Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Chestionar: Este necesara Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România ?
Da
Nu
Nu stiu
[Arată rezultate]
Notă: Acesta este un chestionar public, alţi utilizatori vor putea vedea ce aţi votat.
Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România" (A.S.P.R.)
Autor Mesaj
Doru Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 739 thank(s) in 149 post(s)

Un pompier din Valea Jiului a cucerit lumea si s-a intors acasa cu o medalie de argint si una de bronz, din Coreea de Nord.

[Imagine: image.jpg]

Citat:Daniel Calin are 29 de ani si este angajat sergent major in cadrul Detasamentului de Pompieri din Petrosani, iar in Coreea a participat la Campionatul Mondial al Pompierilor la sectiunea tir cu arcul.

"Am ajuns campion national la tir cu arcul si asa am fost selectionat sa particip la mondialele de tir cu arcul ce s-au desfasurat la Daegu in Coreea de Sud. Nu a fost mereu timp de antrenamente, dar am reusit sa obtin un premiu la care am ravnit. Sper ca la urmatoarea competitie internationala sa aduc aurul", spune Daniel Calin.

Daniel spune ca nici macar nu s-a antrenat foarte mult timp, pentru ca la Aninoasa ajunge in timpul liber, dupa program, dar a reusit totusi, in ultimii ani sa se mentina campion national.

A parcurs un drum lung, cu multe escale, dar a meritat, pentru ca rezultatul este unul de exceptie.

La acest concurs s-au inscris 10.000 de sportivi din 40 de tari, care au concurat la 75 de sporturi. Romania s-a intors cu 41 de medalii de aur, 27 de argint si 12 de bronz.
sursa: ziare.com

Afla cum sa te comporti pe forum
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 11:21 AM de Covalciuc Bogdan.)
07-09-2010 12:01 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: vionora
ozi Offline
Membru experimentat

Given 24 thank(s) in 8 post(s)

RE:Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România" (A.S.P.R.)
(07-09-2010 12:01 AM)Doru Scris:  Un pompier din Valea Jiului a cucerit lumea si s-a intors acasa cu o medalie de argint si una de bronz, din Coreea de Nord.

Bravo felicitarii!!!!!!!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 12:14 PM de Covalciuc Bogdan.)
07-09-2010 08:56 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Given 10655 thank(s) in 4714 post(s)

Gabriela Ştefania Stănculescu- a câştigat 4 medalii mondiale de aur la caiac-canoe!

[Imagine: pompier_turnu_magurele_medaliat.jpg]

Citat:Gabriela Ştefania Stănculescu, angajată la Det. Pompieri Turnu-Măgurele, a câştigat 4 medalii mondiale de aur la caiac-canoe!
O tânără din Turnu-Măgurele, angajată la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Teleorman, este multiplă medaliată la campionatele mondiale ale pompierilor. Gabriela Ştefania Stănculescu a participat, cu echipa României, la Campionatul Mondial al Pompierilor din Coreea de Sud, unde a obţinut patru medalii de aur, două de argint şi una de bronz, la caiac canoe.
Este o performanţă excepţională pentru tânăra turneancă, mai ales că aceste medalii nu sunt singurele din cariera sa. Gabriela Ştefania Stănculescu este angajată ca subofiţer în cadrul Detaşamentului de Pompieri din Turnu-Măgurele din anul 2008. Este o persoană plină de viaţă, modestă, frumoasă şi inteligentă. Faptul, că a câştigat patru titluri mondiale, nu a schimbat-o, ea a rămas aceeaşi persoană. Felicitări, Gabriela Ştefania Stănculescu! Succesul tău arată că, parafrazând o cunoscută expresie, se nasc şi-n Turnu-Măgurele sportivi.

SURSA :www.turnucustiri.ro

Bravo, Gabriela, ne bucurăm pentru succesul tău.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 12:15 PM de Covalciuc Bogdan.)
02-11-2010 01:47 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Dan Fărcaş, campionul mondial de la pompieri

[Imagine: 1359025576_CSM_ZALAU_ECHIPA_DE_TENIS_DE_MASA_BAI.jpg]

Citat: A intrat prima dată într-o sală de tenis de masă la 7 ani, iar de atunci a strâns sute de medalii şi cupe. De trei ani este pompier în Zalău şi a câştigat aproape toate competiţiile de tenis de masă organizate în ţară şi în străinătate.Viaţa lui Dan Fărcaş este împărţită între Detaşamentul de pompieri din Zalău, unde lucrează de trei ani, şi sala de tenis de masă de la Clubul Sportiv. Tenisman de performanţă încă de la nouă ani, Fărcaş nu a renunţat la sportul de înalt nivel nici după ce a devenit pompier.Primul contact cu tenisul de masă l-a avut la 7 ani, când se ţinea după fratele lui mai mare care practica acest sport. După doi ani, antrenorul Victor Puie l-a luat în serios pe Dan Fărcaş şi l-a transformat într-unul din cei mai buni jucători de tenis de masă din România. A câştigat medalii la fiecare categorie de vârstă şi aproape la toate concursurile naţionale la care a participat, iar la 14 ani a luat aurul european cu echipa României. La 16 ani s-a întors în Zalău, după doi ani petrecuţi la Bistriţa, în lotul olimpic. După ce a absolvit facultatea de sport, Dan Fărcaş s-a angajat la pompieri. „E genul de meserie care mi se potriveşte. Îmi convine programul: pot să fac mişcare şi să mă menţin în formă“, consideră tânărul din Zalău.
Mai mult, Fărcaş participă şi la competiţiile organizate de pompieri în ţară şi în străinătate.
De trei ani, de când s-a angajat la Detaşamentul din Zalău, Dan Fărcaş a urcat pe prima treaptă a podiumului la toate concursurile naţionale ale pompierilor şi a câştigat de două ori titlul de campion mondial, în 2008, la Liverpool, şi la Vancouver, în 2009. „În mai puţin de o lună voi participa din nou la Campionatul Mondial pentru pompieri şi poliţişti, din Coreea de Sud. În fiecare zi petrec cel puţin două ore în sala de antrenament, dar sunt zile în care lucrez şi mai mult”, explică Fărcaş.
Deşi competiţiile de tenis de masă sunt extrem de solicitante şi stresante, Dan Fărcaş spune că intervenţia la un incendiu este mult mai complicată decât un meci.
„La o partidă de tenis de masă lucrurile sunt oarecum previzibile. Regulile sunt clare şi, de obicei, îl cunoşti şi pe adversarul tău. Dar când vine vorba de un incendiu, nu ştii niciodată la ce să te aştepţi. Poţi chiar să nu te mai întorci pe propriile picioare de la o intervenţie“, mai spune pompierul tenisman.
Ce-i place?
Se declară un pescar împătimit şi regretă că nu are timp să mergă mai des pe marginile bălţilor şi apelor din Sălaj. Fiind extrem de ocupat, spune că-i place să se odihinească pentru „a-şi încărca bateriile”, atât pentru serviciu, cât şi pentru competiţiile de tenis de masă.
Ce nu-i place?
Spune că urăşte minciuna mai mult decât orice. „De multe ori am avut de-a face cu indivizi care m-au dus cu vorba şi m-au dezamăgit. Destest oamenii care fac înţelegeri şi planuri, iar apoi nu sunt capabili să ducă lucrurile la bun sfârşit”, spune Fărcaş.
Întrebări şi răspunsuri
Cum se împacă meseria de pompier cu sportul de perfomanţă?
Am ales să devin pompier şi datorită legăturii strânse dintre mişcarea fizică şi această meserie. Zilnic, la serviciu se face multă mişcare, iar asta mă ajută şi pe plan sportiv. De asemenea, programul meu, ture de 24 de ore cu 72 de ore liber, îmi permite să mă duc şi la antrenamente, dar şi la competiţii, chiar dacă se ţin în alte ţări.
Campionul mondial Dan Fărcaş are un statut privilegiat printre colegii săi pompieri?
Nu poate fi vorba de aşa ceva. Niciodată nu am primit mai mult decât colegii şi nici nu consider normal să am privilegii. Tenisul de masă e pasiunea mea, dar regulile dintr-un sistem militarizat trebuie respectate. Oricum, mă înţeleg foarte bine cu colegii, pentru că la pompieri solidaritatea şi comunicarea sunt extrem de importante.

Sursa :Adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 11:18 AM de Covalciuc Bogdan.)
02-11-2010 01:56 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Florin Curileac, vicecampion mondial al pompierilor!

[Imagine: curileac.jpg]

Citat: Legitimat la CS Zanshin unde antrenează și grupa de performanță a clubului, Florin Curileac e angajat al ISU Satu Mare iar la sfîrșitul lunii august a participat la Campionatul Mondial de karate rezervat pompierilor, competiție ce a avut loc la Daegu în Coreea de Sud.
Curileac a obținut medalia de argint după ce a reușit să treacă pe rînd de karateka din Marea Britanie, Brazilia, Italia și Venezuela. ”În finală ar fi trebuit să lupt cu un sportiv din Kuwait dar medicii nu mi-au permis acest lucru. Am avut o accidentare la nas în meciul din semifinale și a trebuit să abandonez”, ne-a spus Florin Curileac care ține să-i mulțumească pentru ajutorul acordat participării la această competiție domnului Iulian Burz, comandantul ISU Satu Mare.
Ca antrenor la Zanshin, Florin Curileac mai are un motiv de satisfacție după ce în această vară doi dintre elevii săi, Vlad Voica și Răzvan Ținca au urcat pe podiumul Campionatelor Mondiale de karate pentru copii de la Sao Paolo-Brazilia.
Vlad Voica a cucerit medalia de aur la categoria -50kg , la vîrsta 11-12 ani iar Răzvan Ținca a luat bronzul la +50kg la vîrsta 11-12 ani.
”Un campionat foarte puternic pentru care ne-am pregătit special, inclusiv pentru adaptarea la fusul orar din Brazilia. În lot a mai fost un copil de la Zanshin, Bogdan Botiș, dar el a avut ghinion și a părăsit competiția din primul tur. A fost o experiență unică pentru noi și mai ales pentru copii și merită apreciat atît efortul lor cît și cel al părinților care au acoperit jumătate din cheltuielile legate de deplasare și participare” ne-a mărturisit Florin Curileac cel care are șase elevi la grupa de performanță de la Zanshin.
”E greu să faci performanțe mari dacă te ocupi de mai mulți sportivi odată”, a mai adăugat Curileac care dorește să se transfere de la clubul din Timișoara unde e legitimat la CS Zanshin.

Sursa:www.gazetanord-vest.ro

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 12:05 PM de Covalciuc Bogdan.)
02-11-2010 02:02 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Csaszar Attila - cel mai bun pompier-şahist din lume

[Imagine: s1_ziareromania_ro.jpg]

Citat:Csaszar Attila, sergent major în cadrul Detaşamentului de Pompieri din Sărmaşu a câştigat medalia de aur a Campionatului Mondial de Şah pentru Pompieri, competiţie desfăşurată săptămâna trecută în Coreea de Sud. Pompier la Sărmaşu din noiembrie 2007, mureşeanul şi-a învins toţi adversarii, cucerind titlul mondial cu punctaj maxim şi îndeplinindu-şi astfel visul din adolescenţă.
“Attila este un băiat foarte cuminte, studios, pasionat de calculatoare şi ştiu că ţine legătura cu cei mai buni şahişti din ţară, cu care face schimburi de probleme şi de partide. Am organizat mai demult concursuri la nivelul unităţii şi atunci ne-am dat seama că este cu mult peste nivelul celorlalţi la şah. Cred că va răsplătit cu un premiu în bani din Asociaţiei Sportive a Pompierilor din România şi din partea Ministerului şi probabil cu ocazia zilei de 1 decembrie va fi înaintat în grad.”-Colonel Mihai Chiorean, şeful Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Horea” al Judeţului Mureş
Bravo !

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 11:55 AM de Covalciuc Bogdan.)
02-11-2010 02:09 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Sg.maj. Maria Vodă, campion mondial în Coreea de Sud

[Imagine: 020001.jpg]

Citat:Patru medalii de aur. Acesta este bilantul sergentului major Maria Elena Vodă, din cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgentă Neamt, după participarea la Campionatul Mondial al Pompierilor organizat în localitatea Daegu din Coreea de Sud. Pentru rezultatele obtinute la competita sportivă, Maria Elena Vodă a fost lăudată ieri de sefii săi, inspectorul sef Ioan Nitică si adjunctul Ionel Pîrvu mentionînd că vor face demersuri pentru a găsi o modalitate de premiere a sportivei. „Este o performantă extraordinară. Nu este putin lucru să obtii patru medalii de aur la un campionat mondial. A avut tot timpul rezultate bune, iar pe plan national o concurentă serioasă la competitiile sportive la care a participat. Mă refer la o colegă de la ISU Sălaj care a pierdut în fata Elenei Vodă, chiar dacă a practicat sport de performantă“, a declarat Ioan Nitică. Adjunctul acestuia, colonelul Ionel Pîrvu, a precizat că rezultatele obtinute de către Elena Vodă sînt deosebite în conditiile în care tînăra a avut la dispozitie doar trei luni de antrenament: „Este remarcabil să ai astfel de rezultate, mai ales după o perioadă de antrenament destul de scurtă, antrenament făcut cel mai mult în timpul liber“. Elena Maria Vodă s-a născut în anul 1986 în localitatea Toplita, judetul Harghita. Activează în cadrul Inspectoratului Neamt începînd cu data de 1 septembrie 2007. În acest moment, tînăra are functia de subofiter operativ principal în cadrul Compartimentului Management Organizatoric, Planificare Misiuni si Resurse al ISU Neamt. Atît în 2008, cît si în 2009, calficativul obtinut a fost „FB“. În cei doi ani, Elena Maria Vodă a cîstigat mai multe competitii sportive organizate de către Ministerul de Interne. În 2008 a participat la Concursul de atletism si cros al ministerului, în proba de 60 m viteză. A obtinut locul II la etapa pe Inspectoratul General pentru Situatii de Urgentă si un alt loc II la etapa pe Ministerul Administratiei si Internelor. În 2009, la Concursul de atletism si cros al ministerului a participat la proba de 60 m viteză, obtinînd un loc II, la etapa IGSU si locul I la etapa pe MAI. În 2010 a cîstigat cele două etape ale concursului de atletism, tot la proba de 60 de metri viteză.
Recent a participat la Campionatul Mondial al Pompierilor din Coreea de Sud de unde s-a întors cu patru medalii de aur, cîstigate la probele de viteză 100 m; viteză 200 m; stafetă 4x100 m; săritura în lungime. În perspectivă, pompierul nemtean se gîndeste serios să participe la Campionatul Mondial al Politistilor si Pompierilor, ce va fi organizat în 2011 la New York, iar în 2012 îsi doreste o participare la mondialele pompierilor de la Sydney, Australia.

Sursa:www.monitorulneamt.ro

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 11:59 AM de Covalciuc Bogdan.)
02-11-2010 02:12 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Pompierii vranceni Enache si Pitulac, medaliati la Mondiale

[Imagine: enache_nicolae_pitulac_iulian.jpg]

[Imagine: 16echipa3071_IRENA.jpg]
Citat: Evolutiile din cadrul intrecerilor gazduite de orasul Daegu au culminat cu obtinerea unor rezultate foarte bune. Judoka Nicolae Enache, legitimat la CSM Focsani, a cucerit medalia de aur la categoria 81 de kilograme, dupa ce a trecut in finala de coreeanul Sonho Sin. Bronz au luat conationalul sau Myung Hwan Lee si brazilianul Cevola Cunha. Enache, antrenat de Stanica Grosu, este sergent major la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta „Anghel Saligny” Vrancea si îsi desfasoara activitatea ca pompier la Adjud. Campionatul de judo al Ministerului Administratiei si Internelor, desfasurat in luna aprilie la Turnu Severin, ii adusese lui Nicolae Enache medalia de argint, in limitele categoriei de greutate 90 de kilograme. Izbinda de la Daegu inseamna de fapt pastrarea medaliei de aur pentru Enache, cel care urcase pe cea mai inalta treapta a podiumului de premiere si la editia de anul trecut, care a fost gazduita de orasul canadianVancouver. Cea de-a doua medalie vrinceana la Mondialele din Coreea a fost cucerita de Iulian Pitulac. Luptatorul s-a clasat al doilea la taekwondo, in limitele categoriei 68 de kilograme. Elevul antrenorului Cristi Malureanu de la clubul Dragon Taekwondo Focsani a fost depasit doar de reprezentantul gazdelor, Ji Hoon Kim. Disciplina olimpica ii adusese componentului lotului national al Ministerului Administratiei, Reformei si Internelor medalia de bronz la Mondialele din 2009 de la Vancouver. Ambii sportivi vrinceni au gradul de sergent major. Cea de-a 11-a editie a Campionatelor Mondiale a adunat laolalta 6000 de patricianti din 40 de tari, care se intrec timp de noua zile, intre 21 si 29 august, in cadrul a 75 de intilniri si evenimente.
[Imagine: image.jpg]
Sursa : http://www.ziaruldevrancea.ro

Plutonierii Nicolae Enache şi Iulian Pitulac, mândria ISU Vrancea

Citat:Cei doi plutonieri de la ISU Vrancea s-au întors de curând de la New-York, unde în perioada 26 august – 5 septembrie s-a desfăşurat ediţia a XIV-a a campionatului Mondial al Pompierilor şi Poliţiştilor. “Plutonierii ne-au reprezentat judeţul cu succes, reuşind să aducă în ţară două medalii, astfel: plutonierul Nicolae Enache (Secţia de Pompieri Adjud) a obţinut medalia de aur la concursul de judo, categoria 81 de kilograme şi plutonierul Iulian Pitulac (Staţia de Pompieri Panciu) a adus acasă medalia de bronz la taekwondo, categoria -68 de kilograme”, se arată într-un comunicat al ISU Vrancea. Plutonierul Iulian Pitulac este un veteran al concursurilor dat fiind faptul că a obţinut locul I la ediţia din 2008 desfăşurată la Liverpool, în Anglia, locul al treilea la Vancouver, în Canada şi locul al doilea la Daegu, în Coreea. Şi plutonierul Nicolae Enache este de “aur” pentru ‘ara noastră, el obţinând patru medalii de aur la ultimele patru ediţii ale Campionatului Mondial al Pompierilor şi Poliţiştilor. Cei doi plutonieri îşi doresc ca şi campionatele de anul viitor de la Sidney, Australia să fie încununate tot de medalii de aur.
Citat:Iulian Pitulac şi Nicolae Enache au fost medaliaţi la New York, la jocurile mondiale ale pompierilor. Nu este pentru prima dată când cei doi reuşesc să obţină rezultate de excepţie la competiţia mondială cea mai importantă consacrată pompierilor şi poliţiştilor.
Foşti sportivi de performanţă de taekwondo şi judo, cu un bogat palmares de medalii în întrecerile naţionale şi internaţionale, Iulian Pitulac şi Nicolae Enache lucrează în prezent în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vrancea, ca pompieri de intervenţie.
Chiar dacă îşi fac meseria cu credinţă şi au participat la zeci de intervenţii la incendii, marea lor pasiune, sportul, nu au abandonat-o şi aproape zilnic pot fi văzuţi la sală antrenându-se cot la cot cu ceilalţi sportivi, iar atunci când au ocazia participă la diverse competiţii organizate de Ministerul Administraţiei şi Internelor.
Cum s-a întâmplat şi zilele trecute, când s-au încununat de lauri tocmai în America, la New York, la Jocurile Mondiale ale Poliţiştilor şi Pompierilor, competiţie la care au luat parte peste 20000 de poliţişti şi pompieri sportivi din 70 de ţări de pe glob.
„Am luat medalia de aur la judo, la categoria 81 de kilograme. Nu a fost uşor, pentru că a trebuit să mă bat pentru medalie pe la două noaptea. Am avut patru meciuri şi le-am câştigat pe toate. Nu mai spun că întrecerea a întârziat două zile din cauza uraganului Irene, care a fost mai mult o furtună simplă", ne-a declarat Nicolae Enache, care practică judo de 15 ani.
Medaliaţi an de an
La rândul său, Iulian Pitulac s-a remarcat prin câştigarea medaliei de bronz în competiţia de taekwondo, o specialitate a sa, el clasându-se anul trecut, înainte de a renunţa la cariera de sportiv profesionist, pe locul doi în ierarhia sportivilor Vrancei.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 12:10 PM de Covalciuc Bogdan.)
02-11-2010 02:17 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

RE: Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România" (A.S.P.R.)
Bogosel Adrian, castigator la Jocurile Mondiale ale Politistilor si Pompierilor !

[Imagine: bogoseladrian.jpg]
La Jocurile Mondiale ale Politistilor si Pompierilor 2009, de la Vancouver, Canada au fost prezenti 11 000 de concurenti, care au participat la 60 de discipline sportive. Printre acestia s-a numarat si oradeanul Bogosel Adrian (sergent major), care a castigat proba de judo la 90 kg.
Sursa: dani-hellgaming.com
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Update 2011
Un judoka orădean a câştigat argintul la o competiţie a pompierilor din New York
[Imagine: 4.jpg]
Citat:Plutonierul Adrian Bogoșel s-a întors victorios din Statele Unite ale Americii, unde, între 26 august și 5 septembrie, a participat la Jocurile Mondiale ale Pompierilor şi Poliţiştilor. Evenimentul sportiv a fost găzduit de metropola New York şi a adunat peste 20.000 de pompieri şi poliţişti din 70 de state.

Potrivit informaţiilor transmise de către Camelia Roşca, ofiţer Informare şi relaţii publice în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Crişana, în acest an, plutonier Bogoşel, subofiţer în cadrul Detaşamentului 2 de Pompieri Oradea şi sportiv legitimat la clubul C.S.M. Liberty Oradea, a reuşit să obţină medalia de argint în cadrul competiţiei de judo-categoria 90 de kg. În primul tur, pompierul militar a învins un reprezentant al ţării gazdă, în cel de-al doilea, un norvegian, în finală concurând cu un reprezentant al Chinei, în cadrul unui meci egal în timp regulamentar, diferenţa de un punct în prelungiri plasându-l pe a doua treapta a podiumului.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 12:02 PM de Covalciuc Bogdan.)
02-11-2010 02:41 PM
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

RE: Asociaţia Sportivă a Pompierilor din România" (A.S.P.R.)
Un pompier hunedorean a fost dublu medaliat la Camionatul Mondial al Pompierilor

Citat:Daniel Călin a devenit vicecampion mondial la tir cu arcul şi medaliat cu bronz la powerlifting, ambele titluri fiind obţinute la a unsprezecea ediţie a Campionatului Mondial al Pompierilor, desfăşurată în perioada 21-29 august în oraşul Daegu, Koreea de Sud.
La proba de powerlifting, hunedoreanul a câştigat medalia de bronz. El a reuşit să împingă de la piept greutăţi de 100 de kilograme, să execute genoflexiuni cu greutăţi de 90 de kilograme şi să facă îndreptări cu greutăţi de 160 de kilograme.
Daniel Călin este sergent major în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Hunedoara. El este practicant al sportului tir cu arcul de 17 ani, fiind legitimat la un club sportiv din Valea Jiului. Din anul 2007, Daniel Călin a devenit pompier la Detaşamentul din Petroşani.
Pompierii români s-au clasat pe un locul 5 la întrecerea pe naţiuni, cu 82 de medalii cucerite, la aceste campionate fiind prezenţi 6.000 de concurenţi din 40 de ţări.

Sursa : adevarul
Am simtit nevoia sa mai postez odata evenimentul ..merita ! Cinste lui !

"Audacia Et Devotio"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 11:59 AM de Covalciuc Bogdan.)
02-11-2010 02:47 PM
Postează răspuns 

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Publicitate
eMag

Ultimele subiecte
Pensii militare
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:45 AM
» Mesaje: 126
» Vizualizări: 115646
SMURD Brasov
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
16-12-2017 06:05 PM