Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acțiuni umanitare.
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 10948 thank(s) in 4878 post(s)

RE: Acțiuni umanitare.
Luptă pentru viață! Fetița de 3 ani a unui pompier din Arad are nevoie de ajutor!

[Imagine: download-2-6-e1519051708934-650x435.jpg]
Hanna se luptă, la doar 3 ani, cu o tumoare ce i-a invadat corpul și i-a pus stăpânire pe copilărie.

Citat:Csaba Detari salvează vieți. Este un pompier dedicat, care luptă zi de zi pentru viața semenilor săi. Acum, însă, trebuie să lupte pentru ca fetița lui de doar 3 ani să răzbească în bătălia cu o boală nemiloasă.

La cei 3 ani ai săi, Hanna a început o luptă grea, dură și nemiloasă, cu o tumoare care i-a pus stăpânire pe corp. Copilăria i-a fost zdruncinată, iar părinții se străduiesc să îi fie sprijin micuței lor, acum, când are nevoie mai mult ca niciodată de toată susținerea.

Cum a început totul?
Problemele pentru Hanna și părinții ei au început acum aproximativ o lună, când fetița s-a plâns de dureri de burtă. „Ne-a spus că o doare burtica tot mai tare și am ajuns la urgențe. Apoi, în urma analizelor, a urmat un tratament pentru infecție urinară, dat fiind faptul că aveam numărul leucocitelor mult depășit. Însă, când am văzut că în urma tratamentului nu există nicio îmbunătățire, am schimbat medicul pediatru și am fost îndrumați cu fetița să mergem la o ecografie abdominală. Pe 8-9 februarie am primit cumplita veste, în urma investigațiilor de la Arad”, ne mărturisește tatăl Hannei, pompierul Detari Csaba.

După aflarea diagnosticului, părinții au mers cu Hanna la clinica din Szeged. Aici li s-a confirmat diagnosticul de la Arad: Tumoră Wilms grad 4. Mai mult, în urma investigațiilor amănunțite, s-au depistat și multiple metastaze pulmonare. „Doctorii ne-au spus, în prima fază, că șansele de combatere a tumorii sunt de aproximativ 90%. Însă, acum, după ce s-au depistat și metastazele pulmonare, șansele sunt ceva mai scăzute. Totul depinde de cum va reacționa fetița la tratament, respectiv la ședințele de chimioterapie, dar și de biopsia tumorii după operație”, ne-a mai spus tatăl Hannei.

Diagnostic și tratament
Hanna a fost diagnosticată cu Tumora Wilms grad 4 cu multiple metastaze pulmonare. Tumora Wilms este un tip de cancer renal rar, care afectează în special copiii. De asemenea, mai este cunoscut sub numele de nefroblastom şi este cel mai frecvent cancer de rinichi la copii. Boala afectează în special copiii de 3-4 ani şi devine mult mai puţin frecventă după vârsta de 5 ani. Tumora Wilms apare, cel mai des, la un singur rinichi, deşi uneori poate fi diagnosticat la ambii, simultan. Experţii spun că Tumoarea Wilms este cauzată de pierderea sau inactivarea unei gene supresoare de tumori numită QT1 pe cromozomul 11. Genele supresoare tumorale, în general, îngreunează creşterea tumorii şi controlează creşterea celulară.

În acest moment, copila urmează tratament cu citostatice, iar cel mai probabil pe 4 mai ar urma să fie supusă unei intervenții chirurgicale la Clinica Universitară din Szeged. Costul intervenției este de 30.000 de euro, bani pe care familia nu îi are.

Mobilizare în cadrul ISU
Colegii lui Detari Csaba s-au mobilizat pentru strângerea de fonduri. Arădeanul este pompier de zece ani, la secția din Bârzava și, de nenumărate ori, și-a riscat viața pentru alți semeni. Acum e rândul arădenilor să fie alături de familia lui. „În spiritul credinței, omeniei și solidarității, facem un apel la bunăvoința tuturor celor care doresc să susțină financiar familia greu încercată a unui subofițer din cadrul ISUJ Arad – secția pompieri Bârzava – paramedic pe ambulanța SMURD care, la rândul său, a salvat zeci de vieți anual și a cărui fetiță, în vârstă de numai 3 anișori, a fost diagnosticată cu tumoarea Wilms Gradul 4 cu multiple metastaze pulmonare. Orice sumă, cât de mică, este de un mare ajutor”, se menționează în apelul umanitar transmis de ISU Arad.

Ajutăm!
Puteţi veni în ajutorul Hannei Detari depunând o sumă de bani în conturile:
RON: RO77RZBR 0000 0600 0963 9352 – DETARI CSABA; EUR: RO60 RZBR 0000 0600 2001 1868 – COD SWIFT RZBRROBU – DETARI CSABA ZOLTAN.
SURSa : http://www.aradon.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
19-02-2018 08:46 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

A ajutat mulți oameni să trăiască, dar acum a venit rândul lui să fie ajutat. Medicul Vali Dinga luptă cu o boală grea și are nevoie de sprijin

[Imagine: medic.jpg]

Citat:Apel umanitar! ​ Este medic, are 44 de ani, se numește Vali Dinga, și de la sfârsitul lunii decembrie 2017 luptă cu o boală extrem de agresivă: leucemie acută mielomonocitară hiperleucemică! Își dorește să trăiască ca să își poată duce menirea mai departe, aceea de a salva vieți! ​ De aproape 20 de ani este în slujba acestei nobile profesii! Indiferent că s-a aflat pe ambulanță sau în unitatea de primiri urgențe (UPU) sau pur și simplu în viața particulară, a apărat cu sfințenie Jurământul lui Hipocrate dat. „Sunt medic” a spus de nenumărate ori și nu a ezitat să acorde primul ajutor indiferent de situație, locație sau împrejurare în care s-a aflat! A înregistrat cel mai mare procent de reușită în resuscitare dovedit la congresele internaționale. ​În ultimii trei ani s-a dedicat repatrierilor medicale, în special pe calea aerului. A efectuat peste 200 de transporturi medicale cu pacienți critici cu ambulanța sau cu avionul, atât în țară cât și în străinatate. A fost coordonatorul medical al celor mai mari evenimente din Piața Constituției din ultimi 7 ani. A acordat asistență medicală la nenumărate competiții sportive (ciclism, fotbal, handbal, box, judo, K1 etc). Ultima sa participare a fost la Asia Express, care se difuzează în prezent pe Antena 1, un periplu de 5 săptămâni exprem de solicitant, acolo unde – de altfel – boala sa a și „explodat”! ​ A urmat două cure dure de chimioterapie la Secția de Hematologie a Spitalului Municipal de Urgență București, iar după ultima puncție i s-au dat șanse reale de prelungire a vieții, fiindu-i propus transplantul de măduvă. Până atunci, mai are de urmat patru cure de chimioterapie „de consolidare”. Zi de zi, urmează un tratament costisitor, având în vedere că orice infecție îl poate ucide și trebuie să stea izolat! Cum medicii din sistemul de urgență, se știe, au fost plătiți modest până acum, rezervele persoanale sunt pe sfârșite. Urmează cel puțin 10 luni vitale pentru el, iar costurile lunare sunt de aproximativ 6.000 lei / lună. Are nevoie de ajutorul fiecăruia dintre noi pentru a trăi și a salva alte vieți! Orice distribuire contează! Haideți să ne unim eforturile și să donăm, fiecare după posibilități, în contul: ​RO44 RZBR 0000 0600 1996 1716 (cont în LEI)

​Contact Valentin Dinga ​Tel/WhatsApp: 0730.025.359 ​E-mail: validinga@gmail.com
SURSA : http://liberinteleorman.ro

"Audacia Et Devotio"
05-03-2018 09:06 PM
 Thanks given by: HomefireNews
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Un jandarm cere ajutor pentru a-i salva viaţa fiicei sale

Mesaj emoţionant al unui jandarm român care încearcă disperat să salveze vieţii fiicei sale de numai 9 ani. Fetiţa are nevoie de o operaţie pe creier care se poate face în Italia, iar familia are nevoie de urgent de 45.000 de euro.

[Imagine: jandarm_cere_ajutor_15944300.jpg]

Citat:“Cu speranța că mă veți ajuta, vă mulțumesc din suflet!”... așa se termină scrisoarea unei mame care se luptă pentru viața Ralucăi, fetița ei, în vârstă de 9 ani.

”În spital, numărul crizelor s-a mărit, cu toate că era sub tratament, a ajuns la 130 de crize pe zi. Numele meu este Ionela Coșăreanu și sunt o mamă disperată care vrea să-și salveze fetița ce urmează să fie operată (chirurgia epilepsiei), dar care nu are posibilități materiale pentru acest lucru.“

Citat:Raluca Coșăreanu este o fetiță de 9 ani, veselă și mereu jucăușă, aproape la fel ca orice copil de vârsta ei. Visul ei cel mai mare este să se facă balerină. Din păcate, boala nu i-a mai permis să se ducă împreună cu tatăl ei, colegul nostru, plutonier major Coșăreanu Iulian, la orele de balet. Raluca este elevă în clasa a II-a, la Școala Generală 164 din București. Deși are un tratament medical foarte sever, reușește să obțină rezultate bune la învățătură, însă simte că poate mai mult, dar povara bolii e prea grea pentru ea. Colegii și doamna învățătoare Mihaela Vlad au tot timpul grija de ea, la școală, atunci când crizele se manifestă. Noi, jandarmii, colegii lui Iulian, ne-am mobilizat și i-am promis micuței Raluca că o vom ajuta să-și îndeplinească visul de a deveni balerină. Dacă puteți și credeți în minuni, vă implorăm să-i dăm o șansă micuței balerine. Mulțumim!", este mesajul transmis pe Facebook.

Pentru donatii Contul deschis pe numele Cosareanu Ionela Gina:
Cont in lei: RO36INGB0000999907314257
BANCA: ING Bank N.V. Amsterdam - Sucursala Bucuresti
Adresa bancii: Bd. Iancu de Hunedoara, Nr.48, sector 1, Bucuresti
Cod SWIFT: INGBROBU
Cod BIC: 606410008
SURSa : http://www.romaniatv.net

"Audacia Et Devotio"
20-03-2018 08:11 AM
 Thanks given by: HomefireNews
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Publicitate
eMag

Ultimele subiecte
Compensatie chirie vs con...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 11:42 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 1517
“Greselile noastre de t...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:14 AM