Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Chestionar: Este necesara Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România ?
Da
Nu
Nu stiu
[Arată rezultate]
Notă: Acesta este un chestionar public, alţi utilizatori vor putea vedea ce aţi votat.
Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România" (A.S.P.R.)
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 10365 thank(s) in 4573 post(s)

Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România" (A.S.P.R.).
Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România" (A.S.P.R.).
.............................................................................
Art. 11
(1) Sediul principal al asociaţiei este al IGSU, str. Dumitrache Banu, nr. 46, sector 2, Bucureşti, cod poştal 72228.
(2) Asociaţia îşi constituie următoarele filiale: ARAD – Arad, str. Andrei Şaguna 66-72;
BIHOR, Oradea, str. Avram Iancu 9; CARAŞ-SEVERIN – Reşiţa, str. Castanilor 121; CĂLĂRAŞI
– Călăraşi, str. Bucureşti 344; CLUJ – Cluj Napoca, str. 22 Dec. 1989 43; CONSTANŢA –
Constanţa, str. Mircea 110; DOLJ- Craiova, str. C.D. Fortunescu 2; GALAŢI – Galaţi, str. Mihai
Bravu 36; Gorj – Tg. Jiu, str. Calea Bucureşti 9 bis; HARGHITA – Miercurea Ciuc, str. Iancu de
Hunedoara 8; MEHEDINŢI – Dr. Turnu Severin, str. Dimitrie Ghiaţă 16; NEAMŢ – Piatra Neamţ,
str. Cuiejdi 34; OLT- Slatina, str. Al. I. Cuza, 43 A; SIBIU – Sibiu, str. Vasile Cârlova 16-22;
BOLDEŞTI – Boldeşti, jud. Prahova, str. Poligonului 2; BUCUREŞTI – Calea 13 Septembrie 135,
Sector 5, respectiv sucursale: ALBA – Alba Iulia, str. Clujului 10; ARGEŞ – Piteşti, str. Traian 26;
BACĂU – Bacău, str. Milcov 49; BISTRIŢA-NĂSĂUD – Bistriţa, str. Sigmirului 16; BOTOŞANI
–Botoşani, str. Uzinei 7; BRAŞOV, str. Mihai Viteazu 11; BRĂILA – Brăila, Bd. Dorobanţilor 468;
Buzău, str. Bistriţei 51; COVASNA – Sfântu Gheorghe, str. Oltului 33; DÂMBOVIŢA –
Târgovişte, str. Calea Găieşti 9; GIURGIU – Giurgiu, str. Uzinei 3; HUNEDOARA – Deva, str.
George Coşbuc 26; IALOMIŢA – Slobozia, str. Lacului 9; IAŞI – Iaşi, str. Lascăr Catargi 59;
MARAMUREŞ – Baia Mare, str. Vasile Lucaciu 87; MUREŞ – Tg. Mureş, str. Horia 28;
PRAHOVA – Ploieşti, str. Rudului 96; SATU-MARE – Satu-Mare, str. Fabricii 35; SĂLAJ –
Zalău, str. Mihai Viteazu 57; SUCEAVA – str. Universităţii 14; TELEORMAN – Alexandria, str.
Carpaţi 7; TIMIŞ – Timişoara, str. Înfrăţirii 13; TULCEA – Tulcea, Bd. 1848, nr. 119; VASLUI –
Vaslui, str. Castanilor 9; VÂLCEA – Rm. Vâlcea, str. Decebal 7; VRANCEA – Focşani, str.
Domnişoarei 10; DRAGALINA – Dragalina, jud. Călăraşi, str. Gării 12.
(3) În funcţie de interesele asociaţiei se pot înfiinţa şi alte sucursale sau filiale statut_aspr

LINK http://www.igsu.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-03-2012 11:43 AM de Covalciuc Bogdan.)
03-11-2010 10:05 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

RE: Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România" (A.S.P.R.).
Stiati !!!!!!
World Firefighters Games 2010- Pompierii romani au ocupat locul 5 pe natiuni cu 80 de medalii
Daegu Coreea de Sud 2010

Sursa :You Tube
vezi si aici link
World Firefighters Games From Wikipedialink
World Firefighters Games WA Inclink
Si urmeaza The World Firefighters Games Sydney Australia 2012

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-11-2010 01:59 PM de Covalciuc Bogdan.)
04-11-2010 01:32 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Pentru cine este interesat adresa magazinului online X-Flame (Cehia)
Echipament , accesorii si materiale pentru concursuri profesionale pompieri
http://www.x-flame.cz/www3/home/index.php
Adresa de contact
http://www.x-flame.cz, email: hrdlicka@x-flame.cz
Preturile sunt in coroană cehă (cehă koruna česká, Kč, CZK)
Atentie site-ul este in ceha ! accesorii concursuri profesionale aici link
Adrese de contact aici
Convertor moneda aici

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-11-2010 04:43 PM de Covalciuc Bogdan.)
04-11-2010 04:31 PM
CHANGE Offline
Membru junior
**

Alăturat: Oct 2010
Given 77 thank(s) in 4 post(s)

http://pompieribucuresti.mai.gov.ro/pagi...video.html

.... interesant
Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România-Jocurile Modiale ale Pompierilor ediţia a X-a (Liverpool-Marea Britanie, 24.08-03. 09. 2008)

Fii altruist - respecta egoismul altora!grandpa
Putem invinge pana si gravitatia, dar uneori maculatura este coplesitoare.
(Legea gravitatiei a lui Von Braun)

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-11-2010 09:23 PM de Covalciuc Bogdan.)
04-11-2010 08:38 PM
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
stramb
Unregistered

Given thank(s) in post(s)

RE: Florin Curileac, vicecampion mondial al pompierilor!
(02-11-2010 02:02 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Legitimat la CS Zanshin unde antrenează și grupa de performanță a clubului, Florin Curileac e angajat al ISU Satu Mare iar la sfîrșitul lunii august a participat la Campionatul Mondial de karate rezervat pompierilor, competiție ce a avut loc la Daegu în Coreea de Sud.
Curileac a obținut medalia de argint după ce a reușit să treacă pe rînd de karateka din Marea Britanie, Brazilia, Italia și Venezuela. ”În finală ar fi trebuit să lupt cu un sportiv din Kuwait dar medicii nu mi-au permis acest lucru. Am avut o accidentare la nas în meciul din semifinale și a trebuit să abandonez”, ne-a spus Florin Curileac care ține să-i mulțumească pentru ajutorul acordat participării la această competiție domnului Iulian Burz, comandantul ISU Satu Mare.
Ca antrenor la Zanshin, Florin Curileac mai are un motiv de satisfacție după ce în această vară doi dintre elevii săi, Vlad Voica și Răzvan Ținca au urcat pe podiumul Campionatelor Mondiale de karate pentru copii de la Sao Paolo-Brazilia.
Vlad Voica a cucerit medalia de aur la categoria -50kg , la vîrsta 11-12 ani iar Răzvan Ținca a luat bronzul la +50kg la vîrsta 11-12 ani.
”Un campionat foarte puternic pentru care ne-am pregătit special, inclusiv pentru adaptarea la fusul orar din Brazilia. În lot a mai fost un copil de la Zanshin, Bogdan Botiș, dar el a avut ghinion și a părăsit competiția din primul tur. A fost o experiență unică pentru noi și mai ales pentru copii și merită apreciat atît efortul lor cît și cel al părinților care au acoperit jumătate din cheltuielile legate de deplasare și participare” ne-a mărturisit Florin Curileac cel care are șase elevi la grupa de performanță de la Zanshin.
”E greu să faci performanțe mari dacă te ocupi de mai mulți sportivi odată”, a mai adăugat Curileac care dorește să se transfere de la clubul din Timișoara unde e legitimat la CS Zanshin.

Sursa:www.gazetanord-vest.ro

Va felicit pentru preocupari de acest gen.Din pacate in putine unitati acestor sportivi li-se acorda credit.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 12:05 PM de Covalciuc Bogdan.)
09-11-2010 09:01 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România" (A.S.P.R.)
Mircea Petre, pompierul-campion la proba cu obstacole

Citat:Sergentul-major Mircea Paul Petre, de la ISU Argeş, este pompierul care câştigă mereu probele individuale din cadrul concursurilor judeţene, zonale şi naţionale.
Mircea Petre are 24 de ani şi este sergent major în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Argeş. Pe lângă faptul că este apreciat în rândul colegilor, el mai este recunoscut pentru o performanţă: reuşeşte să câştige mereu la concursurile profesionale ale pompierilor, organizate atât la nivel zonal, cât şi naţional.
Cu o valiză în mână şi multe aşteptări în suflet, Mircea Petre păşea în 2006, încet dar sigur, pe aleea Inspectoratului, acolo unde s-a înscris, la cererea sa, în Armată.
„Am făcut armata la cerere. Nici nu aveam 20 de ani împliniţi. Dar mi-a surâs mie meseria de pompier şi am zis că trebuie să încerc”, spune sergentul-major.
Timpul avea să-i demonstreze că alegerea sa a fost una potrivită.
„Îmi place să cred că ceea ce fac şi ce sunt mă caracterizează şi mi se potriveşte cel mai bine. Îmi place ceea ce fac şi nu mă văd în altă meserie”, spune pompierul.
Primul la pista cu obstacole
La puţin timp după ce a venit în Armată, Mircea Petre s-a implicat în concursurile profesionale, iar rezultatele au apărut imediat. În 2006, la faza zonală desfăşurată la Slatina, el a obţinut locul întâi la proba individuală „Pista cu obstacole” şi locul trei la „Scara de fereastră”.
În 2008, tot la etapa interjudeţeană a reuşit să fie cel mai bun la alergarea pe pista cu obstacole, în timp ce în acest an a obţinut locul întâi la scara de fereastră şi locul doi la pistă.
Pregătirile pentru concursuri încep în fiecare an la sfârşitul lunii aprilie.
„Avem câte două antrenamente pe zi, în care intercalăm probele, de exemplu: azi-pistă, mâine-scară, poimânie-ştafetă şi dispozitiv la motopompă. După pregătiri, încep participările la competiţii între subunităţi, în cadrul fazei judeţene, apoi cele zonale şi, în funcţie de timpii obţinuţi, mergem sau nu la naţionale”, explică sergentul major.
Cei mai buni timpi realizaţi de Mircea Petre sunt 16 secunde şi 35 de sutimi la scara de fereastră şi 17 secunde şi 76 de sutimi la pista cu obstacole.
„O misiune frumoasă, plină de responsabilităţi”
Pe parcursul lunii aprilie 2009, Mircea Petre a participat la cursurile Smurd organizate la Craiova. Aici a învăţat noţiuni elementare despre primul ajutor şi descarcerare, lucruri care aveau să-i fie utile ulterior.
„La puţin timp după ce am făcut aceste cursuri, le-am şi pus în practică. Am avut destule intervenţii: descarcerare, ambulanţă, cu apă şi spumă. Chiar am intrat într-o fântână şi am scos de acolo un om care se înecase”, îşi aminteşte sergentul major Mircea Petre de la ISU Argeş. El recunoaşte că fără ambiţie şi alte calităţi psihice nu ar rezista ca pompier.
„Trebuie să ai o fire foarte tare. Ca pompier vezi multe. Nu trebuie să te impresioneze nimic, să te emoţioneze. Trebuie doar să-ţi faci datoria de a salva vieţi, pentru că aceasta este misiunea ta, o misiune frumoasă şi plină de responsabilităţi”, spune Mircea.
În ceea ce priveşte planurile sale, pompierul argeşean ştie un singur lucru: va persevera în cariera militară pe care şi-a ales-o.
„Tot pompier mă văd şi peste ani. Altceva nu cred că aş face cu atâta pasiune. Sper să fiu de folos şi pe viitor şi mulţumesc Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă că-mi dă posibilitatea să mă dezvolt şi să le fiu de ajutor oamenilor aflaţi în nevoie”, spune pompierul.
PROFIL:
Născut. În Piteşti, la 24 aprilie 1986
Studii. Student la Facultatea „Finanţe-Bănci”, Universitatea „Spiru Haret”
Familie. Are o soră mai mică, Ana-Maria
Ce îi place. „Sportul, doar particip la concursuri profesionale. Am nouă ani de când fac rugby la CSM, am jucat până anul acesta”
Ce nu îi place. „Nu suport să aştept şi să fiu minţit. Nu aş putea ierta persoanele care-mi fac rău intenţionat.
Întrebări şi răspunsuri:
Ce pasiuni ai?
„Îmi place foarte mult să merg la pescuit. Cel mai mult am prins odată 15 kilograme de peşte. Ascult muzică, merg la munte cu prietenii şi foarte des mă plimb în aer liber.
Cine te-a inspirat în alegerea carierei?
Pot să spun că o influenţă foarte mare a a vut-o tatăl meu, care a fost şi el pompier, iar acum este pensionar. Dar asta mi-a plăcut de când mă ştiu, aşa că nu mi-a luat mult să mă gândesc ce vreau să fac cu viaţa mea.

SURSA : adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 11:44 AM de Covalciuc Bogdan.)
29-11-2010 06:44 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

"Audacia Et Devotio"
08-12-2010 11:49 AM
Lion Offline
Membru senior

Alăturat: Dec 2010
Given 368 thank(s) in 155 post(s)

RE: Mircea Petre, pompierul-campion la proba cu obstacole
(29-11-2010 06:44 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Mircea Petre, pompierul-campion la proba cu obstacole

aplause Mircea sunt mandru ca suntem colegi de tura Wink

[Imagine: 2nbbrtd.jpg]
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 11:42 AM de Covalciuc Bogdan.)
17-12-2010 07:25 PM
ionut Offline
Utilizator nou
*

Given 0 thank(s) in 0 post(s)

(29-11-2010 06:44 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Mircea Petre, pompierul-campion la proba cu obstacole

bafta in continuare si eu sunt lotist ca si tine , nu chiar asa bun dar nici rau
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 11:42 AM de Covalciuc Bogdan.)
17-12-2010 08:45 PM
chrisfire02 Offline
Membru senior

Given 152 thank(s) in 39 post(s)

felicitari.si eu particip la concursuri.am luat locu 1 de mai multe ori ka pista si scara.succes in continuare!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 11:43 AM de Covalciuc Bogdan.)
23-12-2010 02:29 PM
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Publicitate
eMag

Ultimele subiecte
Autospeciale pentru stins...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 03:14 PM
» Mesaje: 345
» Vizualizări: 275632
Inundatii ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 12:17 PM