pe mijlocul drumului. Salvatorii par depăşiţi de situaţie pentru început, mai ales că se confruntă cu 15 victime. Unele sunt încă prinse între fiare, alte sunt aruncate pe câmp. 12 ambulanţe au fost chemate la faţa locului, iar medicii numără deja şase morţi. Răniţii, printre care şi doi copii, de cinci şi opt ani, sunt urcaţi în ambulanţe şi duşi de urgenţă la spital. În total, nouă persoane sunt transportate la Spitalul din Tulcea. În sala de operaţii, unul dintre răniţi moare din cauza leziunilor interne. Patru dintre supravieţuitori, printre care şi copilul de cinci ani, aflat în comă, au fost preluaţi de două elicoptere SMURD şi transportaţi la spitalele Universitar de Urgenţă şi Bagdasar Arseni din Capitală. Copilul aflat în comă a fost operat astăzi pentru a i se scoate splina, dar mai trebuie intervenit şi pentru rana de la cap. Celălalt băiat, de opt ani, a fost adus de dimineaţă la Spitalul de Urgenţă Constanţa. Şi pe el medicii l-au trimis direct în sala de operaţii. Poliţiştii au reconstituit cu greu firul tragediei. Ei au stabilit că şoferul unui BMW, un tânăr de 21 de ani din Tulcea care nu avea permis de conducere, este principalul vinovat. Acesta ar fi încercat să depăşească un Audi, dar pentru că nu a respectat distanţa regulamentară în lateral, l-a acroşat. BMW-ul, în care se aflau patru persoane, a ieşit de pe carosabil şi s-a răsturnat în câmp. În Audi-ul pe care l-a lovit se aflau nouă persoane. Maşina a pătruns pe contrasens unde s-a izbit frontal cu un alt Audi, în care se aflau un prosper om de afaceri din Teleorman, Dan Stan, zis şi Dan “Finuţu”, şi soţia acestuia. Ambii au murit pe loc. Finuţu avea afaceri în toată ţara şi legături strânse cu Bercea Mondial, fiind naşul de cununie al unuia dintre fiii interlopului. Autoturismul Audi în care se aflau nouă persoane s-a rupt în două după impact şi a luat foc, provocând un incendiu de vegetaţie pe marginea drumului. Potrivit martorilor, BMW-ul circula cu viteză foarte mare. Cert este că acul kilometrajului s-a blocat la 160 de km la oră. Vorbim despre unul dintre cele mai grave accidente rutiere produse în ultimii ani pe drumurile din judeţul Tulcea al cărui bilanţ, până la această oră, este de şapte morţi şi opt răniţi.
SURSA : http://www.reporterntv.ro





"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
11-08-2012 08:00 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #22
RE: SMURD Tulcea
(10-08-2012 09:29 AM)Valentin P Scris:  CARNAGIU cu BOLIZI de LUX: Şapte morţi şi opt răniţi pe un drum european din Tulcea

Carnagiu pe DN-22, intre Tulcea si Babadag. 15 oameni au platit amarnic pretul inconstientei unor soferi care s-au luat la intrecere. 7 persoane au murit, iar alte 9 sunt in stare grava dupa ce 3 masini extrem de puternice s-au facut praf.


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-08-2012 08:47 AM de Covalciuc Bogdan.)
11-08-2012 08:46 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #23
RE: SMURD Tulcea
Tragedie la Topolog: Un bărbat a murit după ce a ajuns cu maşina în copac

[Imagine: 4.jpg]

Citat:Constantin Pandelescu (62 de ani) din Predeal a murit şi alte două persoane (un bărbat şi o femeie de aproximativ 50 de ani) se zbat între viaţă şi moarte pe patul de spital după un accident rutier petrecut în această dimineaţă în zona localităţii Topolog.
Evenimentul rutier a avut loc în jurul orei 9.00, lângă Topolog. Şoferul unui Fiat a pierdut controlul volanului şi a ajuns cu maşina într-un copac de pe marginea drumului, spune Daniela Condrea, purtător de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Tulcea.
La faţa locului au ajuns pompierii militari de la Descarcerare, din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Delta“ Tulcea şi paramedicii SMURD.
Bărbatul care se afla la volan a murit pe loc. Manevrele de resuscitare nu au avut rezultat, astfel că medicii care au ajuns la faţa locului nu au mai putut face altceva decât constata decesul.
Pompierii tulceni au reuşit să scoată două victime, o familie din Predeal, dintre fiarele contorsionate.
„De la locul accidentului au fost preluate două victime, o femeie şi un bărbat, de aproximativ 50 de ani, care sunt în stare foarte gravă. Au fost aduşi la Unitatea de Primiri Urgenţe a spitalului judeţean din Tulcea, iar la momentul de faţă sunt în investigaţii“, a delcarat dr. Dumitru Vâlcu, director medical al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Tulcea.
SURSA : http://www.adevarul.ro

[Imagine: 8.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
02-10-2012 06:51 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #24
RE: SMURD Tulcea
Asociație pentru SMURD Tulcea

Din grupul de inițiativă fac parte Prefectura Tulcea, Consiliul Local Tulcea, Consiliul Județean Tulcea și Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Delta“ Tulcea. Statutul organizației urmează să fie aprobat și în ședințele de consiliu (local, respectiv județean) din această lună.
Citat:Principalul obiectiv al ascoiației este achiziționarea de echipamente, iar bugetul va fi constituit din cotizațiile membrilor, dar și din sposorizări sau din cei 2% din impozitul pe venit (pe car oricine îl poate redirecționa către această asociație).
În această structură ar putea fi atrase consiliile locale din județ, dar și persoane fizice sau agenți economici care doresc să se implice în activitatea celor din cadrul SMURD.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
20-11-2012 01:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #25
RE: SMURD Tulcea
O fetiţă de 2 ani, cu arsuri pe tot corpul, transportată cu elicopterul SMURD la Bucureşti

[Imagine: 646x404.jpg]

Citat: Este vorba despre o fetiţă de numai doi ani din localitatea Turcoaia, judeţul Tulcea. Copila a căzut, din greşeală, pe soba din gospodărie. A fost adusă, iniţial, la Unitatea de Primire Urgenţe a Spitalului Judeţean Tulcea.

Accidentul a avut loc în prima zi a acestui an. Marţi dimineaţă, pe numărul unic de urgenţă 112 a fost anunţat faptul că micuţa din Turocoaia ar fi căzut pe sobă. Fetiţa a fost preluată de un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Tulcea şi adusă la spitalul judeţean. Copila are arsuri pe tot corpul, astfel că a fost solicitat sprijinul SMURD. Un elicopter a ajuns marţi după amiază la Tulcea, pentru a o prelua pe cea mică.
SURSA : http://www.orasul-tulcea.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
03-01-2013 09:15 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Valentin P Offline
Veteran
******

Mesaje: 1,307
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 669
Given 937 thank(s) in 358 post(s)

Mesaj: #26
RE: SMURD Tulcea
Un bărbat din Tulcea a avut zile. A scăpat cu viaţă după a fost prins sub o betonieră

Citat:Un muncitor de 52 de ani din Tulcea a scăpat ca prin minune cu răni la mână, după ce betoniera de câteva tone pe care o conducea s-a răsturnat peste el. A fost nevoie de intervenţia descarcerării ca bărbatul să fie scos de sub cabină.
Bărbatul a pierdut controlul betonierei, după ce motorul s-a oprit în timp ce se afla pe un drum în pantă. Maşina s-a răsturnat.

"În acest accident de muncă a fost surprins un lucrător al acestui utilaj. S-a intervenit cu descarcerarea şi utilajele de stingere pentru eventualele scurgeri de carburant", a declarat Ştefan Pampu de la ISU Tulcea.

Bărbatul a fost dus de urgenţă la spitalul din Tulcea. "Putem să spunem că a avut un noroc extraordinar, pentru că putea să îi prindă membrul superior stâng, capul sau toracele şi atunci nu mai aveam despre cine discuta. Utilajul apreciez că avea câteva tone bune", a spus Nicolae Radu de la Ambulanţa Tulcea.

După ce aprimit îngrijiri medicale la Tulcea, bărbatul a fost transportat la spitalul din Constanţa, la secţia traumatologie si reconstrucţie vasculară pentru refacerea mâini strivite.
Sursa:Rtv.net
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-03-2013 07:28 AM de Covalciuc Bogdan.)
10-03-2013 11:36 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #27
RE: SMURD Tulcea
Depășire cu final nefericit. Șapte persoane au fost rănite după ce două mașini s-au ciocnit frontal

Citat:Neatenția unui șofer au făcut șapte victime la Tulcea. Două autoturisme s-au ciocnit frontal, după ce unul dintre conducătorii auto a intrat pe contrasens într-o depășire.

Scoaterea răniților din mașini a fost dificilă din cauza ploii torențiale. Unii dintre aceștia au fost transportați la spitalul din Constanța.

Două mașini s-au ciocnit pe drumul dintre localitățile Jurilovca și Capul Dolosman, din județul Tulcea. Unul dintre șoferi a tăiat o curbă periculoasă și s-a izbit violent de un autoturism care venea din sens opus.

În total, șapte persoane care se aflau în cele două mașini au fost rănite grav. Ambulanțe de la Tulcea dar și de la Constanța au ajuns la locul accidentului. Un echipaj de la descarcerare s-a chinuit să scoată victimele din autoturismele distruse, dar operațiunea a fost dificilă din cauza ploii torențiale.

Patru persoane aflate în stare gravă au fost transportate la Spitalul Județean Constanța, iar alte trei la unitatea sanitară din Tulcea.

Polițiștii de la Rutieră încearcă să stabilească exact cauzele producerii accidentului.
SURSA : http://www.reporterntv.ro




"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
30-06-2013 06:15 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #28
RE: SMURD Tulcea
26 ianuarie 2012 - Inaugurae SMURD Tulcea

[Imagine: 10582887_789103874460984_3724752133907310008_o.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
01-10-2014 10:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #29
RE: SMURD Tulcea
Citat:Prima ambarcatiune de stingere si prim ajutor SMURD, ancorata la pontonul ISU Tulcea. Urmeaza si hovercraft-ul. Ambele achizitionate de Fundatia pentru SMURD din 2%.

[Imagine: 1900134_10201881531359612_3065285035371181910_n.jpg]
SURSA foto : https://www.facebook.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
28-10-2014 05:18 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: NED 68
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #30
RE: SMURD Tulcea
(28-10-2014 05:18 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  
Citat:Prima ambarcatiune de stingere si prim ajutor SMURD, ancorata la pontonul ISU Tulcea. Urmeaza si hovercraft-ul. Ambele achizitionate de Fundatia pentru SMURD din 2%.

[Imagine: 1900134_10201881531359612_3065285035371181910_n.jpg]
SURSA foto : https://www.facebook.com

A sosit si hovercraft-ul SMURD Tulcea

[Imagine: 10744714_10201889708204028_1423362066_n.jpg]

[Imagine: 10745047_10201889708284030_24781538_n.jpg]

[Imagine: 10752006_10201889708124026_298949329_n.jpg]
SURSA foto : https://www.facebook.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-10-2014 08:46 PM de Covalciuc Bogdan.)
30-10-2014 08:41 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Anghe M , NED 68
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029358
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25181
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5279
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1900
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317787
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145314
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 41

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro