Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
“Greselile noastre de toate zilele”
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 10091 thank(s) in 4458 post(s)

RE: “Greselile noastre de toate zilele”
Citat:Un incediu cu degajare mare de fum a avut loc vineri după-amiază pe Bd. Magheru. O persoană a fost rănită în incendiu - un bărbat - cu arsuri pe 20% din suprafața corpului. Se pare că la ultimul etaj au fost prinse persoane, careau trebuit scoase de pompieri. Un total de zece persoane au fost evacuate. Două femei au fost expuse la fum și sunt tratate de medici. Un bărbat a fost transportat la Spitalul Universitar, iar cele două femei, la Spitalul de Urgență Floreasca. În timpul intervenției, un pompier s-a dezechilibrat de pe scara amplasată pe fațada clădirii și a căzut, dar în picioare, fără a fi rănit.

fireman11 Look ....

Greseala 1

[Imagine: screenshot_872.png]

Greseala 2

[Imagine: screenshot_873.png]

Este bine când totul se termină cu bine ...DAR ...dacă nu stiați, dragi colegi, scările culisabile au reguli de transport, ridicare, pozitionare, repozitionare si ASIGURARE . Aceste reguli nu sunt opţionale ..SUNT OBLIGATORII . "Conducătorul" intervenției este OBLIGAT să urmărească respectarea acestor reguli ...ce intră in sintagma "SIGURANȚA SALVATORULUI ".

grandpaAsigurarea scării se face astfel:
- se va respecta principiul “Cu fata la incendiu”, deci poziționarea servantului care asigură se va face în fața scării cu fața spre cladire;
- servantul care asigură se poziționează cu mâinile pe lonjeroanele scării, cu unu dintre picioare la baza scării, unde execută presiune asupra scarii;
Această tehnică (obligatorie) de asigurare a scării ofera posibilitatea:
- observarii actiunilor desfașurate pe scară;
- posibilitatea intervenirii în caz de nevoie prin sprijinirea servantului care executa manevre pe scară;
- posibilitatea de a observa si de a evita eventualele obiecte care pot cădea.

Asigurarea corectă ...

[Imagine: screenshot_874.png]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-11-2015 11:02 AM de Covalciuc Bogdan.)
07-11-2015 11:02 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , JJAACCKK , Valentin P , Doru
JJAACCKK Offline
Membru experimentat

Alăturat: Feb 2014
Given 49 thank(s) in 33 post(s)

Nu vreau s-a supar pe nimeni,dar sunt intre noi multi colegi(foarte multi) care nu cunosc reguli elementare de utilizarea diferitelor accesorii din dotare, in speta scara culisabila,un accesoriu indispensabil de pe orice masina de interventie(bine ca nu avea aparat de respirat in spinare, ca nu s-a lovit si lucru cel mai important ca nu a cazut pe vre-un gura casca )multi(majoritatea) asteapta doar ziua de ..14..,ps.noi toti trebuie sa avem grija unul de altul pt. ca. cdt.de echipaj.nu poate intotdeauna sa supravegheze toate ce se intampla la o interventie si s-a mai aiba si grija noastra( iar multi cdt.de echipaj stim cum au fost facuti,dar asta e o alta problema),in rest perseverati in aceasta meserie pt. ca e frumoasa si aveti grija de voi ...

......STIMA si RESPECT

"Intodeauna este prea devreme pentru a renunta"
07-11-2015 02:20 PM
Karin Offline
Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 2603 thank(s) in 789 post(s)

22 decembrie 2015 provincia de Hubei, China

Bombero salta fuera de apartamento en llamas en China

Los bomberos nunca deben situarse en la ruta de gases calientes "@juancarmuma"22, diciembre de 2015; Un video grabado desde un Smartphone, muestra a un bombero saltando por la ventana de un apartamento, en llamas desde el segundo piso en el condado de Jianli, provincia de Hubei, ha ido viral en medios de comunicación sociales de China.En el video, aparece un bombero junto a una ventana abierta tratando de organizar una línea de ataque, que estaba izando, mientras en la escena, grabado en "formato vertical" se ve como las llamas siguen creciendo intensamente tras él, hasta que prenden su EPI de intervención, y se ve obligado a saltar, apresuradamente por la ventana tratando de alcanzar una de las canalizaciones de desague del edificio, cayendo a la caye como una antorcha humana.Afortunadamente, sobrevivió al incidente, solamente sufrio heridas leves, en sus manos (dicen los medios locales)A video of a firefighter jumping out of the window of a burning second-floor apartment in Jianli county, Hubei Province, has gone viral on Chinese social media. In the video, the firefighter is seen standing by the window attempting to arrange a line that he could grab to slide down, as the flames continue to grow intense. However, as his clothes caught fire, he was left with little option but to jump off the window holding on to the fire hose. Fortunately, he survived the incident, only suffering minor injuries to his hands.

Posted by Bitácora de Bombero la Web on 23 Decembrie 2015

Facebook Pompierii Fagaras

"Pompierii nu mor niciodata, ei ard pentru eternitate in inimile oamenilor ale caror vieti le-au salvat " - Susan Diane Murphree

26-12-2015 11:01 AM
 Thanks given by: Toni
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 10091 thank(s) in 4458 post(s)

Uite interventie de profesionisti !

Mai tata ...am o boală pe ranga aia. Ranga ca ranga( asta este in dotare) ,dar imi place faza aia cu picioru'...mor .

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
13-02-2016 11:08 PM
slick Offline
Membru experimentat

Alăturat: Nov 2010
Given 12 thank(s) in 11 post(s)

mda ...
ranga halligan e sfanta la astfel de cazuri. si din cate am vazut au cam inceput sa le achizitioneze si sa le dea pe masini. pacat ca majoritatea habar nu au sa le foloseasca corect Smile
26-08-2016 07:07 PM
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
Lion Offline
Membru senior

Alăturat: Dec 2010
Given 365 thank(s) in 153 post(s)

Adevărul e ca si ușile astea de lemn te trag in păcat. Par usor de spart, zici că ii da două picioare (precum colegul) și gata, nu te mai sinchisești să car la scule după tine, pe cand una metalică ai luat dipa tine de la început halliganul si dispozitivul Holmatro și gata. Important este sa învățăm din greșeli, de preferat ale altora si apoi din ale noastre Smile

Trimis de pe al meu SM-A500FU folosind Tapatalk

[Imagine: 2nbbrtd.jpg]
27-08-2016 08:58 PM
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Publicitate
eMag

Ultimele subiecte
Școala de Subofițeri po...
Ultimul mesaj a fost postat de: calea
Ieri 10:14 PM
» Mesaje: 24
» Vizualizări: 19853
Istoria pompierilor din N...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 09:50 AM