Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aparate de respirat cu aer comprimat
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,613
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6463
Given 19143 thank(s) in 7966 post(s)

Mesaj: #21
RE: Aparate de respirat cu aer comprimat

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-08-2017 07:03 PM de Covalciuc Bogdan.)
30-05-2011 06:56 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
mipolit Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: May 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 7 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #22
RE: Aparate de respirat cu aer comprimat
(15-03-2011 01:21 AM)DocumentAZ Scris:  Buna seara stimati colegi pompieri, doresc sa intreb si eu,de ce nu v-ati pus intrebarea urmatoare: Acest aparat ARIAC are o greutate destul de mare in comparatie cu altele similare aduse prin donatii sau sponsorizari(atunci cind se putea), si o alta intrebare ar fi " Cum au reusit domnii colonei in rezerva manageri ai firmei din Buzau sa devina monopolisti?"
Monopol - cursul de service, autorizare, achizitie prin metoda directa, piese de schimb, compresor umplut butelii, masa de verificare.

Buna seara,
În drumurile mele pe internet am gasit acest extraordinar forum. Felicitări celor care l-au creat dar mai ales care fac acea muncă istovitoare de al îngriji zi de zi.
1.Nu pot să ascund, cunosc destul de bine ”firma din Buzău” așa că nu reușesc să pricep expresia ”domnii colonei în rezervă manageri ai firmei din Buzău”. Știe cineva ca vreun fost ofițer să fie în prezent manager la firma din Buzău? Că eu vă spun în mod cert că nici unul din cei trei asociați-manageri nu a fost nici măcar sergent la pompieri.
2.Nu putem compara aparatul ARIAC 98 sau ARIAC 2000 cu aparatele actuale ARIAC PLUS sau ARIAC FIRE PLUS. Primele au fost concepute acum mai bine de 10 ani, când nu eram în UE și sunt făcute cu piese românești. ARIAC PLUS este un aparat conform cu EN 137:2003 iar ARIAC FIRE PLUS este un aparat de tip II, special pentru pompieri, conform cu EN 137:2007.
3. Masa aparatelor ARIAC este aproximativ egală cu cea a aparatelor AUER, SCOTT, INTERSPIRO, DRAEGER etc. Toate au masa de cca. 4,5 kg. Diferența mare este dată de butelie și de aerul din butelie. Diferența dintre o butelie goală și aceași butelie plină este de 2-3 kg, în funcție de capacitate și presiune.
4. Ați fi preferat cursul GRATUIT de service pentru aparatele ARIAC să fie făcut de firma MSA AUER? Sau piesele de schimb pentru Iveco le cumpărați de la Rosenbauer?
5. Toate achizițiile de aparate de protecție respiratorie, testere și compresoare au fost făcute pe bază de licitații. Problema este alta: criteriul de atribuire a fost mereu ”prețul cel mai scăzut”. Așa că să nu vă mire calitatea. Este valabil și pentru mașini.
Sper să nu fiu considerat părtinitor. Dar aș vrea să-l rog pe ”DocumentAZ” să nu mai aducă acuzații false. Înțeleg că nu poate aduce dovezi, dar cel puțin să se documenteze înainte de a arunca cu vorbele.[/u]
31-05-2011 01:54 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Doru , Pompier tălpaș , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,613
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6463
Given 19143 thank(s) in 7966 post(s)

Mesaj: #23
RE: Aparate de respirat cu aer comprimat
ScottAir-Pak 50i SCBA
Air-Pak SCBA 50i este un aparat de respirat autonom aprobat de NIOSH, dezvoltat cu o larga contribuţie de la pompieri . Pe baza recomandărilor pompierilor, Air-Pak SCBA 50i oferă caracteristici îmbunătăţite de proiectare. Din punct de vedere al respiratiei are performanţe robuste şi de înaltă calitate care se combină cu caracteristicile inovatoare Scott, tehnologii avansate şi accesorii opţionale pentru pompieri.
Placa dorsală este din aliaj de aluminiu dintr-o singură bucată matlasată . Air-Pak SCBA 50i distribuie în mod ideal greutatea, oferind un confort sporit. Air-Pak SCBA 50i are un reductor de presiune unic "dual-redundante". Are in componenta sistemul inovator de alarmă VibrAlert pentru protectie si siguranta .
[Imagine: AIR-PAK-50i-2.jpg]

Scott Air-Pak NxG7 SCBA
Un aparat de respirat revoluţionar cu multe progrese tehnologice, inclusiv valva "Snap-Change" patentat pentru schimbarea rapida a buteliei , oferind în acelaşi timp aceeaşi performanţă excelentă preconizată a fiecărei Scott SCBA.
SCBA Air-Pak NxG7 oferă o mai mare flexibilitate, confort, funcţii automate, o serie de LED-uri şi este uşor de utilizat şi întreţinut.
[Imagine: Air-Pak-Nx-G7-SCBA.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-02-2019 12:28 PM de Homefire News.)
04-06-2011 07:25 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 656
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2867
Given 1399 thank(s) in 192 post(s)

Mesaj: #24
RE: Aparate de respirat cu aer comprimat
Interesant SCBA,unul din elementele de noutate, din câte observ eu este reductorul de presiune care este montat pe centură în partea stângă

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
04-06-2011 08:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
prosalv Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 14
Alăturat: May 2011
Locatie:
Thanks: 24
Given 52 thank(s) in 9 post(s)

Mesaj: #25
RE: Aparate de respirat cu aer comprimat
Sper sa va ajute asa ceva.
Manual utilizare ARIAC PLUS

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-06-2020 04:02 PM de Covalciuc Bogdan.)
06-06-2011 08:34 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Lion , Pompier tălpaș , dutu vasile , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,613
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6463
Given 19143 thank(s) in 7966 post(s)

Mesaj: #26
RE: Aparate de respirat cu aer comprimat

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-06-2020 03:59 PM de Covalciuc Bogdan.)
07-06-2011 10:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,613
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6463
Given 19143 thank(s) in 7966 post(s)

Mesaj: #27
RE: Aparate de respirat cu aer comprimat
SPIROMATIC S8 SCBA

[Imagine: interspiros8.jpg]

[Imagine: spiromatic-specifications-interspiro.jpg]
Citat:1. Rescue handle for emergency dragging. 2. Ergonomic shoulder straps distribute weight away from the neck muscles. 3. Lights positioned around SCBA for 360° visibility. 4. Docking device protects the cylinder valve from impact. 5. Integrated PASS and SCBA computer, and mechanical pressure gauge. 6. Swiveling and adjustable waist pad. 7. Integrated breathing valve with unique ambient air hatch. 8. Wireless Heads-Up Display for cylinder pressure and PASS status.
SURSA : https://interspiro.com

SPIROMATIC S8 SCBA
LINK http://www.interspiro.com/


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-02-2019 12:40 PM de Homefire News.)
07-06-2011 08:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 656
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2867
Given 1399 thank(s) in 192 post(s)

Mesaj: #28
RE: Aparate de respirat cu aer comprimat
O mica interventie care nu trebuie trecută cu vederea ,daca mi se permite - citez: Instrucţiunile de utilizare masca: "Etanşeitatea măştii este afectată şi de barbă, favoriţi sau braţele ochelarilor" - fapt ignorat sau tratat cu superficialitate de cei care inţeleg cum vor ei Regulamentul de ordine interioara in unitate (RG1 - Ingrijirea frizurii şi a feţei - Bărbieritul feţei se face ori de câte ori este nevoie, pentru ca obrazul să fie proaspăt ras; mustaţa trebuie să fie tunsă scurt astfel încât să nu depăşească colţurile gurii. )

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
27-06-2011 03:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Coffeeman , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
pintiliic Offline
Membru junior
**

Mesaje: 20
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1
Given 18 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #29
RE: Aparate de respirat cu aer comprimat
Citat:"Etanşeitatea măştii este afectată şi de barbă, favoriţi sau braţele ochelarilor"
Imi permit sa amintesc celor care poarta ochelari (servanti) ca la aparatele de respirat tip Drager exista posibilitatea montarii de lentile in interiorul mastilor cu dispozitive speciale care se gasesc in cutiile livrate de producator.
Iar chestia cu barba si favoritii sau altelea asemenea e valabila doar la aparatele care nu au presiune pozitiva in masca (gen ARIAC sau RA60) care nu mai sunt folosite sau nu ar trebui sa mai fie folosite.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2011 03:53 PM de Covalciuc Bogdan.)
27-06-2011 03:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 656
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2867
Given 1399 thank(s) in 192 post(s)

Mesaj: #30
RE: Aparate de respirat cu aer comprimat
(27-06-2011 03:47 PM)tataie Scris:  
Citat:"Etanşeitatea măştii este afectată şi de barbă, favoriţi sau braţele ochelarilor"
Imi permit sa amintesc celor care poarta ochelari (servanti) ca la aparatele de respirat tip Drager exista posibilitatea montarii de lentile in interiorul mastilor cu dispozitive speciale care se gasesc in cutiile livrate de producator.
Iar chestia cu barba si favoritii sau altelea asemenea e valabila doar la aparatele care nu au presiune pozitiva in masca (gen ARIAC sau RA60) care nu mai sunt folosite sau nu ar trebui sa mai fie folosite.


@ tataie,dacă vorbim de Echipare, avem de respectat câţiva paşi esenţiali dintre care enumăr 2 şi anume :
1.se pune masca pe figură;
2.se verifică etanşeitatea maştii
Veţi găsi această recomandare în toate procedurile şi instrucţiunile tuturor maştilor fie că vorbim de - masca de gaze tip cagulă, mască de gaze cu vizor panoramic, masca de gaze cu bretele, model 74. ş.m.d
Valabilitatea, unde o încadrăm.?..fiindcă vorbim de etanşeitate.
Iar ARIAC -ul de care vorbiti mai sus precizati tipul si anume ARIAC-2000, fiindca se poate inţelege şi ARIAC PLUS .

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
27-06-2011 06:06 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 11:28 AM
» Mesaje: 537
» Vizualizări: 114285
Echipament pentru salvare...
Ultimul mesaj a fost postat de: doublejohn
Ieri 07:48 AM
» Mesaje: 39
» Vizualizări: 62135
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:06 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 324868
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:12 AM
» Mesaje: 126
» Vizualizări: 156645
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-04-2024 04:02 PM
» Mesaje: 1400
» Vizualizări: 1407785
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-04-2024 01:33 PM
» Mesaje: 547
» Vizualizări: 751012
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:50 PM
» Mesaje: 96
» Vizualizări: 366
Cupa A.S.P.R. la atletism...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 07:14 AM
» Mesaje: 25
» Vizualizări: 103
Universul credinței
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:33 AM
» Mesaje: 161
» Vizualizări: 32599
RE: Concursuri profesiona...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:15 AM
» Mesaje: 113
» Vizualizări: 119882

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro